Renta naliczona - platnosc od dnia zlozenia wniosku lub wyroku sadowego? - Forum Prawne

 

Renta naliczona - platnosc od dnia zlozenia wniosku lub wyroku sadowego?

Witam i proszę o pomoc. Rozpocznę nurtującym mnie pytaniem, a następnie opisze skrótowo mój problem i kończąc zadam jeszcze kilka pytań. Jak wypłaca się rentę z tytułu stałej niezdolności do pracy, czy od dnia złożenia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
09-05-2012, 20:19  
sebcia
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Renta naliczona - platnosc od dnia zlozenia wniosku lub wyroku sadowego?

Witam i proszę o pomoc.

Rozpocznę nurtującym mnie pytaniem, a następnie opisze skrótowo mój problem i kończąc zadam jeszcze kilka pytań.

Jak wypłaca się rentę z tytułu stałej niezdolności do pracy, czy od dnia złożenia wniosku rentowego, czy od dnia ogłoszenia wyroku – w chwili obecnej jestem na etapie pisania pozwu do Sądu Okręgowego.

Opis problemu.
Wniosek na rentę wraz z opiniami lekarskimi złożyłam w DRV – w czerwcu 2008 r.- który przesłano do ZUS Pl. W wrześniu 2009 r. otrzymałam pismo z ZUS (po 15 miesiącach!), że wniosek wpłynął!
W czerwcu 2010 będąc w Polsce odwiedziłam ZUS i tam się dowiedziałam, że w moim wniosku brakuje pierwszej strony, na której jest wpisany dzień zgłoszenia wniosku. Znając krętactwa w Pl. miałam z sobą mój wniosek (w DE robią w 2 egzemplarzach, jeden do Pl., drugi dla osoby zainteresowanej) i chciałam, aby dołączyli to do akt, aby zaoszczędzić czas. Stwierdzono, ze nie można-mój wniosek miał identyczne pieczątki (W PL pieczątka jest naj, najważniejsza!)
Październik 2010 otrzymuje pismo ZUS, że wystąpili do strony DE o wspomnianą datę.

Sierpień 2011 otrzymuje pismo ZUS z informacja, że mój wniosek jest w języku niemieckim i musza oddać do tłumaczenia. Teraz otrzymałam decyzje, że jestem częściowo niezdolna do pracy do końca listopada tego roku.

Wyjaśniam, ze moją niezdolność stwierdzono w klinice, w której przebywałam 6 tygodni, to był cały zespól lekarzy, nie jeden „ZUS-owski cudotwórca”, który stwierdził częściową niezdolność! DRV natychmiast uznał niezdolność i od czerwca 2009 otrzymuje tutaj rentę, natomiast z Polski nie!
Dodam, że Niemcy wysłali dokumenty do Pl. i nie miałem okazji złożyć okresu składkowego – art. 57 i 58 ustawy o rentach i emeryturach.
Po 4 latach twierdza, ze nie mogę otrzymać renty gdyż nie spełniam tychże art. 57 i 58.

Uważam, ze jest to zalegalizowana możliwość okradania ludzi, którzy wcześniej płacili składki, a gdy im się w jakiś życiowy sposób powinęła noga i nie mają tego okresu składkowego, to państwo Polskie poprzez ZUS ich okrada w zalegalizowany sposób!
Powtarzam, mnie to nie dotyczy, lecz jest to wielkie świństwo ze strony państwa. Dlatego myślę o umieszczeniu w pozwie pkt. aby Sąd rozpatrujący moją sprawę w formie pytania zwrócił się do Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, czy aby te dwa artykuły nie naruszają praw człowieka. Co o tym sadzicie?

Wracam do mojego pytania początkowego, gdyż uważam, że ZUS, powinien nadpłacić mi moją rentę wraz ustawowymi odsetkami od dnia złożenia wniosku (oczywiście, jeżeli wyrok będzie dla mnie korzystny), czy mam racje?
4 letni okres rozpatrywania wniosku jest ewidentnym przegięciem polskich przepisów, jak również przepisów, EU – które to regulują.

Wg mnie – ZUS - jest to przestępcza instytucja, która wykorzystuje każdą okazje, aby „uwalić” i sponiewierać człowieka, oczywiście zgodnie z obowiązującym prawem.

Dziekuje i przepraszam za Wasz stracony czas przeze mnie.
Pozdrawiam i oczekuje na pomoc, gdyż trochę czas mnie nagli - pozew sadowy.

Sebcia
sebcia jest off-line  
09-05-2012, 21:40  
gle
Użytkownik
 
Posty: 99
Domyślnie RE: Renta naliczona - platnosc od dnia zlozenia wniosku lub wyroku sadowego?

1,Od dnia złożenia wniosku.
2.Jeśli chodzi odszkodowanie to różnie bywa,ale kto nie składa to nie przekona się czy nie dostanie
gle jest off-line  
09-05-2012, 22:15  
sebcia
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Renta naliczona - platnosc od dnia zlozenia wniosku lub wyroku sadowego?

Cytat:
Napisał/a gle Zobacz post
1,Od dnia złożenia wniosku.
2.Jeśli chodzi odszkodowanie to różnie bywa,ale kto nie składa to nie przekona się czy nie dostanie
Dziekuje za odpowiedz.

Czekam na dalsze odpowiedzi, na nie dajace mi spokoju pytania. Mam na mysli:
- art. 57 i 58 ustawy o rentach i emeryturach - moim zdaniem jest to dranstwo
- "nacisniecie" na Sad Okregowy w sprawie zapytania SN i TK.

Pozdrawiam

Sebcia
sebcia jest off-line  
10-05-2012, 09:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Renta naliczona - platnosc od dnia zlozenia wniosku lub wyroku sadowego?

Przepisy analogiczne do art. 57 i 58 istnieją "od zawsze". Zgodnie z par. 16 pierwszej na świecie powszechnej ustawy o emeryturach i rentach inwalidzkich (niemiecki Gesetz betreffend die Invaliditäts- und Altersversicherung z 1889 r.) należało mieć 30 lat składkowych, by dostać emeryturę i 5 lat, by dostać rentę. Polska ustawa z 1933 r. zawiera już przepisy bardzo podobne do dzisiejszych (art. 153 i 154). Natomiast same artykuły 57 i 58 były przedmiotem np. tego orzeczenia TK. Szczerze mówiąc, nie sądzę, by sąd rozpatrujący Pani sprawę zwrócił się w sprawie tych przepisów do SN lub TK tylko na podstawie Pani zdania, że to "draństwo" i "wielkie świństwo".
Oczywiście można wyrazić i nietrudno uzasadnić pogląd, że obowiązkowy system ubezpieczeń społecznych jako całość jest "zalegalizowanym sposobem okradania ludzi przez państwo", ale to już jest raczej pogląd polityczny niż prawny.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zasadzenie alimentow a ich naliczenie od dnia zlozenia pozwu (odpowiedzi: 2) Witam.Po ponad polrocznej ciagnacej sie sprawie alimentacyjnej,mam nadzieje,ze sad w koncu podczas jutrzejszej rozprawy zasadzi alimenty. Jak...
§ odszkodowanie za droge zajeta po podziale - termin zlozenia wniosku (odpowiedzi: 10) witam, jak w temacie. Urzad zajął mi czesc dzialki pod droge publiczną na mocy prawa. Niestety podział był już dawno (prawie 3 lata temu) a ja nie...
§ Zle naliczona renta po zmarłym mężu (odpowiedzi: 3) Witam. Po śmierci męża brałam rentę po nim, razem z córką na pół dopóki sie uczyła. Po zakończonej szkole w 2012 córka tego nie zgłosiła i przez...
§ Odwieszenie wyroku wiezienia za niestosowanie sie do wyroku sadowego (odpowiedzi: 7) Dobry wieczor Panstwu, Moja sytuacja wyglada nastepujaco, 4 lata temu zostalem skazany na rok wiezienia w zawieszeniu na 5 lat za czyn z artykulu...
§ zmiana wyroku sadowego (odpowiedzi: 1) Witam. Jak podwarzyc wyrok sadowy,ktory jest jeszcze nie prawomocny? Sad ustalil miejsce zamieszkania przy ojcu ale od zawsze corka mieszkala z...
§ Nieprawidłowo naliczona renta... (odpowiedzi: 9) W lutym 2006 r. przyznano mi rentę inwalidzka.Ponieważ miałam dość ograniczoną świadomość, rzadko wychodziłam z domu ( lęki spowodowane chorobą...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:57.