Świadczenie rehabilitacyjne
Witam!
Opiszę krótko swoją sytuację. Mam umowę od 2009 roku na czas nieokreślony. Cierpię na ZZSK co ostatnio uległo zaostrzeniu i jestem na zwolnieniu chorobowym od 06.08.2012 do nadal. Byłem w szpitalu w tym okresie, w którym okazało się, że w trybie pilnym zostałem skierowany na operację (planowana na jesień 2013 - wczepienie endoprotezy), która ma mi przywrócić zdolność do pracy). Dnia 03.02.2013 włącznie kończy mi się 182 dni okresu zasiłkowego. Od 04.02.2013 planuję przejść na świadczenie rehabilitacyjne (stosowne papiery w ZUS już złożone). Wiem że pracodawca może rozwiązać ze mną umowę bez wypowiedzenia po okresie pierwszych 3 miesięcy pobytu na świadczeniu rehabilitacyjnym i mam kilka pytań które mnie nurtują:
1. Czy będąc na świadczeniu rehabilitacyjnym pierwsze 3 miesiące wlicza się to w ciągłość pracy (pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne)?;
2. Czy ta ciągłość pracy będzie zachowana po okresie 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego jak zostanie przedłużone dalej, kiedy:
a) pracodawca rozwiąże ze mną umowę;
b) z jakiegoś powodu nie rozwiąże umowy o pracę (czy dalej będzie odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne);
3. Czy jeśli pracodawca rozwiąże ze mną umowę po 3 miesiącach okresu świadczenia rehabilitacyjnego należy mi się odprawa - to zakład pracy chronionej, dostają dopłaty z PFRON z uwagi że posiadam stopień lekki niepełnosprawności (oprócz ekwiwalentu za urlop)?;
4. Dotyczy pytania 2.a. Co zrobić jeśli na odpowiedź na te pytanie brzmi: Nie. aby dalej tą ciągłość zachować. Czytałem na stronie ZUS że świadczenie rehabilitacyjne nie należy mi się kiedy pracownik podlega obowiązkowemu lub dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu (nie bardzo rozumiem to stwierdzenie). Bardzo mi zależy na ciągłości pracy i szukałem deski ratunku na ten wypadek. Znalazłem drugie miejsce pracy które mnie zapewniło że zatrudni mnie jeśli tutaj rozwiążą ze mną umowę. Oczywiście najpierw na umowę zlecenie ale z możliwością odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. I mam pytanie: chcąc ratować tą ciągłość pracy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w obecnym zakładzie pracy mogę w okresie przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym podpisać nową umowę zlecenie (bez pracowania oczywiście na czas aż nie wyzdrowieje), a nowy pracodawca będzie do czasu przywrócenia zdolności do pracy odprowadzał za mnie składki na ubezpieczenie społeczne? Czy to nie zaszkodzi w niczym świadczeniu rehabilitacyjnemu (nie mogę podejmować pracy zarobkowej oraz podlegać ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowemu i dobrowolnemu)?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi
|