Wizyta na pogotowiu / ubezpieczenie. - Forum Prawne

 

Wizyta na pogotowiu / ubezpieczenie.

Witam. Dziś byłem z dwu letnim dzieckiem na pogotowiu. Zapytano mnie o ubezpieczenie dziecka. Mówię że dziecko jest ubezpieczone i pokazałem dokument potwierdzający zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia z sierpnia 2010. Pani stwierdziła że musi być ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
12-05-2012, 13:39  
pawelb5913
Użytkownik
 
Posty: 76
Domyślnie Wizyta na pogotowiu / ubezpieczenie.

Witam.

Dziś byłem z dwu letnim dzieckiem na pogotowiu. Zapytano mnie o ubezpieczenie dziecka. Mówię że dziecko jest ubezpieczone i pokazałem dokument potwierdzający zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia z sierpnia 2010. Pani stwierdziła że musi być rmua albo książeczka zdrowia. I że muszę wziąć dokument rma z zakładu pracy i przywieść im w ciągu 7 dni bo inaczej będę obciążony. Ale mój zakład nie wydaje takiego dokumentu.

Dlaczego szpital nie próbuje ściągnąć tych pieniędzy z ubezpieczenia i w razie jak okaże się że pacjent nie jest ubezpieczony to wtedy wyciąga konsekwencje tylko chce koniecznie potwierdzenia.
pawelb5913 jest off-line  
12-05-2012, 15:46  
marta_kol
Użytkownik
 
Posty: 247
Domyślnie RE: Wizyta na pogotowiu / ubezpieczenie.

Już od dłuższego czasu wszędzie się mówi o tym że teraz idąc do lekarza trzeba mieć aktualne zaświadczenie posiadania ubezpieczenia.
Dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę:
- druk ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę,
- aktualne zaświadczenie z zakładu pracy,
- legitymacja ubezpieczeniowa wraz z aktualnym wpisem i pieczątką. Jedną z tych trzech rzeczy musisz posiadać.
marta_kol jest off-line  
12-05-2012, 21:15  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: Wizyta na pogotowiu / ubezpieczenie.

Dzieci nie potrzebuja ubezpieczenia.


NFZ pokryje koszty świadczeń udzielonych kobietom w ciąży oraz dzieciom, nawet jeśli nie mają żadnego tytułu do ubezpieczenia ze środków pochodzących z budżetu.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 137, poz. 85. Zgodnie z rozporządzeniem prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych przysługuje, oprócz kobiet w ciąży i w okresie połogu oraz dzieci do 18 roku życia, także osobom przebywającym w zakładach karnych i cudzoziemcom osadzonym w polskich aresztach lub ośrodkach strzeżonych.

Świadczenia udzielone tym osobom są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków przekazanych przez budżet państwa. Z pieniędzy, jakimi dysponuje resort zdrowia, pokrywane są wydatki związane z leczeniem kobiet w ciąży oraz dzieci do 18 roku życia. Z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji finansowane są świadczenia medyczne udzielone aresztowanym cudzoziemcom, a resort sprawiedliwości opłaca koszty świadczeń udzielonych polskim więźniom.

Centrala NFZ na podstawie danych uzyskiwanych ze swoich regionalnych oddziałów sporządza miesięczne sprawozdania z wykonanych przez placówki medyczne i rozliczonych przez Fundusz świadczeń udzielonym osobom uprawnionym do bezpłatnego leczenia mimo braku tytułu ubezpieczenia.

Do końca każdego roku NFZ musi przekazać odpowiednie sprawozdanie do ministra zdrowia dotyczące łącznego wykorzystania pieniędzy budżetowych. Odrębne zestawienia są przesyłane również do ministra sprawiedliwości i szefa MSWiA.

Zgodnie z ustawą z 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.), osoby, które mają prawo do bezpłatnego leczenia, mimo że nie posiadają żadnego tytułu ubezpieczenia, nie mają obowiązku legitymować się w placówkach ochrony zdrowia dokumentem, który to potwierdza.

Kobieta jest uprawniona do bezpłatnego leczenia na podstawie faktu, że jest w ciąży. Rzecznicy praw pacjenta działający przy oddziałach NFZ podkreślają, że pracownicy placówek medycznych nie mają żadnego prawa żądania od niej dokumentów potwierdzających prawo do bezpłatnego leczenia. W przypadku odmowy udzielenia pomocy medycznej należy np. telefoniczne skontaktować się z Funduszem.
krysmay jest off-line  
12-05-2012, 22:35  
marta_kol
Użytkownik
 
Posty: 247
Domyślnie RE: Wizyta na pogotowiu / ubezpieczenie.

Przepisy przepisami a lekarze swoje. Ja miałam podobną sytuację tylko w przychodni do której moje dzieci są zapisane od urodzenia. Lekarz mi powiedział że jak nie mam ubezpieczenia przy sobie to nie powinien mnie przyjmować z dziećmi. Jak już wychodziłam to powiedział ze mam 7 dni żeby donieść ważne ubezpieczenie bo inaczej obciążą mnie kosztami wizyty. Od tamtej pory zawsze co miesiąc podbijam ubezpieczenie i nosze je przy sobie na wypadek gdyby sytuacja się powtórzyła.
marta_kol jest off-line  
13-05-2012, 10:07  
laura22
Stały bywalec
 
Posty: 629
Domyślnie RE: Wizyta na pogotowiu / ubezpieczenie.

krysmay

NFZ pokryje koszty świadczeń udzielonych kobietom w ciąży oraz dzieciom, nawet jeśli nie mają żadnego tytułu do ubezpieczenia ze środków pochodzących z budżetu.

Mylisz dwa pojęcia: brak ubezpieczenia a brak dowodu ubezpieczenia. Jeśli dziecko ma prawo do ubezpieczenia (np. rodzice pracują) - powinno być zgłoszone do ubezpieczenia, a rodzic powinien posiadać aktualne zaświadczenie (czyli tą nieszczęsną rmua). Cytowane rozporządzenie dotyczy raczej bezdomnych, niepracujących niezgłoszonych do PUP i ich dzieci itp.
W przypadku gdy dziecko winno mieć ubezpieczenie a go nie ma (bo rodzic go nie zgłosił) NFZ nie finansuje wizyty lekarskiej, a kosztami leków refundowanych może obciążyć lekarza, który wystawił receptę - więc nie dziwmy się pytaniom o dowód ubezpieczenia.

pawelb

Dlaczego szpital nie próbuje ściągnąć tych pieniędzy z ubezpieczenia i w razie jak okaże się że pacjent nie jest ubezpieczony to wtedy wyciąga konsekwencje tylko chce koniecznie potwierdzenia.

...bo nie ma takich możliwości
laura22 jest off-line  
13-05-2012, 10:14  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Wizyta na pogotowiu / ubezpieczenie.

Cytat:
Napisał/a pawelb5913 Zobacz post
Ale mój zakład nie wydaje takiego dokumentu.
Ma taki obowiązek, na Twoje życzenie.
Ag_Maz jest off-line  
27-11-2012, 11:48  
Iza1980
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wizyta na pogotowiu / ubezpieczenie.

Dla mnie to jest śmieszne. W nocy z 24 na 25 listopada poszłam z12 letnią córką na pogotowie, Które znajduje się w przychodni do której są zapisane moje dzieci. Wszystko stało się nagle, nie byłam przygotowana na wizytę . Zapomniałam nawet o dowodzie osobistym. Pielęgniarka w komputerze znalazła pesel córki. Pani doktor z resztą oburzona , że musiałą wstać o2 rano, stwierdziła , że dziecka nie przyjmie bez poświadczenia ubezpieczenia. Powołała się na ustawę , która mówi, że dziecko musi posiadać obywatelstwo polskie i ubezpieczenie. Na nic zdało się tłumaczenie, że dzieci są od urodzenia zapisane do tej przychodni.Powiedziałam również , że mogę napisać stosowne oświadczenie, że jestem ubezpieczona jak również moje dzieci. Doktor po godzinie przyjęłą córkę gdyż mąż pojechał po dowód ubezpieczenia. Potem z resztą potraktowała dziecko niezbyt przyjemnie. Może nie dotknęło by mnie to tak mocno gdyby nie chodziło o dziecko. Żaden lekarz : " z Powołania nie ma prawa, nie ma prawa!!!!!!!!!!!!!!! . moralnego i ludzkiego "odmówić" dziecku pomocy.
Ps. Moja córka jest dzisiaj po operacji wycięcia wyrostka . Aż boję się pomyśleć co by się stało gdybyśmy nie posiadali " xxxx poświadczenia o ubezpieczeniu zdrowotnym"
Iza1980 jest off-line  
27-11-2012, 11:55  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Wizyta na pogotowiu / ubezpieczenie.

A masz w związku z tym jakieś pytanie prawne, czy chcesz się tylko wyżalić?
Ag_Maz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wizyta na fundusz a ubezpieczenie - student (odpowiedzi: 3) Witam :) jeśli zadaję pytanie nie w tym miejscu co trzeba to przepraszam ;) Jakiś czas temu byłam prywatnie u lekarza, zaproponował mi wizytę w...
§ opłata za zastrzyk dla dziecka na pogotowiu (odpowiedzi: 3) opłata za zastrzyk dla dziecka -------------------------------------------------------------------------------- Witam mam pytanie. mój syn ma...
§ wizyta w szpitalu a ubezpieczenie (odpowiedzi: 8) Witam, mam taki problem,otóż tak wyszło,że chwilowo nie mam ubezpieczenia zdrowotnego,ale pewnego wieczora z powodu silnego bólu kolana poszłam do...
§ Ubezpieczenie po pogotowiu opiekuńczym ; / (odpowiedzi: 2) Witam. Mam prawie 19 lat, rok temu wyszłam z pogotowia opiekuńczego i od tego czasu pobieram z mopru pieniądze na kontynuowanie nauki (500zł...
§ syn w pogotowiu opiekuńczym (odpowiedzi: 4) Cześć mam pytanie mój syn(11) lat trafił do pogotowia opiekuńczego.Nie z mojej winy tylko sąd rozwiązał rodzine zastęocza w osobach moich rodzic€w...
§ kontrakt w pogotowiu ratunkowym (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Zwracam się do Państwa z następującym problemem. Reprezentuję grupę 17 osób zatrudnionych w pogotowiu ratunkowym na stanowisku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:45.