ZUS odmówił - Forum Prawne

 

ZUS odmówił

Witam Zwracam sie do Państwa z nastepujacym problemem. Sprawa dotyczy mojej mamy, urodzona w 1953r.,rozwiazanie stosunku pracy z winy zakładu pracy,przebywała na zasiłku dla bezrobotnych,gdy mineło 6mies. w mysl wymogów ZUSu przedstawiła zaswiadczenie z Urzedu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
21-02-2008, 20:25  
grysia25
Użytkownik
 
Posty: 158
Domyślnie ZUS odmówił

Witam
Zwracam sie do Państwa z nastepujacym problemem. Sprawa dotyczy mojej mamy, urodzona w 1953r.,rozwiazanie stosunku pracy z winy zakładu pracy,przebywała na zasiłku dla bezrobotnych,gdy mineło 6mies. w mysl wymogów ZUSu przedstawiła zaswiadczenie z Urzedu Pracy i złozyła wniosek do ZUSu o przyznanie jej świadczenia przedemerytalnego.Wyliczyła sobie w domu, ze bedzie miała staż pracy nawet powyżej 35lat. ZUS przysłał decyzje odmowna.
Cytuje:" Udokumentowany staż pracy Pani wynosi: 21lat,4m-ce,27dni okres składkowy,7 lat,14dni okres nieskładkowy, 4 lata 8m-cy,21dni okres pracy w gospodarstwie rolnym, Nadmienia sie, ze do stażu pracy nie zaliczono okresu zatrudnienia od 2.10.1971 do 16.11.1974r ponieważ brak jest wysokości wynagrodzenia za każdy m-c oddzielnie"

Dodam,ze okres zatrudnienia ktory nie został zaliczony to praca chałupnicza,a czyja to wina, ze pracodawca nie wyszczególnił wysokości wynagrodzenia za każdy m-c oddzielnie???

kwestia druga w czasie tejże pracy chałupniczej mama mieszkała u swoich rodziców na wsi i była tzw." domownikiem rolnika". Pytanie dlaczego ZUS nie zaliczył tego okresu jako pomocy w gospodarstwie dziadków, skoro w chałupnictwie cos im nie pasowało??

Pytanie zasadnicze i chyba najważniejsze czy są podstawy od odwołania się od decyzji ZUSu?? Jesli tak o jakie??
Bardzo prosze o pomoc,bo moja mama troche sie podłamała tym faktem.

Z góry serdecznie dziekuje

Grysia25
grysia25 jest off-line  
21-02-2008, 23:36  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie Re: ZUS odmówił

Po pierwsze podstawy do odwołania są, jeżeli mama jest w stanie w jakikolwiek sposób udokumentować tą wysokość wynagrodzenia. Ponadto w zasadzie odwołanie "nic nie kosztuje" a być może sąd spojrzy inaczej na zgromadzony materiał dowodowy.
Z drugiej strony:
ZUS aby zaliczyć pracę chałupniczą musi niestety mieć udokumentowaną wysokość wynagrodzenia w każdym miesiącu. Czy ja to wina, że brak takich dokumentów - na pewno nie Pani mamy - ot wina systemu, który miał gdzieś prawa jednostki.

Kwestia możliwości zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym wymaga tego, by taka praca miała miejsce (samo bycie domownikiem to za mało). Należy więc w odpowiedni sposób (zeznania świadków itp.) udowodnić, że mama w tym gospodarstwie rolnym pracowała, a nie zajmowała się chałupnictwem - co będzie trudne.
Dariusz! jest off-line  
03-03-2008, 14:05  
grysia25
Użytkownik
 
Posty: 158
Domyślnie Re: ZUS odmówił

Dziekuje za odpowiedz.

Mama nie ejst w stanie udokumentować wysokosci wynagrodzenia z tejze pracy chałupniczej-wiec to odpada zdecydowanie. a po drugie czy istnieje jakis przepis prawny mówiacy o tym, ze jest nie ma wyszczególnionego wynagrodzenia z pracy chałupniczej za kazdy miesiac oddzielnie to ZUS nie bedzie brał pod uwage tego okresu?? jesli jest taki przepis to bardzo prosze o jego namiary, za co z góry dziekuje.
Pozdarwiam serdecznie
Grysia25
grysia25 jest off-line  
03-03-2008, 18:06  
Artisha
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie Re: ZUS odmówił

Witam,
chciałam tylko nadmienic, że domownikiem w gospodarstwie rolnym nie mogła byc osoba, która miała własne, stałe źródło dochodu, a z powyższego wynika, że Pani mama była zatrudniona i osiągała dochody.
Pozwolę sobie "gdybac", a co by było gdyby Pani mama wiedziała wcześniej, iż chałupnictwo nie bedzie mogłobyc zaliczone... i wskazałaby w tym okresie tylko okres domownika...
Również proponuję odwołanie i życzę powodzenia.
Artisha jest off-line  
04-03-2008, 14:15  
grysia25
Użytkownik
 
Posty: 158
Domyślnie Re: ZUS odmówił

Witam

Odwołanie planujemy napisać,ale nie bardzo wiem na czym ma sie opierać,dlatego prosiłam o jakies namiary na przepis prawny mówiacy,ze ZUS nie moze zaliczyc okresu pracy chałupniczej jesli nie jest wyszczególnione wynagrodzenie za kazdy miesiac oddzielnie. Dodam tylko,ze zalezy mi na szybkiej pomocy,gdyż do 10 marca nalezy złozyc odwołanie.

Z góry serdecznie dziekuje i pozdrawiam

Grysia25
grysia25 jest off-line  
06-03-2008, 09:24  
grysia25
Użytkownik
 
Posty: 158
Domyślnie Re: ZUS odmówił

Wszyscy mówią o tym,ze Zus nie moze zaliczyc tego okresu,ale nikt nie wie na jakiej podstawie???
grysia25 jest off-line  
06-03-2008, 10:07  
grysia25
Użytkownik
 
Posty: 158
Domyślnie Re: ZUS odmówił

Zadzwoniłam od ZUSu i rozmawiałam bezposrednio z pania która podpisała sie pod decyzja odmowna.Powołała sie na ustawe z dnia 17grudnia1998r o o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a konkretnie na art.6. Przesledziłam dokładnie ten artykuł i co znalałam:
"2. Za okresy składkowe uważa się również przypadające przed dniem 15 listopada 1991 r. następujące okresy, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne:

1) zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia:

a) na obszarze Państwa Polskiego - w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy albo rentę chorobową.

Nic nie ma na temat,ze powinno byc wypisane odrebnie za kazdy miesiac wymagrodzenie, pisze o wymiarze pracy nie nizszym niz połowa pełnego wymiaru.

Czy ja dobrze rozumuje? czy moze cos przegapiłam

Bardzo prosze o jakas pomoc.

Grysia25
grysia25 jest off-line  
06-03-2008, 15:28  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie Re: ZUS odmówił

... z tym, że praca chałupnicza to nie do końca zatrudnienie. Odpowiednim przepisem jest tutaj art. 6 ust. 2 pkt 11 ustawy FUS.
[cytat:2et2s9js]11) wykonywania na obszarze Państwa Polskiego pracy nakładczej:
a) objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki,
b) przed dniem objęcia obowiązkiem ubezpieczenia z tego tytułu, jeżeli w tych okresach osoba wykonująca taką pracę uzyskiwała wynagrodzenie w wysokości co najmniej połowy obowiązującego najniższego wynagrodzenia, określonego na podstawie przepisów Kodeksu pracy;[/cytat:2et2s9js]
Z tego też powodu ZUS musi ustalić wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia (miesięcznie).
Dariusz! jest off-line  
06-03-2008, 15:33  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie Re: ZUS odmówił

[cytat="grysia25":3b7py30q]Wszyscy mówią o tym,ze Zus nie moze zaliczyc tego okresu,ale nikt nie wie na jakiej podstawie???[/cytat:3b7py30q]
Forum jest dobrowolne. Nikt nie musi odpowiedzieć na Pani pytanie - proszę to mieć na uwadze.
Dariusz! jest off-line  
29-03-2008, 20:16  
k7g8
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: ZUS odmówił

WItam
zwracam sie do Panstwa z prosba o pomoc co zrobic kiedy sad pracy przyznał choremu rente chorobowa z powodu niezdolnosci do pracy a zus odmowił tej renty gdyz chory posiada okresy składkowe w wymiarze 3 lata i 6 miesiecy a nadmieniam ze brakujace miesiace ubezpieczeniowe zona chorego opłaca w krusie w układzie ratalnym. czy zus moze te miesiace z krusu zaliczyc? prosze o pomoc dziekuje z góry
k7g8 jest off-line  
30-03-2008, 16:11  
Artisha
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie Re: ZUS odmówił

Witam,
ZUS "może a nawet powinien" uwzględnić okresy ubepzieczenia społecznego rolników, jeżeli były one wskazane przez wnioskodawcę przy wniosku.
Niestety, w związku z tym, że podał Pan b.mało informacji np. dot. wieku chorego, powodu odmowy przez ZUS itd., ciężko jest mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Artisha jest off-line  
30-03-2008, 18:31  
k7g8
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: ZUS odmówił

Pan ten ma w tej chwili 58 lat jest po udarze mozgu i ma orzeczona pełna niezdolność do pracy. Ma przepracowane ponad 25 lat ale przez ostatnie 10 lat okresów składkowych ma tylko 3 lata i piec miesięcy w zusie. Sad pracy przyznał mu rente ale ZUS odwołuje się od tej decyzji ze względu na brakujące ubezpieczenie
k7g8 jest off-line  
30-03-2008, 18:35  
k7g8
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: ZUS odmówił

poza tym dziekuje za szybka odpowiedz
k7g8 jest off-line  
01-04-2008, 19:17  
Artisha
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie Re: ZUS odmówił

Osoba wnioskująca o rentę z tyt. niezdolnosci do pracy spełnia jeden z warunków (tu warunek stażu), jeżeli w ostatnim 10-leciu posiada łącznie 5 lat ubezpieczenia (czyli ubezpieczenie w ZUS-ie + ubezpieczenie w KRUS-ie).
Artisha jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy mąż może odmówić zeznan ?? (odpowiedzi: 14) Witam- mój były mąż uporczywie uchyla się od płacenia alimentów na syna.. złożyłam pismo do prokuratury ( 3 raz,bo 2 razy umorzyli) i byłam...
§ Czy pracodawca może odmówić l4 (odpowiedzi: 6) Witam. Choruje na chorobe psychiczną. Opisze sytuacje. Mam zwolnienie teraz do 10. Lekarza mam 12. Więc to jest 2 dni przerwy, czy pracodawca w tym...
§ TU odmówiło wypłaty za części... (odpowiedzi: 7) Witam Witam, prowadzę warsztat samochodowy. Naprawialiśmy klientowi samochód bezgotówkowo z OC sprawcy. Wystawiliśmy fakturę, która została...
§ Delegacja - Czy można odmówić ?? (odpowiedzi: 7) Witam Mam pytanko czy mogę odmówić pracodawcy wyjazdu w delegacje :?:. Jest to praca po za granicami województwa, w którym mieszkam i wiem, że nie...
§ czy mogę odmówić (odpowiedzi: 1) chciałbym się dowiedzieć czy chronią mnie jakieś przepisy i czy mogę odmówić wykonania takiego polecenia chodzi o to: pracuje jako magazynier w...
§ Czy mozna odmówić? (odpowiedzi: 10) Wyczytałam, że problematyka karno-skarbowa lezy w kompetencjach tego pokoju. Bardzo proszę mi wyjaśnic, czy konkubina może odmówic zeznań dotyczących...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:39.