Umowa o prace, umowa zlecenie, renta rodzinna + student. - Forum Prawne

 

Umowa o prace, umowa zlecenie, renta rodzinna + student.

Witam Poszukując w internecie miejsca w którym ktoś rozwiałby moje wątpliwości trafiłem tutaj, a więc przechodzę do pytań. Otrzymuje rentę rodzinną po ojcu i jestem studentem zaocznym. Wcześniej rozliczał mnie ZUS. Niemniej jednak właśnie zaczynam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
28-02-2009, 19:30  
Michał N.
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Umowa o prace, umowa zlecenie, renta rodzinna + student.

Witam

Poszukując w internecie miejsca w którym ktoś rozwiałby moje wątpliwości trafiłem tutaj, a więc przechodzę do pytań.

Otrzymuje rentę rodzinną po ojcu i jestem studentem zaocznym. Wcześniej rozliczał mnie ZUS. Niemniej jednak właśnie zaczynam pracę. W marcu zatrudniony będę na umowę zlecenie a później na umowę o pracę. No i w związku z tym chciałbym zapytać czy:

1. ... mam poinformować pracodawce przy sporządzaniu umowy że pobieram rentę ?
2. ... czy mam poinformować ZUS o rozpoczęciu pracy żeby nie rozliczali mnie sami tylko przysłali informację o uzyskanym dochodzie z tytułu renty ? Czy może przyślą tak czy inaczej ?

Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam
Michał N.

Edit: Właśnie zauważyłem że zamieściłem w złym dziale, przepraszam i proszę moderacje o przesunięcie.
Michał N. jest off-line  
01-03-2009, 08:00  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: Umowa o prace, umowa zlecenie, renta rodzinna + student.

Osoba uprawniona do renty rodzinnej, która podjęła działalność zarobkową, powinna niezwłocznie powiadomić właściwą placówkę ZUS o tym fakcie oraz o wysokości przychodu, jaki zamierza osiągać. Nie musi przy tym podawać konkretnej jego wysokości, ale dokonać ogólnego stwierdzenia, czy będzie on przekraczał jeden z progów zarobkowych (70 lub 130% przeciętnego wynagrodzenia). W tym celu powinna wypełnić druk ZUS Rw-73 Oświadczenie emeryta - rencisty o zamiarze osiągania lub nieosiągania przychodu.
Przypominam, że umowa zlecenie zawarta ze studentem do ukończenie 26 roku życia nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. nie wpływa na prawo do otrzymywania renty rodzinnej w pełnej wysokości.

PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn.zm.).
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz.1106 z późn. zm.).
Janusz.C.M. jest off-line  
19-05-2009, 10:42  
codo
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Umowa o prace, umowa zlecenie, renta rodzinna + student.

Witam,
mam sytuację podobną do Michała. Tzn: jestem studentem dziennym, który nie ukończył 26 lat i otrzymuję rentę rodzinną.
Poza tym pracuje na umowe zlecenie (bez ubzp. społecznego). Z powyższego posta wnioskuję że NIE powinno to miec wpływu na wysokość renty (i ew. zawieszenie).

Z drugiej strony tutaj: Student zatrudniony na umowę zlecenie - Biznes-Firma.pl, jest informacja, że "Jeżeli student, który nie ukończył 26 lat, jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia wpływa to na zmniejszenie renty (jeżeli taką pobiera) lub nawet jej zawieszenie.".

Kto ma rację ?
codo jest off-line  
17-07-2009, 15:41  
inwazyjka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Umowa o prace, umowa zlecenie, renta rodzinna + student.

podobnie jak osoby wyżej dostaję rentę po zmarłym tatusiu, we wrześniu kończę studia dzienne i idę dalej na zaoczne.
w sierpniu podejmuję pracę na umowę zlecenie. stąd moje pytanie? zawiesza mi rentę? zmniejszą jej kwotę? czy nic się nie zmieni?
mam 23lata!
inwazyjka jest off-line  
12-12-2009, 08:30  
junioru
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa o prace, umowa zlecenie, renta rodzinna + student.

Janusz M. napisał, że osoba uprawniona do renty rodzinnej, która podjęła działalność zarobkową, powinna niezwłocznie powiadomić właściwą placówkę ZUS o tym fakcie oraz o wysokości przychodu, jaki zamierza osiągać ... W tym celu powinna wypełnić druk ZUS Rw-73 Oświadczenie emeryta - rencisty o zamiarze osiągania lub nieosiągania przychodu.

Jestem studentem i pobieram rentę rodzinną. Od początku grudnia pracuję na umowę o pracę i zamierzam w związku z tym wypełnić druk, o którym mowa (Rw-73) i dostarczyć do ZUS. Jednak wcześniej pracowałem na umowę zlecenie, pobierając jednocześnie rentę rodzinną i wówczas tego faktu nie zgłaszałem do ZUS. W związku z tym mam pytanie czy grożą mi za to jakieś konsekwencje? Dodam, że wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia nie przekraczało żadnego z progów (70%, 130% średniej krajowej), a więc renta w pełnej wysokości, jak najbardziej mi przysługiwała.
junioru jest off-line  
04-11-2010, 20:14  
inwazyjka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Umowa o prace, umowa zlecenie, renta rodzinna + student.

jestem w tej samej sytuacji co osoba powyżej. nie zgłaszałam faktu że pracuję na umowę zlecenie bo nie wiedziałam o tym. zgłosiłam że pracuję na umowę o prace. co teraz?
inwazyjka jest off-line  
05-11-2010, 19:27  
egoja
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: Umowa o prace, umowa zlecenie, renta rodzinna + student.

Rozliczenia z ZUS należy dokonać do końca lutego następnego roku, więc Mili Państwo, jeżeli przychody dotyczą roku 2010, to jeszcze jest czas. Można wypełnić właściwe druki (Rw-73) i spokojnie czekać na koniec roku, a później prosić pracodawców o jak najszybsze wystawienie właściwych zaświadczeń.

Aha, urzędnicy ZUS czasami "zapominają", że studenci poniżej 26 roku życia pobierający rentę rodzinną i wykonujący umowę zlecenie nie muszą się rozliczać z przychodów. W przypadku monitów o zaświadczenia można pisemnie przypomnieć ZUS'owi o tej zasadzie.
egoja jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa o prace a renta rodzinna (odpowiedzi: 4) Witam, jestem tu nowy, niewiem czy w dobrym miejscu zakładam temat, jeśli nie to przepraszam i prosze o przesunięcie :) Przejde do mojego głównego...
§ Umowa o prace ,a renta rodzinna, problem z Zus-em (odpowiedzi: 6) Witam, pod koniec marca podpisałem umowę o prace, z racji pobieranej renty rodzinnej, wypełniłem taki świstek o uzyskiwanych dochodach, żeby...
§ student - renta rodzinna a umowa zlecenie (odpowiedzi: 2) witam , mam problem rozliczając pit wychodzi mi na zero. jestem studentką , mam rente rodzinną i pracowała na umowie zlecenie kwota z tej umowy to...
§ Renta rodzinna, umowa zlecenie, student (odpowiedzi: 2) Witam, mam problem z zaświadczeniem o dochodach, ostatnio dostałem listownie pouczenie z Zus ze nie dostarczyłem zaświadczenia o dochodach za 2011 r....
§ Renta rodzinna, student, umowa o pracę (odpowiedzi: 5) Dzień dobry. Przepraszam za mój pierwszy post od razu w stylu "wałkowane wiele razy", ale mam kilka pytań odnośnie renty rodzinnej. Jestem...
§ student+renta rodzinna+umowa o pracę (odpowiedzi: 1) studiuję zaocznie, otrzymuję rentę rodzinną, pod koniec stycznia dostałam umowę o pracę. czy z wynagrodzenia za pracę pracodawca powinien odciągać mi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:32.