świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy - Forum Prawne

 

świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

witam chodzi o to że w świadectwie pracy mam napisane: "3. Stosunek pracy ustał w wyniku: a) rozwiązania art. 30 § 1 pkt 2 " i tylko to, żadnych więcej opisów w tym punkcie. rozwiązanie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
22-03-2010, 16:55  
jacekk20
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

witam
chodzi o to że w świadectwie pracy mam napisane:
"3. Stosunek pracy ustał w wyniku:
a) rozwiązania art. 30 § 1 pkt 2 "


i tylko to, żadnych więcej opisów w tym punkcie.

rozwiązanie umowy nastąpiło po wypowiedzeniu z mojej strony, więc zgodnie z prawem zasiłek przysługuje mi po 90 dniach od daty rejestracji w PUP

w PUP mi powiedzieli że żeby przysługiwało prawo do zasiłku po 90 dniach nawet jeśli to ja rozwiązałem umowę, to w świadectwie pracy MUSI być napisane poza przepisem który tam jest, jeszcze kto konkretnie umowę rozwiązał
czyli np "art. 30 § 1 pkt 2 - na wniosek pracownika"
jednak pracodawca uważa że tyle ile napisał to wystarczająco, zresztą z informacji na które trafiałem w internecie też wynika i jest jasno napisane że samo wskazanie paragrafu wystarczy.

a tym samym nie dostałem prawa do zasiłku po tych 90 dniach od rejestracji.

nie wiem czy później z tego też jakieś komplikacje nie wyjdą że wskazany jest tylko paragraf w świadectwie pracy.
jacekk20 jest off-line  
22-03-2010, 22:41  
Siisii
Moderator globalny
 
Posty: 21.492
Domyślnie RE: świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

Nie wiem dlaczego tak łatwo się poddałeś i to jeszcze na swoją niekorzyść. Mogłeś się zwrócić o sprostowanie świadectwa pracy.
Jeżeli dochodzi do rozwiązania umowy wskutek wypowiedzenia pracownika albo pracodawcy oprócz podstawy prawnej powinno się określić, kto złożył wypowiedzenie: pracownik czy pracodawca. W Twoim przypadku na świadectwie pracy powinien być zapis : stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania za wypowiedzeniem przez pracodawcę, a jako podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy wskazać art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.
Siisii jest off-line  
22-03-2010, 22:49  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

Cytat:
Napisał/a jacekk20 Zobacz post
rozwiązanie umowy nastąpiło po wypowiedzeniu z mojej strony
... więc nie z pracodawcy. Natomiast świadectwo wystawione jest błędnie - bo powinna być i podstawa prawna i strona dokonująca wypowiedzenia.
Natomiast totalną "głupotą" ze strony urzędu pracy jest nie przyznanie zasiłku najpóźniej po 90 dniach, jak i nie wyjaśnienie tej kwestii do końca.
Dariusz! jest off-line  
23-03-2010, 00:26  
jacekk20
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

po otrzymaniu świadectwa pracy szukałem informacji na temat tego zapisu i jednym z wątków na które wtedy trafiłem był TEN temat
dlatego wtedy sobie odpuściłem żeby "nie zawracać głowy" pracodawcy, skoro sam paragraf jest zgodny z prawem

co do samego PUP to sprawa wyglądała tak, że w chwili rejestracji (4.03.2010) zostałem poinformowany przez panią dokonującą tego faktu o tym, że w dniu kolejnej wizyty w terminie który mi wyznaczyła (22.03.2010) mam przynieść świadectwo pracy i wypowiedzenie które dałem pracodawcy, i dane uzupełni w komputerze.
jednak kiedy dokumenty przyniosłem, okazało się że miałem na to 14 dni, i nie mogą mi tego uzupełnić. jeśli już to mogę próbować pisać odwołanie, ale na odwołanie i tak był termin tych 14 dni które już upłynęły.
nie było by problemu gdybym na samym początku został poinformowany że muszę dokumenty dostarczyć jak najszybciej, wtedy zaniósłbym je następnego dnia po rejestracji.
a tak to mówią mi że muszę to teraz "jak najszybciej" załatwić, bo od czasu jak dane oni uzupełnią, to będzie mi się liczyło te 90 dni, a nie od daty rejestracji.

nie wiem dlaczego taki z tego problem robią w ogóle w tym urzędzie, bo czy to problem po prostu poprawić kratkę w rubryce w komputerze skoro już i tak siedziałem w tym pokoju ze swoimi dokumentami? odesłali mnie tylko do kierowniczki urzędu, która powołując się na te 14 dni na odwołanie, bo na papierku z rejestracji jest mowa o odwołaniu, a nie 14 dniach na dostarczenie dokumentów, a dla mnie to nie są jednoznaczne sprawy. i pani kierownik kazała mi pisać odwołanie, ale sama nie była w stanie określić czy zostanie ono uwzględnione.

jeśli pracy nie znajdę to będzie problem już teraz, ale co jeśli dostanę pracę, czy ta sytuacja może mieć jakiś wpływ na prawo do zasiłku czy inne sprawy w PUP, jeśli stracę tą nową pracę?
jacekk20 jest off-line  
23-03-2010, 07:56  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.),

z załącznika:
SPOSÓB WYPEŁNIANIA ŚWIADECTWA PRACY
1.......................
3. W ust. 3
lit. a) pracodawca podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 Kodeksu pracy, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia - dodatkowo wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie,
lit. b) pracodawca wskazuje podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy, jeżeli do rozwiązania tego stosunku dochodzi w trybie określonym w art.211 § 4 lub § 5 albo w art. 48 § 2 Kodeksu pracy, a także w art. 7a ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19, z późniejszymi zmianami).
..............................................
Janusz.C.M. jest off-line  
23-03-2010, 10:25  
jacekk20
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

czyli na to wygląda że jednak powinno być jak mówicie, widocznie w tych forach które czytałem były jakieś nieścisłości.
kontaktowałem się z byłym pracodawcą, i chociaż twierdzi że wypełnione jest poprawnie to powiedział że wystawi nowe świadectwo z dopiskiem w punkcie 3.
jeszcze tylko muszę zobaczyć co z urzędem pracy, jak się da tam załatwić.

wchodzi w grę jeszcze opcja że od kwietnia będę miał pracę, tylko też nie wiem czy dłużej niż te 12 miesięcy które trzeba do zasiłku, i tak się zastanawiam co wtedy w sytuacji jeśli teraz mi PUP nie poprawi w swoim systemie do stanu takiego że przysługiwałby mi na dzień dzisiejszy zasiłek po 90 dniach od zakończenia tej umowy o którą jest problem. to czy jeśli popracuję w nowej pracy np 3 miesiące na próbnej, to niezależnie od przyczyny roziwązania umowy będzie sięwszystko liczyło normalnie.
jeśli pracodawca nie przedłuży albo rozwiąże to zasiłek od razu, bo w sumie będzie przepracowane 12 miesięcy w ciągu ostatnich 18,
a jeśli ja rozwiążę umowę to będzie normalnie uznawany ten poprzedni okres ponad dwuletniej umowy i też zasiłek mi będzie przysługiwał po 90 dniach?
bo jak na mój rozum to powinno być wszystko uznane tak jak trzeba nawet jeśli w PUP nie ma informacji kto rozwiązał którąkolwiek umowę o pracę.
jacekk20 jest off-line  
23-03-2010, 11:49  
Siisii
Moderator globalny
 
Posty: 21.492
Domyślnie RE: świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

Chciałam przeprosić i sprostować post 2
"Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania za wypowiedzeniem przez pracownika, art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy".
Cytat:
Napisał/a jacekk20
jeśli pracodawca nie przedłuży albo rozwiąże to zasiłek od razu,
Nie od razu tylko dopiero po upływie 90 dni dlatego, że w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy, wcześniejszą umowę to Ty rozwiązałeś za wypowiedzeniem. W okresie 6 m-cy liczy się ostatnia ale i również wcześniejsza umowa.
Siisii jest off-line  
23-03-2010, 17:12  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

Przede wszystkim urząd pracy odmawiając Panu przyznania zasiłku powinien wydać decyzję - czy ją wydał i kiedy ją Pan odebrał. Po drugie urząd pracy naruszył zasadę z art. 7 kpa, zgodnie z którym W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności i podejmują wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
Jeżeli jest jeszcze czas na odwołanie (nie minęło 14 dni od odebrania decyzji) to należy się odwołać.

PS. Proszę się jednak jeszcze upewnić, czy nie jest tak, że urząd odmówił Panu zasiłku od dnia rejestracji, jednak przyzna go po upływie 90 dni od tego dnia (odrębną decyzją).

Jeżeli by jednak się okazało, że definitywnie odmawia urząd przyznania zasiłku po 90 dniach pozostanie zwrócić się o stwierdzenie nieważności decyzji z uwagi na to, iż została wydana z rażącym naruszeniem prawa.
Dariusz! jest off-line  
22-03-2013, 18:00  
Kałuż
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

jaki art powinien sie znaleść na świadectwie zeby dostać odrazu zasiłek??
ja mam taki art30$ 1 p-kt1 za porozumieniem stron
Kałuż jest off-line  
22-03-2013, 20:12  
Siisii
Moderator globalny
 
Posty: 21.492
Domyślnie RE: świadectwo pracy a prawo do zasiłku - problem w Urzędzie pracy

Na tej podstawie /jeśli spełniasz pozostałe warunki/, zasiłek dla bezrobotnych nabywasz po 90 dniach od zarejestrowania w UP i o tyle dni będzie skrócony.
Siisii jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rejestracja w Urzędzie Pracy, po zasiłku chorobowym (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie. Potrzebuje rady i kompetentnej odpowiedzi. Otóz sprawa wyglada nastepujaco. W dniu 15 styczna br. zakonczylam wspolprace z...
§ problem w urzędzie pracy (odpowiedzi: 1) Otóż mam następujący problem,jakiś czas temu dostałem skierowanie do pracy mojego znajomego do którego nie mogłem iść do pracy ponieważ mam swój...
§ Czy w Urzędzie Pracy muszę pokazać wszystkie świadectwa pracy? (odpowiedzi: 1) Mam następującą sytuację, w przerwie między jedną pracą a drugą, gdzie nie przedłużyłem umowy o pracę, pracowałem w innym miejscu, gdzie sam...
§ Zasiłek z Urzędu pracy w czasie oczekiwania na sprawę w Sądzie Pracy (odpowiedzi: 1) Cześć. Moja mama była dotychczas na rencie (6lat) w dniu dzisiejszym dostała decyzję o odmowie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w...
§ Problem w urzędzie pracy (odpowiedzi: 7) Witam mam problemy w urzędzie pracy,otoż zawsze gdy ide się podpisać poraz pierwszy pani na siłe mi wciska oferte pracy nawet nie pytając czy mi...
§ Problem z rejestracją w Urzędzie Pracy (odpowiedzi: 1) Oto jak wygląda sytuacja: W lipcu pracowałem w innym mieście na umowę zlecenie. Umowa zlecenie była na 3 miesiące, jednak po dwóch tygodniach pracy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:31.