Emerytura za granicą - Forum Prawne

 

Emerytura za granicą

Witam, pracuję w Niemczech ponad dwa lata, mój pracodawca płaci ode mnie pełną składkę emerytalną do niemieckiego ZUSu. Za trzy lub cztery miesiące chcę zaprzestać pracy w Niemczech i wrócić do Polski. Czy za okres ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
04-03-2008, 19:18  
67ebenista
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Emerytura za granicą

Witam,
pracuję w Niemczech ponad dwa lata, mój pracodawca płaci ode mnie pełną składkę emerytalną do niemieckiego ZUSu. Za trzy lub cztery miesiące chcę zaprzestać pracy w Niemczech i wrócić do Polski. Czy za okres ok 30 miesięcy mogę liczyć na jakąś emeryturę za okres tych 2,5 roku po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nie wiem co mówi Prawo w tej kwestii, proszę o informację. Z góry dziękuję.
Robert
67ebenista jest off-line  
10-03-2008, 21:24  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie

Cytat:
Osoby pracujące w krajach UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, które tam odprowadzają składki na emeryturę, nabywają prawo do tego świadczenia w tamtych krajach. Jeśli więc ktoś pracuje w Wielkiej Brytanii i po kilku latach wróci do Polski, będzie miał w przyszłości prawo - po osiągnięciu wieku emerytalnego obowiązującego na Wyspach - do brytyjskiej emerytury.

Wysokość emerytury zależy od tego, w jakim kraju był zatrudniony Polak, jakie odprowadzał składki i jak długo pracował za granicą. Każdy kraj UE samodzielnie reguluje szczegóły dotyczące okresów uprawniających do uzyskania świadczenia, wieku emerytalnego upoważniającego do skorzystania z niego oraz wysokość emerytury - zauważa Zofia Czepulis-Rutkowska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Podkreśla jednak, że Polacy w przyszłości nie powinni mieć problemów z otrzymywaniem zagranicznych świadczeń. Sprawy te regulują bardzo ściśle unijne przepisy - mówi. Dodaje, że oprócz dwóch najważniejszych rozporządzeń, które obecnie regulują sprawę wypłaty świadczeń między krajami UE, w przygotowaniu jest nowy akt prawny.

Można uzupełnić polski staż
Co ważne, okresy przepracowane za granicą ZUS będzie musiał wziąć pod uwagę, ustalając prawo do polskiej emerytury. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy ktoś nie będzie miał w nowym systemie emerytalnym wymaganego minimalnego okresu ubezpieczenia (wynosi 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn).

Okres ten gwarantuje, że jeśli przyszły emeryt nie uzbiera odpowiednio wysokich składek, aby otrzymać minimalne świadczenie z ZUS, to do tego poziomu dopłaci budżet. Osoba, która przepracuje na przykład w Polsce 18 lat i po złożeniu wniosku do ZUS okaże się, że nie otrzyma świadczenia minimalnego, może uzupełnić konieczny okres ubezpieczenia latami przepracowanymi w krajach UE.

Ci, którzy już niedługo będą ubiegać się o emeryturę i będą ją mieli obliczaną przez ZUS na starych zasadach, też powinni pamiętać o tym, że pracowali za granicą i tam opłacali składki. Mogą oni uzupełniać swój staż latami przepracowanymi poza Polską.

Ta zasada działa też w drugą stronę. Polskim stażem ubezpieczeniowym można uzupełnić brakujący do uzyskania świadczenia staż w innych krajach UE.
Cytat:
Ile za pracę na Wyspach?
W Wielkiej Brytanii wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest jednak przesądzone, że będzie rósł w latach 2010-2020 i od 2021 roku wyniesie tyle samo dla obu płci. Nie jest też wykluczone, że nie wzrośnie później do 67 lat, a wiek ten będzie dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Osoby, które obecnie tam pracują, muszą brać pod uwagę to, że będą mogły ubiegać się o świadczenie po ukończeniu tego właśnie wieku.

Aby otrzymać najwyższe dostępne świadczenie z systemu podstawowego (większość pracowników jest dodatkowo ubezpieczona w planach zakładowych i systemie dodatkowym) w wysokości 82,05 funta tygodniowo, trzeba przepracować 44 lata. Czas pracy uprawniający do minimalnej emerytury (20,51 funta tygodniowo) wynosi 11 lat. Osoby, które przepracowały od 12 do 43 lat, otrzymują świadczenie proporcjonalnie do stażu pracy. Na przykład osoba o 22-letnim stażu pracy otrzyma 41 funtów.

Dla Polaka, który pracował w Wielkiej Brytanii 5 lat (opłacał tylko składkę do systemu podstawowego), a o emeryturę będzie się starać w Polsce po przepracowaniu kolejnych 35 lat (uzupełni nimi okres pracy wymagany na Wyspach), oznacza to, że będzie mieć prawo do brytyjskiej emerytury w wysokości 9,31 funta tygodniowo (około 250 zł miesięcznie). Wynika to z tego, że za 40 lat pracy tzw. teoretyczna emerytura wyniesie dla niego 74,5 funta (40/44 x 82,05 funta). Ponieważ przepracował w Wielkiej Brytanii 5 lat, to faktyczne świadczenie wyniesie 12,5 proc. (5/40) z kwoty 74,5 funta, tj. 9,31 funta. Miesięcznie da to kwotę około 40 funtów. Z kolei dla osoby, która przepracowała na Wyspach 10 lat, podstawowa emerytura wyniesie około 450 zł.

Gromadzić swoje pay slipy
Otrzymujemy od swojego pracodawcy pay slipy. Nie wiemy jednak, czy jest to wystarczający dokument do uprawnień emerytalnych. Dają go swoim pracownikom brytyjscy i irlandzcy pracodawcy. Przypomina polski pasek wynagrodzeń. Znajduje się tam informacja o składkach i podatkach odprowadzonych za dany okres zatrudnienia.
Cytat:
ZUS podaje, że taki dokument powinien wystarczyć w przyszłości, aby ustalić prawo do emerytury. Pracownicy Zakładu zdają sobie sprawę, że wiele osób pracujących za granicą nie wie, jakie dokumenty gromadzić, aby mieć w przyszłości prawo do emerytury. Najważniejszy dla zagranicznej instytucji wypłacającej emeryturę jest fakt, że za daną osobę została odprowadzona składka. Trzeba więc posiadać przynajmniej numer ubezpieczenia, który został jej nadany w okresie pracy za granicą. Najlepiej jednak mieć dokumenty poświadczające okresy zatrudnienia - świadectwa pracy, (contract) paski wynagrodzeń czy zagraniczne zeznania podatkowe: -(P60 lub P45) z Inland Revenue.

Gdzie należy składać wnioski?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyznaczył 6 oddziałów, które współpracują z odpowiednimi instytucjami odpowiedzialnymi za wypłatę emerytur i rent w poszczególnych krajach Unii. To tam osoby mieszkające za granicą lub mające okresy pracy poza Polską powinny składać wnioski o emeryturę. Oddziały te znajdują się w Nowym Sączu, Tarnowie, Łodzi, Opolu, Szczecinie i w Warszawie.

Każdy z nich odpowiada za obsługę osób, które mają wyłącznie polskie okresy ubezpieczenia, ale mieszkają na terenie innych krajów albo mieszkają w Polsce lub za granicą i mają okresy ubezpieczenia polskie i zagraniczne, z tym że każdemu z nich przyporządkowane są różne kraje.

Oddział w Warszawie odpowiada za ustalenie świadczeń dla osób, które mieszkają lub pracowały w Belgii, Francji, Holandii, Irlandii, Luksemburgu oraz Wielkiej Brytanii. Dokładne adresy tych placówek i numery telefonów do nich można znaleźć na stronie http://www.zus.pl
_________________
Nie ma takiej dobrej rady, której nie można by obrócić na swoją zgubę
http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad21.pdf

http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1091
marian1 jest off-line  
10-03-2008, 21:56  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie Re: Emerytura za granicą

Czy posiadasz legitymacje (sozialversicherungsausweis ) co roku ubezpieczalnia Niemiecka przysyła rozliczenie rentowe lub pobierz to przy zwolnieniu będziesz potrzebowal.
marian1 jest off-line  
11-03-2008, 16:33  
67ebenista
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Re: Emerytura za granicą

Dzięki za obszerną odpowiedź. Mam wszystkie dokumenty potwierdzające wpłacanie składki do niemieckiego ZUSu, Sozialversicherungsausweis też mam.
Pozdrawiam
Robert
67ebenista jest off-line  
12-03-2008, 13:53  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie Re: Emerytura za granicą

[cytat:1h4ma6cu]Krystyna Świtakowska, kierownik referatu przyznawania świadczeń w wydziale umów międzynarodowych ZUS w Opolu: W UE obowiązuje zasada koordynacji świadczeń. Dopiero co najmniej 12 miesięcy ubezpieczenia emerytalno-rentowego za granicą uprawnia do odpowiedniej części świadczenia z tamtego kraju.

Gdy ktoś pracował trochę w Polsce, a potem kilka lat w Niemczech, dostanie trochę polskiej, a trochę niemieckiej emerytury?

- Dokładnie. Uwzględnione zostaną oba okresy pracy przy ustalaniu uprawnień do polskiego świadczenia. Może się okazać, że kobieta, która u nas nabyła prawa do emerytury, tam jeszcze ich nie ma. Przykład: pani ma 55 lat i u nas ma wcześniejszą emeryturę. Wliczyliśmy jej do uprawnień czas pracy w Niemczech. Płacimy jej polską część emerytury, a niemiecką dostanie dopiero wtedy, gdy tam nabędzie praw emerytalnych.

Gdzie załatwiać taką międzynarodową emeryturę?

- Osoba mieszkająca w Polsce i mająca niemieckie okresy ubezpieczenia może
złożyć wniosek w swoim oddziale ZUS, ale musi wskazać czas pracy za granicą i wypełnić formularz E 207 lub bezpośrednio przekazać wniosek do wydziału realizacji umów międzynarodowych w Opolu. ZUS w Opolu jako jednostka wyznaczona do realizacji rozporządzeń EWG nr 1408/71 i 574/72, dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, przekazuje dokumentację do niemieckiego odpowiednika. Strona niemiecka rozpoznaje wniosek i wydaje decyzję.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział w Opolu
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Wrocławska 24
45-701 Opole
Numer telefonu:
+ 48 (077 451 1 7 58
+ 48 077 451 17 61
+ 48 077 451 16 81[/cytat:1h4ma6cu]
marian1 jest off-line  
22-04-2010, 13:20  
paulina66
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Emerytura za granicą

Dzien dobry! Mam nadzieje,ze ktos pomoglby mi rozwiazac ponizszy problem...Mieszkam obecnie poza granicami Polski a konkretnie w Hiszpanii.Przepracowalam w Polsce 16lat i moje pytanie brzmi: Czy te przepracowane w Polsce lata beda mi sie wliczaly do Hiszpanskiej emerytury?I na jakich zasadach beda one uznawane?Czekam na odpowiedz!Pozdrawiam Paulina
paulina66 jest off-line  
11-07-2010, 23:29  
pikap
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Emerytura za granicą

Pani Paulino66, polskie lata pracy będą Pani się wliczały do emerytury hiszpańskiej jako krajów unijnych, ale na emeryturę przejdzie Pani według zasad hiszpańskich, tzn. wiek kobiet tam. Powinna Pani z ZUSu w Polsce wybrać dokumenty potwierdzające Pani składki emerytalno-rentowe, jeżeli są zaksięgowane na Pani koncie. To zależy w jakich latach Pani pracowała w Polsce. Z ZUSem polskim jest trudna sprawa i długo to trwa. Na pewno będzie dużo niejasności i dokumentów do poprawienia przez Panią. Proszę zwrócić się do ZUSu w miejscu zamieszkania Pani w Polsce z pismem o potwierdzenie decyzją o Pani ubezpieczeniu społecznym w latach pracy zawodowej. Potem ZUS będzie Panią prowadził, przez załatwienie tej sprawy. Życzę wytrwałości i powodzenia. Pozdrawiam!
pikap jest off-line  
29-09-2011, 21:09  
Lena2
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Emerytura za granicą

U mojego taty sprawa jest troszku inna m.in.mieszka w Polsce i tam wypracował sobie 42 lata pracy, nie długo będzie ubiegał sie o emeryture,my -czyli dzieci mieszkamy w De,jako obywatele Niemiec z obywatelstwem niemieckim.Takie tez tato posiada i z tego tutułu chciałby ubiegac sie w DE.o emeryture niemiecką.Czy ktos mogłby udzielic mi odpowiedz jakie są realne szanse na uzyskanie emerytury i jak to miałoby wyglądac.Dodam ze nie pracował nigdy w Niemczech, tutaj mieszkała babcia,a On ozenił się z Polką i wyjechał do Polski i tam przebywa do dnia dzisiejszego.
Lena2 jest off-line  
27-01-2012, 22:48  
Off173
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Emerytura za granicą

Witam,
Od kilku lat pracuje we Francji i za parę miesięcy osiągnę francuski wiek emerytalny (obecnie dla mnie 60 lat i 6 miesięcy). Chciałbym przejść na francuska emeryturę i wrócić do kraju - czekać 5 ~ 7 lat na polską emeryturę, pobierając tylko francuską.
Jest to możliwe?
Off173 jest off-line  
28-01-2012, 10:27  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie RE: Emerytura za granicą

Lena2
Niemcy nie dają emerytury za samo posiadanie obywatelstwa niemieckiego
Jeżeli pracował tylko w Polsce emerytura z Polski.
marian1 jest off-line  
28-01-2012, 10:33  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie RE: Emerytura za granicą

Off173
Ile masz przepracowane lat we Francji
Z Francji otrzymasz emeryturę za przepracowane tam lata pracy.
A z Polski za przepracowane tu lata pracy.
marian1 jest off-line  
23-03-2012, 12:43  
lukasuwb
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Emerytura za granicą

Mam takie pytanie. Np mieszkając za granicą i pracując również za granicą . na wyspach etc. kraje Unii pomijając fakt o nabywaniu emerytury tam po odpowiednim wieku czy jest możliwość opłacania składek tutaj w Polsce i nabyć prawo do polskiej emerytury czy tylko w razie założenia np działalności ?
lukasuwb jest off-line  
23-03-2012, 20:27  
lukasuwb
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Emerytura za granicą

???
lukasuwb jest off-line  
23-03-2012, 22:08  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.670
Domyślnie RE: Emerytura za granicą

lukasuwb
Pracując na wyspach tam podlegasz ubezpieczeniu emerytalnemu,
po powrocie do Polski te lata są wliczane do Polskiej emerytury.
marian1 jest off-line  
24-03-2012, 12:22  
lukasuwb
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Emerytura za granicą

Ok sory że na raty, ale czy to znaczy że jeśli dobrze zrozumiałem ostatnie zmiany minimum 25 lat ubezpieczenia dla mężczyzn i te właśnie lata pracując w Anglii mi się wliczają po powrocie do kraju .... natomiast oczywiście pomimo wliczania lat emerytura będzie uboższa o składki emerytalne których nie płaciłem w Polsce dobrze rozumiem ?
lukasuwb jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wcześniejsza emerytura na niepełnosprawne dziecko a emerytura powszechna (odpowiedzi: 1) Witam! Moja ciocia w 1989r. przeszła na wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Osiągnęła już wiek emerytalny (ma 68...
§ przestępstwo popełnione za granicą, ścigane za granicą i w Polsce (odpowiedzi: 2) Witam, kradzież miała miejsce za granicą, tam też wszczęto postępowanie karne, a potem o ten sam czyn w Polsce (poźniejsze), na skutek zawiadomienia...
§ Emerytura wcześniejsza a emerytura właściwa (odpowiedzi: 8) Jestem na emeryturze wcześniejszej w tym roku we wrześniu kończę 60 lat czy będę miała jeszcze przeliczaną emeryturę na 60 lat ( zaznaczam, że nie...
§ Emerytura za granicą. (odpowiedzi: 7) Witam mam takie pytanko. Babcia mieszkała w stanach i tam miała emeryturę, teraz zamieszkała w Polsce na stałe i chce się dowiedzieć co z tą...
§ Wcześniejsza emerytura => Normalna Emerytura? (odpowiedzi: 1) Mam pytanie, mianowicie jeśli dana osoba (moj ojciec) przeszedł pare lat temu na wcześniejsza emeryturę i defakto dalej na niej jest, to czy możliwe...
§ emerytura i praca za granicą ? (odpowiedzi: 5) Witam ! Mam takie pytanie, w latach 1998-2001 pracowałem za granicą legalnie czy istbieje możliwość aby tamtem okres pracy włączyć do okresu pracy w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:52.