pozew o ustalenie nieistnienia w zw z niezgadzaniem się podstaw do zapłaty nalezności - Forum Prawne

 

pozew o ustalenie nieistnienia w zw z niezgadzaniem się podstaw do zapłaty nalezności

Mam pytanie gdyż chcę wybiec firmę przed pozwem o zapłatę przeze mnie należności, gdyż nie zgadzam się z interpretacją firmy, poprzez złożenie powództwa o ustalenie nieistnienia zobowiązania. w zapisach umowy jest zapis, że w pierwszym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Windykacja


Odpowiedz
 
19-10-2022, 13:35  
nitka_sz
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie pozew o ustalenie nieistnienia w zw z niezgadzaniem się podstaw do zapłaty nalezności

Mam pytanie gdyż chcę wybiec firmę przed pozwem o zapłatę przeze mnie należności, gdyż nie zgadzam się z interpretacją firmy, poprzez złożenie powództwa o ustalenie nieistnienia zobowiązania.
w zapisach umowy jest zapis, że w pierwszym okresie umowy 4-letniej o kształcenie przysługuje 50% rabat na czesne jeśli umowa zostanie podpisana do wskazanej daty - Co tez przez nas zostało zrobione. Umowę wypowiedziałam z uwagi na wzrost po roku czesnego, do czego miałam prawo w świetle zapisów umownych. Do umowy dołączony jest załącznik - Regulamin rabatu. Do tego Regulaminu jest odwołanie tylko w innym jednym punkcie umowy mówiącym o rabatach w kolejnych okresach - i tego nie kwestionuję.
W umowie nie ma zapisu że integralną częścią umowy jest regulamin. Umowę i Regulamin dostałam mailem i szkoła poprosiła o podpisanie i odesłanie tylko samej umowy nie żądając ode mnie podpisania Regulaminu czy oświadczenia o zapoznaniu się z jego treścią.
W momencie wypowiedzenia umowy szkoła zażądała zwrotu rabatu za pierwszy okres wskazując ze w regulaminie rabatu jest zapis że rabat w pierwszym okresie przysługuje pod warunkiem kontynuowania nauki przez cały okres umowy.
Pytanie czy jeśli odwołanie do regulaminu, będącej zal do umowy jest tylko w innej części umowy mówiącej o innych rabatach na kolejne okresy, a w spornym zapisie nie ma zastrzeżenia odwołującego do zapisów regulaminu, to czy całą umowę muszę czytać łącznie z regulaminem.
Szkoła cały czas stoi na stanowisku że ich żądanie jest słuszne ale nie uzasadnia swojej interpretacji
Umowa była wzorcowa, nie negocjowana przez strony.
Czy wobec tego, że zapisy w umowie są niespójne z regulaminem jeśli chodzi o rabat za pierwszy okres, czy można iść z pozwem o ustalenie nieistnienia zobowiązania. Uzasadniając, to tym że Umowa o kształcenie została zawarta przy użyciu dwóch wzorców, z których jeden był formularzem umowy, a drugi regulaminem, więc przepis art. 385 § 1 k.c. znajduje zastosowanie, gdyż Regulamin pozostaje w sprzeczności z postanowieniami Umowy.
W umowie jest zapisane tak "W I semestrze trwającym, w pierwszym roku nauki, czesne objęte jest 50% rabatem w przypadku podpisania umowy do dnia xx.xx.20xx." zaś w regulaminie taki "Rabat na I semestr w klasie I wynosi 50% pod warunkiem kontynuowania nauki przez cały etap edukacyjny. W przypadkach losowych o odstąpieniu od tego warunku decyduje OP na wniosek rodziców i za zgodą dyrektora LO".
Wartość sporu nie jest aż tak wielka bo 2,1 tys zł, ale wielu rodziców, którzy zrezygnowali z nauki w tej szkole, najpierw się wykłóca a potem wizja pozwu skutkuje tym że i tak płacą a zapisy umowne nie są zmieniane przy kolejnych nowych umowach.
Nie chcę iść w wielkie koszty gdyż na pewno szkoła w przypadku swojego pozwu o zapłatę należności czy jeśli ja ich pozwę o ustalenie nieistnienia zobowiązania wniesie o zwrot kosztów zastępstwa procesowego.
Ja tez muszę ponieść koszt obsługi adwokackiej i nie wiem czy to mnie nie przerośnie i czy jest szansa na wygraną i która forma jest jak dla mnie bardziej pewna złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty jeśli powództwo wytoczy szkoła, czy to kiedy ja wytoczę powództwo.
nitka_sz jest off-line  
19-10-2022, 14:06  
Reset321
Użytkownik
 
Posty: 318
Domyślnie RE: pozew o ustalenie nieistnienia w zw z niezgadzaniem się podstaw do zapłaty nalezn

Cytat:
Do umowy dołączony jest załącznik - Regulamin rabatu.
Więc jest częścią umowy. Wnioski wyciągnij sama.
Reset321 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Eksmisja a pozew o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa (odpowiedzi: 1) Dłużnik, który jest w trakcie eksmiji po prawomocnym przysądzeniu własnosci nieruchomosci na rzecz wierzyciela, złożył pozew o ustalenie istnienia...
§ Powództwo o ustalenie nieistnienia zobowiązania (odpowiedzi: 5) Witam wszystkich. 13 lat temu jedna z firm telekomunikacyjnych sprzedała mój fikcyjny dług firmie windykacyjnej. Dług jest o tyle fikcyjny, iż...
§ Pozew o ustalenie nieistnienia najmu dla osoby o nieznanym adresie zamieszkania (odpowiedzi: 0) Witam, Potrzebuję złożyć pozew o ustalenie nieistnienia najmu dla ojca (rodzice po rozwodzie), ale mam dylemat, gdyż nie znam obecnego miejsca...
§ Pozew o ustalenie nieistnienia stosunków najmu -- dwie umowy w jednym pozwie? (odpowiedzi: 0) Sytuacja: ja wynajmujący, dwa sąsiednie lokale w jednej nieruchomości, dwaj różni lokatorzy, dwie umowy najmu o tej samej treści, warunkach...
§ Pozew o stwierdzenie nieistnienia wierzytelnosci. (odpowiedzi: 1) Witam. Zwracam sie do Was o pomoc w nastepojacej sprawie. Podczas wakacji nad morzem i zwiedzania trojmiasta podrozowalem wraz ze znajomymi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:27.