Renta Chorobowa - Forum Prawne

 

Renta Chorobowa

Witam Znam człowieka, który jest alkoholikiem, jest po leczeniu odwykowym zamkniętym, właściwie większość życia pił, od kilkunasty lat leczy się, efekty są różne. Chciałabym dowiedzieć się czy ma szanse na rentę, ma on 57lat a ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:

  • § Stypendium socjalne a wyrok są...
    Witam, w tym roku będę składać wniosek o stypendium socjalne na uczelni wyższej. Wg jej regulaminu trzeba dać...
  • § renta socjalna a niezdolność d...
    Moje pytanie dotyczy orzecznictwa ZUSu - tylko i wyłącznie. Opiekunowie osób niepełnosprawnych niesamodzielnych są...
  • § renta rodzinna
    Witam. Mam pytanie,czy należy mi się renta po zmarłej żonie?Jest w tym kłopot bo zmarła w 2008roku. Ja po prostu o...

Odpowiedz
 
02-12-2008, 21:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Renta Chorobowa

Witam
Znam człowieka, który jest alkoholikiem, jest po leczeniu odwykowym zamkniętym, właściwie większość życia pił, od kilkunasty lat leczy się, efekty są różne. Chciałabym dowiedzieć się czy ma szanse na rentę, ma on 57lat a w życiu przepracował może około 15 lat, ponieważ pił. Alkoholizm jest chorobą ale czy należy mu się renta?
 
03-12-2008, 12:57  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.937
Domyślnie

Nie ma pojęcia "renta chorobowa". ZUS przyznaje jedynie renty z tytułu niezdolności do pracy. Patrz:---> http://forumprawne.org/zabezpieczeni...-poradnik.html
Rentę chorobową wprowadzono w przepisach prawnych od 1 stycznia 1975 roku i obowiązywała do końca 1982 roku. Natomiast od 1 stycznia 1983 to świadczenie nazwano - świadczeniem rehabilitacyjnym.
Janusz.C.M. jest off-line  
06-07-2009, 17:13  
fazi.3
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Renta Chorobowa

Janusz M. - pytanie do Ciebie:

Czy renta chorobowa i świadczenie rehabilitacyjne o których piszesz są tymi samymi o których mowa w art. 7 pkt 2 oraz art. 7 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?

Czy to świadczenie rehabilitacyjne obowiązywało do końca 1998r. (zostało zastąpione rentą z tytułu niezdolności do pracy) czy może być przyznawane dalej?
fazi.3 jest off-line  
06-07-2009, 18:13  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.937
Domyślnie RE: Renta Chorobowa

Rent chorobowych nie ma.
Zasiłek rehabilitacyjny jest to zasiłek, który wypłacany jest ubezpieczonemu, który wyczerpał zasiłek chorobowy ( a więc 182 dni, lub 270 dni) i nadal wymaga leczenia.
Przyznawany jest (lub nie) przez orzecznika ZUS na wniosek lekarza prowadzącego.
Kilkakrotnie o tym pisaliśmy.

Do jego uzyskania potrzebne jest zgłoszenie do ZUS na druku ZUS NP7 oraz zaświadczenie od pracodawcy na druku ZUS Z 3a, jak i zaświadczenie od lekarza, wydane na stosownym druku. Zgłoszenie powinno nastąpić nie później niż na 6 tygodni przed upływem zasiłku chorobowego.
Janusz.C.M. jest off-line  
06-07-2009, 20:25  
fazi.3
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Renta Chorobowa

Dzięki za szybką odpowiedź.
Wybacz, że pytam o sprawy, o których pewnie niejednokrotnie już dyskutowaliście, ale jestem tu nowy, a sprawa jest pilna (choć nie moja) i potrzebuję potwierdzenia pewnych rzeczy, żeby komuś pomóc (nieodpłatnie). Do tego nie jestem specjalistą od spraw ubezpieczeń społecznych.

OK, rozumiem, że nie ma renty chorobowej i nikt takiej renty w chwili obecnej nie otrzyma.
Taki rodzaj renty został jednak przywołany w art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS (okresy nieskładkowe).
Doprecyzuję zatem pytanie: czy osoba ubiegająca się o wcześniejszą emeryturę i powołująca się, do uzupełnienia wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych, na rentę chorobową musi się liczyć, że chodzi tylko i wyłącznie o rentę chorobową przyznaną w oparciu o przepis art. 29a ustawy z dnia 23.01.1968r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, obowiązujący w okresie od 01.01.1975 do dnia 31.12.1982r.?

Jeżeli chodzi o świadczenie rehabilitacyjne - rozumiem, że odkąd zostało ustanowione od początku 1983r. tak istnieje, pomimo uchwalenia nowej ustawy.
Pozdrawiam
fazi.3 jest off-line  
10-07-2009, 17:52  
fazi.3
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Renta Chorobowa

Niestety nie doczekałem się odpowiedzi. Szkoda.
fazi.3 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta Chorobowa (odpowiedzi: 2) Staram sie o rente chorobowa, I mam pytanie czy jesli dostane to czy moge wrócic na stale do Polski? Dziekuje za odpowiedz.
§ Renta rodzinna, a renta chorobowa(?) (odpowiedzi: 1) Witam, Potrzebuję porady w następującej kwestii. Ojciec (54lata) jest obecnie na rencie rodzinnej po mamie, która zmarła kilka lat temu. Ostatnio...
§ Renta Chorobowa z ZUS (odpowiedzi: 2) Witam Moja mama pracowała 12 lat ( od 1989-91 ) . Odkładała normalnie składki do zus, normalnie miała kapitał na koncie zus . Po jakimś czasie...
§ renta chorobowa (odpowiedzi: 2) czy mozna pobierac jednoczesnie zasilek chorobowy w polsce i w uk
§ renta chorobowa (odpowiedzi: 1) Witam !!! Jestem żoną męża który choruje na schizofrenie paranoidalną . Leczy się u lekarza psychiatry. Ze względu na powracające zaostrzenia jego...
§ renta chorobowa (odpowiedzi: 3) Witam,mam pytanie,pracuję na 1/2etatu,mój stan zdrowia się pogorszył,czy mogę starać się o rentę chorobową?proszę o odpowiedz:(


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:34.