przerwanie stażu - Forum Prawne

 

przerwanie stażu

Czy mogłabym bez negatywnych dla mnie konsekwencji przerwać staż przed czasem z powodu tego, że wykonuję jedynie 2 z pozostałych 6 zadań, jakie zostały mi powierzone zgodnie z umową stażową zawartą między pracodawcą a Urzędem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
15-08-2010, 21:46  
aya22
Użytkownik
 
Posty: 306
Domyślnie przerwanie stażu

Czy mogłabym bez negatywnych dla mnie konsekwencji przerwać staż przed czasem z powodu tego, że wykonuję jedynie 2 z pozostałych 6 zadań, jakie zostały mi powierzone zgodnie z umową stażową zawartą między pracodawcą a Urzędem Pracy? Dodam, że staż wykonuję pod innym adresem niż miałam w umowie zapisane, a poza tym opiekuna stażu nawet nie widziałam na oczy, bo jest nim w rzeczywistości inna osoba, o czym dowiedziałam się w dniu rozpoczęcia stażu. Proszę o pomoc, co robić, gdyż jestem wyzyskiwana i nie na tym miał polegać mój staż, a nie chcę mieć problemów z uwagi na to, iż mnie oszukano.
aya22 jest off-line  
16-08-2010, 09:44  
taki--jeden
Zbanowany
 
Posty: 180
Domyślnie RE: przerwanie stażu

Wszystko zależy od powodu przerwania stażu.

Opowiem na swoim przykładzie:

Skierowany zostałem na 6 miesięczny staż, w UP od początku pytałem czy jest możliwość przerwania stażu gdybym np. chciał iść na studia dzienne i powiedziano mi, że nie ma sprawy, że wtedy będę mógł.

Stażowałem sobie 3 miesiące, w tym czasie odbierałem stypendium stażowe, UP wysłał mnie na początku na badania lekarskie za które zapłacił, zwracano mi też pieniądze wydane na bilety miesięczne.

Kiedy jednak już chciałem zerwać staż niemiła urzędaska powiedziała mi, że będę musiał oddać kasę za badania lekarskie i za dojazdy - bo wg niej to było "wymuszenie" skoro wiedziałem, że pójdę na studia a złożyłem podanie o zwrot kosztów dojazdu. Napisałem jednak pisemko do dyrektora UP i mnie z tych kosztów zwolnił. Podstawą było to, że wyraziłem chęć studiowania.

W Twoim przypadku może być to zerwanie stażu z winy pracodawcy więc może nie być negatywnych konsekwencji. Na pewno nie każą Ci zwracać stypendium stażowego.
taki--jeden jest off-line  
16-08-2010, 16:46  
aya22
Użytkownik
 
Posty: 306
Domyślnie RE: przerwanie stażu

mnie Urząd Pracy nie wysyłał na żadne badania, ani nie zwrócił mi kosztów dojazdu do miejsca odbywania stażu, gdyż staż odbywam w miejscu zamieszkania. Wykonuję jedynie garstkę z tego, co miałam, do tego jak nazywa się moje stanowisko ma się to nijak. Czy te dane są wystarczające, jeśli bym je przedstawiła w Urzędzie do przerwania stażu z winy pracodawcy bez ujemnych konsekwencji dla mojej osoby i jakie czynności powinnam podjąć celem przerwania stażu?
aya22 jest off-line  
16-08-2010, 17:04  
taki--jeden
Zbanowany
 
Posty: 180
Domyślnie RE: przerwanie stażu

Jeśli przerwanie wynika z błędów po stronie pracodawcy to nie masz się czego bać. Najlepiej idź do UP albo pogadaj z pracodawcą.

Najgorszym wyjściem było by porzucenie stażu - czyli gdybyś po prostu przestała chodzić.
taki--jeden jest off-line  
16-08-2010, 17:41  
aya22
Użytkownik
 
Posty: 306
Domyślnie RE: przerwanie stażu

nie zamierzam po prostu przestać chodzić, zważywszy, że zależy mi na wypłacie stypendium za bieżący m-c. obawiam się tylko, że nie będę w stanie niczego udowodnić w kwestii winy pracodawcy z pracodawcą niestety jest bardzo trudny i ciężki kontakt, źle traktuje stażystów, nie szanuje naszych praw, także jeśli już to rozmawiałabym najpierw z Urzędem Pracy. Jak długo trwa załatwienie formalności przerwania stażu z winy pracodawcy? Czy jest prowadzone jakieś postępowanie wyjaśniające, i czy trzeba do czasu wydania stosownej decyzji przez Urząd Pracy uczęszczać na staż? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
aya22 jest off-line  
17-08-2010, 02:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: przerwanie stażu

Ale żeby było przerwanie stażu z winy pracodawcy to muszą być mocne argumenty że to jest wina pracodawcy. Nikt Ci w UP nie uwierzy jeszcze jak pracodawca wyrzeknie się twoich zarzutów i w takiej sytuacji UP przeprowadza postępowanie. Do momentu gdy zbierze właściwe dowody orzeka z czyjej winy zostaje przerwany staż.Może też się tak zakończyć sprawa że zostanie zmieniona umowa stażowa i staż ulegnie skróceniu a ty nie poniesiesz żadnych konsekwencji. Może być też tak że zmieniony zostanie Ci program stażu.
 
17-08-2010, 10:26  
aya22
Użytkownik
 
Posty: 306
Domyślnie RE: przerwanie stażu

to w trakcie stażu mogą zmienić program? przecież w umowie stażowej jest on wskazany, co uznaję za wiążące.
czy w trakcie postępowania wyjaśniającego trzeba uczęszczać na stanowisko pracy na stażu, czy ulega on zawieszeniu do czasu wyjaśnienia kwestii winy?
nadmienię, że wykonuję tylko niektóre czynności, wprawdzie wskazane w umowie stażowej, które nijak mają się do mojego stanowiska określonego w umowie stażowej, a ponadto kilku z nich (moim zdaniem w największym stopniu powiązanych ze stanowiskiem, z uwagi na które w ogóle podjęłam się rozpoczęcia stażu) w ogóle nie wykonuję, gdyż powiedziano mi w miejscu odbywania stażu, że nie mam co do tego odpowiednich kwalifikacji...
aya22 jest off-line  
20-08-2010, 15:52  
aya22
Użytkownik
 
Posty: 306
Domyślnie RE: przerwanie stażu

proszę o rozwianie wątpliwości bardzo mi zależy na odpowiedzi na moje powyższe kilka pytań
aya22 jest off-line  
20-08-2010, 23:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: przerwanie stażu

Teoretycznie nie powinno się zmieniać programu stażu,ale ja jak miałam kiedyś staż i miałam staż przerwany związku z podjęciem zatrudnienia to mi zmieniali program stażu bo też nie wykonywałam zadań które miałam napisane. Program stażu owszem jest w umowie wskazany ale prosze mi uwierzyć wszystko się da zmienić. Akurat w swojej pracy miałam taki przypadek że dziewczyna będąc na stażu zgłosiła do UP że podobnie jak Pan/Pani nie realizuje programu stażu i zaczęło się całe postępowanie mające na celu zebranie pisemnego oświadczenia od osoby poszkodowanej od pracodawcy . I po zebraniu argumentów UP uznał że staż zostaje skrócony z winy pracodawcy. Ale podczas tego postepowania osoba ta nie chodziła na staż. Staż ulega zawieszeniu bo nie można wypłacić pieniędzy za nieuczęszczania na staż i do momentu wyjaśnienia sprawy staż jest zawieszany. Tylko gdy już będzie jasne kogo wina jest to albo jest staż przerywany z winy pracodawcy albo z winy stażysty lub staż jest skrócany. Ja się nie spotkałam z taką sytuacją ze ktoś chce wyjaśnienia sprawy i poźniej dalej chodzi na staż bo przeważnie pracodawcy dziękują takiej osobie i szukają kogoś innego. Jeżeli mam być szczera to 80%osób które idą na staż nie realizują zadań które są zawarte w programie stażu. Taki więc Pan/Pani nie jest pierwsza i ostatnia w takiej sutuacji.Życzę powodzenia.
 
21-08-2010, 20:18  
aya22
Użytkownik
 
Posty: 306
Domyślnie RE: przerwanie stażu

Czy jeżeli zostanę zatrudniona na umowę zlecenie i dostarczę ją do Urzędu Pracy wraz z listą obecności za ostatni przepracowany na stażu miesiąc umowę będę musiała przedłożyć tylko w Urzędzie Pracy, czy także w miejscu w którym odbywam staż? Czy zostanie mi wypłacone stypendium za ostatni przepracowany miesiąc?
aya22 jest off-line  
23-08-2010, 10:47  
aya22
Użytkownik
 
Posty: 306
Domyślnie RE: przerwanie stażu

proszę jeszcze o napisanie, czy jak zawrę umowę zlecenia to muszę pojechać do Urzędu Pracy z nowym pracodawcą, żeby ją pokazać ??
aya22 jest off-line  
23-08-2010, 11:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: przerwanie stażu

Z chwilą zawarcia umowy zlecenia nie ma potrzeby jechać z nowym pracodawcą do UP, ale trzeba jak najszybciej przesłać bądź osobiście dostarczyć umowę zlecenie do UP by można było przerwać staż związku z podjęciem zatrudnienia i muszą Panią/Pana wyrejestrować z ewidencji osób bezrobotnych. Do dnia podjęcia umowy zlecenia otrzyma Pan/Pani stypendium stażowe za przepracowany okres na stażu. Proszę jak najszybciej dostarczyć tą umowę zlecenie żeby później nie było tak że Pan/Pani pracuje a kasa za staż leci, bo w razie gdyby urząd się dowiedział wtedy trzeba zwrócić te pieniążki. Życzę powodzenia i pozdrawiam. Aha i o umowie zlecenia proszę też poinformować pracodawce u którego jest staż odrabiany.
 
24-08-2010, 10:25  
aya22
Użytkownik
 
Posty: 306
Domyślnie RE: przerwanie stażu

czy stażowy pracodawca wystawia opinię na temat mojej pracy, bo o tym, że muszę mu przedłożyć do podpisu zakres uzyskanych przeze mnie umiejętności już wiem...????
aya22 jest off-line  
24-08-2010, 21:53  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: przerwanie stażu

Tak zgadza się stażowy pracodawca piszę opinię dotyczącą " sprawowania" Pani/Pana na stażu a Pan/Pani musi napisać sprawozdanie ze stażu( czyli co Pan/Pani tam robiłą) opinię jak również sprawozdanie muszą być podpisane przez stażowego pracodawcę. Sprawozdanie musi być podpisane przez Pana/Panią oraz przez stażowego pracodawce. Na podstawie opini i sprawozdania z UP otrzymuje Pan/Pani zaświadczenie o stażu.
 
24-08-2010, 22:09  
Luki85
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: przerwanie stażu

Naprawdę? Mi w PUP dali tylko sprawozdanie, o żadnej opinii nic mi nie wspominano, może ktoś to potwierdzić?
Luki85 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przerwanie stażu (odpowiedzi: 7) W dniu dzisiejszym założyłam pismo do Pup o polubownego przerwanie stażu. Opisalam co spowodowało że to zrobilam. Jak myślicie czy pup stanie po...
§ Przerwanie stażu (odpowiedzi: 4) Witam, mam pytanie, czy mogę przerwać staż zawodowy, bez ponoszenia konsekwencji, jeżeli mam inną propozycję pracy na umowę o pracę? Pozdrawiam
§ Przerwanie stażu z PUP (odpowiedzi: 1) Witam. Mój problem polega na tym, że od 3 miesięcy jestem na stażu w Urzędzie Miejskim. Do końca zostały mi trzy miesiące, jednak chciałabym przerwać...
§ Przerwanie stażu przez stażyste. (odpowiedzi: 2) Witam. Mam problem, mianowicie chodzi o to, że przyjęłam na staż z UP stażystkę która od razu po rozpoczęciu stażu poszła na zwolnienie lekarskie...
§ Przerwanie stażu z winy stażysty (odpowiedzi: 7) Pytanie co do postępowania w momenci,gdy stażysta nie zgłosił się w pracy. I ma jeden dzień NN. Od kolejnego dnia ma 5 dni zwolnienia lekarskiego....
§ Organizator stażu wnosi o przerwanie stażu, podczas gdy jestem na urlopie (odpowiedzi: 1) Witam, moja sytuacja jest dość skomplikowana. Mianowicie podczas urlopu,który odbywałem po ustaleniu z pracodawcą(organizatorem stażu) od dn. 13...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:24.