Urlop macieżyński - czy przysługuje? - Forum Prawne

 

Urlop macieżyński - czy przysługuje?

Witam, moja zona pracowała w zakładzie X na zasadzie Umowa Zlecenie przedłużana co miesiąc.. Pracowała w firmie od czerwca 2007 do 14 stycznia 2008. Potem było 2 tygodnie przestoju w pracy. (czyli umowa w tym ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
27-08-2008, 19:31  
xyzQD
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Urlop macieżyński - czy przysługuje?

Witam,
moja zona pracowała w zakładzie X na zasadzie Umowa Zlecenie przedłużana co miesiąc.. Pracowała w firmie od czerwca 2007 do 14 stycznia 2008. Potem było 2 tygodnie przestoju w pracy. (czyli umowa w tym okresie nie obowiązywała). Następnie "zawołali" zonę ponownie do pracy w lutym, przepracowałą 35dni, po czym przeszła na L4 z powodu ciąży (17 marca 200. Od Umowy, którą otrzymywała z zakładu pracy odprowadzane były WSZYSTKIE składki (chorobowe, emerytalne, rentalne etc..) Na zwolnieniu L4 jest do dnia dzisiejszego, pieniądze wypłaca ZUS.
W związku z tym mamy pytanie: czy żonie należy się Urlop Macieżyński (pierwsza ciąża). Jeśli tak to jak długo miałby on trwać? Jeżeli nie należy się urlop macieżyński to czy ma prawo starać się o zasiłek macieżyński?
Dodam, że żona jest tylko na moim utrzymaniu (zarabiam 1900netto).

Pozdrawiamy i serdecznie dziękujemy za pomoc
K&M
xyzQD jest off-line  
27-08-2008, 19:56  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie Re: Urlop macieżyński - czy przysługuje?

Urlop macierzyński (jak zresztą wszystkie urlopy) to przywilej pracownicy (zatrudnionej na podstawie umowy o pracę).
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego (opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe), lub w okresie urlopu wychowawczego.
Wynika z powyższego, że prawo do zasiłku macierzyńskiego zależy od tego do kiedy jest zawarta umowa zlecenie. Mówiąc prościej zależy od tego, czy poród nastąpi w czasie trwania umowy zlecenia.
Janusz.C.M. jest off-line  
27-08-2008, 20:31  
xyzQD
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Re: Urlop macieżyński - czy przysługuje?

Żona ostatnią umowe podpisała od 1 marca 2008 do 31 marca 2008. I w tym czasie (dokładnie 17 marca br.) poszła na chorobowe L4 i przebywa na nim do dnia dzisiejszego - pieniążki wypłaca ZUS. Czyli mamy rozumieć, że w naszym przypadku nie przysługuje nam urlop macierzyński? A czy możemy starać się o zasiłek macierzyński?.
Żona wyczytała w "madrej" gazetce:

"Urlop macierzyński przysługuje kobiecie, po urodzeniu dziecka, jeśli jest ubezpieczona w ZUSie. Wówczas ma prawo do 18tyg przy pierwszym porodzie".

Nawiązując do powyższego mamy pytanie jak ma się ta informacja do naszej sytuacji?
POozdrawiamy i serdedznie dizękujemy za wyczerpującą odpowiedź,
K&M
xyzQD jest off-line  
28-08-2008, 08:52  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie Re: Urlop macieżyński - czy przysługuje?

[cytat="xyzQD":1z0uvm3f]

"Urlop macierzyński przysługuje kobiecie, po urodzeniu dziecka, jeśli jest ubezpieczona w ZUSie. Wówczas ma prawo do 18tyg przy pierwszym porodzie".[/cytat:1z0uvm3f]
bzdura.

[lex:1z0uvm3f]Art. 180 kodeksu pracy: Par. 1: "Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze...."[/lex:1z0uvm3f]
Urlop macierzyński jest świadczeniem wynikającym z przepisów Kodeksu pracy i osobie zatrudnionej na umowę zlecenie nie przysługuje tenże urlop (podobnie jak nie przysługuje takiej osobie urlop wypoczynkowy).
Natomiast art. 1 ust. 1 ustawy z 25.06 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi: - „ Świadczenia pieniężne na warunkach i wysokości określonych ustawą przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa określonym w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych/…/”.
Art. 2 ustawy : - „ Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa , zwanego dalej ubezpieczeniem chorobowym obejmują: /…/ 5) zasiłek macierzyński/…/”.

Nie byłoby żadnego problemu gdyby żona urodziła w okresie trwania umowy zlecenia, gdyż przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego (wynika to z postu), natomiast w chwili obecnej umowa zlecenie już nie obowiązuje i żona najprawdopodobniej została przez zleceniodawcę wyrejestrowana jako ubezpieczona.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy przysdługuje mi urlop macieżyński? (odpowiedzi: 2) Witam was wszystkich mam pytanie . moja córka ma 16lat w lipcu urodziła córkę jestem zatrudniona w firmie na stale jestem opiekunem prawny wnuczki do...
§ czy przysługuje mi urlop macieżyński (odpowiedzi: 5) witam wszystkich mam nadzieje że mi pomożecie córka ma16 lat 2lipca urodziła dzieckoj pracuje i jestem ztudniona na stałe czy jest taka mozliwość...
§ Urlop ile mi przysługuje ? (odpowiedzi: 6) witam :cool: skończyłem 3 letnią szkołę średnią + matura potem w październiku 2007 dostałem pracę i umowę na czas nieokreślony mamy 2014 dotychczas...
§ Urlop-ile mi przysługuje? (odpowiedzi: 5) Witam Jestem zatrudniony od 02-01-2013r na czas określony w wymiarze 8h/40h tygodniowo. Umowa na czas określony 2 lata. 22-03-2013r złożyłem...
§ Urlop macierzyński. Ile mi przysługuje? (odpowiedzi: 25) Witam, mam takie pytanie. Otóż jestem w 7 miesiącu ciąży i jestem na L4 z tego faktu. (od początku ciąży). Wynagrodzenie za L4 cały czas wypłaca mi...
§ Urlop ojcowski - czy przysługuje? (odpowiedzi: 2) Witam. Urodziło mi sie dziecko w maju 2012, prowadziłem wówczas własna działalność gospodarcza. Od września 2012 zawiesilem działalność firmy i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:22.