Renta wypadkowa a emerytura 60 lat - Forum Prawne

 

Renta wypadkowa a emerytura 60 lat

Witam! Urodzilem sie w 1952 roku. W roku 1983 uleglem wypadkowi przy pracy. Od 1984 roku pobieram rente z tytulu czesciowej niezdolnosci do pracy jednoczesnie pracuje. Moj okres skladkowy wynosi 42 lata. Czy przysluguje mi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
20-04-2012, 17:50  
aditg
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Renta wypadkowa a emerytura 60 lat

Witam!
Urodzilem sie w 1952 roku. W roku 1983 uleglem wypadkowi przy pracy. Od 1984 roku pobieram rente z tytulu czesciowej niezdolnosci do pracy jednoczesnie pracuje. Moj okres skladkowy wynosi 42 lata. Czy przysluguje mi prawo do przejscia na emeryture wczesniejsza w wieku lat 60, czyli w tym roku?
Nie przystapilem do OFE.
aditg jest off-line  
22-04-2012, 22:29  
szmaragdowy
Użytkownik
 
Posty: 175
Domyślnie RE: Renta wypadkowa a emerytura 60 lat

A co z rentą wypadkową ?
Czy się Pan o nią nie starał ?


Proponuję przeczytać poniższy tekst art. z Wyborczej , poszperać w Internecie , popytac w Zusie i wszystko będzie wiadome. Prawdopodobnie ma Pan prawo do emerytury w wieku 60 lat , jak ma Pan taki duży staż pracy i jak Pan pracuje !!!


Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn
Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn - kto ma szanse

Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn


Piotr Miączyński; Leszek Kostrzewski2007-11-09, ostatnia aktualizacja 2008-02-26 16:47


Mężczyźni mogą przejść na emeryturę już w wieku 60 lat! To konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który 23 października stwierdził, że kobiety i mężczyźni powinni mieć równe prawa emerytalne.Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargę Mariana R. z Łodzi. 60-latek miał 40-letni staż pracy i chciał przejść na emeryturę. Argumentował, że po śmierci żony przejął opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem i dlatego nie może dalej pracować. Ale ZUS odmówił mu emerytury, twierdząc, że brakuje przepisów, które w takiej sytuacji pozwalałyby przyznać świadczenie.


Łodzianin poskarżył się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Ten zapytał o zdanie TK. A Trybunał stwierdził, że pan Marian został decyzją ZUS pokrzywdzony.

Dziś ustawowy wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, mężczyźni muszą pracować do 65. roku życia. Tego jednak Trybunał nie zakwestionował. Oburzył się za to na superprzywilej dla kobiet zapisany w art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pozwala on każdej Polce, niezależnie od wykonywanego zawodu, przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 55 lat i 30 latach pracy. Mężczyźni takiego prawa nie mają (poza nielicznymi wyjątkami, o których napiszemy niżej). Innymi słowy, nawet jeśli posiadają wystarczająco długi staż ubezpieczeniowy - 35 lat - i tak muszą pracować aż do 65. roku życia!

A według TK kobiety i mężczyźni powinni mieć równe prawa emerytalne. "Pozbawienie mężczyzn prawa do wcześniejszej emerytury w zakresie takim, jak kobiety, jest niczym nieuzasadnionym pominięciem ustawodawczym o cechach dyskryminujących" - tak Trybunał uzasadnił wyrok.

Sędziowie stwierdzili też, że konstytucja dopuszcza różnicowanie sytuacji jedynie pod ściśle określonymi warunkami. W tym przypadku nie ma jednak "uzasadnionych argumentów" do takiego różnicowania. A nie są nimi z całą pewnością "różnice biologiczne i społeczne między kobietami i mężczyznami". Wyrok dotyczy 7 mln pracujących kobiet i 8 mln mężczyzn.

Jak jest teraz z wcześniejszą emeryturą dla mężczyzn

Najpierw o wyjątkach. Mężczyzna może dziś przejść na wcześniejszą emeryturę przed ukończeniem 65. roku życia w kilku wyjątkowych przypadkach. Generalnie chodzi tu o pracę w tzw. szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, np. hutnika, pilota czy nauczyciela.

I tak: mężczyźni urodzeni między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r. mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli:

1. Ich praca jest na liście zawodów uprawniających do przejścia na wcześniejszą emeryturę (patrz: rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. - DzU nr 8, poz. 43 ze zm.). W rozporządzeniu są m.in. dwa wykazy zawodów: A i B.

Wykaz A - zawody, których przedstawiciele mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat. Warunek: staż 25 lat, z tego minimum 15 lat w warunkach szczególnych (np. cykliniarz, kamieniarz, drwal, kominiarz, brukarz, szklarz).

Wykaz B - 25 lat pracy. Wiek w zależności od zawodu (np. pracujący w lotnictwie, przy azbeście, w portach morskich, rybacy).

2. Wymieniona praca musiała być wykonywana: stale, w ramach tzw. stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, mianowanie) i na pełnym etacie.

UWAGA! Wcześniejsze emerytury obowiązują tylko do końca 2008 roku. Co później? Rząd PiS chciał je zastąpić tzw. emeryturami pomostowymi. Miały być one nie tylko niższe od obowiązujących dziś wcześniejszych emerytur (minimum o kilkanaście procent), ale również o wiele trudniejsze do zdobycia. PiS chciał, aby 60 grup zawodowych straciło taki przywilej - chodzi tu m.in. o pracowników NIK, dziennikarzy czy aktorów, razem 400 tys. osób. Na pomostówkę mieli za to bez problemu przechodzić m.in.: nauczyciele, piloci, kierowcy autobusów w transporcie publicznym, pracownicy platform wiertniczych, maszyniści, dyżurni ruchu na kolei, anestezjolodzy, pracownicy hospicjów zajmujący się chorymi, członkowie zespołów reanimacyjnych, monterzy napowietrznych linii energetycznych, kierowcy przewożący niebezpieczne substancje (ale tylko jeżdżący po drogach publicznych; ci, którzy przewożą trujące substancje na terenie zakładu, nie dostaną pomostówek). W sumie ok. 300 tys. osób.

Co zrobi z wcześniejszymi emeryturami nowy rząd PO - PSL? Prawdopodobnie również będzie chciał zastąpić je pomostówkami oraz ograniczyć liczbę uprawnionych do nich zawodów. Nie będzie to jednak łatwe, bo na odbieranie przywilejów alergicznie zareagują związki zawodowe.

Na wcześniejszą emeryturę mogą przechodzić także mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. (im pomostówki nie grożą), jeśli:

1. do końca 1998 r. przepracowali łącznie przynajmniej 25 lat, w tym 15 w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze (zgodnie z wykazem z rozporządzenia z 1983 r., o którym pisaliśmy wyżej).

2. mają 60 lat, 25 lat stażu, ale tylko z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy. UWAGA! To ten przepis nie spodobał się właśnie Trybunałowi Konstytucyjnemu!

Dodatkowe warunki: bezpośrednio przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę trzeba mieć tzw. ubezpieczenie pracownicze (opłaca je pracodawca każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę, wielkość etatu nie ma znaczenia); w ciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku trzeba być zatrudnionym co najmniej przez pół roku na podstawie umowy o pracę (wymiar etatu nie ma znaczenia, ale umowa-zlecenie i inne umowy się nie liczą). Powyższego warunku nie trzeba spełniać, jeśli w dniu zgłoszenia wniosku było się na rencie. Ważne jest tylko to, by przed rentą mieć etat i odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.

UWAGA! By przejść na wcześniejszą emeryturę, musisz wystąpić o rozwiązanie dotychczasowej umowy o pracę.3. po osiągnięciu wieku 60 lat, mają co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy. Osoby te muszą mieć jednak rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy wykonywaniu: pracy, pozarolniczej działalności gospodarczej, działalności artystycznej lub twórczej, umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia, czynności religijnych lub czynności związanych z powierzonymi funkcjami duszpasterskimi lub zakonnymi przez osoby duchowne i zakonne, a także wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy zaistniałym do dnia 31 grudnia 2002 r.

Jakie są konsekwencje wyroku

Trybunał dał parlamentowi rok na poprawienie złego prawa. Do tego momentu przepis obowiązuje w obecnym brzmieniu. Co to znaczy w praktyce?


Jeśli urodziłeś się po 1948 roku. To możesz tylko czekać na to, co uchwali parlament w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Zakwestionowany przepis straci ważność w ciągu roku od opublikowania go w Dzienniku Ustaw, czyli 31 października 2008 r. (wyrok opublikowano w Dzienniku Ustaw (nr 200, poz. 1445). Parlament do tego czasu musi kwestionowane regulacje zmienić.

Wyjścia są dwa. Albo kobiety stracą swój przywilej, albo mężczyźni zyskają. Wiceminister pracy Elżbieta Rafalska odpowiedzialna w rządzie PiS za emerytury: - Nie wyobrażam sobie sytuacji, że kobiety stracą uprawnienia. Trzeba więc będzie takie same przywileje dać mężczyznom. To jednak oznacza dodatkowe koszty dla budżetu państwa. Już teraz na wcześniejsze emerytury wydajemy ok. 18 mld zł rocznie.

Eksperci woleliby, aby wcześniej na emeryturę nie mogli przechodzić ani mężczyźni, ani kobiety. Powód? Polacy już w tym momencie przechodzą wyjątkowo wcześnie na emeryturę. Według raportu Instytutu Badań Strukturalnych oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nasz kraj ma jeden z najniższych w Europie wskaźników zatrudnienia. Pracuje u nas zaledwie 52,8 proc. osób w wieku produkcyjnym. Średnia dla krajów starej Unii to 65,2 proc. Podtrzymywanie takiego trendu oznacza gigantyczne finansowe problemy dla budżetu.

- Trybunał uznał, że warunki ekonomiczne nie są wystarczającym argumentem do tolerowania dyskryminacji mężczyzn i musimy się z tym pogodzić - ocenia Rafalska.

Decydujące zdanie będzie jednak należeć do nowego rządu. Zbigniew Chlebowski, poseł PO, czołowy specjalista tej partii jeśli chodzi o sprawy gospodarcze, mówi, że jego partia nie podjęła jeszcze decyzji. - Wyrok Trybunału będzie dla nas wyzwaniem. Na rozwiązanie przywilejów emerytalnych potrzebujemy kilka miesięcy - powiedział nam Chlebowski.

Jeśli urodziłeś się w latach 1944-1948 - według wstępnych szacunków takich osób jest ok. 200 tys. Zamiast przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat, będziesz to mógł zrobić już w wieku lat 60! Niestety, nie będzie to proste.

Przede wszystkim musisz spełnić kilka warunków.

** Po pierwsze, mieć 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. O co chodzi? Lata składkowe to czas, kiedy pracowałeś i opłacano ci składkę za ubezpieczenie społeczne. Lata nieskładkowe to okresy, kiedy nie pracowałeś, ale wykorzystywane przy przyznawaniu ci emerytury (np. studia, otrzymywanie zasiłku i świadczenia przedemerytalnego).

** Po drugie, jak już wspominaliśmy, musisz mieć ukończone minimum 60 lat. Innymi słowy, jeśli urodziłeś się w 1948 roku, wcześniejszą emeryturę będziesz mógł dostać dopiero w przyszłym roku.

Procedura dalej będzie wyglądać tak:

1. Składasz wniosek o wcześniejsza emeryturę.

UWAGA! Mężczyźni, którzy już wcześniej złożyli wniosek o wcześniejszą emeryturę i ZUS im przesłał decyzję odmowną, muszą złożyć swoje wnioski do Zakładu ponownie.

2. Co zrobi ZUS z wnioskiem? Jak na razie Zakład wysłał do Ministerstwa Pracy prośbę o wykładnię - interpretację wyroku, co ma robić w tej sytuacji. Jeśli resort stwierdzi, że Zakład powinien przyznawać emerytury, sprawa się kończy. Dostajesz wcześniejsze świadczenie.

Równie dobrze resort może jednak doradzić Zakładowi, by emerytur nie przyznawał. Może tak zrobić w trosce o budżet państwa, w którym nie ma zarezerwowanych pieniędzy na ten cel. A trzeba zaznaczyć, że według rządu roczny koszt zmiany tego przepisu tylko dla tysiąca mężczyzn wynosi 22 mln zł. Co wtedy? ZUS twój wniosek odrzuci. Będziesz mógł jednak od decyzji Zakładu odwołać się do sądu.

A sąd prawdopodobnie przyzna rację tobie! Czemu? W uzasadnieniu wyroku TK stwierdził, że co prawda przepis straci moc za 12 miesięcy, ale dla sądów - jak podkreśla TK - "istotne znaczenie ma fakt ogłoszenia wyroku na sali rozpraw". Sędziowie Trybunału twierdzą, że "w tym momencie uchylone zostało domniemanie konstytucyjności przepisu. Wymaga to uwzględnienia w procesie stosowania prawa". Przekładając prawniczą nowomowę na ludzki język, oznacza to, że normalne sądy według Trybunału powinny stosować jego wyrok już dziś!

A ZUS doskonale się orientuje, że jeżeli ktoś złoży odwołanie do sądu, to sprawę może wygrać. - Wiemy o tym - mówił na niedawnej konferencji prasowej szef Zakładu Paweł Wypych. - Sądy raczej będą załatwiały wnioski po myśli TK.

Czemu resort pracy staje okoniem, choć wie, że przed sądami przegra? Możliwe, że robi tak w nadziei, że nie wszystkie uprawnione osoby złożą pozew do sądu.

Koszt postępowania sadowego w I instancji wahać się będzie od 60 zł do 2,4 tys. zl (w zależności od wysokości świadczenia)?.
szmaragdowy jest off-line  
23-04-2012, 00:10  
szmaragdowy
Użytkownik
 
Posty: 175
Domyślnie RE: Renta wypadkowa a emerytura 60 lat

Przepraszam , zagalopowałem się , w ocenie prawa Pana do wcześniejszej emerytury . Nie jestem pewny i proponuje popytać w ZUsie !!!!
szmaragdowy jest off-line  
23-04-2012, 05:09  
aditg
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Renta wypadkowa a emerytura 60 lat

Rente wypadkowa mam przyznana , chodzi mi o przejscie z niej na emeryture, wczesniejsza. ta ustawa o ktorej Pan pisze zostala znowelizowana i chyba pozostawiono prawo do wczesniejszej emerytury tylko tym co pracowali w warunkach szkodliwych, chociaz wlasnie nie moge nigdzie znalezc tej ustawy w nowej formie, zadzwonie dzis do ZUS ale oni tam sa dosc malo chetni
aditg jest off-line  
23-04-2012, 08:11  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Renta wypadkowa a emerytura 60 lat

Ano tak. Jeśli nie pracował Pan w jednym z obszernej listy wymienionych tam zawodów, to nie znam żadnych przepisów pozwalających na wcześniejsze przejście na emeryturę.
 
23-04-2012, 08:56  
aditg
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Renta wypadkowa a emerytura 60 lat

Wyglada na to ze nic z tego nie bedzie, spelniam warunki \http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=2847
po za jednym, za pozno sie urodzilem.
No coż , 5 latek i kilka miesiecy trzeba sie jeszcze pomeczyc, choc nie zaszkodzi wniosek zlozyc to nic nie kosztuje a noz...:
aditg jest off-line  
23-04-2012, 09:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Renta wypadkowa a emerytura 60 lat

Zgodnie z najnowszymi pomysłami rządu wiek emerytalny dla mężczyzn urodzonych
Cytat:
13) od dnia 1 stycznia 1952 r. do dnia 31 marca 1952 r. wynosi co najmniej 66 lat
i 5 miesięcy;
14) od dnia 1 kwietnia 1952 r. do dnia 30 czerwca 1952 r. wynosi co najmniej 66
lat i 6 miesięcy;
15) od dnia 1 lipca 1952 r. do dnia 30 września 1952 r. wynosi co najmniej 66 lat
i 7 miesięcy;
16) od dnia 1 października 1952 r. do dnia 31 grudnia 1952 r. wynosi co najmniej
66 lat i 8 miesięcy
A jak będzie - to zobaczymy.
 
23-04-2012, 19:31  
szmaragdowy
Użytkownik
 
Posty: 175
Domyślnie RE: Renta wypadkowa a emerytura 60 lat

poczytać , popytać , pójść do ZUS-u i działać. !!!!!
szmaragdowy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ renta wypadkowa a emerytura (odpowiedzi: 2) Mąż urodzony w marcu 1950 r. w 2006 roku po wypadku w pracy przeszedł na rentę wypadkową, świadczenie ma do czerwca 2015 roku, czyli do momentu w...
§ Renta wypadkowa (odpowiedzi: 1) Mam takie pytanie: W jakiej wysokości przysługuje renta wypadkowa? Pytanie kieruję, gdyż w firmie, w której jestem zatrudniony było już kilka...
§ Renta wypadkowa (odpowiedzi: 7) WITAM Proszę o pomoc. W 2008 roku ZUS zaprzestał wypłacania mi renty wypadkowej. Od tamtego czasu nie miałem żadnych stałych dochodów,oprócz umów...
§ renta wypadkowa (odpowiedzi: 3) witam! 20 listopada 2010r. uległem wypdkowi w pracy! straciłem nogę, a druga jest na śrubach!!zus także uznał to za wypadek przy pracy! mam 24lata i...
§ renta wypadkowa (odpowiedzi: 8) Witam. 9 lat temu moja corka miala wypadek samochodowy, w ktorym zginal moj maz a jej ojciec. Wyrokiem sadu otrzymuje rente tytulem pogorszenia...
§ renta wypadkowa od żony a US (odpowiedzi: 4) jak bedzie wyglądało opodatkowanie świadczenia w postaci renty wypadkowej od żony którą otrzymuje mąż- prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, nie mają...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:54.