renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza - Forum Prawne

 

renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza

Witam Moja sytuacja wygląda tak: Jestem matką samotnie wychowującą dziecko , które po zmarłym ojcu otrzymuje rentę rodzinną z KRUS , nie byliśmy nigdy z ojcem mojego dziecka małżeństwem mimo , że żyliśmy jak rodzina. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
14-05-2012, 04:33  
koko197757
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza

Witam
Moja sytuacja wygląda tak: Jestem matką samotnie wychowującą dziecko , które po zmarłym ojcu otrzymuje rentę rodzinną z KRUS , nie byliśmy nigdy z ojcem mojego dziecka małżeństwem mimo , że żyliśmy jak rodzina. Ja prowadzę swoją działalnośc gospodarczą , ostatnio byłam chora więc byłam na L4 , oddałam dokumenty do ZUS po czym moja księgowa poinformowała mnie , że byc może nie dostanę świadczenia chorobowego, bo biorę rentę na swoje dziecko (mój synek jest nieletni , ma 12 lat i faktycznie renta jego przychodzi na moje nazwisko, legitymacja emerytalno-rentowa też jest na moje nazwisko dopisane-opiekun i wpisane nazwisko synka) a jako rencistce nie należy mi się chorobowe. Zwróciła się więc do zusu i zapytała dwóch różnych pracowników zus czy w związku z tym że prowadzę własną działalnośc gospodarczą to czy muszę odprowadzac wszystkie składki do zus czy wystarczy tylko kasę chorych i jedna pracownica poinformowała, że wystarczy że bede płaci tylką tą składkę, bo wg niej to ja jestem świadczeniobiorcą dopóki syn nie bedzie pełnoletni, a druga pracownica zaprzeczyła tej pierwszej. Zwróciliśmy się więc do Zusu z oficjalnym zapytaniem o interpretacje tego przepisu ale jeszcze nie dostałam odpowiedzi. Czy może ktoś mi powiedzie kto mam racje, bo ja nie mogę się już doczekac na odpowiedź z zus ? A może jest jakiś przepis , by faktycznie nie płacic wszystkich składek zus. Nie ukrywam, że byłby to duży zastrzyk comiesięczny dla mojego portfela, zwłaszcza w sytuacji gdzie zostałam samotną matką.bardzo proszę o szybką odpowiedź.
koko197757 jest off-line  
14-05-2012, 08:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza

1. Prowadzący działalność renciści nie są zwolnieni ze składek na ZUS od jakichś 4 lat (tylko emeryci powyżej 60/65 lat).
2. Osoby niepełnosprawne (niezależnie od tego, czy są rencistami) mogą otrzymać (częściowy lub całkowity) zwrot składek z PFRON.
3. A niezależnie od tego Pani - skoro nie była żoną zmarłego - nie jest, nie była i (według obecnego prawa) nigdy nie będzie rencistką z tego tytułu. To Pani syn jest rencistą, opłaca od swojej renty "kasę chorych" itd.
4. Nie widzę powodu, żeby Pani nie dostała zasiłku chorobowego, jeśli składki były opłacane jak należy.
 
14-05-2012, 08:47  
koko197757
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza

I tu muszę się z pana(i) odpowiedzią nie zgodzić , poniewąż renta rodzinna jest traktowana inaczej niż zwykła i ten aspekt akurat radca prawny mi już wytłumaczył . Chodzi mi tylko o to czy dlatego że ja pobieram rente rodzinną na syna mogę nie dostać chorobowego.Więc nie dokońca kompetentną dał mi pan (i) odpowiedź.
koko197757 jest off-line  
14-05-2012, 09:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza

To przepraszam, punkty 1 i 2 odnoszą się do rent tzw. inwalidzkich, musiałem źle zrozumieć Pani sytuację.
Ale przy punktach 3 i 4 pozostanę - Pani nie ma prawa do renty rodzinnej, to jest renta tylko i wyłącznie Pani syna.
 
14-05-2012, 10:09  
koko197757
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza

Tak tyle to ja też wiem że renta została przyznana synkowi tylko chodzi mi to sam fakt dlaczego niby mam nie dostać z tytułu wykonywanej działalności zasiłku chorobowego, bo jeżeli nie będzie mi się należał tzn że całej składki zus też nie muszę płacić tylko kase chorych, bo jeżeli Zus uzna , że skoro renta jest na mnie rozliczenie roczne też tzn Pit to automatycznie nie muszę płacić tych składek przynajmniej do czasu gdy syn osiągnie wiek 18 lat. Nie chcę od Zusu nic ponadtto co mi się należy bo w końcu płacę wszystkie składki i to nie w małej wysokości bo ok 1000 zł, a jeżeli zus uznałby że zasiłek chorobowy nie należy mi się z tego tytułu że przyjmuję rentę rodzinną dla syna to ja nie mam obowiązku płacić wszystkich składek . Dosyć to zagmatwane.
koko197757 jest off-line  
13-05-2015, 12:24  
majkel68
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza

Witam, posłużę się tym tematem choć w nieco innej kwestii.
Mianowicie pobieram rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, do tej pory byłem zatrudniany u pracodawców na etacie (lub umowa zlecenie) i moje przychody zwykle mieściły się w tych możliwych granicach. Natomiast teraz pojawiła mi się oferta pracy, z tym że wiązała by się ona z otwarciem własnej działalności. I chciałem zapytać czy jest jakaś różnica pomiędzy takim zatrudnieniem a bezpośrednio u pracodawcy? Czy zarówno tu jak i tu przekroczenie dopuszczalnej kwoty zarobków spowoduje zawieszenie bądź obniżenie należnej renty rodzinnej? Czy jest jakaś możliwość abym mógł jeszcze pobierać rentę do 25-ego roku życia?

Bardzo proszę o podpowiedzi, czeka mnie podjęcie istotnej decyzji.
majkel68 jest off-line  
14-05-2015, 14:04  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza

Działalność gospoidarcza też powoduje konieczność rozliczania się z ZUS. Ale w jej przypadku liczy się nie faktyczny przychód, tylko podstawa wymiaru składek. Standardowa podstawa wymiaru składek ani preferencyjna nie są wyższe od limitów do renty rodzinnej. Więc można spokojnie dorabiać z działalności, nic się z rentą z tego powodu nie stanie.
marjory jest off-line  
15-05-2015, 12:15  
majkel68
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza

Rozumiem, że w takiej sytuacji nie istotne jest to gdybym przychodu miał chocby i 4000 miesięcznie? A i zapomniałem dodać ze ową rentę pobieram z KRUS'u, nie wiem czy to ma jakieś istotne znaczenie... ?
majkel68 jest off-line  
21-05-2015, 09:39  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza

Cytat:
Napisał/a majkel68 Zobacz post
A i zapomniałem dodać ze ową rentę pobieram z KRUS'u, nie wiem czy to ma jakieś istotne znaczenie... ?
Na przepisach dotyczących KRUS się nie znam. Pisałam o systemie powszechnym.
Tutaj znajdziesz wyjaśnienia dotyczące KRUS: Zawieszenie (zmniejszenie) emerytury/renty rolniczej w związku z osiąganiem przychodu przez emeryta lub rencistę | Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
marjory jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ renta socjalna, renta rodzinna, działalność gospodarcza i wrodzona wada serca (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, mam wrodzoną wadę serca, dwa miesiące temu przeszłam dwie operacje jedną przeszczepu zastawki aortalnej a drugą ratującą moje życie...
§ renta rodzinna po mężu a dział. gospodarcza (odpowiedzi: 1) Witam Proszę o radę, czy będąc na rencie rodzinnej w ZUS po zmarłym mężu można prowadzić dział. gospodarczą bez ryzyka utraty tej renty.
§ Renta rodzinna, działalnośc gospodarcza, zatrudnienie. (odpowiedzi: 5) Witam, pobieram rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Z tego co się dowiedziałem przy załozeniu działalności gospodarczej musiałbym płacić jedynie...
§ działalnośc gospodarcza a renta rodzinna. (odpowiedzi: 4) Witam. Chciałbym prosić o wytłumaczenie poniższego tekstu gdyż nie do końca potrafie to zrozumieć. Otrzymuje rente rodzinna oraz zakladam działalnośc...
§ Działalność gospodarcza a renta (odpowiedzi: 7) Witam serdecznie, nie jestem pewien czy wybralem wlasciwy dzial, jesli nie to prosze o przeniesienie i dziekuje. Jestem studentem, pobieram...
§ Urlop dziekański/ działalnosć gospodarcza / renta rodzinna (odpowiedzi: 9) Witam, proszę mi powiedzieć, jaki mogę mieć dochód miesięczny będąc na urlopie dziekańskim, żeby nie stracić prawa do renty rodzinnej ?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:36.