Zerwanie Umowy przez UP - Forum Prawne

 

Zerwanie Umowy przez UP

Chciałbym się dowiedzieć czy Urząd Pracy od tak może zerwać umowę? Proszę o przeczytanie tego co przydarzyło mi się przez ostatni tydzień. Dnia 4 sierpień 2010 podpisałem umowę z Urzędem Pracy o przyznaniu jednorazowych środków ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
11-08-2010, 15:51  
GrandBB
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Zerwanie Umowy przez UP

Chciałbym się dowiedzieć czy Urząd Pracy od tak może zerwać umowę? Proszę o przeczytanie tego co przydarzyło mi się przez ostatni tydzień.

Dnia 4 sierpień 2010 podpisałem umowę z Urzędem Pracy o przyznaniu jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej dla osoby bezrobotnej. Oczekując na przelew pieniążków zadzwoniłem dzisiaj do Urzędu Pracy w związku z zasięgnięciem informacji na temat tego czy mam przejść do banku z papierkiem od nich, który dostałem w dniu podpisania umowy o potwierdzeniu przez pracownika banku, że owe pieniążki są na koncie, lub czy może to być jakiś dokument wystawiony przez BANK. W odpowiedzi dostałem tekst typu:
Cytat:
Nie jest Pan osobą bezrobotną, więc umowa zostaje zerwana...
Od razu mnie to zaciekawiło zrobiłem oczy jak 5 złotówki i zapytałem:
Cytat:
Dlaczego?
a Pani Urzędniczka, dodam że przez telefon odpowiedziała mi jednogłośnie:
Cytat:
Nie jest Pan bezrobotny, więc umowa z naszej strony zostaje zerwana...
Nie dość, że Pani Urzędniczka powtórzyła się dwa razy to jeszcze oznajmiła mi, że mam możliwość składnia dokumentów ponownie.

Sytuacja nie wyjaśniła się... Zacząłem zastanawiać się dlaczego zostałem wyrejestrowany. Znalazłem w domu pisemko, które przyszło mi dnia: 16 lipca 2010 r, że OD DNIA 8 Lipca 2010r jestem osobą bezrobotną. W pisemku jest tak:
Cytat:
Z przedstawionych dokumentów wynika, że podlega Pan na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Zgodnie z przepisami ww. ustawy w takim przypadku następuje utrata statusu osoby bezrobotnej.
Z dniem składanie wniosku (a także do chwili obecnej) jestem na szkoleniu barmańskim, w którym nie było żadnej mowy o wyrejestrowaniu z Powiatowego Urzędu Pracy. Tego samego dnia, w którym orzeczenie o utracie statusu osoby bezrobotnej zostało wystawione czyli 8 lipiec 2010 (wysłane dnia tak jak powyżej 16 lipca 2010r.), poczta w mieście ostemplowała kopertę z papierkiem, że mój wniosek został zaakceptowany i pozytywnie rozpatrzony.

Dodam, że Pani Urzędniczka dodała dzisiaj,
Cytat:
może Pan jutro do nas przyjechać i się zarejestrować jako osoba bezrobotna...
Widzicie analogię? W tym momencie po czyjej stronie leży wina? Mojej czy urzędu pracy? Czy Pani Urzędnik miała prawo mi powiedzieć, że JUTRO mogę się zarejestrować od NOWA i składać WSZYSTKIE DOKUMENTY od nowa tj. biznes plan, wniosek, zaświadczenia poręczyciela o dochodach, itd....?

Proszę o pomoc bo jestem w kropce i nie wiem co jutro mam zrobić, czy się zarejestrować i od nowa składać wszystkie papiery i znowu ściągać poręczyciela z Warszawy (mieszkam w lubelskim) czy to jakoś wyjaśnić? Na co mogę się powołać?
GrandBB jest off-line  
11-08-2010, 17:14  
GrandBB
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Zerwanie Umowy przez UP

Zależy mi na tym, żeby dzisiaj dostać konkretną odpowiedź.
GrandBB jest off-line  
11-08-2010, 18:45  
GrandBB
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Zerwanie Umowy przez UP

odświeżam
GrandBB jest off-line  
11-08-2010, 21:37  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Zerwanie Umowy przez UP

Trudno odpowiedzieć. Podstawowe pytania:
1) Czy posiada Pan decyzję o uznaniu za osobę bezrobotną, i jeśli tak to od kiedy?
2) Co to za pisemko z treścią "podlega Pan na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi ubezpieczenia społecznego" - z tego wynikało by, że został Pan pozbawiony statusu bezrobotnego.
3) Kto jest organizatorem tego szkolenia i czy z tytułu jego odbywania uzyskuje Pan jakieś stypendium lub inne przychody?
Dariusz! jest off-line  
12-08-2010, 12:57  
GrandBB
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Zerwanie Umowy przez UP

1) Tak, mam decyzję o uznaniu mnie jako osoby bezrobotnej z dnia 1 kwietnia 2010r. 16 sierpnia 2010r. odebrałem pocztę, że z dniem 10 maj 2010r zostałem pozbawiony statusu osoby bezrobotnej. Ale pomimo tego wszystkiego Urząd Pracy podpisał ze mną umowę, wiedząc, że mam status osoby bezrobotnej.
2) To pisemko to jest właśnie decyzja o utracie statusu osoby bezrobotnej.
3) Organizatorem tego szkolenia jest fundacja Nowe Horyzonty z Lublina. Stypendium dostanę po skończonym szkoleniu.

Do ostatniego punktu mogę dodać to, że byłem na wcześniejszym szkoleniu i podpisywałem papierek, że mnie wyrejestrują, a z tej fundacji nie dostałem niczego a pomimo tego mnie wyrejestrowali. Więc to nie jest wina fundacji bo w Urzędzie Pracy dzisiaj tłumaczyli mi , że ani JA ani owa FUNDACJA nie zgłosiliśmy do nich, że jestem na jakimkolwiek szkoleniu. W tym momencie to jest ewidentny błąd Urzędu Pracy bo nie dopilnowali terminów a poza tym, żyłem w nieświadomości bycia przez 3 miesiące nie wiadomo KIM. Bo ani nie pracowałem, ani nie byłem bezrobotny, tylko co szkolenie miałem, zresztą ono się tak dziwnie odbywa, po 2-3 dni w miesiącu ;/
GrandBB jest off-line  
12-08-2010, 21:43  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Zerwanie Umowy przez UP

Straszny chaos w Pana wypowiedziach.
O ile dobrze rozumiem został Pan pozbawiony statusu bezrobotnego z dniem 10.05.2010r. (decyzją wydaną w sierpniu - 16.08.2010r.? mamy dopiero 12.08.2010r.). To spowodowało, że UP wycofał się z wypłaty środków. Kluczowe znaczenie ma więc ta decyzja o pozbawieniu statusu bezrobotnego. Jeżeli to możliwe proszę dokładnie przytoczyć podstawę prawną (to ta część z art., ustawami itp.) z tej decyzji oraz uzasadnienie.
Dariusz! jest off-line  
13-08-2010, 09:17  
GrandBB
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Zerwanie Umowy przez UP

Moja pomyłka... 16 lipiec 2010 a nie sierpień.
GrandBB jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dofinansowanie pracodawcy przez UP a zerwanie umowy przez bezrobotnego? (odpowiedzi: 41) Witam i proszę o pomoc, postaram się napisać krótko i konkretnie. Pracodawca złożył wniosek o dofinansowanie lub stworzenie nowego stanowiska...
§ Okres wypowiedzenia umowy a zerwanie umowy przez najemcę (odpowiedzi: 2) Witam, w październiku wynająłem mieszkanie, w tym miesiącu byłem zmuszony nagle opuścić lokal (studia okazały się pomyłką) i zmienić miejsce...
§ Zerwanie umowy przez lokatorów (odpowiedzi: 16) Witam! Od roku wynajmujemy mieszkanie w bloku. W grudniu właścicielka przedłużyła nam umowę do 30 lipca 2013 roku. Zaznaczyła, że od sierpnia...
§ zerwanie umowy przez najemcę (odpowiedzi: 1) Witam i proszę o pomoc. Razem ze znajomymi wynajęliśmy mieszkanie. Niestety z przyczyn losowych chcielibyśmy zrezygnować z wynajmu. Jest to umowa...
§ Zerwanie umowy przez Aster + próba obciążenia za zerwanie umowy konsumenta (odpowiedzi: 5) tekst reklamacji adres mojego nowego zamieszkania (jednocześnie adres do korespondencji) Warszawa 3.12.2010 ...
§ Zerwanie umowy przez autora (odpowiedzi: 2) Jestem początkujacym wydawcą. Zawarłam umowę z autorem na wydanie powieści. Zawarlismy w tej umowie, ze wydanie bedzie miało przebieg w dwóch etapach...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:33.