Przedłużenie stażu - błagam o pomoc - Forum Prawne

 

Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Szanowni Państwo, Od 15 września odbywam 6-miesięczny staż na podstawie umowy podpisanej 14 wrześni a pomiędzy organizatorem stażu a powiatowym urzędem pracy. Jego termin upływa 14 marca. Zostałem skierowany na staż w związku z brakiem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:

  • § Stypendium socjalne a wyrok są...
    Witam, w tym roku będę składać wniosek o stypendium socjalne na uczelni wyższej. Wg jej regulaminu trzeba dać...
  • § renta socjalna a niezdolność d...
    Moje pytanie dotyczy orzecznictwa ZUSu - tylko i wyłącznie. Opiekunowie osób niepełnosprawnych niesamodzielnych są...
  • § renta rodzinna
    Witam. Mam pytanie,czy należy mi się renta po zmarłej żonie?Jest w tym kłopot bo zmarła w 2008roku. Ja po prostu o...

Odpowiedz
 
23-02-2010, 13:24  
myhas
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Szanowni Państwo,

Od 15 września odbywam 6-miesięczny staż na podstawie umowy podpisanej 14 wrześni a pomiędzy organizatorem stażu a powiatowym urzędem pracy. Jego termin upływa 14 marca. Zostałem skierowany na staż w związku z brakiem doświadczenia zawodowego.
Pracodawca (organizator stażu) jest zadowolony z mojej pracy, dlatego wyraził chęć przedłużenia stażu o kolejne 6 miesięcy, tak bym zdobył roczne doświadczenie zawodowe, które jest warunkiem niezbędnym przyjęcia do pracy na najniższe stanowisko. Wyraża on szczerą – jak mi się wydaje - chęć zatrudnienia mnie po upływie 12 miesięcy stażu i dlatego zwrócił się do mnie z prośbą o próbę przedłużenia odbywanego stażu tzn. zorientowanie się w możliwości jego uzyskania.
Chciałbym się zatem dowiedzieć czy dyrektor PUP może wydać decyzję o przedłużeniu stażu w moim przypadku? Mam tutaj 2 wątpliwości.
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy definiuje następująco doświadczenie zawodowe: oznacza to doświadczenie uzyskane w trakcie zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 6 miesięcy. Czy w świetle tego zapisu 6-miesięczny staż jest „zatrudnieniem” lub „inną pracą zarobkową”? Według mojego rozumienia przepisów staż nie jest formą „zatrudnienia” w myśl kodeksu pracy, w rezultacie stażysta nie jest też pracownikiem (nie wykonuje „innej pracy zarobkowej”). Czy zatem po odbyciu 6-miesięcznego stażu z tytułu braku doświadczenia zawodowego nadal przysługuje mi prawo do odbycia kolejnego 6-miesięcznego stażu (czy też, „przedłużenia” trwającego właśnie stażu)?

Druga wątpliwość dotyczy przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (weszło ono w życie 17 września a więc 3 dni po podpisaniu umowy na podstawie której odbywam obecnie staż). Pojawia się w nim ograniczenie dotyczące uniemożliwienia ponownego odbycia stażu przez bezrobotnego u tego samego organizatora na tym samym stanowisku pracy, na którym ten bezrobotny wcześniej odbywał staż. Czy jednak – jeśli pracodawca wyznaczy mi inne „stanowisko pracy” (inny oddział, zespół, wydział) – to będzie możliwe ponowne odbycie stażu? Pracodawca jest gotów skierować mnie do innego oddziału, w którym pracownicy posiadają odrębnie zdefiniowane opisy „stanowisk pracy” niż pracownicy zatrudnieni w oddziale, w którym odbywam obecnie staż.

Z góry serdecznie dziękuję za rozwianie moich wątpliwości. Kieruje do Państwa pytanie, ponieważ w moim „rodzimym” urzędzie pracy uzyskałem dotąd dwie całkowicie sprzeczne odpowiedzi. Nie ukrywam, że zależy mi na przedłużeniu stażu przede wszystkim ze względu na chęć zatrudnienia mnie przez pracodawcę w perspektywie najbliższych miesięcy.

Z poważaniem,
Marek Cichocki
myhas jest off-line  
23-02-2010, 15:42  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Odbyty staż nie przeszkadza w uznawaniu Pana w dalszym ciągu za bezrobotnego bez doświadczenia zawodowego (w związku z definicjami, które prawidłowo Pan przytoczył).

Natomiast zupełnie inna kwestia to kolejne skierowanie. Przedłużenie nie wchodzi w grę bo w Pana przypadku okres stażu może wynosić maksymalnie 6 miesięcy. Od oceny Pana "rodzimego" urzędu pracy zależy więc kolejne skierowanie.

Przyznam, że racjonalnie podchodząc urząd nie powinien Pana ponownie skierować, a "kombinacje" ze zmianą stanowiska pracy mogą być postrzegane jako próba obejścia przepisu prawa.
Proponuję nie przeceniać obietnic pracodawcy. Po za tym dlaczego to niby niezbędny dla zatrudnienia miałby być co najmniej rok stażu?
Dariusz! jest off-line  
23-02-2010, 19:06  
katharsis85
Użytkownik
 
katharsis85 na Forum Prawnym
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

W moim przedsiębiorstwie stażyści są na porządku dziennym.
Z własnego doświadczenia:
- wiem, że staż może trwać max 1 rok,
- Staże opłacane ze środków unijnych nie mogą być przedłużane, natomiast te opłacone z pieniędzy PUP mogą. Przedłużenie stażu przez PUP jest wprowadzane w formie aneksu.
katharsis85 jest off-line  
24-02-2010, 10:47  
myhas
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Dziękuję Państwu za odpowiedź.

Wydaje mi się że pan Dariusz może mieć rację i ewentualne kolejne skierowanie będzie kwestią "dobrej woli" urzędu, bo ustawa wspomina o 6-miesięcznym stażu dla osób bez doświadczenia zawodowego.

Zależałoby mi na przedłużeniu stażu do 12 miesięcy, bo jest to warunek niezbędny starania się o zatrudnienie u mojego pracodawcy - urzędu administracji publicznej. Wymóg ten pojawił się w opisie stanowiska pracy (inspektora) niedawno i nie jest w najbliższym czasie mozliwa jego zmiana, dlatego by móc zostać zatrudnionym, czy inaczej - by w ogóle móc przystąpić do konkursu spełniając kryteria formalne - muszę mieć 12-miesięczne doświadczenie w administracji.
myhas jest off-line  
04-03-2010, 17:30  
lelu
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Witam.
Podepne sie pod temat, mam nadzieje, ze nikt nie bedzie mial nic przeciwko.

Moj problem oczywiscie dotyczy kwestii stazu.

Staz zawodowy (z UP) rozpoczalem w dniu 1 pazdziernika 2009 roku. Zgodnie z zawarta umowa trwac ma on 6 miesiecy czyli konczy sei z uplywem marca 2010. Pracodawca zobowiazany jest przedluzyc umowe pewnej czesci (polowie?) osob ktore byly wziety na ten 'rzut'.
Jestem jedna z osob ktore maja mozliwosc przedluzenia stazu.

Tutaj chcialbym zaznaczyc, ze nie wiem czy sformuowanie 'przedluzenie stazu' jest dobrym okresleniem. Chodzi o to, ze w praktyce to przedluzenie nie jest na koszt UP tylko pracodawcy. Nie wiem jak to okreslic.. moze umowa zlecenie ?

I teraz moje pytania:
Jaki okres przedluzenia wchodzi w gre ? jakie dolne i gorne granice ?
i pytanie najwazniejsze -zarobki.

Teraz kiedy bede na dostawal wynagrodzenie od pracodawcy to jaka kwota bedzie tu odpowiednia ?
Chodzi o to, ze na stazu jest ok 700zl. Pracodawca moze, ale za pewne nie zechce zaoferowac wiecej - ma mozliwosc przebierania w osobach, jesli ja nie zechce za 700 to wezmie kogos innego za 700, zgadza sie ?

za wszelkie info bede wdzieczny
lelu jest off-line  
04-03-2010, 22:22  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Niestety nie znamy zapisów umowy jaką zawarł ten pracodawca z urzędem pracy. Kwestie te nie są regulowane przepisami prawa, a właśnie treścią zawieranych umów.
Dariusz! jest off-line  
08-06-2010, 09:10  
Radhezz
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Ja również się podepnę pod ten wątek.

Byłem na stażu 6 miesięcy ze środków PUP w jednej "firmie" administacji publicznej 6 miesięcy "z ogłoszenia", ale ten staż nic mi właściwie nie dał. Wobec tego następnym razem sam wystąpiłem o zorganizowanie stażu tam gdzie chciałem i mogłem się czegoś nauczyć - wniosek był napisany na 6 miesięcy, ale dostałem tylko 3. Ten staż z kolei był finansowany ze środków unijnych.

Teraz z tego co wiem, staży unijnych się nie przedłuża, ale czy mogę zostać skierowany na staż ponownie na inne stanowisko na kolejne 3 miesiące? Bo niby 12 miesięcy ogółem się należy jak psu buda...

Bardzo mi na tym zależy, gdyż w ciągu kolejnych 2-3 miesięcy ma się zwolnić etat na łatwiej będzie mi "wskoczyć" będąc na miejscu
Radhezz jest off-line  
02-09-2010, 12:00  
Martunia184
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Witam,
Proszę o pomoc bo już się pogubiłam. Moja sytuacja wygląda następująco:
Jestem obecnie na 6 miesięcznym stażu (nie jest to staż z EFS tylko z pieniędzy PUP). Pracodawca zaproponował mi przedłużenie stażu o kolejne 6 miesięcy. Wcześniej byłam na innych stażach, w innych firmach (łącznie 17 miesięcy i teraz jestem na 6 miesięcznym stażu, więc razem będę miała już prawie 2 lata stażu). Czy jest możliwość przedłużenia stażu aneksem do umowy? W momencie rozpoczynania stażu miałam nieukończone 25 lat. Obecnie mam już skończone.

Proszę o porady i z góry dziękuję
Martunia184 jest off-line  
02-09-2010, 21:48  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Możliwe jest - ale urząd pracy nie musi (i nie powinien) się zgodzić na to.
Dariusz! jest off-line  
17-09-2010, 07:17  
joanna1988
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Witam. Moja sytuacja przedstawia się następująco - jestem na stażu od maja 2010 r. Jest to mój pierwszy staż, dlatego chciałam ubiegać się o jego przedłużenie. Niestety, PUP nie ma już w tym roku funduszy na staże dla naszej gminy. Skoro do przedłużenia stażu nie dojdzie nie z mojej winy, to czy istnieje możliwość przeniesienia przedłużenia stażu na najbliższy możliwy termin? Jeśli tak to proszę o wskazówki jakich czynności musiała bym się podjąć, aby takową możliwość uzyskać.
joanna1988 jest off-line  
02-01-2012, 20:40  
iga1987
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie rozpatrywanie wniosków o przedłużenie staży przez pup

Przedłużenie stażu jest fajne, jeżeli w pup-ie wszystkie wnioski rozpatruja sprawiedliwie i na równych zasadach. Mój pracodawca wysłał wniosek o przedłużenie stażu na koniec listopada 2011, a mojej znajomej na początku grudnia 2011. Wniskodawcami w obydwu przypadkach były urzędy gminy. Odpowiedź z pupu najpierw przyszła do mnie, była odmowna (z powodu braku funduszy), zaś koleżance przedłuzyli staż o 2 miesiące (w jakiś magiczny sposób pieniądze póżniej się znalazły). I gdzie tu jest sprawidliwośc, przestrzeganie prawa do równego traktowania na zasadach przewidzianych w przepisach rozdziału IIa w dziale pierwszym KP? A jak dzwoniłam do urzędu w tej sprawie powiedzieli mi, że nie mam prawa złożyc skargi i czuc sie pokrzywdzona przez pup. I w taki sposób jest postrzegane postrzegana równośc wszystkich obywateli zagwarantowana w Konstytucji RP.
iga1987 jest off-line  
04-01-2012, 18:39  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 7.193
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Fakt, że wniosek od Pani organizatora został odrzucony, natomiast zaakceptowano wniosek innej firmy absolutnie nie świadczy o niesprawiedliwości. Do kompetencji UP należy bowiem ocena czy bezrobotnemu przedłużyć staż czy nie. Powinno być to poprate analizą sytuacji KONKRETNEGO PRZYPADKU tzn. każdorazowe przeanalizowanie sytuacji bezrobotnego (wiek, doświadczenie zawodowe, kierunek i poziom wykształcenie, warunki przedłużonia stażu oferowane przez organizatora itp.) pod kontem możliwości podjęcia zatrudnienia bez dodatkowego finansowago wsparcia UP.
Nie bardzo rozumiem skąd ma Pani pewność, że doszło do niesprawiedliwości? Przecież koleżanka może być w innej sytuacji niż Pani?
Aczkolwiek, UP odmawiając przedłużenia stażu nie powinien powyławać się na brak funduszy jeśli po tym fakcie przedłużył go komuś innemu. O ile oczywiście kolejność zdarzeń taka była (mam na myśli datę rozpatrywania wniosków organizatorów, a nie datę doręczenia odpowiedzi).
Kosssz jest off-line  
09-01-2013, 14:20  
aleksandra124
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Witam bardzo serdecznie.
Jestem osobą niepełnosprawną z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. * stycznia tego roku skończył mi się staż ( trwał 6 miesięcy ) i nasz wójt nie przyjął mnie do pracy. W tamtym roku skończyłam lat 25 a pieniądze na staż były wypłacane z PFRON. Czy jest możliwość aby mi ten staż przedłużyć?
Pozdrawiam bardzo serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź
aleksandra124 jest off-line  
09-01-2013, 19:17  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 7.193
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Skoro się zakończył, to nie ma już czego przedłużać. Możesz wystąpić o skierowanie na ponowny staż na innym już stanowisku. Zgodę taką musi wydać przede wszystkim PUP. No i muszą być na to środki finansowe.
Kosssz jest off-line  
24-01-2013, 15:15  
aleksandra124
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Przedłużenie stażu - błagam o pomoc

Witam jeszcze raz bardzo serdecznie.
Starałam się o pracę w UG. Dowiedziałam się, że pfron może dopłacać do mojej wypłaty, gdyż mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Dziś otrzymałam odmowę z ug gdyż kazda wypłata dla kazdej osoby wyplacana jest ze srodkow publicznych i dlatego ug nie moze starac sie o dofinansowanie z pfron. Czy to prawda? Proszę mi to wytłumaczyć.
Z góry bardzo dziękuję
aleksandra124 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przedłużenie stażu (odpowiedzi: 12) Chciałbym zapytać jak przedłużyć staż ? W jakim terminie złożyć wniosek o jego przedłużenie tzn. ile przed jego zakończeniem , zakończeniem stażu ?...
§ Przedłużenie stażu (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. Mam kilka pytań odnośnie przedłużenia stażu. Odbywam 3 miesięczny staż, który w połowie lutego mi się kończy. Byłam już u Pań w...
§ przedłużenie stażu (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie odnośnie przedłużenia stażu. W zeszłym roku do połowy grudnia byłam na 6 miesięcznym stażu unijnym. Od nowego roku jestem na...
§ Przedłużenie stażu (odpowiedzi: 10) Witam. Odbywam staż 3-miesięczny, ale dowiedziałem się, że mój staż został przedłużony z 3 na 6 miesięcy ponieważ jakieś pieniądze się znalazły...
§ Przedłużenie Stażu (odpowiedzi: 1) Witam jestem na stażu z UP i powoli dobiega końca Chciałam sie dowiedzieć o możliwości przedłużenie go o kolejne 6 miesięcy gdyż wyczytałam że jest...
§ Przedłużenie terminu wykonania robót - PILNE, błagam o szybką pomoc... (odpowiedzi: 2) Czy wystarczy do umowy dopisać aneks, brzmiący np "Następuje zmiana paragfaru/puntu nr X (i podać ten, który mówi o terminie wykonania). Obecnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:44.