Fundusz alimentacyjny - Forum Prawne

 

Fundusz alimentacyjny

Witam! Mam problem, z którym nie potrafię sobie poradzić. Samotnie wychowuję czwórkę dzieci, mam przysądzone alimenty, których były mąż nie wpłaca na konto. Postanowiłam więc skorzystać z funduszu alimentacyjnego, niepokoi mnie jednak fakt, iż we ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
02-09-2012, 12:36  
Terenia_Śląsk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Fundusz alimentacyjny

Witam!
Mam problem, z którym nie potrafię sobie poradzić. Samotnie wychowuję czwórkę dzieci, mam przysądzone alimenty, których były mąż nie wpłaca na konto. Postanowiłam więc skorzystać z funduszu alimentacyjnego, niepokoi mnie jednak fakt, iż we wniosku jestem zmuszona podać dane swoich rodziców i rodzeństwa (imię, nazwisko, adres, sytuację materialną). Utrzymuję się z niskiego wynagrodzenia w wysokości 1200 złotych, alimenty więc są niezbędne mi. Mąż prowadzi gospodarstwo rolne, posiadam sporą ilość hektarów ziemi uprawnej, ma więc z czego wyegzekwować należne mi alimenty. Jest jednak alkoholikiem, zatem pieniądze te najprawdopodobniej przeznacza właśnie na ten cel. W ubiegłym roku złożyłam do komornika pismo w związku z wyegzekwowaniem od mojego byłego męża należności alimentacyjnych, do chwili obecnej jednak komornik nie przelał na moje konto żadnych pieniędzy. Nie dostałam także żadnego pisma, które mogłoby mnie informować o prowadzonym przez komornika postępowaniu egzekucyjnym. Teraz, co gorsza, przy składaniu wniosku o fundusz alimentacyjny jestem zmuszona podać swoich rodziców i swoje rodzeństwo, z rodziną byłego męża nie utrzymuję bowiem kontaktów. We wniosku jest bowiem taka adnotacja: "Oświadczam, że do alimentacji są zobowiązani..." (w tym miejscu muszę wpisać dane rodziców i rodzeństwa). Obawiam się więc, że w przyszłości moja rodzina będzie musiała spłacać długi (czyli należności alimentacyjne), których nie reguluje mój były mąż.
Czy moje obawy są słuszne? Bardzo proszę o pomoc.
Terenia, Śląsk
Terenia_Śląsk jest off-line  
02-09-2012, 12:45  
_Kinia_
Stały bywalec
 
Posty: 1.560
Domyślnie RE: Fundusz alimentacyjny

tam gdzie pisze że zobowiazani do alimnetacji są - wpisuje pani tylko ojca swoich dzieci, pani rodzina nie będzie spłacać żadnych długów alimnetacyjnych ojciec dzieci odpowie za to karnie, poza tym pani nie wpisuje we wniosku danych pani rodziców , czy też pani rodzeństwa tylko swoje i dzieci.

Czy pani mieszka z rodziacami i rodzeństwem np. we wspólnym gospodarstwie domowym?
_Kinia_ jest off-line  
02-09-2012, 12:51  
Terenia_Śląsk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fundusz alimentacyjny

Na wstępie, bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź.
Nie mieszkam z rodzicami ani rodzeństwem, moje rodzeństwo wykupiło mi mieszkanie, pomogło znaleźć pracę, wspiera mnie także w opiece nad dziećmi (ja pracuję popołudniami). Mieszkamy na jednym osiedlu, ale nie pod jednym dachem. Moja mama z kolei z resztą mojego rodzeństwa mieszka na drugim krańcu Polski, we wsi sąsiadującej ze wsią, gdzie mieszka mój były mąż.
Mam jeszcze pytanie, które pozwoli mi utwierdzić się w słuszności Pani odpowiedzi na mój post. Mam wpisać swojego byłego męża właśnie w tym miejscu "Oświadczam, że:
do alimentacji są zobowiązani"? I tylko jego, tak? Nie wpisywać swojego rodzeństwa ani rodziców?
Terenia_Śląsk jest off-line  
02-09-2012, 12:54  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.130
Domyślnie RE: Fundusz alimentacyjny

tak, tylko męża, bo tylko on jest na dzień dzisiejszy zobowiązany do alimentacji!
Dochody rodziców i rodzeństwa nie mają wpływu na Pani świadczenia z FA
Alicja Sikora jest off-line  
02-09-2012, 13:06  
Terenia_Śląsk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fundusz alimentacyjny

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy mogę wystąpić z pismem do komornika i zażądać od niego, by wreszcie zajął się sprawą jak należy? Były mąż zalega z alimentami, tak jak wspomniałam, już od 2 lat, komornik nic w tej sprawie nie robi.
Terenia_Śląsk jest off-line  
02-09-2012, 13:53  
adr19
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie RE: Fundusz alimentacyjny

Udaj się do Komornika i dowiedz się, na jakiem etapie stoi Twoja sprawa, dlaczego nie można wyegzekwować zasądzonych alimentów, jaka jest tego przyczyna itd.
Także, aby skorzystać z FA musisz złożyć zaświadczenie od Komornika o 2-miesięczniej bezskuteczności w egzekucji należności alimentacyjnej.
Twoja rodzina niczego nie będzie spłacać, dług będzie ciążył tylko i wyłącznie na Twoim byłym mężu, proponuje także sprawdzić czy przy składaniu wniosku wnioskowałaś o odsetki ustawowe, jeśli nie, to złóż pismo w trakcie wizyty u Komornika o takie odsetki bo w skali kilku lat są to b. duże pieniądze.

Jeśli już, to możesz żądać należności alimentacyjnej od matki, ojca czy rodzeństwa Twojego byłego męża, ale nigdy Twoja rodzina nie będzie spłacać długu z tytułu alimentów zasądzonych od Twojego byłego męża.
adr19 jest off-line  
02-09-2012, 14:06  
Terenia_Śląsk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fundusz alimentacyjny

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Pismo, o którym Pan mówi, już wystosowałam do komornika, czekam jednak już ponad miesiąc na odpowiedź.

Odnośnie zaś pani, która przyjęła mój wniosek w MOPS-ie - zastanawia mnie fakt, czemu osoba, pracująca na tak odpowiedzialnym stanowisku, nie wywiązuje się do końca ze swoich obowiązków, czemu nie zna treści zagadnień tak ważnych dla osób takich, jak ja? Czy jest to wina złego przeszkolenia pracownika? Czy można coś z tym zrobić, czy można wycofać wniosek i go poprawić?

Jeszcze jedno - mój najstarszy syn, który jest już pełnoletni, sam składał tenże wniosek z funduszu alimentacyjnego i w rubryce "Oświadczam, że:
do alimentacji są zobowiązani...", oprócz ojca (dłużnika), mnie (czyli matki) musiał wpisać moich rodziców (czyli swoich dziadków) oraz swoje młodsze, niepełnoletnie rodzeństwo (trójka moich dzieci chodzi wciąż do szkoły podstawowej). Czy słusznie kazano mu wpisać wszystkie te osoby?
Terenia_Śląsk jest off-line  
02-09-2012, 14:21  
adr19
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie RE: Fundusz alimentacyjny

Oczywiście przysługuje Ci prawo zakażenia czynności administracyjnych wykonywanych przez tego referenta tudzież innego pracownika administracji MOPS.

W tej rubryce nie wpisuje się danych swojej rodziny, tytko rodziny zobowiązanego do płacenia alimentów, czyli Twojego byłego męża. Do świadczenia alimentacyjnego na Twoje dzieci zobowiązani są także rodzice Twojego byłego męża oraz jego rodzeństwo. Jednak, będą oni pociągnięci do płacenia należności alimentacyjnej tylko i wyłącznie na Twój wniosek bądź w przypadku pełnoletniego syna na jego wniosek.

Ja zawsze pisma od Komornika odbieram osobiście, Komornik ma 14 dni na ustosunkowanie się do wniosku i innych pism kierowanych do niego, wiec już takie zaświadczenie powinnaś mieć.
adr19 jest off-line  
02-09-2012, 14:26  
Terenia_Śląsk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Fundusz alimentacyjny

Bardzo dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że sprawa zakończy się pozytywnym wynikiem. Jeszcze raz serdecznie dziękuję!
Terenia_Śląsk jest off-line  
02-09-2012, 15:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Fundusz alimentacyjny

Moim zdaniem może Pani wystosować takie pismo.
 
02-09-2012, 17:03  
_Kinia_
Stały bywalec
 
Posty: 1.560
Domyślnie RE: Fundusz alimentacyjny

trzeba skałdać do komornika wnioski o zapytania do ZUS , Urzędu Skarbowego, i wskazać gdzie ma szukać majątek dłużnika np.auta, dom , ziemie itp.
_Kinia_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fundusz Alimentacyjny (odpowiedzi: 12) Mam pytanie do praktyków. Dziecko ma zasądzone alimenty w kwocie 900 zł. Ojciec płaci tylko 300zł. Czy dziecko może dostać pieniądze z FA? W pełnej...
§ Fundusz Alimentacyjny (odpowiedzi: 8) witam Mój były mąż od maja b.r. nie płaci mi żadnych alimentów więc na początku czerwca skierowałam sprawę do komornika. Ten z kolei nie ściągnął...
§ Fundusz alimentacyjny (odpowiedzi: 8) Witam. Pobieram świadczenia z funduszu alimentacyjnego jednak ostatnio mój ojciec biologiczny wysłał mi alimenty, których nie odebrałam, gdyż...
§ Fundusz alimentacyjny (odpowiedzi: 11) Witam. Mam zadłużenie w funduszu alimentacyjnym. Oczywiście chcę starać się o choćby częściowe umorzenie długu. Jest to sprawa dość skomplikowana,...
§ Fundusz alimentacyjny (odpowiedzi: 11) Witam! Czy ktoś mógłby mi doradzic co zrobić z... a mianowicie Mam syna 14 lat i jestem od 13 lat po rozwodzie Obecnie zyje z partnerem z , którym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:24.