Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia - Forum Prawne

 

Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Witam, Studia inżynierskie - 3,5 letnie na Politechnice, rozpocząłem 01.10.2007 i ukończyłem 14.02.2011. Bezpośrednio po ukończeniu tych studiów rozpocząłem studia magisterskie dnia 01.03.2011 - 1,5 roczne, których przewidywany termin ukończenia upływa 30.09.2012 (ostateczny termin zdania ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
26-04-2012, 14:49  
Tomasz.D
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Witam,
Studia inżynierskie - 3,5 letnie na Politechnice, rozpocząłem 01.10.2007 i ukończyłem 14.02.2011. Bezpośrednio po ukończeniu tych studiów rozpocząłem studia magisterskie dnia 01.03.2011 - 1,5 roczne, których przewidywany termin ukończenia upływa 30.09.2012 (ostateczny termin zdania pracy magisterskiej). Zgodnie ze statusem uczelni pierwszy rok moich studiów magisterskich skończył się 14.02.2012. Natomiast wcześniej bo 31.01.2012 skończyłem 25 lat, teoretycznie będąc na pierwszym roku studiów.
Świadczenie renty pobierałem po moim zmarłym ojcu. Jak łatwo się domyśleć ZUS odebrał mi prawo do pobierania świadczenia ponieważ ukończyłem 25 lat nie będąc na ostatnim roku studiów. Walczyłem o przedłużenie świadczenia do końca moich studiów gdyż w mojej opinii jest to ostatni rok akademicki mojej wyższej pięcioletniej edukacji.
ZUS powołuje się o art.68 ust. 2 FUS który mów o przedłużeniu studentom renty rodzinnej powyżej ukończenia 25 roku życia pod warunkiem ukończenia tego wieku na ostatnim roku studiów.

Wnioski:
1. Przed podziałem na studia 2 - stopniowe (baloński model studiów) wprowadzono w 2005 w Polsce, byłbym na ostatnim 5-tym roku studiów, wówczas renta by mi przysługiwała
2. W przypadku studiowania innych kierunków niż techniczny - np. kierunek prawa, wówczas renta również by mi przysługiwała
3. Wszyscy studenci kierunków technicznych urodzeni pomiędzy 01.03.RR - 31.12.RR mają prawo do przedłużenia renty rodzinnej w przeciwieństwie do ludzi urodzonych pomiędzy 01.01.RR - 01.03.RR (w tym Ja), mimo że są z tego samego roku studiów, idą takim samym tokiem nauczania przez całe życie - Co już jest haniebną dyskryminacją w normalnym kraju (np. Szwecja, Niemcy)
4. W internecie można znaleźć kilka podobnych spraw gdy osoby kończyły 25 lat na wakacjach poprzedzających ostatni rok studiów (między czwartym a piątym rokiem) - osoby te sprawy wygrywają gdyż miały egzaminy w czerwcu i wszystkie zdały. W przypadku tych osób do końca ich studiów zostało około 13- 14 miesięcy. Ja nie miałem możliwości zaliczenia przedmiotów promujących na ostatni rok studiów gdyż sesja egzaminacyjna była dopiero po moich urodzinach więc było to fizycznie niemożliwe. Kto jest bardziej na ostatnim roku studiów niż Ja, skoro koniec zajęć dydaktycznych jest w czerwcu a mamy koniec kwietnia?.
Jakby ktoś nie zrozumiał dodam jeszcze, że ostatni rok studiów trwa 0,5 roku więc z punktu widzenia logicznie nawet nie można stwierdzić, że jest to ostatni "rok" studiów, tylko półrocze - jeżeli się mylę niech mnie poprawi jakaś Pani lub Pan od polskiego.

Konkluzja:
art. 68 ust. 2 FUS nie jest dostosowany do zmian systemu nauczania wprowadzonych w 2005 w RP i chyba nikt nie zamierza z tym nic zrobić. ZUS doskonale zdaje sobie sprawę z przestarzałych przepisów, wykorzystuje ten fakt i nie interpretuje ich na korzyść obywatela (co jest jego obowiązkiem!) - wręcz przeciwnie.

Odwoływałem się od decyzji - odpowiedź negatywna
Skierowałem sprawę do sądu - Sąd NAJNIŻSZY mnie zlekceważył, nie chciał słuchać moich argumentów i mojej skomplikowanej sytuacji. Pani sędzina przez 10 minut nie mogła zrozumieć jak rok studiów może zaczynać się w połowie roku akademickiego i musiałem jej to tłumaczyć. Nie zapoznała się z moją sprawą. W pośpiechu zakończono rozprawę przerywając mi w połowie zdania gdyż na korytarzu była już kolejka na inne rozprawy.
Tak czy inaczej, kwestia nazewnictwa lub słaba orientacja Pani Sędziny odebrała mi środki do życia, co w tym kraju instytucje państwowe czynią z niesamowitą skutecznością ale pieniądze od obywateli biorą szybko i bezproblemowo.

Po ostatnich wydarzeniach doszedłem do wniosku, że może ze mną jest coś nie tak. Niech chodzi mi o pieniądze bo pracę znajdę bardzo szybko po moich studiach jednak co z ludźmi w gorszej sytuacji?. Czy nie istnieje żadna moralność w naszym Państwie?. Czegoś dla dobra obywateli, zwłaszcza młodych ludzi, których podobno Polska chce za wszelką cenę zatrzymać w kraju?. Jeżeli moje myślenie jest nie logiczne lub nie normalne, proszę o pouczenie, przyjmę każdą krytykę.

W tej chwili zastanawiam się czy jest sens odwoływać się od decyzji sądu, już nie dla mnie ale dla moich młodszych kolegów którzy znajdą się w takiej sytuacji. Bardzo proszę o poradę czy da się jeszcze coś z tym zrobić, czy mam jakiekolwiek szanse.
Na koniec kawałek pięknego wyroku z dnia 11.04.1996 r. w podobnej sprawie i który przedstawiłem na rozprawie (sygn. akt. II UR 4/96), "Sąd najwyższy wskazał, że z przepisów regulujących prawo do renty rodzinnej dla dzieci wynika, iż zasadniczym celem tego świadczenia jest dostarczenie im środków utrzymania w czasie, gdy w związku z kształceniem nie wykonują pracy dającej źródło utrzymania..."
Tomasz.D jest off-line  
26-04-2012, 17:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

1. Przysługiwałaby, bo na studiach 5-letnich każdy rok ma dwa semestry.
2. Oczywiście, podobnie jak każdych innych studiach mających parzystą liczbę semestrów.
3. W mojej opinii to akurat nie jest dyskryminacją, ponieważ Pana od tych innych studentów odróżnia wiek, który jest podstawowym parametrem determinującym prawo do renty rodzinnej. Inaczej mówiąc, renta rodzinna przysługuje z zasady do określonego wieku, więc nie jest Pan traktowany gorzej z powodu koloru włosów lub kierunku studiów, a właśnie z powodu wieku.
Dodam, że polski system ubezpieczeń społecznych zna sytuacje, w których z dwóch osób tej samej płci i nie różniących się absolutnie niczym oprócz tego, że urodzili się np. 31.12.1948 i 1.1.1949 jedna ma prawo do emerytury np. 5 lat wcześniej. Było to przedmiotem rozważań różnych sądów i nadal tak jest.
4. I tu Pana zaskoczę: studia trwające np. 4,5 roku istniały jeszcze przed Pańskim urodzeniem i obawiam się, że dość powszechnie uznawano wtedy, że miały one cztery lata złożone z dwóch semestrów i piąty, mający tylko jeden semestr.
Ale orzecznictwo dość jednoznacznie wskazuje, że pojęcie roku studiów każdorazowo definiuje regulamin uczelni. Gdyby więc było w nim zapisane, że I rok pańskich studiów miał jeden semestr, a drugi dwa, to tak by było.

Jestem sobie w stanie wyobrazić adwokata, który w skardze kasacyjnej (albo i do Trybunału Konstytucyjnego po wyczerpaniu normalnej drogi sądowej) z przekonaniem wyłoży, że Pańskie prawa zostały naruszone, gdyż dla niektórych studentów "ostatni rok" wzmiankowany w omawianym przepisie ma dwa semestry, a dla Pana jeden, ale wcale nie uważam, że sukces jest pewny.

EDIT: A na marginesie dodam, że polski system ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych jakoś mi się nie podoba (również z tego powodu, że przepisów jest z 5 razy za dużo).
 
26-04-2012, 17:53  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Pozwolę sobie na krótką wypowiedź.

Osoby, które w trakcie wakacji ukończyły 25 lat, nie zdają sobie sprawy, że studentem następnego roku staje się po zdaniu sesji egzaminacyjnej. Więc wypłacanie im renty rodzinnej ma wszelkie ku temu podstawy.
Pan ukończył 25 lat będąc nie na OSTATNIM roku studiów (warunek sine qua non przedłużenia wypłaty renty), lecz PRZEDOSTATNIM. To, że ostatni rok składa się faktycznie z półrocza, nie ma tu istotnego znaczenia.


I drobniutka uwaga: "boloński", nie 'baloński" - od Bolonii (Bolognia) we Włoszech, miasta, gdzie powstał pierwszy uniwersytet.
natalie-s1959 jest off-line  
26-04-2012, 21:28  
Tomasz.D
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Cytat:
Napisał/a natalie-s1959 Zobacz post
Pozwolę sobie na krótką wypowiedź.

Osoby, które w trakcie wakacji ukończyły 25 lat, nie zdają sobie sprawy, że studentem następnego roku staje się po zdaniu sesji egzaminacyjnej. Więc wypłacanie im renty rodzinnej ma wszelkie ku temu podstawy.
Dziękuje za odpowiedzi.
Natalie-s1959 zgadza się jednak w prawie w ustawie wyraźnie jest napisane "ukończył 25 lat podczas trwania ostatniego roku studiów". Czy wakacje są okresem trwania studiów?. W mojej opinii jest to naciąganie prawa na korzyść ubiegającego się.
Tomasz.D jest off-line  
27-04-2012, 00:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Dodam jeszcze, że istnieje co najmniej jeden wyrok w pełni podtrzymujący Pana pogląd: III AUa 1550/02.
Jego teza brzmi: "Studia licencjackie i bezpośrednie studia magisterskie w tej samej szkole wyższej stanowią jedne studia wyższe, przez co ukończenie przez studenta 25 lat życia na ostatnim roku takich studiów uprawnia go do renty rodzinnej zgodnie z przepisem art. 68 ust. 2 [...]". Tylko że kluczowe zdanie w uzasadnieniu słabo mnie przekonuje: "Sąd Apelacyjny jest zdania, mając na uwadze system organizacyjny szkolnictwa wyższego, że X od dnia 28 września 2001 r. rozpoczął ostatni rok studiów". Ale czy to zdaniem sądu wynika konkretnie z ustawy o szkolnictwie wyższym, czy tak ogólnie z "systemu"? Inne sądy wiele razy podkreślały, że organizacja studiów leży w kompetencji uczelni i nie musi być wszędzie taka sama. Poza tym dlaczego mielibyśmy się ograniczać do kontynuowania studiów na tej samej uczelni (vide proces boloński)? I co gdyby między końcem jednych a początkiem student miał semestr przerwy, wynikający właśnie z organizacji studiów?
Ciekawe, jak bardzo wnikliwy będzie Pana sąd apelacyjny (jeśli zdecyduje się Pan na apelację).
 
27-04-2012, 09:07  
Tomasz.D
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Vindex - bardzo ciekawe, dziękuje za tą informacje tym bardziej, że ja również jestem z Białegostoku i tutaj będę się odwoływał. Po odczytaniu tego wyroku dochodzę do wniosku, że mam racje. Odwołujący się w tej sprawie ukończył 25 lat we wrześniu poprzedzającym 2 semestr a więc 4 miesiące przede mną. Zaś system edukacji w jego przypadku był identyczny jak u mnie. Byłoby kpiną gdyby moją apelację oddalono. Zaraz lecę do sądu
pozdrawiam i dziękuje raz jeszcze!
Tomasz.D jest off-line  
03-05-2012, 10:43  
Tomasz.D
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Witam ponownie, złożyłem wniosek o uzasadnienie wyroku sądu w mojej sprawie. Chciałbym się jeszcze poradzić jak powinno wyglądać moje odwołanie do sądu apelacyjnego.
Czy powinienem zamieszczać w załączniku wyrok sądu przytoczony przez użytkownika "vindex"?
Tomasz.D jest off-line  
03-05-2012, 13:10  
monaliza25
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Witam Serdecznie czy mogę się dowiedzcieć czy ten wniodek jest dobry ?Katarzyna Sowa
Ul. Chodkiewicza 11
94-028 Łódź

Nr świadczenia R 06580261/15
Nr PESEL 87061505341


WNIOSEK
O przedłużenie prawa do renty rodzinnej z tytułu kontynuacji nauki.Katarzyna Sowa, zamieszkała w Łodzi legitymująca się dowodem osobistym nr AGP 176948, oświadczam, że jestem studentką Uniwersytetu Łódzkiego , obecnie na I roku studiów magisterskich.

Powołując się na ustawę art.68 ust.1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych /Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz.353 ze zm. W art. 68 ust. 2 ww. zapis mówiący o tym, że jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego okresu nauki. Ponadto istnieje uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23.02.1989 r. /III UZP3/89; OSP 1990/5/246/, która stwierdza,” że studentka, która na przedostatnim roku studiów zaliczyła wszystkie wymagane egzaminy w czerwcu i która ukończyła 25 lat życia przed rozpoczęciem zajęć w nowym roku akademickim, zachowuje prawo do renty rodzinnej do zakończenia ostatniego roku studiów/art.39 ust.2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin/Dz.U. nr.40, poz.267 ze zm.”. Podany powyżej wyrok dotyczy wyłącznie studentów, podobnie jak art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz.353 .

Składam wniosek o przedłużenie renty rodzinnej do planowanej daty ukończenia studiów.
Podpis wnioskodawcy
Łódź 2012-05-04
………….. ………………………...
monaliza25 jest off-line  
09-07-2012, 19:25  
ona25krk
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Witam,
mam pytanie. Otrzymuje rentę rodzinna.W lutym 2012 skończyłam 25 lat i ZUS mi ja przedłużył(zgodnie z ustawą) do września 2012 ponieważ byłam na ostatnim roku studiów licencjackich. Od października chciałabym podjąć studia magisterskie. Czy jest taka możliwość żeby mi przedłużyli rentę jeszcze na pół roku do lutego 2013 roku, wtedy gdy skończę 26 lat? Nie wiem czy dobrze zostałam poinformowana, ale dowiedziałam się, że kiedyś można było ja otrzymywać do 26 roku życia.Czy to prawda?Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedz.
ona25krk jest off-line  
30-09-2013, 12:26  
m11szza
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Mam identyczny problem jak autor tematu. Jestem na drugim stopniu studiów, magisterskich(1,5 roku). 25 lat ukończyłem w sierpniu, w indeksie zostałem wpisany na na drugi semestr pierwszego roku w lipcu. Co sugeruje że renta mi nie przysługuje, na rok drugi zostanę wpisany w lutym i będzie to rok z jednym semestrem. Całkowicie zniechęcony zaniosłem do KRUS-u potwierdzenie że jestem studentem, spodziewam się raczej decyzji odmownej. Następnie znowu całkowcie zniechęcony otworzyłem regulamin studiów, w którym stoi:
http://pb.edu.pl/wp-content/uploads/...ia-2012-r-.pdf
2. ORGANIZACJA STUDIÓW
§ 4
1. Rok akademicki rozpoczyna się nie później niż 1 października, a kończy nie później niż 30
września. Dopuszcza się rozpoczęcie roku po 1 października, jeśli ten dzień jest wolny od pracy.

A zatem rok akademicki nie jest zbieżny z moim rokiem studiów? Czy tak może być? Czy może powinienem być wpisany na drugi rok studiów, tj. zostałem wpisany na pierwszy niezgodnie z regulaminem?
Proszę o pomoc.
m11szza jest off-line  
30-09-2013, 13:27  
sabat24
Stały bywalec
 
Posty: 1.137
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Ostatni rok studiów, to jest Twój trzeci semestr i zaczyna się w momencie rozpoczęcia owego semestru.
sabat24 jest off-line  
17-02-2017, 19:51  
justynaSG
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Witam. W styczniu ukończyłam 25 lat. Skończyłam 3 semestr studiów I stopnia. Czy istnieje możliwość kontynuowania renty rodzinnej do końca tego roku akademickiego??
justynaSG jest off-line  
17-02-2017, 21:43  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Studia 3-letnie licencjackie? Więc nie skończyłaś 25 lat będąc na ostatnim roku, ale na drugim => renta tylko do ukończenia 25 lat.
marjory jest off-line  
28-06-2017, 18:19  
Ola92,25
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Witam, jestem studentką V roku( X semestr) farmacji w maju tego roku ukończyłam 25 r.ż, z tego tytułu ZUS odebrał mi rentę. Chciałabym zaznaczyć,że studia faramaceutyczne są specyficzne trwają 5,5 roku -XI semestrów. XI semestr stanowi obowiązkowa sześciomiesięczna praktyka w aptece, oczywiście bez wynagrodzenia gdyż praktyka ta stanowi integralną część studiów.
Czy istnieje szansa, że ZUS przychyli się do wniosku o przyznanie renty rodzinnej do momentu ukończenia XI semestru? staram się udowodnić, że praktyka będąca integralną częścią studiów stanowi dalszy ciąg mojego ostatniego roku studiów. czy były już podobne sytuacje jak moja?
Ola92,25 jest off-line  
28-06-2017, 19:34  
Rovan
Zbanowany
 
Posty: 3.148
Domyślnie RE: Renta rodzinna - Student powyżej 25 r. życia

Dyplom otrzymujesz dopiero po XI semestrze i zaliczeniu praktyki?
Rovan jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Student oczekujący a renta rodzinna (odpowiedzi: 2) W tym momencie jestem na 4 (ostatnim) semestrze letnim studiów magisterskich lecz niestety, będę musiał go powtarzać. Dowiedziałem się w dziekanacie,...
§ Renta rodzinna student (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Na wstępie przybliżę problem. Jestem studentem który posiada rentę rodzinną. ZUS wstrzymał rentę w celu potwierdzenia czy jestem...
§ Student powyżej 26 roku życia - ubezpieczenie a praca (odpowiedzi: 1) Potrzebuję pomocy w takiej oto sprawie: skończyłam w wakacje 26 lat - do tej pory byłam oczywiście na ubezpieczeniu rodziców. Obecnie nadal...
§ Niepracujący student powyżej 26 roku życia - ubezpieczenie zdrozwotne (odpowiedzi: 1) Jakie możliwości ubezpieczenia zdrowotnego ma student, który jest starszy niż 26 lat? Nie pracuję, chciałbym studiować, a we wrześniu kończę 26 lat....
§ student, zus - renta rodzinna (odpowiedzi: 2) Witam, Jestem obecnie studentem 2. roku, 3 semestru (studia dzienne 2-go stopnia, magisterskie) - czyli jestem na ostatnim semestrze aktualnie....
§ Student - 7 semestr a renta rodzinna (odpowiedzi: 5) Witam ! Mam pytanie . Do kiedy powinna być wypłacana renta rodzinna w przypadku studenta 7 semestru, który teoretycznie pracę inżynierską będzie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:14.