Jakie składki ZUS w działalności - Forum Prawne

 

Jakie składki ZUS w działalności

Pracowałam na umowie o pracę i w tym czasie założyłam działalność gospodarczą. Składki były odprowadzane z tyt. umowy o pracę i tylko zdrowotne z działalności. Złożyłam u pracodawcy wypowiedzenie z ustawowym okresem wypowiedzenia i w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:

  • § Termin
    Witam 1 grudnia wysłałam dokumenty do zespołu do orzekania o niepełnosprawności do dnia dzisiejszego to znaczy 16...
  • § brak składek
    Dzień dobry, mój pracodawca początkowo płacił mi nie pełny zus a teraz nie płaci go wcale. chce się zwolnić na...
  • § urlop rodzicielski - przewa w ...
    Witam, mam problem, a mianowicie... matka dziecka przebywała 20 tyg. na zasiłku macierzyńskim, jednocześnie...

Odpowiedz
 
06-02-2008, 15:10  
Anna1001
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Jakie składki ZUS w działalności

Pracowałam na umowie o pracę i w tym czasie założyłam działalność gospodarczą. Składki były odprowadzane z tyt. umowy o pracę i tylko zdrowotne z działalności. Złożyłam u pracodawcy wypowiedzenie z ustawowym okresem wypowiedzenia i w związku z czym z dniem 31 grudnia moja umowa wygasła. Od 3 grudnia przebywam na zwolnieniu lekarskim w związku z czym pracodawca nie płacił za mnie składek (chorobowych, emerytalnych i rentowych), a ponieważ miałam jeszcze umowę z pracodawcą, z tytułu prowadzenia działalności cały czas płaciłam składki zdrowotne. Zwolnienie przedłużyło się o kolejny miesiąc i w związku z tym moje pytanie. Czy nie posiadając już umowy o pracę, która wygasła 31 grudnia, a jednocześnie będąc na zwolnieniu lekarskim u pracodawcy, jakie powinnam płacić składki do Zus z działalności gospodarczej? Czy nadal tylko zdrowotne, czy pełny ZUS?
Pozdrawiam, Ania
Anna1001 jest off-line  
09-02-2008, 13:06  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.113
Domyślnie

Umowa o pracę nie 'wygasła' (nikt nie umarł) tylko uległa rozwiązaniu na skutek jej wypowiedzenia.
Od 1 stycznia pracodawca wyrejestrował Panią z ubezpieczeń.
Wypłatę zasiłku chorobowego przejął ZUS.
Pani powinna z dniem 1 stycznia zgłosić do ZUS pełne ubezpieczenie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Co do składek, to dopóki Pani choruje i otrzymuje zasiłek chorobowy, to opłaca Pani tylko składkę ubezpieczenia zdrowotnego.
Janusz.C.M. jest off-line  
11-02-2008, 13:08  
Anna1001
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: Jakie składki ZUS w działalności

I właśnie tak księgowa zrobiła, natomiast pracownik złożył prośbę o wydanie z Zusu zaświadczenia o niezaleganiu i pani w zusie mu powiedziała, że nie wystawi zaświadczenia bo jest zaległość spowodowana brakiem zapłaty, za mnie, składek. Powiedziała, że mimo zwolnienia (bo zwolnienie jest u pracodawcy) muszę płacić pełne składki. Na pytanie pracownika aby podała jakiś przepis prawny na podstawie, którego składki powinny być opłacane pełne, mimo zwolnienia, podała mu tylko ogólną ustawę o zasiłkach.
Czy można podeprzeć się jakimś przepisem prawnym? Bo wydaje mi się, że nie ma innego sposobu na przekonanie tej pani, że jest inaczej.
Anna
Anna1001 jest off-line  
24-02-2008, 12:02  
dozoku
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Re:

[cytat="Janusz M.":301wfnvz]dopóki Pani choruje i otrzymuje zasiłek chorobowy, to opłaca Pani tylko składkę ubezpieczenia zdrowotnego.[/cytat:301wfnvz]
Prosze odeslac pania z Zus-u do jej przelozonego, na pewno jest tak, jak napisal kolega powyzej
dozoku jest off-line  
27-02-2008, 13:48  
Neriza
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Re: Jakie składki ZUS w działalności

Jeśli jest to ciągłość zwolnienia i zasiłek już był wypłacany to rzeczywiście dziwne podejście ZUS (wg mnie).
Co innego, gdy prowadzi Pani tylko działalność gospodarczą i zachoruje. Wtedy rzeczywiście trzeba zapłacić pełne składni za ten miesiąc (chociaż w rzeczywistości mogła Pani być cały miesiąc na zwolnieniu). Zus sprawdza czy składki w pełnej wysokości wpłynęły i dopiero wtedy wypłaca zasiłek chorobowy. Wtedy może Pani złożyć korektę deklaracji i przy następnej deklaracji odliczyć sobie nadpłaconą kwotę.
Pozdrawiam
Neriza jest off-line  
27-02-2008, 14:04  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.113
Domyślnie Re: Jakie składki ZUS w działalności

[cytat="Neriza":2sr9hi3y]
Wtedy rzeczywiście trzeba zapłacić pełne składni za ten miesiąc (chociaż w rzeczywistości mogła Pani być cały miesiąc na zwolnieniu). Zus sprawdza czy składki w pełnej wysokości wpłynęły i dopiero wtedy wypłaca zasiłek chorobowy. Wtedy może Pani złożyć korektę deklaracji i przy następnej deklaracji odliczyć sobie nadpłaconą kwotę.
Pozdrawiam[/cytat:2sr9hi3y]
Tak było kiedyś.
Obecnie od razu oblicza się podstawę tylko za dni w których się nie chorowało.
Janusz.C.M. jest off-line  
05-03-2008, 14:50  
Neriza
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Re: Jakie składki ZUS w działalności

W naszej firmie dalej w ten sposób obliczamy chorobowe pracodawców. Gdyby się później okazało, że ZUS ma jakieś zastrzeżenia do zwolnienia to cały czas będzie ciągłość w terminowym płaceniu składek, które są podstawą w otrzymaniu w przyszłości zasiłku chorobowego z ZUSu.
Pozdrawiam
Neriza jest off-line  
05-03-2008, 15:13  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.113
Domyślnie Re: Jakie składki ZUS w działalności

[cytat="Neriza":1x83iyh1] Gdyby się później okazało, że ZUS ma jakieś zastrzeżenia do zwolnienia [/cytat:1x83iyh1]
"Później", to żadnych zastrzeżeń ZUS nie może mieć. Jeśli zasadność zwolnienia zostanie zakwestionowana, to liczy się od następnego dnia po kontroli orzecznika ZUS.
Janusz.C.M. jest off-line  
13-10-2011, 00:21  
okooko2
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Jakie składki ZUS w działalności

Witam i proszę o pomoc z podobnej sprawie a jednak innej.

Prowadzę od czerwca 2010 roku działalność od samego początku płacę wszystkie składki do ZUS ale nie ten "podstawowy" tylko dobrowolnie płacę ZUS liczony od 240% średniego wynagrodzenia czyli od kwoty około 7500zł.
Kiedy ponad 1,5roku płaciłem i nic nie chciałem było dobrze.

W lutym dokładnie od 10 lutego (oczywiście tego roku 2011) zachorowałem, od tej pory przeżyłem mękę z ZUSEM miałem średnio co miesiąc jakąś kontrolę (różne) - ale do rzeczy;

Kiedy zachorowałem 10 lutego 2011r w miesiącu następnym około 8 marca złożyłem deklarację za LUTY w ZUS. Uprzedzono mnie, że jeśli jest to pierwsze zwolnienie to muszę zapłacić całość a jeśli zwolnienie zostanie uznane to złożę korektę i nie będę mógł obniżyć przelew za kolejne miesiące po chorobie (tak jak piszecie w poprzednich wpisach).

Niestety chorowałem do sierpnia 2011r czyli niecałe 6miesięcy a w następnym dniu kiedy skończyłem chorować zlikwidowałem działalność (przez ZUS).

Złożyłem więc korektę za LUTY i poprosiłem po uwzględnieniu korekty o zwrot nadpłaty przelewem na konto. Tak się stało.

Ale właśnie dziś pani z ZUSu dzwoniła, że wstrzynają postępowanie w sprawie złożonej korekty gdyż złamałem przepisy. Okazuje się, że nie można zmieniać podstawy wymiaru składek (powód -nie standardowa wysokość podstawy). Składając korektę za okres w którym byłem chory złamałem przepisy. Pani poinformowała że zwrot się nie należał.
Na moje sugestie, że w okresie choroby nie uzyskiwałem dochodu więc nie powinienem płacić składek Pani pozostała obojętna.
Na koniec stwierdziła, że jeśli z góry założył bym, że ZUS nie zakwestionuje zwolnień i nie zapłacił bym za ten pierwszy miesiąc to nie musiał bym składać korekty i nie złamał bym przepisów.

Teraz czekam na pismo wysłane w tej sprawie do Mnie przez ZUS

Co robić ? Jak się bronić ? Mam już "ich" dosyć ?

P.s Postanowiłem, że nigdy samodzielnie nie zapłacę już żadnych składek dlatego zamknąłem działalność.
okooko2 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa o pracę i własna działalność - jakie składki? (odpowiedzi: 11) Cześć, przeczytałem dzisiaj, że jeżeli mam umowę o pracę i założę działalność gospodarczą, to do opłacania co miesiąc mam jedynie składkę...
§ własna działalnośc gosp. jakie składki (odpowiedzi: 1) witam. jakie i w jakiej wysokości składki będę musiał zapłacić jeśli zadeklaruję zarobki 4000zł netto /miesiąc? Czy trzeba wypełnić jakiś...
§ składki zus bez działalności gospodarczej? (odpowiedzi: 5) witam, przez niecały rok razem z kilkoma osobami z innych krajów prowadziliśmy serwer do gry dla zabawy oczywiscie utrzymanie serwera kosztowało a...
§ praca na etacie + dział. gosp = jakie składki ZUS ? (odpowiedzi: 2) Witam Mimo wysiłków nie mogę coś znaleźć odpowiedzi na pytanie jakie składki ZUS byłabym zobowiązana płacić gdybym założyła działalność...
§ Działalośc gospodarcza jakie składki ZUS (odpowiedzi: 17) Witam jestem na rencie po rodzicach i zakładam dzialalnosc gospodarcza Osobiscie byłem w ZUS-ie wrzesien 2008 rok pytałem jakie składki bede...
§ Jakie składki ZUS (umowa o prace, umowa zlecenie, własna działalność) (odpowiedzi: 3) Witam, Od 16 lat pracuje na umowę o prace, dodatkowo od kilku lat z innym pracodawca mam umowę-zlecenie. Planuje teraz założyć własną działalność...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:35.