ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży - Forum Prawne

 

ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Witam. Mam pytanie odnośnie czasu i możliwych scenariuszy w następującym przypadku: umowa na czas niekreślony, pierwsze zwolnienie w październiku, pracodawca wypłaca za pierwszy miesiąc zwolnienia L4 w ciąży. Przychodzi kolejny miesiąc, gdzie wypłatę powinien przejąc ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
30-03-2010, 17:46  
plachy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Witam. Mam pytanie odnośnie czasu i możliwych scenariuszy w następującym przypadku:
umowa na czas niekreślony, pierwsze zwolnienie w październiku, pracodawca wypłaca za pierwszy miesiąc zwolnienia L4 w ciąży. Przychodzi kolejny miesiąc, gdzie wypłatę powinien przejąc ZUS, później mija kolejny... nadal nic. Okazuje się, że pracodawca musi podać jeszcze jakieś 'papiery', również na jednym ze zwolnień jest 'czeski błąd' - zostało to pod koniec stycznia poprawione i uzupełnione. ZUS powinien wypłacać od 30-11-2009. Pod koniec lutego 2010 przychodzi pismo o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczące zasadności objęcia ubezpieczeniem. Do dzisiaj nie ma żadnego odzewu, wiem, że pracodawca biega z dokumentami z dużo wcześniejszych lat... co teraz?? cierpliwie czekać?? ile czekać?? a co, jeśli [nie daj Boże] nie będą chcieli wypłacić w/w zasiłku??
plachy jest off-line  
30-03-2010, 20:13  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 21.481
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

kiedy Pani podpisała pierwszą umowę o pracę z tym pracodawcą?
Agnieszka3M jest on-line  
31-03-2010, 06:40  
plachy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Przełom VII i VIII ub. roku.
plachy jest off-line  
31-03-2010, 08:14  
oossaa
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

po pierwsze - zus wypłaca zasiłek w ciągu 30 dni od daty otrzymania KOMPLETU DOKUMENTÓW potrzebnych do wypłaty zasiłku, skoro pracodawca tak się ociągał z prawidłową dokumentacją, a jeszcze doszła korekta jakiegoś zwolnienia, to odroczyło wypłatę zasiłku,
nawet jeśli wszczęto postępowanie wyjaśniające (z pewnością dlatego, że poszła Pani na zwolnienie lekarskie w ciągu 3 mies. od zatrudnienia i badają , czy umowa nie została zawarta w celu wyłudzenia zasiłku), to jednak nie powinno to blokować wypłaty zasiłku,
postępowanie, jeśli na dodatek jest prowadzona jakaś kontrola pracodawcy i jego dokumentacji, może potrwać jakieś 2 miesiące, ale w każdym momencie można zwrócić się z zapytaniem na jakim etapie jest postępowanie i ile jeszcze potrwa, poza tym, jako strona postępowania ma Pani prawo domagać się wszelkich informacji oraz zając stanowisko w danej sprawie,

możliwe scenariusze:
- postępowanie potwierdzi zasadność zgłoszenia do ubezpieczeń i uruchomiona zostanie wypłata zasiłku,
- zus w toku postępowania zakwestionuje ważność umowy i wyda decyzję o niepodleganiu ubezpieczeniom z tyt. umowy o pracę, zarzucając pozorność, jeśli będzie miał dowody na to,że np. praca nie była świadczona, albo cos jest nie tak z dokumentacją, wtedy odmówią prawa do zasiłku, oczywiście będzie przysługiwało odwołanie od tej decyzji,

radze jednak, by dowiedzieć się dokładnie, co badają w tym postępowaniu, jakie są wątpliwości i czy chodzi o jakieś błędy w dokumentacji pracodawcy, czy o wątpliwości dot. Pani umowy - wtedy zając stanowisko w sprawie
oossaa jest off-line  
31-03-2010, 09:20  
plachy
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Witam. Komplet dokumentów wpłynął pod koniec stycznia, później nie było potrzeby uzupełniania dokumentacji. Pismo o rozpoczęciu postępowania w tej sprawie dostaliśmy kilka dni przed terminem 30 dni do wypłacenie zasiłku.
A proszę mi jeszcze napisać: w jakim sensie postępowanie wyjaśniające w tej sprawie nie powinno blokować wypłaty zasiłku?
plachy jest off-line  
05-06-2012, 21:51  
anna_31
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Witam serdecznie,
Mam problem z ZUS. Dziś dostałam od niego informację o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w mojej sprawie. Nie pisze w nim że wstrzymują mi zasiłek, tylko, że jeśli w toku postępowania stwierdzą, że zasiłek mi nie przysługiwał będę go zwracała wraz z odsetkami.
Moja historia wygląda tak: Pracuję zawodowo od 2005 roku u różnych pracodawców W sumie 3 Obecnie jestem w 9-tym miesiącu ciąży i w kwietniu zmieniłam pracę z uwagi na ciężkie naruszenia ze strony poprzedniego pracodawcy. Zatrudniłam się u Wujka, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Od czasu do czasu w razie potrzeb zatrudniał kogoś na umowy zlecenia. Ponieważ Wujek chce rozwijać swoją działalność w kierunku następnego biura w innym mieście oddalonym od niego o około 70km zatrudnił mnie(ja mieszkam w tym mieście). Zaznaczę że ukończyłam studia wyższe, pracowałam wcześniej na kierowniczych stanowiskach i mam ukończony kurs księgowości i poniekąd w poprzednich firmach również jakąś jej częścią się zajmowałam.Przeprowadziłam się zatem do rodziców którzy mieszkają w jego miejscowości, zaczęłam się szkolić w programie księgowym, który używamy do pracy, wprowadzałam fv itd. itp W każdym razie po około 1,5 mieś pracy musiałam iść na zwolnienie ze względów medycznych i do końca ciąży muszę brać zastrzyki i być pod ciągła kontrolą lekarza prowadzącego. Czy ZUS może uznać moje zatrudnienie jako fikcyjne? Mimo iż pracuje nieprzerwanie od 2005 roku? Zaczynam żałować, że zwolniłam się z poprzedniej pracy bo okazuje się, że mimo nieprzerwanych lat pracy ktoś zaczyna traktować mnie jak złodzieja. Proszę o poradę jak sobie z tym poradzić? Bo widzę że uznanie przez ZUS zatrudnienia za fikcyjne zależy w sumie od czyjegoś widzi mi się a nie stanu faktycznego??
anna_31 jest off-line  
05-06-2012, 21:53  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 21.481
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

czy wujek zatrudnił kogoś na Pani stanowisko jak Pani poszła na zwolnienie?
Agnieszka3M jest on-line  
06-06-2012, 07:14  
anna_31
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Nie nie zatrudnił. Bo w sumie nic nie stoi na przeszkodzie abym w okresie urlopu macierzyńskiego mu pomagała nawet zdalnie z domu!!

W ogóle szczerze pisząc nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Co innego gdyby to była moja pierwsza praca. A tak jestem trochę w szoku. Dla mnie jest to dyskryminacja kobiet w ciąży i nękanie. Wczoraj po tym piśmie mało nie dostałam zawału bo dla mnie w tym momencie jest to praktycznie moje słowo przeciwko słowom ZUS a kto to wygra z góry wiadomo. Oczywiście mam to też trochę w nosie bo świadczyłam pracę, mieszkałam u rodziców i po urlopie macierzyńskim zamierzam ostro powrócić i przede wszystkim zająć się otworzeniem nowego biura Poza tym w poprzedniej pracy również zarabiałam lepiej ale to już mniejsza z tym. Zobaczymy jak to się wszystko zakończy...
anna_31 jest off-line  
06-06-2012, 07:40  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.956
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Bez przesady. Wie Pani ile osób próbuje wyłudzić nienależne świadczenia z ZUS zatrudniając się fikcyjnie u znajomych/ rodziny? Właśnie te powiązania najczęściej wzbudzają zainteresowania ZUS.
Jeśli nie została Pani zatrudniona fikcyjnie, to nie ma Pani nic do ukrycia. I nie ma czego się obawiać.
Ag_Maz jest off-line  
06-06-2012, 10:27  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 21.481
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Cytat:
Napisał/a anna_31 Zobacz post
Nie nie zatrudnił. Bo w sumie nic nie stoi na przeszkodzie abym w okresie urlopu macierzyńskiego mu pomagała nawet zdalnie z domu!!

.
przez 8 godzin dziennie na macierzyńskim? a kto wujkowi prowadził biuro podczas Pani zwolnienia lekarskiego
a gdzie Pani miała miejsce pracy ? w wynajętym biurze czy w domu? wujek ma jednoosobową działalność to ile miała Pani dziennie faktur do wprowadzania?

jaką Pani otrzymała umowę? i czy wynagrodzenie dużo wyższe od minimalnego?

to podstawowe pytania, które zadaje ZUS. Podstawowym argumentem przemawiającym przeciwko Pani i wujkowi jest fakt braku stanowiska pracy przed Pani zatrudnieniem (1,5 miesiąca) i brak zatrudnienia kogokolwiek na Pani miejsce.
Agnieszka3M jest on-line  
28-12-2012, 12:51  
bubciaxx
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Witam,

Mam pytanie co do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS.
Od 2009r pracuje w prywatnej firmie gdzie zatrudnionych jest poniżej 20 pracowników. W 2012 r. w marcu byłam po raz pierwszy w ciąży której nie donosiłam i w marcu miałam pierwsze 3 tygodnie zwolnienia 100%, później w lipcu znowu zaszłam w ciąże i kolejne 2 tygodnie zwolnienia 100% płatnego, później pod koniec października 2 tygodnie i od 4 grudnia już do końca (tzn. kwietnia 2013) będę na zwolnieniu. Z racji tych wcześniejszych zwolniej lekarskich w grudniu powinnam zasiłek/pieniążki dostać od ZUSu czy pracodawcy?

PS. Moja szefowa mieszka w Krakowie i tam zapewne załatwia ZUS, a ja pracuje pod Warszawą gdzie firma jest zarejestrowana. Czy ma to znaczenie w przypadku gdy będę chciała od ZUSu dowiedzieć się co z moją sprawą?

Pozdrawiam
bubciaxx jest off-line  
28-12-2012, 14:30  
Siisii
Moderator
 
Posty: 18.385
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

ZUS nalicza zasiłek chorobowy od 34 dnia, więc już od któregoś dnia lipcu pracodawca nie płaci wynagrodzenia chorobowego /brak dat/.

W sprawie zasiłku możesz dowiedzieć się w swoim oddziale ZUS-u.
Siisii jest off-line  
10-01-2013, 19:05  
ja2610
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Witam.Nie mogę doliczyć się chorobowego-ciążowego, które otrzymuję od ZUS-u.Zacznę od tego,że z obecnym pracodawcą umowę mam podpisaną od 02.04.2012 do 31.12.2014 umowa na pełen etat,wynagrodzenie 1500 brutto.Wcześniej pracowałam u pracodawcy od 01.06.2011 do 31.12.2011,pełen etat,brutto 1.386 zł.Między jedną, a drugą umową była przerwa. Od.10-14.09.2012 byłam na chorobowym 80%. Od 17.09.2012 do dnia dzisiejszego jestem na chorobowym ciążowym 100%. Od tego czasu różnie dostaję pieniądze z ZUS-u.
-22, lub 23.10.2012 otrzymałam 338 zł (nie pamiętam za jaki okres ),myślę, że to te
80% chorobowego
-31.10.2012 otrzymałam za okres 05-24.10.2012 708 zł,
-28.11.2012 otrzymałam 743,15 zł
-14.12.2012 otrzymałam 566,40 zł
-27.12.2012 otrzymałam 495,10 zł
na tym narazie koniec otrzymywanego zasiłku
Czy nie powinnam otrzymać więcej?Proszę o pomoc!!!Nie wiem jak i gdzie mam się odezwać,czy bezpośrednio do ZUS-u?
ja2610 jest off-line  
05-03-2014, 18:27  
Siisii
Moderator
 
Posty: 18.385
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

@Velcia - nie dubluj tematów, skasuj ten post i trzymaj się jednego wątku, który założyłam w dziale Prawo pracy.

http://forumprawne.org/prawo-pracy/5...orobowego.html
Siisii jest off-line  
02-05-2014, 11:42  
klauduchaa26
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: ZUS - zasiłek chorobowy w ciąży

Witam... Mam takie pytanie. Jestem w 35 tyg ciązy. Pracuje od 21 stycznia. Na L4 jestem od 13 marca.Umowe mam na czas okreslony do czerwca przyszlego roku, pracodawca zatrudnia mniej niz 20 pracowników. Chciałabym sie dowiedziec kiedy moge liczyc na pieniazki z ZUS? wiem, ze za pierwsze 33 dni placi pacodawca. Wiec chcialabym sie dowiedziec mniej wiecej kiedy moge sie spodziewac wpływów z ZUS? Dzieki za odpowiedz
klauduchaa26 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zasiłek chorobowy - brak decyzji a zasiłek wypłacony (odpowiedzi: 2) Sprawa dotyczy zasiłku chorobowego wypłacanego przedsiębiorcy przez ZUS. Nie wiem czy taka jest powszechna praktyka, ale mój ZUS jak wypłaca zasiłek...
§ Zasiłek chorobowy po ustaniu stosunku pracy -ciąża-zasiłek macierzyński? (odpowiedzi: 4) Witam!Do 31.12.2012 roku miałam u umowę na czas określony(była to druga umowa).Umowy mi nie przedłużono,listem poleconym otrzymałam świadectwo...
§ Zasiłek chorobowy a późniejszy zasiłek macierzyński (odpowiedzi: 7) Witam Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony, która zakończyła się w grudniu, ale została zgodnie z prawem przedłużona do dnia...
§ Zasiłek chorobowy a prawo do zasiłku dla bezrobotnych (odpowiedzi: 9) Witam. Czy po ustaniu zatrudnienia z powodu likwidacji zakładu mam prawo do zasiłku chorobowego jeśli przebywam na L4? Jednocześnie mogę...
§ zasiłek chorobowy po zasiłku macieżyńskim wypłacanym przez ZUS (odpowiedzi: 2) Witam i proszę o pomoc. Pracodawca podpisał ze mna umowę do dnia porodu, w związku z tym zasiłek macieżyński wypłaci mi ZUS. Czy taki zasiłek...
§ Zasiłek chorobowy przed badanie przez orzecznika o zasiłek rehabilitacyjny (odpowiedzi: 1) Witam! Mam pytanie co do pewnej sytuacji... Dnia 16.08 kończę zasiłek chorobowy (182dni), a na 24.08 mam wezwanie do ZUS-u ws. zasiłku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:54.