Problem Z rentą po Matce - Forum Prawne

 

Problem Z rentą po Matce

Witam Tym razem mam problem z moją koleżanką poprosiła mnie żebym się dowiedział czegoś odnośnie renty. Mianowicie Koleżanka od pół roku pobiera rentę (Całość). Wcześniej jak wiadomo rentę pobierał jej ojciec jednak nie utrzymywał jej. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
18-04-2012, 16:12  
Jamnik94
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Problem Z rentą po Matce

Witam Tym razem mam problem z moją koleżanką poprosiła mnie żebym się dowiedział czegoś odnośnie renty. Mianowicie Koleżanka od pół roku pobiera rentę (Całość). Wcześniej jak wiadomo rentę pobierał jej ojciec jednak nie utrzymywał jej. A renta należała się jej. Ojciec nie ma żadnych pieniędzy więc płaciła mu prąd i kupowała jedzenie. Ostatnio została poinformowana przez rodzinę że zmieniają się przepisy odnośnie rent rodzinnych. Że jeżeli połowa renty będzie przepisana na ojca po ukończeniu jej nauki ojcu nadal będzie przysługiwać połowa renty. Pani w Krusie zapytała czy ojciec chce aby pieniądze przychodziły na konto córki odpowiedział że tak i spisał oświadczenie brzmiące :"Do czasu ukończenia szkoły przez moją córkę, chcę aby pieniądze przychodziły na jej konto" (czy jakoś podobnie). Oświadczenie zostało przyjęte wniosek złożony i po problemie. Otóż jednak nie okazało się że pieniądze nie mogą przychodzić na konto córki. Wydaje się to żadnym problemem jednak nie Jej ojciec jest zadłużony. I tu się rodzi moje pytanie:

1) Czy jeżeli miała przez pół roku przyznaną całą rentę. To czy faktycznie ojcu się należy połowa renty? (Wydaje mi się że jeżeli by się mu należała nie została by w całości przyznana Córce. )

2) Czy jeżeli urzędnik państwowy popełnił błąd przy udzielaniu informacji to można się domagać cofnięcia decyzji?

3) Jeżeli pieniądze zostaną Wysłane do ojca na pocztę przepadną ponieważ ma debet na koncie. (i tu moje kolejne pytanie czy jeżeli przez niekompetencję urzędniczki (czyli błąd w podanych informacjach) pieniądze przepadną można się domagać zwrotu tych pieniędzy z Uwagi na oświadczenie napisane przez ojca?

4) Czy Prawo odnośnie rent zostało w ostatnim czasie zmieniano ( Albo czy rząd planuje jakąś zmianę w rentach rodzinnych )

Wszystkim z góry dziękuję za pomoc i czekam na odpowiedzi.
Jamnik94 jest off-line  
19-04-2012, 16:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Problem Z rentą po Matce

Strasznie Pan namieszał - mniej więcej połowę z tego zrozumiałem.

4. Nie i (o ile mi wiadomo) nie.
3. Nie rozumiem - jak zostaną wysłane przekazem, to w jaki sposób przepadną? A jak pójdą na konto, to zmniejszą debet na koncie, czyli też wzbogacą ojca.
1. za mało jest danych, żeby powiedzieć, co się komu należy. Prawo męża do r.r. po żonie i córki do r.r. po matce są w pewnym stopniu niezależne. Kto spełnia warunki ustawowe, ten ma teoretyczne prawo do renty. Ale dopóki się nie zgłosi do zusu, krusu, czy innej odpowiedniej instytucji z odpowiednim wnioskiem, to się to prawo nie ujawni. Z tego powodu zdanie: "wydaje mi się że jeżeli by się mu należała nie została by w całości przyznana Córce" jest nieścisłe. Zostałaby, gdyby wdowiec nie złożył wniosku.
 
20-04-2012, 19:11  
Jamnik94
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Problem Z rentą po Matce

Na poczcie Jest debet w Wysokości 500 zł a renty jest około 300 zł jeżeli podzielą na pół ... Czyli ojciec w takim układzie zostaje na miesiąc bez Jedzenia i środków do życia ... ? Czyż nie ?

Aha a odnośnie 1 Czy mogą przyznać całą rentę Córce jeżeli połowa się ojcu należy ?? Bo przez pół roku była w całości na córkę.
Jamnik94 jest off-line  
20-04-2012, 20:23  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.091
Domyślnie RE: Problem Z rentą po Matce

Jakieś trudności w podjęciu pracy, żeby zarobić na życie?
Morena jest off-line  
20-04-2012, 20:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Problem Z rentą po Matce

Jeśli ojciec sobie tego zażyczy to może renty nie dostawać:
Przepis prawny:
Jeżeli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedna osoba i jedna lub kilka z tych osób zgłosi wniosek o wyłączenie z kręgu osób uprawnionych do renty, prawo do renty rodzinnej ulegnie ponownemu ustaleniu z pominięciem tej osoby (osób).

A potem może (choćby i po miesiącu) zmienić zdanie i tak w kółko. Przy okazji - dwie osoby w sumie dostają o ok. 5% więcej niż jedna.
 
20-04-2012, 21:27  
Jamnik94
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Problem Z rentą po Matce

Cytat:
Napisał/a Morena Zobacz post
Jakieś trudności w podjęciu pracy, żeby zarobić na życie?
Nie wiem czy praca Dla 60 letniej osoby jest taka normalna jeżeli masz starszych rodziców to zrozumiesz a po za tym co twój post wniósł? Bo odpowiedzi w nim żadnej nie widzę.
__________________________________________________ ________________
Pytanie:
Czyli pieniądze ojca nie mogą przychodzić na konto córki nawet jeżeli on tego chce ?? I napisze kolejny wniosek ?
Aha i jeszcze 1 jeżeli ojciec ma połowę renty to po zakończeniu nauki przez córkę pieniądze będzie dalej otrzymywał z częścią córki ?
Jamnik94 jest off-line  
20-04-2012, 22:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Problem Z rentą po Matce

1. Ustawa mówi: "Wypłata świadczenia z ubezpieczenia następuje przez doręczenie uprawnionemu należnej kwoty za pośrednictwem poczty lub innej osoby. Za zgodą uprawnionego Kasa może stosować inne formy wypłaty." To tylko problem techniczny. Jeśli np. system komputerowy KRUS-u na to nie pozwala, to niech ojciec założy sobie inne konto albo pobiera rentę od listonosza.
2. Po zakończeniu nauki przez córkę wdowiec będzie dostawał całą rentę.
 
21-04-2012, 08:18  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.091
Domyślnie RE: Problem Z rentą po Matce

Cytat:
Napisał/a Jamnik94 Zobacz post
Czyli ojciec w takim układzie zostaje na miesiąc bez Jedzenia i środków do życia ... ? Czyż nie ?
.
A co wnosi ta uwaga?
Morena jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Problem z rentą po jej podziale. (odpowiedzi: 3) Witam. Potrzebuję pomocy w sprawie renty mojej dziewczyny. Sytuacja wygląda tak iż ma ona 19 lat i od 7 lat nie mieszka ona z mamą a do jej...
§ Czy mogę starać się o rentę po matce? (odpowiedzi: 1) Witam! Mam 20 lat i własnie skonczyłam edukacje w technikum. Od października chcialabym isc do szkoły policealnej. Aktualnie jestem na utrzymaniu...
§ Problem z rentą po mamie (odpowiedzi: 6) Witam wszystkich użytkowników, mam na imię Kinga, mam 19 lat i uczę się zaocznie. Kilka miesięcy temu zmarła moja mama. Po jej śmierci ubiegam się o...
§ Problem z rentą (odpowiedzi: 1) mam rente dla2 dzieci po smierci ich ojca od 6 lat b0 on nie zyje 6lat;przed smiercia miał przygode z kobieta ktora zaszła w ciaze ale on nie dozyl...
§ problem z rentą rodzinną (odpowiedzi: 20) Oto konkretne problemy z ZUS-em: Gdy zrezygnowałem już ze studiów w styczniu 2008 i wrociłem do domu, to złożyłem papiery do studium policealnego...
§ PROBLEM Z RENTĄ SOCJALNĄ!!!!! (odpowiedzi: 3) Witam mam pewien problem otóż byłem na rencie od 1991r do maja 2005r z powodu epilepsji oraz problemów psychiatrycznych.Stawałem co 2 lub 3 lata...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:22.