podwójne zdrowotne - Forum Prawne

 

podwójne zdrowotne

Mam problem w jakiej wysokości płacić składkę zdrowotną (jedną czy dwie ).Może naświetlę problem.W 1989 roku założyłam spółkę cywilną z koleżanką i co za tym idzie dokonałam wpisu do ewidencji tej spółki nadano mi regon ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
23-01-2008, 19:58  
bartekp102
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie podwójne zdrowotne

Mam problem w jakiej wysokości płacić składkę zdrowotną (jedną czy dwie ).Może naświetlę problem.W 1989 roku założyłam spółkę cywilną z koleżanką i co za tym idzie dokonałam wpisu do ewidencji tej spółki nadano mi regon wszystko w czsie zgłosiłam do zus i urzedu skarbowego i we właściwym czasie ze wszystkiego po dzień dzisiejszy sie rozliczam. Każda w zusie rozlicza się na swoim koncie.Są to usługi gastronomiczne -obiady szkolne. parę lat później dokonałam następnego wpisu do ewidencji zakładając działalność na własne nazwisko też usługi gastronomiczne ,(chodziło o to że w ramach spółki były tylko obiady szkolne a ja chciałam wykonywać inne usługi np.robić komuś imieniny )Czyli w tym momencie mam dwie działalności .Ale za parę miesięcy wchodzi w zycie przepis , który mówi że spółki cywilne nie mogą być wpisane w ewidencje ( wykreślono-zlikwidowano je)natomiast każda osoba fizyczna musiała posiadać swój wpis i dopiero w umowie zawiazywano spółkę.W urzędzie skarbowym nie było zadnych zmian czyli pracujemy na starym nipie i jesteśmy spółką cywilną tu się nic nie zmienia.W urzędzie gminy wykreślono spółkę a usługi , które zawierał wpis do ewidencji spółki dopisano do wpisu do ewidencji na moje nazwisko( rozszerzono zakres usług ).Kiedy pytałam Panią w zusie jak mam odprowazać składki to odpowiedziała mi że tyle ile mam wpisów do ewidencji. -czyli 1?.Nie daje mi to jednak spokoju czy aby nie robię tego żle .przecież regony mam 2 co prawda w obu przypadkach są to usługi gastronomiczne wpis do ewidencji 1. W urzędzie skarbowym rozliczam się ze spółki i z działalności na własne nazwisko (różne stopy proentowe ryczałtu ).Dodam jeszcze ze przychody z tej drugiej działalności występują 4-5 razy w roku.Myślę ze swój problem opisałam w miarę dokładnie .Jeśli ktoś zechciał by mi odpowiedziec na nurtujący mnie problem serdecznie dziekuje . . .
bartekp102 jest off-line  
23-01-2008, 20:36  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.125
Domyślnie

Jeden tytuł ubezpieczenia - prowadzenie działalności gospodarczej (jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej), a zatem jedna składka.
Gdybyś np. była dodatkowo zatrudniona na umowę o pracę, wówczas płaciłabyś też składkę z tytułu zatrudnienia.

Art. 82 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej
finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.04.210.2135 ze zm. ) tam są też wymienione rodzaje działalności, gdzie należy płacić kilka składek - dla każdej działalności odrębnie.
Morena jest off-line  
24-02-2008, 07:05  
dozoku
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Re: podwójne zdrowotne

Niezupelnie jest to jeden tytul do ubezpieczenia, bo jest Pani osoba prowadzaca dzialalnosc oraz wspolnikiem spolki cywilnej (byc moze nawet na wpisie do ewidencji dzialalnosci gospodarczej ma Pani to wyszczegolnione) i uwazam, ze slusznie ma Pani watpliwosci; w naszym Oddziale w takich przypadkach zawsze informujemy platnika, ze powinien odprowadziac dwie skladki na ubezpieczenie zdowotne, tym bardziej, ze - jak sama Pani pisze - w niektorych okresach osiaga Pani przychody z obu zrodel (i spolki i indywidualnej dzialalnosci); ale tak jest na dzien dzisiejszy; byl okres, ze oplacalo sie skladki, od kazdego wpisu (od 27.09.2001r.), potem od kazdego tytulu (od 1.04.2003r.) a teraz - tu nie jestem pewna daty ale chyba od 1.10.2004r. od kazdego osiaganego przychodu; w Pani przypadku, jesli druga dzialalnosc zarejestrowala Pani przed 27.09.2001r. powinna Pani oplacac podwojne zdrowotne w ciaglasci do tej pory, dla pewnosci radzilabym sie zwrocic do wlasciwego Pani siedzibie Oddzialu ZUS i dopytac, co z okresami, kiedy Pani nie osiagala przychodow z drugiej (dodatkowej) dzialalnosci, prawdopodobnie tylko w tych okresach, kiedy Pani nie osagala przychodow z drugiej dzialalnosci, powinna Pani placic tylko jedna skladke na ubezpieczenie zdrowotne, ale zakladam, ze osiaganie przychodow z dodatkowej dzialalnosci rownalo sie rowniez prowadzeniu tej dodatkowej dzialalnosci?
dozoku jest off-line  
24-02-2008, 08:07  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie Re: podwójne zdrowotne

Na tym temacie widać jakie mamy buble prawne.
Od 2001 roku spółki cywilne nie mają statusu przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności gospodarczej może na przykład prowadzić 10 barów czy sklepów i opłaca tylko jedną składkę ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
Z US rozlicza się tylko jednym PIT-em. Do ubiegłego roku składał co miesiąc tylko jeden PIT-5.
Wobec tego dlaczego miałby opłacać dwie składki ubezpieczenia zdrowotnego?
Tym bardziej, że dochód uzyskany poza spółką jest sporadyczny i być może nie wyniósł w ubiegłym roku kwoty ubezpieczenia zdrowotnego odliczanego od podatku, czyli kwoty 1918,17 zł.
Być może składka ta wyniesie dwa razy tyle, co osiągnięty dochód.
Należy pamiętać, że wysokość składki przedsiębiorcy nie zależy od jego dochodów i tyle samo płaci rencistka dorabiająca "kilka złotych" do skromnej renty, jak i krezus zarabiający miesięcznie miliony.
Janusz.C.M. jest off-line  
24-02-2008, 10:33  
dozoku
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Re: podwójne zdrowotne

[cytat="Janusz M."9yqc7gr]
Od 2001 roku spółki cywilne nie mają statusu przedsiębiorcy.
[/cytat9yqc7gr]
Co nie znaczy, ze spolki cywilne faktycznie przestaly istniec; w inny sposob rozlicza sie Pani, ktora jest "wspolnikiem spolki' z osiagnietego przychodu, bo dzieli sie nim z drugim wspolnikiem, za ewentualne skutki dzialalnosci "spolki" tez ponosza obie odpowidzielanosc, a inaczej sie rozliczy z tego, co zarobi dodatkowo, bo ten przychod jest tylko jej i tylko ona za to, co robi odpowiada.
W naszym Oddziale po prostu realizuje sie wytyczne Centrali.
Najlepiej zwrocic sie oficjalnym pismem do wlasciwego Oddzialu ZUS i poczekac na pisemna odpowiedz, informacje udzielone ustnie nie zawsze sa prawidlowe (niestety), co wynika z tego, ze po prostu nie sa przez nikogo weryfikowane.
dozoku jest off-line  
24-02-2008, 11:19  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie Re: podwójne zdrowotne

[cytat="dozoku":vrucoa0g] w inny sposob rozlicza sie Pani, ktora jest "wspolnikiem spolki' z osiagnietego przychodu, bo dzieli sie nim z drugim wspolnikiem, za ewentualne skutki dzialalnosci "spolki" tez ponosza obie odpowidzielanosc, a inaczej sie rozliczy z tego, co zarobi dodatkowo, bo ten przychod jest tylko jej i tylko ona za to, co robi odpowiada.
[/cytat:vrucoa0g]
Nieprawda - aby rozliczyć się z fiskusem, to te dwa dochody (proporcjonalny z s.c. plus z "własnej działalności") łączy z sobą. Nie składa przecież oddzielnych zeznań podatkowych. Rozliczając się na zasadach ogólnych (PIT-36), w załączniku PIT-B w części B. wykazuje dochody z działalności gospodarczej (własnej), a w części C - dochody ze spółki. W części D - sumuje się te przychody, koszty i dochody. Tak samo nie ma oddzielnych pozycji w PIT-36 aby rozgraniczać składki ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
Nie możemy więc mówić, że inaczej rozlicza się z przychodów ze spółki, a inaczej z przychodów z pozostałej działalności gospodarczej.
Janusz.C.M. jest off-line  
24-02-2008, 11:38  
dozoku
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Re: podwójne zdrowotne

Ale rozmowa nie dotyczy fiskusa, tylko ZUS-u, a moze sie myle?
dozoku jest off-line  
24-02-2008, 11:58  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie Re: podwójne zdrowotne

[cytat="dozoku":22mz15yh]Ale rozmowa nie dotyczy fiskusa, tylko ZUS-u, a moze sie myle?[/cytat:22mz15yh]
Oczywiście , ale jedno z drugim się troszkę łączy.
Niestety, ustawodawca zafundował nam idiotyczne (z premedytacją to piszę .) przepisy. Trudno nam winić szeregowych pracowników ZUS i US, że czasem nie wiedzą jak je stosować. Przypuszczam, że twórcy tych ustaw też by nie wiedzieli co z nimi robić w praktyce.
Przecież tu dochodzi do takich absurdów, że składki ZUS przewyższają miesięczny przychód "drobnych" handlarzy natką pietruszki, czy też cebulą z działki. Znam dziesiątki, jeśli nie setki takich przypadków z własnej praktyki zawodowej.
Janusz.C.M. jest off-line  
24-02-2008, 12:38  
dozoku
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Re: podwójne zdrowotne

Ma Pan racje, ze wszystko sie laczy, chodzilo mi tylko o pokazanie roznic, miedzy prowadzeniem dzialalnosci w spolce a swojej odrebnej dodatkowej dzialalnosci, do ktorej wspolnikowi spolki (czyli tej pierwszej dzialalnosci) nic do tego
Co do idiotycznych przepisow, tez ma Pan racje, piszac o stosowaniu sie do wytycznych Centrali, mialam na mysli rowniez to, ze nie zawsze sa one zgodne z przepisami chocby ustawy systemowej... nie mowiac juz o innych ...
dozoku jest off-line  
24-02-2008, 12:57  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie Re: podwójne zdrowotne

Możemy ponarzekać, ale tego nie zmienimy.
Wracając do tematu - ja osobiście upierałbym się, żeby w tym przypadku nie płacić podwójnej składki. Choćby sprawa miała swój finał w sądzie.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podwójne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce i Niemczech (odpowiedzi: 4) Witam Pracuje w PL i mam opłacane składki zdrowotne. Inna firma wysyła mnie do pracy w Niemczech i tam będą również opłacane składki zdrowotne. Czy...
§ Podwójne składki zdrowotne NFZ (odpowiedzi: 6) Od 2005 roku mąż opłacał moje składki NFZ. Pracę rozpoczęłam od września 2007 roku i od tego momentu składki były pobierane z mojej oraz męża pensji....
§ Podwójne ubezpieczenie zdrowotne (odpowiedzi: 1) Witam, pracuję w Polsce u polskiego pracodawcy i jestem ubezpieczona z tytułu umowy o pracę. Mój mąż pracuje we Francji u francuskiego pracodawcy...
§ Podwójne ubezp. zdrowotne ? (odpowiedzi: 7) To forum już mi rozwiązało dużo wątpliwości ,dziękuję ! Mam jednak dylemat. Czy za studenta, który jest zgłoszony do ubezp. zdrowotnego u matki,...
§ Podwójne składki zdrowotne (odpowiedzi: 2) Witam. Mam status ucznia szkoły policealnej do 26 roku życia, więc moje składki zdrowotne opłacają rodzice. Niemniej, w czerwcu 2011 pracowałem na...
§ podwójne obywatelsto a ubezpieczenie zdrowotne (odpowiedzi: 4) Witam, mam pytanie: czy osoba, posiadająca podwójne obywatelstwo (polskie i innego kraju UE) może być jednocześnie zarejestrowana w dwóch urzędach...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:17.