ubezpieczenie w krus - Forum Prawne

 

ubezpieczenie w krus 2

Pierwszy człon tego zdania odnosi się do sytuacji typowej, a mianowicie można rolnika i jego domownika (a także małżonka rolnika) objąć ubezpieczeń rolniczym na wniosek gdy powierzchnia wynosi równo 1 ha przeliczeniowy lub poniżej 1 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
26-08-2010, 13:07  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Pierwszy człon tego zdania odnosi się do sytuacji typowej, a mianowicie można rolnika i jego domownika (a także małżonka rolnika) objąć ubezpieczeń rolniczym na wniosek gdy powierzchnia wynosi równo 1 ha przeliczeniowy lub poniżej 1 ha przeliczeniowego.
Drugi człon stanowi, że rolnik przeznaczył użytki rolne na zalesienie, to może dalej kontynuować ubezpieczenie w systemie rolniczym nie posiadając gruntów rolnych (o ile złoży stosowny wniosek w tym zakresie i spełnia warunki do objęcia).

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
26-08-2010, 13:15  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Nie prawda!

Znalazłem w internecie, że minimalna ilość gruntów do ubezpieczenia na wniosek to 0.5 ha fizycznego. Niestety ta wiedza pochodzi z innego forum i zgodnie z regulaminem nie będe podawał źródła.

Można się ubezpieczyć na wniosek jak się posiada mniej niż 1 ha przeliczeniowy Czy nadal masz inne zdanie?
Luki85 jest off-line  
26-08-2010, 13:35  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

To w takim razie podaj podstawę prawną na której opierasz swoją tezę.

0,5 ha (czyli ha fizyczne) nie jest dla mnie gospodarstwem rolnym, chyba że klasa ziemi i okręg podatkowy spowoduje, iż to 0,5 ha fizycznego stanowi minimum 1 ha przliczeniowy. Taka sytuacja nie jest możliwa (zobacz tabela ujęta w art.4 ustawy o podatku rolnym).
Można ubezpieczyć się gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego stanowi poniżej 1 ha przeliczeniowego.

Nie będę już poruszał tego tematu, gdyż swoje wywody nie potwierdzasz przepisami (tylko informacjami z internetu). Prześlij namiary na to forum.
Ja nie jestem uparty. Nawet jestem skłonny zmienić zdanie, ale tylko w przypadku jakieś konkretnej informacji. Zasłyszane wiadomości nie przekonują mnie. Czekam na wiadomość od Ciebie.


Pozdrawiam

Ps. Odpowiedz mi na pytanie tzn. jak według Ciebie można zdefinować gospodarstwo rolne (co to jest)?
r_4 jest off-line  
26-08-2010, 14:41  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Bardzo chętnie i nawet wiem dlaczego mamy inne zdanie.

Po pierwsze daj spokój z "gospodarstwem rolnym" skoro chodzi o "grunty"

Dowód:

"Wymogiem, który umożliwia przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia jest posiadanie gruntu o powierzchni do 1 ha."

podstawa prawa: art. 3 ust 1 Ustawa z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników

dodatkowe źródło:

Przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników - c.d.

Dobrowolne ubezpieczenie w KRUS dla każdego?

dobitniej:


3) Ubezpieczenie dobrowolne (na wniosek)

Osoby nie podlegające ubezpieczeniu z mocy ustawy, a spełniające inne jej wymogi, mogą ubezpieczyć się na wniosek w zakresie dopuszczonym przez przepisy.

Ubezpieczenie na wniosek jest dobrowolną umową dwustronną zawartą między osobą zainteresowaną a Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zakres tego ubezpieczenia może określić sama osoba zainteresowana, bądź wynika on bezpośrednio z zapisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Ustawa przewiduje możliwość wystąpienia z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym w każdym czasie. Osoba podlegająca ubezpieczeniu na wniosek może w każdym czasie odstąpić od ubezpieczenia, składając oświadczenie w tej sprawie.

Ubezpieczeniem na wniosek obejmuje się takiego rolnika, jego małżonka i domownika, dla którego działalność rolnicza lub praca w gospodarstwie rolnym stanowi stałe źródło utrzymania, jednak nie spełnia on warunków ubezpieczenia obowiązkowego.


źródło: http://www.krus.org.pl/?dzial=5

"Zaraz, zaraz. Przecież minimum to 1 ha, by podlegać pod KRUS. Tyle trzeba mieć ziemi.

- Wtedy podlega się obowiązkowemu ubezpieczeniu. Ale jest stary przepis z 1991 r. o dobrowolnym ubezpieczeniu, który mówi, że można się ubezpieczyć w Kasie, jak ma się między 0,5 a 1 ha. To wprowadzono, kiedy wchodziła w życie nowa ustawa o KRUS, po to by starym gospodarzom, którzy wcześniej mieli tzw. ubezpieczenia gierkowskie w ZUS, umożliwić kontynuację. Dziś to anachronizm, który wykorzystują nierolnicy.

Trzeba zamknąć tę furtkę. Dla nierolnika ubezpieczenie w KRUS jest najlepszą lokatą kapitału, bo może płacić składki przez 25 lat, a jak przejdzie na emeryturę, to zwrócą mu się one w ciągu dwóch i pół roku. Podkreślam - dla nierolników - bo oni zarabiają poza rolnictwem i dla nich ta składka jest śmieszna i nieodczuwalna w budżecie. Rolnicy patrzą na to już zupełnie inaczej, dla wielu z nich to poważny wydatek. "


źródło Wojciech Jagła, ekspert ds. ubezpieczeń rolniczych, były wieloletni dyrektor warszawskiego oddziału KRUS
http://www.ppr.pl/artykul-przybywa-r...4-dzial-17.php

Wystarczy, kto miał racje?! Może ja?!
Luki85 jest off-line  
26-08-2010, 19:54  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Moja rada jest następująca tzn. wystąp z wnioskiem do właściwej jednostki KRUS i przedstaw odpowiednie dokumenty na te swoje 0,4 ha i poczekaj na decyzję Kasy w tej sprawie. W przypadku negatywnej decyzji dla Ciebie będziesz miał prawo złożyć odwołanie do sądu.

Później napisz jak Kasa rozpatrzyła Twój wniosek o objęcie ubezpieczeniem.

Ps. Ty swoje, a ja swoje. Będę czekał na info.

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
27-08-2010, 10:14  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Nie zależy mi podałem to przykładowo. Nie przekonały Ciebie moje źródła.
Uczepiłeś się pojęcia "gospodarstwo rolne" ale KRUS uznaję za rolnika osobę posiadająca ziemie a nie "gospodarstwo rolne". Dlatego można poniżej 1 ha przeliczeniowego być objętym ubezpieczeniem na wniosek.

Zero odniesienia do moich źródłem...
Czyli masz większa wiedzę od byłego szefa Warszawskiego KRUS, jak również oficjalne komunikaty z ich strony Ciebie nie przekują?

A oficjalne pismo KRUS uzyskane w ramach Ustawy o dostępie do informacji publicznej będzie również niewiarygodnym źródłem?

Uczepiłeś się jednego artykuł z kodeksu cywilnego który ma się bardzo bardzo dużo do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników... ;]

I dzięki za uznanie mojej pracy w zbudowanie poprzedniej wypowiedzi.
Uważam, że zawstydziłem Ciebie. Przykro mi.
Luki85 jest off-line  
27-08-2010, 11:11  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Czy uważasz, że trochę ziemi w ogródku koło domu sprawia iż ktoś taki też może zostać rolnikiem? W każdej dołączonej informacji przez Ciebie jest mowa o gospodarstwie rolnym. Do zawstydzenia brakuje mi jeszcze.

Pozdrawiam i czekam co ustalisz w swoim KRUS-ie.
r_4 jest off-line  
27-08-2010, 11:28  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: ubezpieczenie w krus

Nie prawda! Wyboldowałem słowa kluczowe "grunt"


"Wymogiem, który umożliwia przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia jest posiadanie gruntu o powierzchni do 1 ha."

podstawa prawa: art. 3 ust 1 Ustawa z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników

Ale jest stary przepis z 1991 r. o dobrowolnym ubezpieczeniu, który mówi, że można się ubezpieczyć w Kasie, jak ma się między 0,5 a 1 ha.

Ubezpieczeniem na wniosek obejmuje się takiego rolnika, jego małżonka i domownika, dla którego działalność rolnicza lub praca w gospodarstwie rolnym stanowi stałe źródło utrzymania, jednak nie spełnia on warunków ubezpieczenia obowiązkowego.Czytamy ze zrozumieniem.
Luki85 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS a ubezpieczenie u pracodawcy na umowę zlecenie (odpowiedzi: 4) Witam. Mam pytanie. Od marca 2014r. jestem ubezpieczona w KRUS. Od października podjęłam staż w innej firmie. Wygląda to tak, że podpisuję coś w...
§ ubezpieczenie w krus (odpowiedzi: 1) Witam mam pytanie w sprawie ubezpieczneia w krus , obecnie nie pracuje, dorabiam tylko na czarno, nie mam stalej pracy mam 22ary ziemi przepisanej...
§ Ubezpieczenie w Krus! (odpowiedzi: 3) Witam,mam pytanie. Złamałam rękę 26 stycznia 2012r. Od 1lipca 2011r. jestem ubezpieczona samodzielnie w KRUS-ie a przez wcześniejesze lata byłam...
§ ubezpieczenie w krus (odpowiedzi: 1) Gdy byłam ubezpieczona w ZUS, a wystąpiły przerwy w ubezpieczeniu ze względu na czas trwania zwolnienia lekarskiego i przerwa 7 dniowa na...
§ Ubezpieczenie w KRUS (odpowiedzi: 9) Witam. Jestem studentką i aktualnie jestem ubezpieczona przy rodzicach w KRUS-ie. Chciałabym podjąć pracę, jednak chciałabym się dowiedzieć jakie to...
§ Ubezpieczenie w KRUS (odpowiedzi: 4) Mam prośbę, czy mógłby ktoś mnie poinformować? Chodzi o mojego męża, który od najmłodszych lat pracował u rodziców na gospodarce. Matka opłacała mu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:56.