Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS - Forum Prawne

 

Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Witam, czy osoba pobierająca rentę rodzinną z KRUS-u po zmarłym małżonku, będąca jednocześnie właścicielką gospodarstwa rolnego o powierzchni 3,78 ha przeliczeniowych ma obowiązek z tego tytułu opłacać składki na ubezpieczenie w KRUS. Czy takiej osobie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
01-02-2008, 15:46  
Beata28
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Witam,

czy osoba pobierająca rentę rodzinną z KRUS-u po zmarłym małżonku, będąca jednocześnie właścicielką gospodarstwa rolnego o powierzchni 3,78 ha przeliczeniowych ma obowiązek z tego tytułu opłacać składki na ubezpieczenie w KRUS. Czy takiej osobie w razie choroby przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany z KRUS-u?
Beata28 jest off-line  
02-02-2008, 21:30  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

zgodnie z przepisami rencista nie opłaca składek na ubezpieczenie.

http://www.krus.gov.pl
asiasil jest off-line  
04-06-2008, 15:43  
Ewelina Stańczyk
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Re: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Witam
Nasz ojciec zmarł w wyniku wypadku samochodowego. Najmłodszy brat, który się jeszcze uczy i jest niepełnosprawny w stopniu znacznym dostał rentę rodzinną. Mama mieszka i utrzymuje drugiego niepełnosprawnego syna, który pobiera rentę socjalną. Mama spłaca zadłużenie w KRUS-ie (rozłożone na raty) powstałe w wyniku nie płacenia składek przez ojca. Mama ukończyła 50 lat, choruje i cały jej miesięczny zasiłek chorobowy jest automatycznie przelewany na to zadłużenie, ponadto normalnie płci składki KRUS za siebie. Gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 3 ha było na ojca, właśnie założyliśmy sprawę spadkową odnośnie tego.
Czy mama musi płacic składki KRUS?
Kiedy może starac się o rentę i na jakich warunkach?
Ewelina Stańczyk jest off-line  
06-06-2008, 21:59  
Artisha
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie Re: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Witam,
Pani mama może złożyć wniosek o rentę z tyt. niezdolności do pracy.
Może również wnioskować o rentę rodzinną, jednakże kwota świadczenia będzie mniejsza od aktualnie wypłacanej renty. Ponieważ tzw. cała część uzupełniająca zostanie zawieszona ze względu na posiadanie gospodarstwa (taka sytuacja może mieć miejsce również przy przyznaniu stałej renty inwalidzkiej, natomiast przy okresowej rencie inwalidzkiej zawieszona jest połowa częsci uzupełniającej przez 2 lata).
Natomiast co do opłacania składek na ubezpieczenie - kieruję do postu Pani asiasil.
Artisha jest off-line  
11-05-2009, 18:25  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Witam,
ja mam do Państwa pytanie,
otóż pobieram rente rodzinną z ZUS, a
chodzi mi o możliwość płacenia KRUS z tytułu bycia rolnikiem i posiadania ponad hektarowego gospodarstwa;
czy to jest możliwe, czy ubezpieczenie z tytułu renty rodzinnej pokrywa wszystkie składki - typu chorobowe itd;
byłabym wdzięczna za szybką odpowiedź, ponieważ w KRUSie mi mówią, że nie;
a prawnik mi powiedział że tak, więc nie wiem;
z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich
Elżbieta
 
12-05-2009, 21:51  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 283
Domyślnie RE: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Witam


Po pierwsze w Krusie decydują hektary przeliczeniowe a nie hektary fizyczne (te które widnieja np. na akcie notarialnym). Jeśli ktoś jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego, to podlega ubezpieczeniu z mocy ustawy tj. obowiązkowo, jeśli nie podlega innemu ubezpieczeniu (np. ZUS z tytułu umowy o pracę itp.) lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty (z ZUS lub KRUS) albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W przypadku gdy ktoś ma poniżej 1 ha przeliczeniowego, to wchodzi w grę ubezpieczenie na wniosek tzw. dobrowolne (można się ubezpieczyć, ale nie trzeba - wg. własnego uznania).

Po drugie - stan faktyczny w Pani sprawie jest taki, iż obojętnie czy Pani posiada gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej czy poniżej 1 ha przeliczeniowego, to nie może Pani podlegać ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie (czyli ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu) z uwagi na fakt, iż ma Pani ustalone prawo do świadczenia rentowego tj. renty rodzinnej z ZUS-u. Można złożyć tylko wniosek o objęcie ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim, wyłącznie w zakresie ograniczonym, tj. jedynie z prawem do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej.

Reasumując - ani prawnik, ani pracownicy KRUS-u nie wprowadzili Panią w błąd.
Polecam:
1) ustawa z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.),
2) Strona główna - KRUS - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (zakładka Ubezpieczenie społeczne)
r_4 jest off-line  
12-11-2009, 20:34  
Różą
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Moja teściowa przepisała teraz gospodarstwo, od 20 lat bierze rentę rodzinną po mężu i nie płaciła w tym czasie KRUSu, nie pamięta czy wcześniej płaciła KRUS , jeśli nie to czy będzie musiała nadpłacić.? Po jakim terminie uznaje się za przedawnienie.? oD którego roku jest obowiązkowe płacenie tej składki.?
Różą jest off-line  
17-11-2009, 20:36  
Artisha
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie RE: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Jeśli od 20 lat pobiera rentę, nie ma obowiązku opłacać składek do KRUS. Wszystko jest ok.
Artisha jest off-line  
27-01-2010, 08:53  
andrzeii
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Dzień Dobry!


Ojciec zaniedbał rentę rodzinną po matce, która była ubezpieczona w KRUS'ie. Czy można teraz się ubiegać o pieniądze za okres, w którym nie były pobierane (kilka lat, wszystkie dzieci uczące się, bądź studiujące)? Czy pozostaje tylko ubieganie się o przyszłe świadczenia? Proszę o odpowiedź.
andrzeii jest off-line  
27-01-2010, 17:27  
Artisha
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie RE: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Witam,
renta rodzinna przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w ktorym złozono wniosek czyli na bieżąco. Zatem nie ma szans na przyznanie renty od dnia zgonu matki.
Artisha jest off-line  
01-10-2011, 18:52  
karola_le
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Witam

pobierałam rentę rodzinną po ojcu do 30.09.br czy to prawda ze jeszcze miesiac przysługuje mi z tego tytułu ubezpieczenie zdrowotne? czy 30.09. był ostatni dzień mojego ubezpieczenia?
karola_le jest off-line  
18-12-2011, 11:33  
mazika82
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Renta a ubezpieczenie w KRUS

Witam
od dluzszego czasu pobieram rente socjalna z tytulu niezdolosci do pracy. mam mozliwosc kupienia 3ha gruntow ornych przy uprawie ktorych pomagac mi bedzie rodzina. Moje pytania to czy mam obowiazek ubezpieczenia sie w krus? czy pobieranie renty moze zostac zawieszone przez ZUS?
Dzieki za opdpowiedz i pozdrawiam
mazika82 jest off-line  
22-01-2012, 19:41  
asiatko-14
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

Witam, ja również potrzebuję pomocy prawnej. Otóż moja sytuacja wygląda tak: moj mąż pobiera rentę rodzinną z KRUSu (nie żyją rodzice-rolnicy), jest uczniem, ma 23lata.
Dwa lata temu przepisano na niego ziemię (ok 1.7ha przeliczeniowego) i nikt nie poinformował nas, żeby zgłosić się do KRUSu (gdyż wszystkie dane są tam u nich na bieżąco tzn co semestr mąż dostarcza dokument potwierdzający, że się uczy itp.). nie płaci on również żadnych składek. stąd moje pytanie:
-czy ta renta jest mu przyznana niesłusznie??
-czy może się okazać ze będzie musiał ją zwrócić poprzez taką sytuację???
-i przede wszystkim czy jest on zobowiązany do płacenia składek KRUSowskich?? (dodam, że na odcinku, który dostaje przy wypłacie pieniążków jest suma, którą KRUS pobiera co miesiąc na ubezpieczenie) proszę o pomoc
asiatko-14 jest off-line  
27-04-2012, 11:56  
ankaaaaaaa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Renta rodzinna a ubezpieczenie w KRUS

witam,
posiadam rentę rodzinną KRUS po zmarłym ojcu, chciałabym zapytać czy z tego tytuły jestem ubezpieczona? czy przysługują mi swiadczenia medyczne w ramach NFZ? czy jest możliwość zebym mogła ubezpieczyc w KRUS moje dziecko?
czekam na odpowiedz, serdecznie pozdrawiam
ankaaaaaaa jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ubezpieczenie w KRUS a renta rodzinna z ZUS (odpowiedzi: 2) Witam, mam pytanie. Mój ojciec opłaca w KRUS składki na ubezpieczenie dobrowolne tzw. na wniosek. Trzy lata temu zmarła moja mama, była inwalidką...
§ Renta rodzinna krus (odpowiedzi: 10) `jak to jest uczyłem sie w liceum ogólnokształcącym i po 1 semestrze przerwałem nauke i od stycznia do sierpnia czyli cały drugi semestr pobierałem...
§ Renta rodzinna KRUS (odpowiedzi: 2) Witam! Otóż moja sytuacja z rentą rodzinną wygląda tak, że dzielę ją na pół z bratem. Po maturze nie zdecydowałem się na studia, bo chciałem znaleźć...
§ renta rodzinna KRUS a ślub (odpowiedzi: 2) Witam, pobieram rentę rodzinna po zmarłym ojcu, studiuję i mam 22 lata, zamierzam wziąć ślub i chciałabym zapytać czy po ślubie stracę prawo do...
§ Renta rodzinna - KRUS (odpowiedzi: 1) Witam chciałam zapytać o radę. Pobieram rentę rodzinna - znaczy pobierałam - bo teraz wszystkie świadczenia mi wstrzymali. Jestem na I roku mgr II...
§ KRUS, ZUS a renta rodzinna (odpowiedzi: 10) Witam serdecznie. Rodzina od mojej żony od niedawna spotkała się z trudną sytuacją. Otóż teść będąc jedynym żywicielem rodziny zmarł w wieku 46...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:05.