Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy - Forum Prawne

 

Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Niedawno zarejestrowałam się w urzędzie pracy jako bezrobotna, bo od września chcę zacząć studia za granicą. Jednak żeby zacząć takie studia potrzebuję zaświadczenie o ubezpieczeniu ZUS. W zeszłym roku nie wydano mi takiego zaświadczenia na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
10-06-2012, 21:51  
kachafaj
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Niedawno zarejestrowałam się w urzędzie pracy jako bezrobotna, bo od września chcę zacząć studia za granicą. Jednak żeby zacząć takie studia potrzebuję zaświadczenie o ubezpieczeniu ZUS. W zeszłym roku nie wydano mi takiego zaświadczenia na podstawie dokumentu potwierdzającego przyjęcia na uczelnię, a na uczelni nie chcieli mnie przyjąć bez tego zaświadczenia. Ubezpieczyłam się prywatnie, ale niestety uczelnia honoruje jedynie państwowe ubezpieczenie lub prywatne, które wykupione jest na terenie kraju (kosztuje 10 razy więcej niż w Polsce). Był to jeden z wielu powodów przez które nie podjęłam studiów. W tym roku jednak muszę zacząć studiować. Dlatego też postanowiłam w tym roku na 3 miesiące przed końcem rekrutacji zarejestrować się w Urzędzie Pracy w celu uzyskania zaświadczenia ZUS (z którego nie korzystam, nie korzystałam i najprawdopodobniej nie skorzystam). Nie mogę również zatrudnić się nigdzie na dłużej (ani przyjąć pracy), bo nie chcę ponosić odpowiedzialności za zerwanie umowy o pracę, bo wiadomo, że na studia wyjadę we wrześniu. W Urzędzie delikatnie mówiąc nie obchodzi ich to i wysłali mnie na rozmowę o pracę, która polega na pakowaniu pasty w pudełka w godzinach nocnych. Czy mam prawo odmówić jej przyjęcia (chociażby dlatego, że nie wiem jakbym miała o 23 wracać sama do domu będąc osobą o 44kg wagi)? Chciałabym się jeszcze dowiedzieć czy jeśli mam doświadczenie niezawodowe (przez 2 lata pracowałam w wolontariacie na stanowisku lidera, posiadam także 2 dyplomy potwierdzające moją biegłą znajomość języków obcych) to ma ono wpływ na dobór ofert pracy (jest to dla mnie poniżające, że pomimo moich umiejętności traktuje się mnie na równi z osobami, które nie skończyły podstawówki)?
kachafaj jest off-line  
10-06-2012, 22:16  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 7.570
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Cytat:
(...) W Urzędzie delikatnie mówiąc nie obchodzi ich to i wysłali mnie na rozmowę o pracę(...)
Oczywiście, że nie obchodzi. Urząd Pracy to nie przechowalnia, w którym się rejestruje dla ubezpieczenia. A rozmowa kwalifikacyjna nie oznacza od razu zatrudnienia. Odmawiasz na wstępie - licz się z wyrejestrowaniem z PUP.
Cytat:
Chciałabym się jeszcze dowiedzieć czy jeśli mam doświadczenie niezawodowe (...) to ma ono wpływ na dobór ofert pracy (...)
O ile w jakikolwiek sposób udokumentowałaś to przy rejestracji w PUP, to powinno być to brane pod uwagę przy doborze ofert. Oferta pracy powinna odpowiadać kwalifikacjom bezrobotnego. Z drugiej strony: bezrobotny, który faktycznie szuka pracy (bo, np. brak mu środków do życia), dla którego nie ma aktualnie lepszych ofert pracy, raczej nie będzie wybrzydzał.
Poszukaj innego wyjścia z sytuacji jeśli chodzi o ubezpieczenie, bo jeśli nie masz zamiaru iść do pracy, to rejestracja w PUP była pomyłką.
Kosssz jest off-line  
10-06-2012, 22:27  
kachafaj
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Moja siostra, która straciła pracę i zarejestrowała się w urzędzie pracy nie dostała żadnej propozycji pracy od 3 miesięcy, bo ma "za wysokie kwalifikacje". Ona pobiera zasiłek(przynajmniej tak sobie odbija płacony latami ZUS, z którego nigdy w życiu nie korzystała), bo jej się należy i jakoś nikt jej nie próbuje nigdzie wysyłać. Dlatego bardzo mnie dziwi, że jak ja poszłam to nie dość, że potraktowali mnie jak jakiegoś nieuka (przepraszam bardzo, ale mam średnie wykształcenie i świetnie zdaną maturę, a także najwyższe z możliwych certyfikaty językowe) to od razu mieli dla mnie ofertę. Nie wiem jaki jest inny sposób żebym dostała zaświadczenie o ZUS (szczególnie, że w życiu nie byłam u lekarza na NFZ ani w szpitalu)?!
kachafaj jest off-line  
10-06-2012, 22:48  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 7.570
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Z ofertami pracy jest jak z kalejdoskopem - w jednej chwili są, a za chwilę już nie. Być może w przypadku twojej siostry faktycznie nie było przez te 3 m-ce odpowiednich ofert pracy (nie bardzo wiem jak w tym przypadku rozumieć za wysokie kwalifikacje). Wykształcenie średnie statystycznie posiada 1/3 osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP, więc nie jest to nic unikalnego. Natomiast, jeśli w przedstawionej ci ofercie pracy nie była wymagana znajomość języków, których nie znasz, to nie widzę tutaj uchybień ze strony PUP. Powtarzam: skierowanie na rozmowę nie jest równoznaczne z zatrudnieniem. PUP na pewno wysłał do pracodawcy kilkunaście lub kilkadziesiąt osób, a to pracodawca zdecyduje kogo wybierze. Stawiam na to, że nie zdecyduje się zatrudnić osoby z kwalifikacjami wyższymi, niż te, które sam określił w ofercie.
A co do ubezpieczenia to niestety, ale twoje studia=twoja sprawa.
Kosssz jest off-line  
12-08-2012, 14:03  
kajko i kokosz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Witam serdecznie, wiem jest niedziela i pora na odpoczynek, ale mi się grunt pod nogami pali jest to mój pierwszy post i zaznaczam, że dużo czasu poświęciłam aby rozwiązać swój kłopot- bezskutecznie.

sprawa dotyczy pracy oferowanej przez pup.
gdzieś w lutym dzwoniono do mnie czy chcę iść do pracy- no czemu nie ileż w domu będę siedzieć, dziecko podchowane a mi latka lecą.
to że mam wyższe wykształcenie nie miało dla mnie znaczenia- praca w sklepie lepsza niż żadna. poszłam na rozmowę z pracodawcą i wszystko ładnie. powiedział że jak dostanie refundację stanowiska to będę pracować a jak nie to nie. i sprawa się skończyła do lipca, kiedy to ruszyły projekty obejmujące bezrobotnych. i teraz zaczęły się schody, ale nie z pracą w tym sklepie, tylko wyskoczyła szansa na pracę w sekretariacie szkoły- no niebo a ziemia i jakby troszkę powiązane z wykształceniem.
do 20 sierpnia mam czekać na ostateczną odpowiedź z tej szkoły, ale wstępnie jest to zaklepane.
z kolei pup chce do 15 podpisać umowy z wszystkimi których objęły te kursy i szkolenia.
nie boję się kompletnie tego że mnie wyrejestrują jeśli zrezygnuję, tylko chodzi mi o pracodawcę. co jemu może grozić jeśli to ja zrezygnuję a nie on?
nie chcę być świnią, bo wniosek złożył na mnie, ale też wiem, że jak nie zaryzykuję to taka okazja mi się więcej nie trafi.
czy ktoś z was orientuje się w tym temacie? w pup mi tylko powiedzieli, że dla innej pracy mogę zrezygnować i oni problemu nie widzą ale na pozostałe pytania odpowiedzieć nie są zobowiązani.
kajko i kokosz jest off-line  
12-08-2012, 15:08  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 7.570
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Cytat:
co jemu może grozić jeśli to ja zrezygnuję a nie on?
Nie przejmuj się. PUP rozpatrując wniosek pracodawcy dot. refundacji kosztów wyposażenia/doposażenia stanowiska pracy musi wziąć po uwagę, że kandydat wskazany we wniosku może w miedzyczasie zrezygnować. Dlatego też decyzja o przyznaniu refundacji poprata jest analizą bazy dot. innych bezrobotnych spełniających warunki określone we wniosku przez pracodawcę. Jeśli ty zrezygnujesz z powodu podjęcia pracy u innego pracodawcy, to PUP skieruje inną osobę bezrobotną na to miejsce.
Kosssz jest off-line  
12-08-2012, 16:05  
kajko i kokosz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

dzięki za szybką i tak precyzyjną odpowiedź.
czyli jutro mogłabym hipotetycznie zadzwonić do pupu albo i pójść i złożyć rezygnację? potem wypadałoby powiadomić szefa.
w każdym razie jeśli zrobię to jutro to oni mnie karnie wykreślą z rejestru? no bo jakby nie patrząc umowy jutro nie dostanę, najwcześniej 21, ale podejrzewam że z dniem 1 września dostałabym umowę od dyrektora szkoły.
kajko i kokosz jest off-line  
12-08-2012, 16:42  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 7.570
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Zrezygnować z oferowanej przez PUP oferty pracy bez żadnych konsekwencji możesz za okazaniem w PUP umowy o pracę/zaświadczenia o zatrudnieniu przez innego pracodawcę. Także twoja rezygnacja musi być poparta dokumentem uwiarygodniającym podjęcie zatrudnienia w tej chwili lub w najbliższym czasie. Na słowo nikt ci nie usprawiedliwi odmowy.
Postaraj się nakłonić nowego pracodawcę do wydania ci jakiegokolwiek dokumentu poświadczającago zatrudnienie ze wskazaniem daty zatrudnienia i rodzaju umowy.
Kosssz jest off-line  
12-08-2012, 17:09  
kajko i kokosz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

ok, postaram się coś zdobyć, raz jeszcze dziękuję za pomoc,
pozdrawiam!
kajko i kokosz jest off-line  
24-10-2012, 13:31  
AniaCCC
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Witam,
Jestem nowa na forum i mam pytanie dotyczące oferty pracy danej przez Urząd Pracy bezrobotnemu bez prawa do zasiłku... Dodam, iż nie było to konkretne skierowanie i kobieta nie powiedziała ani słowa, że muszę iść na tą rozmowę i udokumentować jej przebieg- jakieś pieczątki czy byłam na rozmowie czy cokolwiek. Podała mi jedynie zwykłą białą karteczkę z adresem e-mail oraz numerem telefonu. Dodała również, że mam w ciągu 7 dni zgłosić czy jeśli dostanę tą pracę lub jakąś inna i wyznaczyła mi kolejne spotkanie w urzędzie pracy na styczeń...
Według mnie nie jest to zobowiązujące, proszę o poradę, gdyż nie chcę podjąć tej pracy- poza tym w ogłoszeniu na tą ofertę wymagane jest doświadczenie którego nie posiadam...Poszukuję pracy na własną rękę.
Proszę o opinię.
AniaCCC jest off-line  
24-10-2012, 16:33  
kajko i kokosz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

tym akurat nie musisz się niepokoić. po prostu dostałaś informację o pracy i tyle. ja też tak miałam, ucieszyłam się bardzo, miałam zadzwonić i popytać, umówić się na rozmowę. a że wiedziałam gdzie jest ten zakład pracy, pojechałam i zobaczyłam. a to co widziałam to sodoma i gomora , więc nawet nie zadzwoniłam i nikt o to nie pytał w pup.

a! z mojej pracy w szkole d... szukam dalej lepszej przyszłości
kajko i kokosz jest off-line  
24-10-2012, 17:12  
AniaCCC
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Wielkie dzięki za odp
Czyli jeśli kierują bezrobotnego do pracy czy na rozmowę z której obecności będą go rozliczać to dostaje się jakieś specjalne pismo, podpisuje się czy ta praca pasuje czy coś w tym stylu? I w tej sytuacji ta propozycja pracy jest zobowiązująca?

Jeszcze raz wielkie dzięki
AniaCCC jest off-line  
24-10-2012, 18:06  
kajko i kokosz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

jeśli dostajesz SKIEROWANIE na piśmie (staż, interwencyjne, doposażenie itp) w zasadzie tak, chociaż nikt cię do pracy nie zmusi. najwyżej skreślą z listy bezrobotnych i dadzą karę w postaci niemożliwości zarejestrowania się ponownie przez jakiś czas (nie wiem czy to 3, 4 czy 6 m-cy) Albo gdy (tak jak już mi odpowiedziano) znajdujesz lepszą pracę to masz prawo zrezygnować z tego którą pup ci proponuje a oni na "twoje" miejsce dadzą kogoś innego.
ale zaznaczam że jakiekolwiek konsekwencje mogą wyciągać jeśli już dostaniesz od nich skierowanie na konkretną ofertę pracy.
z tego co dostałaś nie musisz się rozliczać. chyba że jednak byś ją podjęła to do 7 dni musisz to zgłosić żeby cię wyrejestrowali.
kajko i kokosz jest off-line  
17-05-2013, 22:07  
justynka799
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

A ja mam zapytanie ostatnio dostalam propozycje pracy ale sa to roboty publiczne i wogole nie odpowiada mi ta praca nie czuje sie w roli takiej pracy pozatym nie adekwatna w stosunku do tego jakie mam wyksztalcenie, czy bede mogla odmowic tej oferty pracy bez jakichkolwiek konsekwencji?
justynka799 jest off-line  
18-05-2013, 10:17  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 7.570
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia pracy z urzędu pracy

Jeśli twoje kwalifikacje byłyby nieodpowiednie, nie otrzymałabyś propozycji. Poza tym pamiętej, że jest to skierowanie na rozmowę kwalifikacyjną do pracodawcy, także absolutnie nie ma gwarancji, że zostaniesz przyjęta. Jeśli już na wstępie bez podjęcia próby i rozmowy z pracodawcą odmówisz przyjęcia oferty, zostaniesz pozbawiona statusu osoby bezrobotnej na okres 120, 180 lub 270 dni.
Kosssz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odmowa przyjęcia pracy (odpowiedzi: 2) Witam, Otrzymałam ofertę pracy z UP, jednak miejsce pracy jest oddalone od mojego miejsca zamieszkania o ponad 15 km, nie mam samochodu i...
§ odmowa przyjęcia pracy z UP (odpowiedzi: 3) Czy moge odmówić przyjęcia oferty z UP bo właśnie skończył się rok okredu ochrony urodziłam dziecko a pani na ostatnim spotkaniu powiedziała ze teraz...
§ Odmowa przyjęcia pracy z PUP (odpowiedzi: 10) Witam, sąsiadka jest w trochę nieprzyjemnej sytuacji i prosiła o przedstawienie jej sytuacji. Jest matką wychowującą dwójkę dzieci (2 lata i 6...
§ Odmowa przyjęcia pracy z PUP (odpowiedzi: 5) Witam,jestem zarejestrowana w PUP i pobieram zasiłek.Ostatnio jednak skierowano mnie do pracy.Zostałam przyjęta na szkolenie przez pracodawcę jednak...
§ Odmowa pracy w Urzędzie Pracy. (odpowiedzi: 2) Czy bezrobotny może odmówic oferty pracy, gdy jest ona niezgodna z jego wykształceniem, kursami odbytymi poprzez Urząd Pracy a także nie ma...
§ odmowa przyjęcia pracy (odpowiedzi: 7) Witam, niedawno byłam na rozmowie o pracę, przeszłam ją pomyślnie. Jednak warunki tej pracy nie odpowiadają mi do końca, mianowicie forma...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:52.