Czy przysługuje mi pomoc z MOPS - Forum Prawne

 

Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Witam wszystkich forumowiczów Do września tego roku korzystałam z pomocy społecznej. Wszystko było w porządku do czasu, gdy zaczęłam naukę w szkole w systemie dziennym. Z godnie z przepisami musiałam zgłosić ten fakt Urzędowi Pracy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:

  • § Zasiłek chorowbowy
    Umowa o pracę trwała do 30.09 Osoba przebywa na zwolnieniu lekarskim od 15.09 do obecnej chwili... czy osobie...
  • § Renta rodzinna
    Dzień dobry, Mam pytanie ponieważ pobieram rentę z MSWiA, obecnie jestem na ostatnim roku studiów magisterskich ale...
  • § Ubezpieczenie chorobowe na zle...
    Hej, 26 września tego roku rozwiązałam umowę o pracę. Miałam przerwę od tego czasu jeśli chodzi o...

Odpowiedz
 
03-11-2012, 18:53  
Renias80
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Witam wszystkich forumowiczów
Do września tego roku korzystałam z pomocy społecznej. Wszystko było w porządku do czasu, gdy zaczęłam naukę w szkole w systemie dziennym. Z godnie z przepisami musiałam zgłosić ten fakt Urzędowi Pracy i oczywiście zostałam wyrejestrowana. Obecnie pracownicy MOPS twierdzą, że skoro nie jestem już osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy a jedynie bierną zawodowo to już nie należy mi się zasiłek okresowy, celowy itp. Chciałabym zapytać, czy rzeczywiście tak jest jak mi mówią pracownicy MOPS, że samo ubóstwo nie wystarczy do przyznania pomocy z MOPS. Dodam, że jestem osobą samotnie gospodarującą, moi rodzice zmarli i jestem sama. Chciałam coś zmienić i zaczęłam naukę (w systemie dziennym). Obecnie nie pracuję i nie posiadam żadnego źródła utrzymania (renta, zasiłki itp). Co mam zrobić? Czy naprawdę muszę zrezygnować z nauki, zarejestrować się jako bezrobotna w UP i wtedy dostanę zasiłek z MOPS? Czy muszę się stoczyć, zostać, np alkoholiczką, narkomanką, bo tak przekonywała mnie pani z MOPS.
Chciałam coś zmienić i za to zostałam ukarana. Proszę o pomoc bo już nie wiem co mam zrobić.
Renias80 jest off-line  
03-11-2012, 18:57  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 21.555
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

z czego się utrzymujesz, opłacasz mieszkanie?
Agnieszka3M jest on-line  
03-11-2012, 20:47  
Renias80
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Obecnie wzięłam ostatni zasiłek z MOPS za październik. Jest ciężko ale żyjąc oszczędnie i mając ogródek można przeżyć. Zaczęłam się uczyć żeby w końcu dostać pracę i coś zmienić. Nie przewidziałam, że mogę stracić zasiłek tylko dlatego że nie mam już statusu osoby bezrobotnej. Ustawa o pomocy społecznej mówi o bezrobociu a nie o zarejestrowaniu w UP, a panie z MOPS twierdzą, że to jest to samo. Dodatkowo ustawa mówi o co najmniej jednym powodzie a panie z MOPS twierdzą, że muszą być dwa.
Renias80 jest off-line  
03-11-2012, 20:52  
Renias80
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Latem to można jeszcze gdzieś dorobić ale teraz nic. Jedyne co mi pozostaje to przerwać naukę zarejestrować się UP i co miesiąc latać do kasy MOPS grzecznie siedząc w domku i nic nie robić, czyli tak jak do tej pory, bo wtedy zasiłek mi przysługiwał.
Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej ani nie jestem rolnikiem itp. Mieszkam w domu jednorodzinnym i w sumie rachunków to za wiele nie mam. Najtrudniejsza jest zima bo opał trzeba kupić ale jakoś dawałam radę z pomocą MOPS a teraz no cóż, lipa.
Renias80 jest off-line  
03-11-2012, 21:02  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 21.555
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

złóż wniosek dostaniesz decyzję i będziesz mogła się odwołać.

Zadaniem pomocy społecznej nie jest utrzymywanie, a jedynie pomoc.
Szkoła dzienna znacznie ogranicza możliwość podjęcia zatrudnienia, ponadto z Twojej wypowiedzi wynika że obecnie nie jesteś zainteresowana szukaniem czy tez podjęciem pracy.
Agnieszka3M jest on-line  
04-11-2012, 10:04  
Renias80
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Jeśli chodzi o pracę to w grę wchodzą tylko weekendy, bo mam zajęcia codziennie od 8 do 18 a mimo wszystko szukam, z tym że mam już powyżej 26 lat i taki pracodawca będzie musiał opłacać za mnie składki do ZUS - woli zatrudnić kogoś kto ustawowo ma opłacane składki z innych źródeł.
Zgadzam się z Tobą, że zadaniem pomocy społecznej nie jest utrzymywanie klientów ale jednocześnie ustawodawca stawia przed pomocą społeczną jako podstawowe zadanie przeciwdziałanie powstaniu nowych, patologii.
To że będę się odwoływać jest rzeczą oczywistą, tylko czy w ogóle powinnam dostać decyzję odmowną skoro spełniam warunki zapisane w ustawie o pomocy społecznej, oczywiście w moim rozumieniu przepisów. Skoro nic nie robiąc i będąc zarejestrowaną w Urzędzie pracy mogłam otrzymywać zasiłek to teraz kiedy wyszłam z inicjatywą aby zmienić coś w swoim życiu, czyli podjęłam naukę, mi się odmawia.
W sumie w mojej sytuacji nie wiele się zmieniło bo nadal dotyka mnie bezrobocie. Dlaczego pracownicy MOPS uważają, że bezrobocie jest tym samym co status osoby bezrobotnej to nie wiem.
Dlatego wyszłam zapytaniem na forum bo nie wiem w jaki sposób przekonać pracowników socjalnych że zapis w ustawie "co najmniej jeden" to nie znaczy "dwa" (jak mnie przekonują w MOPSie, że zapis w ustawie "bezrobocie" to nie jest tym samym co status osoby bezrobotnej.
Odwoływać się można w nieskończoność a jednak za coś trzeba żyć, no chyba że cała zabawa polega na tym, aby jednak zmniejszyć ilość osób pobierających zasiłek przez naturalną selekcję - jednostki słabsze poddadzą się i problem sam się rozwiąże.
Renias80 jest off-line  
04-11-2012, 11:02  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 21.555
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

wystarczy 1 przesłanka, ubóstwo przeważnie wynika z innych przyczyn (bezrobocia, niepełnosprawności).
Czy słusznie tego nie wiem bo to pracownik chodzi na wywiady i zna najlepiej Twoją sytuację. Jeżeli decyzja będzie dobrze uzasadniona to ma szanse się obronić.
Agnieszka3M jest on-line  
04-11-2012, 19:28  
Renias80
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Tylko jak do tego przekonać pracownika socjalnego, że wystarczy jedna przesłanka. Złożę dokumenty i jestem pewna, że dostanę decyzję odmowną. Później będę musiała się odwoływać, zapewne do burmistrza bo chyba tak to wygląda, tyle że nie wiem czy to wszystko zmieści się w ciągu miesiąca. Jeśli znowu dostanę decyzję odmowną to co dalej? Mam składać pozew do sądu, czy jak?
Renias80 jest off-line  
04-11-2012, 21:37  
czekista_
Użytkownik
 
Posty: 325
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Jeśli SKO utrzyma w mocy decyzje odmowną MOPS, wówczas masz prawo złożyć skarge do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Takie sprawy ciągną się już jednak miesiącami.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że masz prawo być rozgoryczona tym co mówią teraz pracownicy socjalni, a Ty chcesz się kształcić. Jednak tak wyglądają przepisy i ich interpretacja przez MOPS. Wybierając studia dzienne, znacznie ograniczyłaś sobie (by nie powiedzieć - pozbawiłaś) możliwość podjęcia zatrudnienia, a właśnie do tego motywowali Cię pracownicy socjalni. To, że jesteś na studiach dziennych, jest w ich rozumieniu krokiem w odwrotną stronę, bo przecież nie poprawiasz swojej sytuacji bytowej i można powiedzieć, że jest to tzw. inwestycja długoterminowa, która może się nie zwrócić. Mając dyplom ukończenia wyższej uczelni pozornie łatwiej jest znaleźć pracę, jednak zależy jeszcze jaka to uczelnia i kierunek, bo wiadomo jak teraz jest z bezrobociem wśród absolwentów.
Jeśli w odwołaniu dobrze i rzeczowo podkreślisz swoje argumenty, unikniesz akcentowania rozgoryczenia wobec MOPS, to może SKO uzna Twoje racje. Tylko, że niestety w przeważającej większości przypadków jeśli druga instancja uzna, że coś jest nie do końca w porządku, kieruje to do ponownego rozpatrzenia przez pierwszą, a tam raczej pierwotnego zdania nie zmieniają, tylko ubierają to w jeszcze mocniejsze argumenty.
czekista_ jest off-line  
23-01-2013, 00:21  
MeGi4
Początkujący
 
MeGi4 na Forum Prawnym
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

witam mam problem i parę pytań co do opieki społecznej-razem z mężem jesteśmy osobami bezrobotnymi bez możliwości brania świadczeń z tytułu osoby bezrobotnej oboje jesteśmy zarejestrowani na pośrednictwie pracy z dniem 31 grudnia straciliśmy prace mój mąż również nie przełużyli nam umowy o prace na dzień dzisiejszy nasz dochód wynosi 0 złotych mieszkamy razem z męża matka ale prowadzimy oddzielne gospodarstwo nasze rachunki za prad wode media itp wynoszą około 500 zł miesięcznie bardzo chciałam bym sie dowiedzieć ile przysługuje nam sie zasiłku docelowego i celowego i jaka pomoc jeszcze mozemy uzyskac z ops jezeli nie posiadamy zadnych dochodow bardzo proszę o odpowiedz
MeGi4 jest off-line  
23-01-2013, 00:37  
ewa456
Stały bywalec
 
Posty: 1.555
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

SKO rozpatruje w miesiąc ,bo taki mają termin. Potem można złożyć skargę o działanie niezgodne z prawem ,bo do 30 dni masz dostać odpowiedź. Ja Ci powiem ,że masz marne szanse. Jedynie zaoczne.
ewa456 jest off-line  
25-01-2013, 18:19  
basterw
Użytkownik
 
Posty: 76
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Mam do was pytanie czy przedstawiacie opiece spolecznej rachunek za internet czy telefon czy lepiej tego nie pokazac i zostawic sam gaz,prad mieszkanie?
basterw jest off-line  
25-01-2013, 18:33  
ewa456
Stały bywalec
 
Posty: 1.555
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Ja dawałam za telefon komórkowy. Mam dwa ,za jeden 40 zł drugi 30 zł mix plus. Odliczyli do wydatków.
ewa456 jest off-line  
25-01-2013, 19:08  
basterw
Użytkownik
 
Posty: 76
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Bo juz sam niewiem czy leipej jak sie ma duzo wydatkow czy mało wsumie telefon to nie jakas ekstrawagancja w koncu kiedys mogło mnie byc stac na wziecie telefonu a splacac trzeba nadal mimo bezrobocia
basterw jest off-line  
25-01-2013, 19:09  
MeGi4
Początkujący
 
MeGi4 na Forum Prawnym
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy przysługuje mi pomoc z MOPS

Ja dałam rachunek za internet na kwote 80 zł i nic nie powiedzieli wiec mozna
MeGi4 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy przysługuje jakaś pomoc? (odpowiedzi: 4) Witam. Sprawa przedstawia się następująco. 22 letni chłopak odsiaduje trzyletni wyrok. Zapisał się do szkoły jest uczniem liceum. Ojciec chłopaka...
§ Czy i jaka przysługuje pomoc młodej bezrobotnej osobie? (odpowiedzi: 4) Bardzo proszę o pomoc. Opiszę najpierw sytuację. Osoba (19 lat) mieszkająca (teoretycznie) z matką i ojczymem, oboje zamierzają się wyprowadzić, a...
§ Czy przysługuje mi pomoc z MOPS ? (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich forumowiczów. Proszę o rade i pomoc Opisze moja sytuacje. A wiec tak. W kwietniu 2012 roku skończyłem szkole, technikum. Od...
§ Czy coś mi przysługuje? (odpowiedzi: 1) W mojej gminie ze względów ekonomicznych zamykają placówkę szkoły podstawowej w małej wsi. Ogólna liczba pracowników nie przekracza 20. Nauczyciele...
§ czy i jaka przysługuje pomoc finansowa - ciążą , narzeczony w zk ? (odpowiedzi: 15) witam. Mam problem i nie wiem jak go rozwiązać. Mam 20 lat jestem bezrobotna , uczę się zaocznie. Zaszłam w ciążę z moim narzeczonym który od 2...
§ Ciąża-co mi przysługuje? (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 23.06.2011 roku na okres próbny 3 msc. Zleceniodawca opłaca mi składki do ZUS (...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:56.