Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP - Forum Prawne

 

Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Witam wszystkich. Sprawa wyglda(bardziej jest zakrecona jak wyglada ale coz) tak: -pracuje od 06-01-2010 na umowe na czas nieokreslony -04-01-2011 rozwiazuje umowe na podstawie art 55 kp bez wypowiedzenia ze wzgledu na ciezkie naruszenie obowiazkow ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Zamknięty temat
 
06-01-2011, 01:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Witam wszystkich.

Sprawa wyglda(bardziej jest zakrecona jak wyglada ale coz) tak:
-pracuje od 06-01-2010 na umowe na czas nieokreslony
-04-01-2011 rozwiazuje umowe na podstawie art 55 kp bez wypowiedzenia ze wzgledu na ciezkie naruszenie obowiazkow pracowniczych przez pracodawce.
-swiadectwo odbieram jak i rowniez odszkodzowanie za okrez wypowiedzenia dosatje oczywicie brutto - dnia 05-01-2010. Brako 2 dni do 365 ale sytuacja byla bardzo napieta i pracodawca zaczal grozic ze bedzie mi dawal nagany z kosmosu i w koncu mnie zwolni dyscyplinarnie a na pytanie czy sie obroni w sadzie pracy odpowiedzial, ze woli sie kopac mimo ze wie ze przegra...coz.
W zasadzie pelen urlop mi sie nalezal i trzeba bylo wziasc 2 dni na zadanie i nie bylo by w ogole tematu...a tak jest taka sprawuszka z PUP'em.
Przed zlozeniem wypowiedzenie w.w. przewertowalem wszystko co moglem w internecie na temat art 55 i zrozumialem, ze okres za ktory przyznaje sie odszkodowanie z tytlu okresu wypowiedzenia wlicza sie do 365 potrzbnych do zasilku - pani w PUP twierdzi inaczej i odmowila mi przyznania prawa do zasilku - no coz prawnik w PIP'ie poinformowal mnie troche inaczej przy okazji skladania skargi na pracodawce sie o wszystko wypytalem i smialo podazam do wspanialej instytucji jaka jest PUP nie bojac sie o to ze nie ma srodkow do zycia ale zsilek bede mial - na rachunki starczy.

No coz na poczatek sam art 55 kp:
Art. 55. § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
§ 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
§ 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.


Paragraf 3 tegoz art juz na dzien dobry przkonuje mnie, ze zasilek dostane skoro takie przypadki kaze sie traktowac jak przypadki rozwiazania umowy za posrednictwem Art. 30. § 1 pkt. 2 wypowiedzenie przez pracodawce

Bo czytajac USTAWE z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy natrafiam na rozdzial 15, art 71 pkt 2 mowi, ze "Do 365 dni, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zalicza się również okresy:"
i tu pkt 5:
za które przyznano odszkodowanie z tytułu niezgodnego z przepisami rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy lub stosunku służbowego, oraz okres, za który wypłacono pracownikowi odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Przy okazji taka zabawna rzecz delikatnie jak dla mnie nie sprecyzowana:

Tu pisza, ze zasilek sie nalezy:
Art. 75. 1. Prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który:

2) w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub pracownik rozwiązał umowę o pracę w trybie art. 55 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy;

Natomoast pkt 5 mowi, ze sie nie nalezy:

5) otrzymał odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę;

Jak by to stwierdzili amerykanie "are you f....n kidding me"


Pani w UP swoja odmowna decyzje argumentowala(ja generalnie nie dyskutowalem, postanowilem to sprawdzic wiec wyszedlem bez niczego, wroce w piatek):

-drogi panie art 55 kp to nie to samo co art 30.

i sobie teraz mysle jak nie to samo jak w samym art 55 mowi sie ze ma sie petenta traktowac jak w art 30 pkt 2 prze pracodawce " - wiec jak koledzy/kolezanki?
dla mnie sprawa juz na tym miejscu jest oczywista


-no coz pani jeszcze argumentowala sie tym, ze to tylko w przypadku skrocenia okresu wypowiedzenia bo wtedy sie odprowadza sie podatki i ZUS.

no coz sprawdzilem, od odszkodowan z tego tytulu podatkow ani zus sie nie odprowadza czy to ze skrocenia czy tez jak w moim przypadku z art 55.

Nalezalo by zadac pytanie w taki razie czym jest okres wypowiedzenia w przypadku art 55 kp? Skroceniem czy tez jego brakiem?
Brakiem na pewno nie bo dostajemy za niego odszkodowanie.
Wg mnie skroceniem do zera bo art 55 zmusza do takiego dzialania gloszac ze stosunek pracy ustaje wraz ze zlozeniem wypowiedzenia z tegoz art.
Rowniez skroceniem bo art 55 kaze sie traktowac jak wypowiedzenie prze pracodawce do ktorego ma zastosowanie art 71 ustawy o promocji zatrudnienia ktore mowi ze okres taki sie wlicza.
Przeciez przepisy mowia ze okres wypowiedzenia z 3 miesiacy mozna skrocic max do 1 miesiaca ale juz nie mowi do ilu mozna skrocic okres wypowiedzenia mniejszy niz 3 miesiace czyli mozna go skrocic do ZERA wyplacaja pracownikowi odszkodowanie za caly okres wypowiedzenia.
A czy to niej to samo co art 55?

Ja pochodze ze wsi i moj stajenny rozum tak to pojmuje - kto mi wytlumaczy w jaki sposob mysli pracowniczka PUP?
Wysylam piwo marki piwo jak ktos sie domysli co owej pannie z PUP w pewnym dolnoslaskim miescie biegalo po glowie bo jak zyje toz mi prosze panstawa dopiero zagadka...

Takie ekstra pytanie na koncu.
Co z urlopem na poszukiwanie pracy w przypadku art 55 bo np ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za miesiac styczne dostalem...?
 
06-01-2011, 08:06  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

1. Odszkodowania z art. 55 kp nie wlicza się do okresu pracy od którego uzależnione jest przyznanie zasiłku dla bezrobotnych.
2. Przy zastosowaniu przez pracownika art. 55 kp, dni wolne na poszukiwanie pracy nie należą się.
Janusz.C.M. jest off-line  
06-01-2011, 13:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Ale dlaczego?
Prosze o podstawy prawne.
 
06-01-2011, 13:32  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 24.487
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

nie ma takiego przepisu, który nakazywałby udzielanie dni wolnych na poszukiwanie pracy i wliczanie odszkodowania do okresu pracy
Agnieszka3M jest on-line  
06-01-2011, 13:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Nie ma takiego ktory tego bezporednio zakazuje.

Za to w artykule 55 zawarty jest zapis ktory nakazuje traktowanie siebie jak za rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem czyli droga pani zapis taki jest.
Czy ja czegos nie rozumiem?


Dodadm tylko, ze dlatego NIE MA bo przepis sam siebie kaze traktowac jak powyzej wiec IMHO dlatego nie ma przepisu nakazujacego tego o czym pisze Agnieszka3M.
 
06-01-2011, 13:42  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 24.487
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Art. 37. § 1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§ 2. Wymiar zwolnienia wynosi:
1) 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
2) )3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.

W art 55 nie ma okresu wypowiedzenia, a te 2 dni można wykorzystać w tym okresie - nie płaci się za nie ekwiwalentu


gdyby ustawodawca chciał odszkodowanie z 55 wliczac do okresu zatrudnienia wprowadziłby takie uregulowanie

Art. 36 1. § 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
§ 2. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Agnieszka3M jest on-line  
06-01-2011, 13:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Art 55 MA okres wypowiedzenia bo za taki dostalem odszkodowanie.

§ 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.


Ustawa o promacji zatrudnienia nie odnosi sie tylko do art 30. Mowi ona:

oraz okres, za który wypłacono pracownikowi odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Nie jest tu napisane ze to nie moze byc art 55 ba nie jest rowniez napisane ze jest to art 30 czy tez inny wiec dlaczego sie to stosuje?
 
06-01-2011, 13:51  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 24.487
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

te 2 dni mozna wykorzystać tylko "w naturze" w tym przypadku nie ma fizycznej możliwości ich wykorzystania.
Agnieszka3M jest on-line  
06-01-2011, 13:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Tak zgadzam sie bo art 55 mowi o natychmiastowym ustaniu stosunku o prace.
Z tego tez powodu okes wypowiedzenia z art 55 za ktory przysluguje pracownikowi odszkodowanie jest WIRTUALNY.
Tak to rozumiem.

IMHO kolejny w PL prawie zapis ktory daje sie interpretowac na kilka sposobow.
 
06-01-2011, 14:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Dodatkowe pytanie.

Pracownik ktoremu przysluguje 1 miesiac okresu wypowiedzenia zostaje zwolniony
przez pracodawce z zachowaniem okresu wypowiedzenia dnia 31-12-2010.
Jednak pracodawca nie chce pracownika przez ten 1 miesiac i na mocy porozumienia stron, zalozmy ze ustnego, wyplaca mu odszkodowanie BRUTTO za okrez 1 miesiaca czyli za okres wypowiedzenia nalezacy sie pracownikowi.
Skoro brutto to pracodawca nie odprowadza z tego tytulu ZUS ani podatku.

Pracownik 03-01-2011 otrzymuje odszkodowanie za BRAK CALKOWITY okresu wypowiedzenia w kwocie BRUTTO i otrzymuje swiadectwo pracy.
Skoro pracy nie bylo, bylo odszkodowanie wiec tym samym nie bylo stosunku pracy bo skaldki ZUS i podatek nie zostaly odprowadzone to do kiedy ma okres zatrudnienia wpisany w swiadectwie pracy?

Stosunek pracy nie ustal mimo tego pracodawca nie odprowadzal ZUS i podatkow wiec
stosunku pracy wg obowiazujacych przepisow prawa nie ma wiec swiadectwo pracy bedzie do 01-01-2011 ?
 
06-01-2011, 14:39  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 24.487
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

nie, do 31.12 - tryb rozwiązania porozumienie stron,
to nie jest odszkodowanie z k.p.
Agnieszka3M jest on-line  
06-01-2011, 15:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Agnieszko chodzilo mi o skrocenie okresu wypowiedzenia za porozumiemiem stron.
Do zero skracamy, mamy do tego prawo jezeli okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiac.

Umowa wypowiedzial pracodawca, bez winy pracownika.
 
06-01-2011, 22:38  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.517
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Kodeks pracy nie przewiduje takiego skrócenia okresu wypowiedzenia. Przewiduje jedynie możliwość skrócenia trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia do minimum miesiąca; miesięcznego okresu wypowiedzenia zgodnie z Kp skrócić nie można. Jeżeli pracodawca wypowiada umowę i nie chce, aby pracownik w okresie wypowiedzenia przychodził do pracy, może go na piśmie zwolnić ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Za okres zwolnienia ze świadczenia pracy należy się wynagrodzenie, a umowa o pracę trwa do końca okresu wypowiedzenia - i nie ma problemu.

Zgadzam się, że umowa rozwiązana w opisany sposób została rozwiązana na mocy porozumienia stron, a nie za wypowiedzeniem.
akuma_Nakago jest off-line  
06-01-2011, 23:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

art 36 § 6.

Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.


Czy tylko ja tu umie czytac kodes pracy? Przepraszam za taki ton ale po raz ktorys tak sie już dzieje
 
06-01-2011, 23:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Art 55 kp, 365 dni przepracowanych i PUP

Czyli mamy miesiac wypowiedzenia, skracamy go do zera, pracodawca placi odszkodowanie za miesiac w kwocie brutto, nie odprowadza od tego podatki
i ZUS, stosunku pracy nie ma.
Pracownik idzie do UP i zaliczaja mu ten 1 miesiac do 365 dni potrzebnych do otrzymania zasilku.


Kto mi powie czym sie to rozni od art55...
 
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Po ilu dniach przepracowanych płatne l4 (odpowiedzi: 1) Dzień dobry. Chciałabym dowiedzieć się czy w moim wypadku będę miała wypłacone L4 czy też nie. Umowę o pracę z pracodawcą podpisałam 15.01...
§ liczenie lat przepracowanych do urlopu (odpowiedzi: 2) Zaczynam wątek ,który dla mnie ważny jest ,ale większość osób się w tym nie łapie. Zatrudniam sie u pracodawcy i po jakims czasie zostaje mi...
§ Ile dni przepracowanych do l4 (odpowiedzi: 4) witam, dostałem umowę o pracę na 3 miechy i przepracowałem 35 dni tj. ok. 25 dni roboczych, czy przysługuje mi L4?
§ Wypłata l4 bez przepracowanych 30 dni (odpowiedzi: 4) Witam. To mój pierwszy temat na forum, mam nadzieje że jest w poprawnym miejscu. Moja sytuacja wygląda następująco. Podpisałem umowę o prace...
§ ilość przepracowanych dni (odpowiedzi: 6) Proszę o pomoc z jednym problemem: rozwiązałem umowę z pracodawcą (za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia) dzień przed minięciem roku pracy...
§ KRUS: ilość lat przepracowanych (odpowiedzi: 6) Witam, Mam 46 lat. Byłam ubezpieczona w KRUSIE do maja 2004r. Przez następne pół roku byłam na chorobowym, a od stycznia 2005 jestem na rencie....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:16.