Druga dzialalność a ulgowe składki - Forum Prawne

 

Druga dzialalność a ulgowe składki

Dzień dobry! Mam pytanie, na które nie potrafią mi odpowiedzieć nawet Panie z ZUS-u. Prowadzę biuro rachunkowe jako wspólnik spółki cywilnej, przysługują mi 'ulgowe" zusy, w związku z tym, że jest to moja pierwsza dzialalność. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
26-02-2009, 09:40  
natalijo
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie Druga dzialalność a ulgowe składki

Dzień dobry! Mam pytanie, na które nie potrafią mi odpowiedzieć nawet Panie z ZUS-u. Prowadzę biuro rachunkowe jako wspólnik spółki cywilnej, przysługują mi 'ulgowe" zusy, w związku z tym, że jest to moja pierwsza dzialalność. Chciałabym zamknąć spółkę i prowadzić biuro rachunkowe sama - jako jednoosobową działaność gospodarczą. Nie robiłabym nowego wpisu do ewidencji, musiałabym tylko go zaktualizować. W związku z tym do zusu zgłoszenie działalnośći wyglądałoby tak samo jak moje zgłoszenie jako wspólnika społki cywilnej(ten sam numer wpisu, nip, pesel). Czy w związku z powyższym tracę prawo do opłacania ulgowych zusów? Czy może ZUS traktuje to jako kontynuację tej samej działalności?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i prosiłabym w miarę możliwości o jakąś podstawę prawną, żebym wiedziała na co się powoływać w rozmowie z zusem.
natalijo jest off-line  
26-02-2009, 09:54  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.618
Domyślnie RE: Druga dzialalność a ulgowe składki

Nastąpi najprawdopodobniej zmiana numeru REGON, który był nadany spółce.
W takim przypadku należałoby zaktualizować zgłoszenie płatnika i ubezpieczonego.
Również w deklaracjach należy używać innego kodu dotyczącego terminu ich dostarczania, zamiast "4", to "2".
Akurat w końcu stycznia takie coś przeprowadzałem klientowi.
Moja opinia - jest to kontynuacja działalności, a nie otwieranie nowej. Mój Oddział ZUS też tak uważa.
Janusz.C.M. jest off-line  
26-02-2009, 10:26  
natalijo
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Druga dzialalność a ulgowe składki

Nie zatrudniam pracownika, w związku z czym nie ma zgłoszenia ZPA spółki, tylko ZFA obydwu wspólników. Czyli mam zaktualizować ZFA wpisując datę wydania aktualizacji wpisu do ewidencji (bo numer zostanie ten sam)? Mam nadzieję, że moj oddział ZUS również tak do tego podejdzie
A przy okazji czy to prawda, że w związku ze zmianą przepisów dotyczących zgłaszania wspólników spółki cywilnej (płatnikami składek są wspólnicy, nie spółka - jak kiedyś można było zgłaszać) trzeba zmieniać zgłoszenie spółek zgłoszonych przed 01 stycznia 2009 roku, jeśli wspólnicy byli zgłoszeni na NIP-ie spółki? Otrzymałam dwie różne odpowiedzi na to pytanie i nie wiem jak się do tego ustosunkowac
natalijo jest off-line  
26-02-2009, 10:49  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.618
Domyślnie RE: Druga dzialalność a ulgowe składki

Mam pytanie, czy REGON jest nadany spółce, czy każdemu wspólnikowi inny. Chyba spółce.
Dlatego należy wystąpić do GUS o nadanie nowego numeru.
Ten nowy numer należy wstawić do ZIPA.
Do ZUS należy też złożyć kopie REGON i NIP.
Natomiast w US należy zlikwidować spółkę i złożyć NIP-1.
Janusz.C.M. jest off-line  
26-02-2009, 13:29  
natalijo
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Druga dzialalność a ulgowe składki

Regon jest nadany spółce. Wiem, ze muszę wystąpić o nowy, ale z tego co wiem, to na moim ZFA wpisuję tylko nip i pesel, nie wpisuję REGONU spółki, a społki jako płatnika nie zgłaszam, gdyż nie mam pracowników. W związku z tym nie wiem po co do ZUSU mam zawieźć regon. Ale może się mylę
natalijo jest off-line  
26-02-2009, 14:28  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.618
Domyślnie RE: Druga dzialalność a ulgowe składki

Ma Pani wypełnić ZIPA i wstawić tam swój nowy REGON, a nie REGON spółki.
Nr REGON nie ma nic wspólnego z zatrudnianiem pracowników, stanowi identyfikator płatnika składek, obok NIP-u i numeru PESEL.
Nie muszę tego tłumaczyć komuś kto prowadzi biuro księgowe.
Czy ta spółka istnieje po tym jak ją Pani opuściła?
Też trzeba dopełnić formalności.
Janusz.C.M. jest off-line  
26-02-2009, 14:56  
natalijo
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Druga dzialalność a ulgowe składki

Widać Pana ZUS ma całkiem inne poglądy niż mój. Z tego co wiem to jeśli spółka nie ma pracowników, to w świetle zmian od 1 stycznia 2009 roku nie jest płatnikiem składek, więc jej nie rejestrujemy. Zgłasza się tylko wspólników na druku ZFA na ich własnym numerze NIP i PESEL (nie REGON!!). Więc czemu niby mam aktualizować REGON na druku ZIPA, skoro spółka będzie wygłoszona poprzez złożenie ZWPA.
Niepotrzebne są te złośliwości.
natalijo jest off-line  
26-02-2009, 16:06  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.618
Domyślnie RE: Druga dzialalność a ulgowe składki

Niech Pani nie miesza tu spółki cywilnej.
Wystąpiła Pani z niej, prowadzi teraz jednoosobową działalność.
Ale cały czas musiała być Pani zgłoszona w ZUS jako płatnik składek (właśnie bez REGON-u). Dlatego też obecnie nie musi Pani zgłaszać siebie jako płatnika, bo jest nim Pani, trzeba natomiast uaktualnić dane płatnika.
Nie musi Pani składać ZWPA i na nowo zgłaszać siebie jako płatnika. Proste?
Natomiast nie wiem kto Pani "nakładł do głowy", że tylko spółka zgłaszana jako płatnik musi podać numer REGON. Jest to kompletna bzdura.
Każdy płatnik składek podaje REGON, NIP i PESEL. Dawniej podawało się jeszcze numer dowodu osobistego, albo paszportu, ale tych czasów Pani na pewno nie pamięta.
Proszę uruchomić "Płatnika" i popatrzeć na druk ZFA, na dane identyfikacyjne i ewidencyjne płatnika składek.
Zajmuję się zawodowo tymi sprawami od 01 stycznia1999 roku, więc co nieco wiem na ten temat.
Janusz.C.M. jest off-line  
27-02-2009, 23:13  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.553
Domyślnie RE: Druga dzialalność a ulgowe składki

Ja się zajmuję tymi sprawami zawodowo tylko od marca 2003, ale wiem ze właśnie z powodu nadmiaru danych identyfikacyjnych konta w Zus się dublują, scalaja , rozscalają itp. i jakiś czas temu zus postanowił odchudziś swoje wymagania identyfikacyjne w stosunku do płatników i ubezpieczonych. Też bym nie mieszała do tego wszystkiego Regonu. Imię ,nazwisko, NIP i PESEL to nawet więcej niż minimum danych identyfikacyjnych - a to się u Pani nie zmieniało, więc nie ma sensu składać ZIPA czy zmiany ZFA.
megane jest off-line  
28-02-2009, 08:12  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.618
Domyślnie RE: Druga dzialalność a ulgowe składki

Zgadzam się, że do ZUS dostarczanych jest zbyt wiele "papierków", często zbytecznych jak dołączanie kopii nadania numeru REGON i NIP przy dokonywaniu najmniejszych zmian w zgłoszeniu płatnika.
Niestety, bez tych załączników dokumenty zgłoszeniowe nie są przyjmowane.
Wobec tego dlaczego nie można złożyć dokumentów zgłoszeniowych płatnika jeśli numer REGON nie jest potrzebny. Po co ta kopia?
Twierdzenie pytającej, że REGON wymagany jest przy zgłaszaniu płatnika zatrudniającego pracowników, a nie jest wymagany jeśli nie zatrudnia się pracowników jest delikatnie mówiąc śmieszne.
Idiotyzmem natomiast jest podawanie daty urodzenia i numeru PESEL. Po co ta data, jeśli zawiera ją PESEL? A wymaga tego nie tylko ZUS, ale i fiskus .
To, że składanie do ZUS niektórych dokumentów jest pozbawione sensu, wiemy od wielu lat, wiedzą też o tym pracownicy ZUS. Dotyczy to n.p. obowiązkowi dostarczania kopii decyzji nadania NIP i REGON, ale cóż, nawet ich oficjalne informatory nakazują to robić.
e-Inspektorat ZUS - Profil płatnik składek
Miejmy nadzieję, że ta biurokracja zostanie w końcu zlikwidowana, a załatwianie spraw uproszczone, w co osobiście nie wierzę. Chociaż i tak w porównaniu z tym co się działo w 1999 i 2000 roku w ZUS, to teraz jest wspaniale. Brak całego imienia w podpisie skutkowało koniecznością robienia korekt, nie wspomnę już o wożeniu dokumentów do wyznaczonych oddziałów, gdzie "jednym palcem" wstukiwano dane z dokumentów do systemu, nazywano to "skanowaniem" - a skaner to "Mania Frania" . To znaczy Mania z Franią siedziały przy klawiaturze i mozolnie wstukiwały wszystko nie tylko z formularzy ręcznie wypełnianych, lecz także z Programu Płatnik. Stąd jest tyle błędów z tamtych lat, które dopiero teraz są korygowane.
Janusz.C.M. jest off-line  
28-02-2009, 17:58  
zybka
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Druga dzialalność a ulgowe składki

Jeśli nie zmienił się Pani numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a wcześniej nie miała Pani zgłoszonego numeru REGON (konto w ZUS zostało założone z NIP i PESEL) to nie musi Pani dokonywać żadnych zmian. Chyba, że np zmieniła się nazwa skrócona działalności.
zybka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Składki - połowa m-ca umowa o pracę, a druga własna działalność (odpowiedzi: 4) Witam, mam pytanie odnośnie składek na ZUS. Do 18.01.2015 pracowalam na umowę o pracę, a od 19.01.2015 odwiesiłam działalność. Czy ubezpieczenie...
§ druga rata składki (odpowiedzi: 2) Podpisałem polise na rok w ratach. Pierwsza ratę za ubezpieczenie oc zapłaciłem, druga mam pod koniec grudnia ale na początku grudnia chce sprzedać...
§ PZU nienależnienie pobrana druga rata składki OC pojazdu (odpowiedzi: 3) Witam państwa Mam taki problem z PZU. Otóż 27 marca 2013r zakupiłem używany samochód osobowy z polisą OC zawartą 03.01. 2013 i opłaconą pierwszą...
§ Ulgowe składki ZUS (odpowiedzi: 5) Witam. Mam pytanie odnośnie obliczania składek ZUS, a mianowicie czy jest różnica w wartości ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego dla miesięcy z...
§ Druga umowa zlecenie z innym pracodawcą, a składki ZUS (odpowiedzi: 1) Witam, proszę o jednoznaczną odpowiedź jak to jest, gdyż na różnych serwisach (również tu) znajduję 2 sprzeczne informacje co do konieczności...
§ Wysokośc zasiłku chorobowegoa składki przy wlasnej dzialalności (odpowiedzi: 2) na jakim podforum można zadać pytanie o zasiłki chorobowe?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:01.