PODWOJENIE SKŁADKI KRUS, WYŁĄCZENIE Z KRUS - Forum Prawne

 

PODWOJENIE SKŁADKI KRUS, WYŁĄCZENIE Z KRUS

Witam, Od 1988 roku jestem płatnikiem składki krus. Od 01.01.2003 prowadzę ponadto jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą Otrzymałem 2 decyzję z dnia 12.10.2007 DECYZJA nr 1, z dnia 12.10.2007 o zmianie warunków w ubezpieczeniu społecznemu rolników ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
07-11-2007, 09:09  
makpol
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie PODWOJENIE SKŁADKI KRUS, WYŁĄCZENIE Z KRUS

Witam,
Od 1988 roku jestem płatnikiem składki krus.
Od 01.01.2003 prowadzę ponadto jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą
Otrzymałem 2 decyzję z dnia 12.10.2007

DECYZJA nr 1, z dnia 12.10.2007 o zmianie warunków w ubezpieczeniu społecznemu rolników dla osób rozpoczynających prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej
zostałem dociążony podwójną składką KRUS
NA PODSTAWIE art. 5, art 8, ust 3a i art. 17 ust. 2 a także art 7 i 16 ustawy z dnia 20.12.1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników
została mi podwojona składka KRUS za okres od II kwartał 2004
UZASADNIENIE
prowadzenie działalności pozarolniczej

DECYZJA nr 2, z dnia 12.10.2007
o ustaniu ubezpieczenia społecznego rolników
NA PODSTAWIE art. 36, 5a ustawy z 20.12.1990 o ubezpieczeniu społecznym rolników roku zostałem wyłączony z KRUS od drugiego kwartału 2005 z krus
UZASADNIENIE
- brak złożonego zaświadczenia do 14.02.2005 o wysokości należnego podatku za rok 2004


PYTANIA
Niezależnie od winy jaką ponoszę za niedopełnienie formalności czy:
1. w obu przyapdkach prawo może działać wstecz
2. jest jakikolwiek sposób na odwołanie się od obu decyzji ze wskazaniem przede wszystkim na tę drugą.

Będę wdzięczny za odpowiedzi, ewentualnie podejmę współpracę w zakresie poprowadzenia obu spraw.
makpol jest off-line  
07-11-2007, 21:41  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

Prawda jest taka, KRUS ma prawo weryfikować okresy podlegania ubezpieczeniu wstecz, prowadziłeś działalność i nie zgłosiłeś tego do KRUS, wyszło to na jaw i w konsekwencji masz decyzje, które prawidłowo ustalaja okres podlegania ubezpieczeniu.
Odwołać się oczywiście możesz, jeśli chodzi o decyzję nr 1 to możesz wygrać ustalenie, że składke podwójną będziesz płacił od IIIkw a nie od drugiego, ponieważ ustawa weszła w życie po terminie płatności składki za IIkw i na zasadzie lex retro non agit sądy zmieniały te decyzje i ustalały, że należy płacić od IIIkw.
Jeśli chodzi o decyzję nr 2... jedyne co mogłoby Ci pomóc to jakbyś udowodnił, że poinformowałeś KRUS wcześniej o działalności a nic nie zostało z tym zrobione - wtedy z winy organu możnaby żądać wyłączenia na bieżąco. Ale z tego co piszesz to Ty zawiniłeś. Niestety czeka Cię wymiar składek przez ZUS... odwołując się do Sądu możesz tylko odwlec objęcie ubezpieczeniem przez ZUS.
asiasil jest off-line  
07-11-2007, 22:23  
makpol
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Bardzo dziękuję.... choć to przykre, sle niestety za zaniedbanie i głupotę się płaci.
Z moich obliczeń to sporo pieniędzy. Z odsetkami może sięgnąć nawet 30.000 pln. Czy jest jakiś sposób aby rozłożyć należność na raty?
makpol jest off-line  
08-11-2007, 08:27  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie

Spłata tej należności może być rozłożona na raty - proszę z tym zwrócić się na piśmie do KRUS. Najlepiej udać się osobiście z pismem i na miejscu wszystko ustalić.
Janusz.C.M. jest off-line  
08-11-2007, 15:44  
makpol
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

Dziękuję za odpowiedzi.
Mam jeszcze jedno chyba ważne pytanie.
Czy biuro usług księgowych, działające na moje zlecenie powinno wziąć na siebie odpowiedzialność, za nie poinformowanie KRUS o działalności prowadzonej przeze mnie? Czy dobrym pomysłem byłoby uruchomienie polisy OC (na wskutek wygranej sprawy) należącej do tego biura księgowego w celu pokrycia powstałych należności?
makpol jest off-line  
08-11-2007, 16:08  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie

Ja uważam, że to zły pomysł.
Janusz.C.M. jest off-line  
08-11-2007, 21:38  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

[cytat="Janusz M."]Spłata tej należności może być rozłożona na raty - proszę z tym zwrócić się na piśmie do KRUS. Najlepiej udać się osobiście z pismem i na miejscu wszystko ustalić.[/cytat]

Składki będą wymierzane przez ZUS - więc do ZUS należy złożyć wniosek o rozłożenie należności na raty.
asiasil jest off-line  
08-11-2007, 21:41  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

[cytat="makpol"]Dziękuję za odpowiedzi.
Mam jeszcze jedno chyba ważne pytanie.
Czy biuro usług księgowych, działające na moje zlecenie powinno wziąć na siebie odpowiedzialność, za nie poinformowanie KRUS o działalności prowadzonej przeze mnie? Czy dobrym pomysłem byłoby uruchomienie polisy OC (na wskutek wygranej sprawy) należącej do tego biura księgowego w celu pokrycia powstałych należności?[/cytat]

Ja natomiast uważam, że mógłbyś wytoczyć taki proces, za nienależyte wykonanie co w konsekwencji naraziło Cię na poniesienie szkody w postaci obowiązku zapłaty składek ZUS wraz z odsetkami.
asiasil jest off-line  
09-11-2007, 23:04  
damastes
Stały bywalec
 
Posty: 783
Domyślnie

- W sądzie wygrasz sprawę związaną z pierwszą decyzją - bedziesz zobowiązany do opłacania podwójnej skladki od III kwartału 2004 r. -
- biuro tez mozesz ścigac w końcu po to mają OC i za cos biora pieniądze.
damastes jest off-line  
10-11-2007, 06:45  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie

Ja mam wątpliwości.
Owszem, podwójna składka od III kwartału.
Natomiast co do odpowiedzialności biura.
Wątpię, czy w umowie z biurem jest cokolwiek wspomniane o tym, że biuro ma się zajmować sprawami KRUS.
Na ogół biura zajmują się prowadzeniem księgowości i ZUS klientów.
Składki KRUS nie są ani kosztami firmy, ani nie pomniejszają podatku.
Wystarczy, że klient biura oświadczy że jest płatnikiem KRUS, a to czy opłaca składki i w jakiej wysokości, to już jego sprawa. Dlaczego więc biuro ma odpowiadać za to, czego nie prowadzi?
Takie jest moje zdanie bez zaznajomienia się z umową z biurem, gdybym ją znał, to może zdanie bym zmienił .
Janusz.C.M. jest off-line  
15-11-2007, 22:25  
damastes
Stały bywalec
 
Posty: 783
Domyślnie

w 2005 r. rolnicy prowadzacy pozarolniczą dzialalnośc gospodarczą mieli obowiązek złożyć zaświadczenia o wysokosci podatku należnego za 2004 r. (termin do 14.02.2005 r.). Jeżeli umowa z biurem rachunkowym (jezeli była na piśmie) przewidywała obsługe również spraw związanych z ubezpieczeniem społecznym, to można mysleć o ich odpowiedzialności.
damastes jest off-line  
16-11-2007, 06:50  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie

Z całym szacunkiem, ale żadne ze znanych mi biur rachunkowych nie zajmuje się prowadzeniem dla klienta ubezpieczeń w KRUS.
Owszem, doraźnie udzielana była i jest pomoc w niektórych sprawach, ale nie są przyjmowane zlecenia na stałe prowadzenie spraw w KRUS.
Ustawa o sus i ustawa o krus, to zupełnie inne "działki".

Chyba, że z zawartej umowy wynika co innego, ale nie znając jej treści nie można jej skomentować.
Janusz.C.M. jest off-line  
17-11-2007, 21:04  
damastes
Stały bywalec
 
Posty: 783
Domyślnie

jeżeli rolnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jest ubezpieczony w KRUS - to o ile do obowiazków biura należało prowadzenie spraw z zakresu ubezpieczenia społecznego - to rzecz jasna że biuro ma się zajmować sprawami w KRUS a nie ZUS - nieprawdaż??

Tym bardziej, że rolnicy z działalnością gospodarczą, a ubezpieczeni w KRUS - mają jeden jedyny OBOWIĄZEK - do 31 maja każdego roku złożyć zaświadczenie naczelnika US o wysokości podatku należnego za rok ubiegły. Niestety wielu rolników co roku żegna się z tanim ubezpieczeniem bo zapominają o tym obowiązku - chociaż KRUS co roku wysyła do nich pisemko przypominające o tym drobnym fakcie.
Aha można żądać przywrócenia terminu do złożenia takiego zaświadczenia (ale trzeba udowdonić że uchybienie terminowi nastąpiło wskutek zdarzeń losowych).
damastes jest off-line  
18-05-2009, 18:46  
akusia19
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Re: Podwojenie składki krus, wyłączenie z krus

Witam. Mam pytanie związane z KRUS. Od kilku lat pobieram rente chorobową. W trakcie pobierania 6 lat temu sprzedałam pole, które było w dzierżawie i tego faktu nie zgłosiłam Krus, poniewaz nie wiedziałam że trzeba to zrobić.Prosze o informacje jakie skutki prawne łączą sie z tego typu postępowaniem.
akusia19 jest off-line  
19-05-2009, 20:29  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 283
Domyślnie Re: Podwojenie składki krus, wyłączenie z krus

Ma Pani ustalone prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. Taka renta składa się z części składkowej i uzupełniającej. Dzierżawa była spisana z powodu uzyskania pełnego świadczenia (w przypadku prowadzenia działalności rolniczej część uzupełniająca byłaby zawieszona). Uważam, że w sytuacji gdy między rozwiązaniem dzierżawy a sprzedażą ziemi nie ma żadnej przerwy czasowej to wszystko powinno być ok. Jeśli jest, to może KRUS żądać zwrotu niesłusznie pobranego świadczenia (części uzupełniającej).
Na decyzji przyznającej świadczenie było pouczenie (informacja) dotycząca zasad wypłaty świadczenia.
Moim zdaniem należy zgłosić fakt sprzedaży ziemi.
r_4 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ składki KRUS (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie wszystkich . mam takie pytanie od 5 lat posiadam grunty orne 3 ha ale nigdy nie rejestrowałem się do ubezpieczenia w KRUS ....
§ połowa składki krus ? (odpowiedzi: 2) Jakiś czas temu znajoma mi wspomniała ze matki które maja dziecko do pięciu lat maja możliwość płacenia połowy składki KRUS ? czy ktoś wie coś na ten...
§ składki KRUS (odpowiedzi: 6) Jestem rolnikiem obecnie na rencie moja żona pracuje za granica. Jest ubezpieczona. Cała moja renta idzie na zaległe składki KRUS. Czy mojej żonie...
§ Wiłączenie z krus (odpowiedzi: 6) Witam. Proszę o pomoc, prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i zapomniałem zgłosić do KRUS maksymalną kwotę podatku i dziś przyszło pismo o...
§ wyłączenie z krus.zaległe składki do zus (odpowiedzi: 1) w 2004r otwarłem działalnosc; uprawa warzyw; i niepowiadomiłem tego w krus.W 2009r zlikwidowałem działalnosc gmina dała znac do krus ze miałem...
§ Składki KRUS a składki za granicą (odpowiedzi: 1) Mój znajomy płaci (od kilku lat) składki ubezpieczeniowe w 2 państwach: w Polsce jako rolnik, we Włoszech z racji umowy o pracę. Dowiedziałem się,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:35.