Odwołanie się od decyzji odmownej ZUS-u prawa do renty rodzinnej - Forum Prawne

 

Odwołanie się od decyzji odmownej ZUS-u prawa do renty rodzinnej

Witam i bardzo serdzecznie pozdrawiam. Zwracam się do Państwa z zapytaniem czy jest sens do sądu od decyzji odwoławczej Zus-u odmawiającego Mi prawa do renty rodzinnej. Czy sąd wydałby decyzję aby przyznano Mi rentę rodzinną ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
25-02-2011, 17:04  
Wiesiekk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Odwołanie się od decyzji odmownej ZUS-u prawa do renty rodzinnej

Witam i bardzo serdzecznie pozdrawiam.
Zwracam się do Państwa z zapytaniem czy jest sens do sądu od decyzji odwoławczej Zus-u odmawiającego Mi prawa do renty rodzinnej. Czy sąd wydałby decyzję aby przyznano Mi rentę rodzinną ?
Po śmierci Taty ( zmarł w listopadzie w zeszłym roku ) będąc na rencie inwalidzkiej ( mam II grupę inwalidzką ) starając się po Ojcu rentę rodzinną w dniu 15.12.2010 r. złożylem wniosek z wraz moją dokumentacją medyczną o mojej chorobie. Wcześniej uzyskałem w ZUSie informacje, że mogę starać się o rentę rodzinną i złożyć wniosek. Mam 35 lat .
Jestem chory od urodzenia na dziecięce porażenie mózgowe z prawostronnym niedowładem ciała ( niedowład kończyn ), ograniczone zaburzenie osobowości i zespołem depresyjnym. W wieku 6,5 lat miałem operację prawej nogi ( główne
żyły rozwijały się zbyt wolno co spowodowało,że prawą nogę miałem o wiele krótszą ). Potem leczyłem się w Kiekrzu, w Cieplicach-Jelenia Góra . Jeżdziłem na masaże, na masaże za pomoca wody, jeździłem też na leczenie nogi za pomocą ciepłej w coś rodzaju parafiny leczniczej. Tata miał przyznane przez ZUS na mnie zasiłek pielęgnacyjny. Na Obwodowej Komisji Lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia w dniu 4.11.1991 r. zaliczono mnie do I grupy inwalidów oraz uznając, że inwalidztwo istnieje przed 16-tym rokiem życia. Na Następnej Komisji Lekarskiejdo spraw inwalidztwa i zatrudnienia zaliczono mnie do II grupy inwalidów uznając, że inwalidztwo istnieje przed 16-stym rokiem życia, że jest ono trwałe oraz, że spełniam warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego. Od początku roku 2008 r. jestem na rencie inwalidzkiej. Do tego momentu pracowałem w banku przez 11 lat przy biurku.
Leczę się u neurologa, u psychatrii. Jestem też pacjentem neurochirurga.
W dniu 10.04.1990 r. byłem na badaniach w Wojewódzkiej Poradnii Wychowawczo-Zawodowej, która wydała wniosek o zwolnienie z egzaminu wstępnego i że posiadam orzeczenie kwalifikacyjne do Technikum Rolniczego w Łęknie, w którym dzięki tego wniosku mogłem się uczyć. Później gdy w tym techniku otwarli Szkołę Policealną toteż dzięki temu wniosku i przyjęcia do tej szkoły bez matur , którą nie zdałem mogłem się uczyć.
Starając się teraz o rentę rodzinną byłem na komisji lekarskiej, lekarka orzeczenie o treści, że ustalono: jestem niezdolny do pracy oraz, że nie jestem całkowicie niezdolny do pracy.
Dzisiaj 25.02.2011 r. otrzymałem z ZUS-u decyzję odmowną o przyznaniu renty rodzinnej . w Uzasadnieniu na pisano, że
Zgodnie z art. 65 ust .1 renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń .
Do renty rodzinnej mają prawo dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposbione:
1) do ukończenia 16 lat,
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia albo
3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy i niezdolne do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt. 1 lub 2 .
Z akt sprawy, wynika, że do dnia 20.06.1996 r. uczęszczał Pan do Szkoły Policealnej, zatem aby nabyć prawo do renty rodzinnej winien Pan udowodnić, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed 01.09.1996 r.
Lekarz Orzecznik Zakładu orzeczeniem a dnia 27.01.2011 r. stwierdził, że nie jest Pan całkowicie niezdolny do pracy, zatem nie spełnia Pan warunków wymienionych powyżej. Wobec powyższego Zakład odmawia przyznania Panu renty rodzinnej.
Więc zapytuję się Państwa czy jest sens odwoływania się do sądu ? Czy sąd wydałby decyzję aby przyznano mi rentę rodzinnę ?
Wiesiekk jest off-line  
25-02-2011, 19:54  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: Odwołanie się od decyzji odmownej ZUS-u prawa do renty rodzinnej

Skoro jest już decyzja, to małe są szanse na uwzględnienie odwołania, jeżeli nie złożyłeś najpierw sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS. Na każdym orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS (na tym z 27.01.2011 na pewno też) jest umieszczone pouczenie, że od orzeczenia przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Jeśli w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia nie zlożysz sprzeciwu, to orzeczenie sie uprawomocnia. Prawo uznaje, że jesli nie złożysz sprzeciwu, to tak jakbyś zgadzał się z orzeczeniem. Potem jest dopiero wydawana decyzja, od której można sie odwoływać do sądu. Sąd sprawdzi czy złozyłeś sprzeciw do komisji, ponieważ uważasz że orzeczenie powinno być inne. Sprzeciwu nie złozyłeś, więc najprawdopodobniej sąd uzna, że nie ma podstaw do zmiany decyzji ZUS. Piszę "najprawdopodobniej", bo pamiętam orzeczenia sądowe w podobnych sprawach. Odwołania przepadały, bo wnioskodawca nie złozył sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS.
marjory jest off-line  
25-02-2011, 23:18  
Wiesiekk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Odwołanie się od decyzji odmownej ZUS-u prawa do renty rodzinnej

Dziękuję bradzo za odpowiedź, zaudzielonąinformację .
Niestety nie odwołałem się od decyzji, orzeczenia lekarza Orzecznika ZUS.
Wiesiekk jest off-line  
15-03-2011, 19:23  
mkowalczuk1974
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Odwołanie się od decyzji odmownej ZUS-u prawa do renty rodzinnej

Witam . Proszę o ile to możliwe o informację jak napisać sprzeciw do komisji ZUS od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS w sprawie stwierdzenia niezdolności do pracy
mkowalczuk1974 jest off-line  
15-03-2011, 23:11  
Wiesiekk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Odwołanie się od decyzji odmownej ZUS-u prawa do renty rodzinnej

Witam.
Możesz napisać w najprostszy sposób podając swoje dane, a potem pisząc " Wnoszę sprzeciw od orzeczenia Lekarza Orzecznika z dnia... . " i podpisując się . Taka krótka wersja wystarczy, w której nie musisz się tłumaczyć z danego powodu .
Można napisać taka wersję.


Tomasz Nowak Warszawa, 8.czerwca 2008 r.
ul. Wielka 34 m. 56
05-216 Warszawa
nr sprawy I 00612010124

Oddział ZUS w Warszawie

Wnoszę sprzeciw od orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS z dnia 23 maja br., w którym nie stwierdził on występowania u mnie niezdolnosci do pracy.
Według, mnie Lekarz Orzecznik nie uwzględnił załączonych do wniosku zaswiadczeń o złym stanie mojego zdrowia wystawionych przez leczącwgo mnie lekarza oraz wyników badań prowadzonych przez lekarzy - specjalistów z ..... .
Dlatego uprzejmnie proszę o skierowanie mnie na Komisję Lekarską .


Tomasz NowakNajważniejsze jest to by zrobić w terminie do 14 dni od otrzymania orzeczenia .
Wiesiekk jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przedłużenie renty rodzinnej - odwołanie od decyzji ZUSu. (odpowiedzi: 5) Witam, Jestem w trakcie pisania odwołania od decyzji ZUSu w sprawie wstrzymania wypłaty renty rodzinnej. Chciałam upewnić się czy na dobre...
§ Proszę o pomoc w napisaniu odwołania od decyzji ZUS-u w sprawie renty rodzinnej (odpowiedzi: 3) ZUS odmówił mi prawa do renty rodzinnej z powodu udokumentowania 4 lata i 11 dni okresów składkowych. Mam Umowę o Pracę od 2.01. do 31.12.2008r....
§ Odwołanie od odmownej decyzji firmy ubezpieczeniowej komunikacyjnej. (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie to jest mój pierwszy post. Mam pytanie do stałych bywalców :) 3 tygodnie temu uczestniczyłem w kolizji drogowej nie z mojej winy....
§ odwołanie od decyzji ZUS w sprawie przyznania renty rodzinnej, ubezp. w ZUS i KRUS (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. W lipcu br. zmarł mój tata. miał 61 lat. moja mama ma 58 lat. Obydwoje prowadzili gospodarstwo rolne i z z tego tytułu byli...
§ Jak napisać odwołanie od odmownej decyzji ZUS (odpowiedzi: 3) Dostałem odmowną decyzje dotyczącą mojej emerytury. Na podstawie przedłożonej dokumentacji ZUS uznał za udowodnione: - okresy składkowe w ilości 39...
§ ODWOŁANIE OD DECYZJI ODMOWNEJ W SPR ZWROTU (odpowiedzi: 2) :( mam problem , muszę napisać odwołanie od decyzji odmownej w sprawie zwrotu działki dożywotniej (0,5 ha v klasy), nie wiem jak to zrobić , na co...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:08.