Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. - Forum Prawne

 

Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Kilka dni temu przyszło mi z ZUSu pismo: Zus Zwraca się z prośbą o nadesłanie informacji od kiedy pani XXYY uczęszczała na zajęcia. nadmieniamy że na zaświadczeniu z dnia 09.03.2009r. podano że w/w zapisała się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Zamknięty temat
 
02-04-2009, 18:04  
werka2223
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Kilka dni temu przyszło mi z ZUSu pismo: Zus Zwraca się z prośbą o nadesłanie informacji od kiedy pani XXYY uczęszczała na zajęcia. nadmieniamy że na zaświadczeniu z dnia 09.03.2009r. podano że w/w zapisała się do szkoły 20.09.2008r. jednocześnie prosimy o nadesłanie informacji od kiedy powtarza semestr na zaświadczeniu podano tylko informację że wyraziła wole powtarzania semestru I DNIA 28.02.2009R.

Nawiazujac do tego pisma nadmieniam,ze nigdy nie zostałam skreslona z listy uczniow (a bynajmniej szkola nie spoinformowala mnie o takiej sytuacji).
Wiem,ze szkoły obowiązkiem jest przedstawienie moich nieobecnsci w szkole ZUSowi,a niestety z przyczyn niezaleznych odemnie nie uczęszczałam na zajęcia.Ale przeciez bylam ich uczniem -jak juz pisalam wyzej szkoła mnie nie skreśliła z listy uczniów oraz przedstawilam ZUSowi wszystkie zaswiadczenia ze szkoły,ze jestem ich sluchaczem.Nadmienie rowniez to ,ze teraz juz normalnie uczeszczam na zajecia od jakis 3 tygodni.

Czy znajdę gdzieś konkretne przepisy wobec tej kwestii - "pobierania nauki"? Przecież musi to być uregulowane w stosownych artykułach... Bo ja rozumiem, że skoro nie zostałam skreślona, to tym uczniem byłam, pomimo zerowej frekwencji.
Moje pytanie jest nastepujące czy Zus w takiej sytuacji moze domagac sie zwrotu pobieranej renty od 20.09.2008r.
werka2223 jest off-line  
02-04-2009, 18:54  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.089
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Art. 68. 1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Skąd ten strach? Skoro szkoła nie skreśliła Ciebie z listy uczniów, to nie masz się czego obawiać. Być może szkoła po piśmie ZUS zainteresuje się "nieobecnościami" i podejmie w tej sprawie jakieś kroki, bo przecież nie można być wiecznie uczniem i nie pokazywać się w szkole (to już zapewne regulują przepisy oświatowe i regulamin szkoły).
Poza tym trudno być wróżką w tej sprawi nie znając wieku ucznia, typu szkoły itd, a przede wszystkim powodu nieobecności, bo inaczej traktuje się nieobecność z powodów zdrowotnych (udokumentowanych), a inaczej najzwyklejszą bumelkę.

Poza tym 'kontynuowanie nauki", nie oznacza "bycie na liście uczniów". Może szkoła skreśliła Ciebie z listy uczniów, ale nie mogła Ciebie o tym zawiadomić bo byłaś nieosiągalna. Znam takie przypadki To oczywiście tylko moje przypuszczenia i wróżenie z fusów.
Morena jest off-line  
02-04-2009, 22:19  
werka2223
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

"Być może szkoła po piśmie ZUS zainteresuje się "nieobecnościami" i podejmie w tej sprawie jakieś kroki, bo przecież nie można być wiecznie uczniem i nie pokazywać się w szkole (to już zapewne regulują przepisy oświatowe i regulamin szkoły)".

cytujac Pani wypowiedz to nie szkoła interesuje się moimi nieobecnosciami,tylko Zus wysłał do mnie w/w pismo i takie samo wysłali do szkoły,wiec dziś kontaktowałam się ze szkołą i odpowiedziano mi ,ze jeśli dostaną takie pismo szkoła jest zobowiązana im wysłac pismo zwrotne wraz z wykazem moich nieobecnosci na zajeciach,zgodnie z prośbą ZUSu.(I co do tej kwesti nie mam żadnych zastrzeżeń).Lecz z drugiej strony nie widzą problemu,ponieważ nadal jestem i byłam ich uczniem i ZUs dostał wszystkie zaświadczenia
Co do drugiej kwestii,szkoła musi mnie zawiadomić o tym,ze zostałam skreślona z listy uczniów jeśli taka sytuacja zaistniała a żadnego takiego pisma nie otrzymałam.Więc ZUSu nie mogłam o tym poinformować.
A moje pytanie dokładnie dotyczy tego,czy jeśli Zus otrzyma takie pismo od szkoły (a otrzyma napewno ) to czy ma prawo domagać się zwrotu pobieranej renty od 20.09.2008r.
skoro nadmienie jeszcze raz wszystkie zaświadczenia Zus otrzymał a z tego co mnie wiadomo nadal jestem uczniem tej szkoły i nie zostałam skreślona z listy uczniów,troszkę czytałam na ten temat i znalazłam strone która mówi,ze ZUs nie ma takiego prawa (wysyłam link)
Artykuł - Renta rodzinna przysługuje do czasu skreślenia z listy uczniów by łódzki adwokat. Prawo pracy - Poradnik Prawny On-Line, Artykuły z dziedziny prawa karnego i prawa podatkowego. Bazpłatne porady prawne.
,lecz wypowiedzi ludzi na forach znajdujących się w takiej samej sytuacji mówi niestety coś innego i zgodnie twierdzą,że niestety muszą oddawać pieniądze wraz z odsetkami.
werka2223 jest off-line  
02-04-2009, 22:24  
werka2223
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

nadmienię jeszcze,że jest to studium policealne w trybie zaocznym.
werka2223 jest off-line  
03-04-2009, 16:46  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.089
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

1. Niepotrzebna jest taka ekscytacja. To ZUS wyda decyzję, jeśli ją oczywiście wyda.

2. Chyba niedokładnie przeczytałaś mojego posta:
Gwoli przypomnienia: "Skoro szkoła nie skreśliła Ciebie z listy uczniów, to nie masz się czego obawiać."
Dziękuję za wyszukanie artykułu na potwierdzenie moich słów


2. Dziwię się, że ZUS wymaga zaświadczenia od ucznia. Najczęściej korespondencja w sprawie "kontynuowania nauki" i wystawianych zaświadczeń jest prowadzona ze szkołą.

3. Są szkoły, które jeżeli otrzymują czesne to nie obchodzi ich czy uczeń uczęszcza na zajęcia, oczywiście do czasu Tak samo jak są uczniowie, którzy uważają, że skoro zapłacili to zaświadczenie im się należy.
Morena jest off-line  
03-04-2009, 17:57  
werka2223
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Tak i takie pismo dostała szkoła,ja dostałam kopie tej samej treści,Zus napisał tam,ze sa zobowiązani poinformowac mnie o tym jakiej tresci wysłali pismo do szkoły.Normalna procedura.Dzis rozmawiałam ponownie z sekretarką i ona potwierdziła ,ze dziś rowniez dostali takie same pismo i w poniedzialek beda na nie odpisywac.

"woli przypomnienia: "Skoro szkoła nie skreśliła Ciebie z listy uczniów, to nie masz się czego obawiać."
Dziękuję za wyszukanie artykułu na potwierdzenie moich słów"

Niby tak jest ,ze nie ma sie czego obawiac,ale czytajac duzo na ten temat niestety wychodzi na to,ze pieniadze trzeba bedzie oddawac,teraz jest to "gdybanie"przekonam sie dopiero,jak Zus dostanie pismo od szkoły i zobaczymy co postanowi dalej.
werka2223 jest off-line  
20-04-2009, 15:34  
AgaS83
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Witam!
30 kwietnia mam rozprawę w sądzie w podobnej sprawie. . . nie uczęszczałam regularnie do szkoły, ale nie zostałam skreślona z listy uczniów, ZUS domaga się zwrotu świadczenia. Jakie mam szanse na wygranie tej rozprawy?
Zanim napisałam odwołanie do sądu złożyłam ponowne zaświadczenie do ZUS-u że nie zostałam skreślona z listy uczniów, niestety ZUS odrzucił to zaświadczenie i sprawa trafiła do sądu. . .
AgaS83 jest off-line  
20-04-2009, 17:13  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.089
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Proponuję poczekać na wyrok Sądu

PS.Czyżby "młodzież" odkryła nowy sposób na wyciąganie kasy z ZUSu ??
Morena jest off-line  
01-10-2009, 12:31  
asia160
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Witam czy ktoś może powiedzieć mi konkretnie jak to jest z tym zwrotem świadczeń do ZUS ? Ja też mam dokładnie ten sam problem i nie wiem co robić . ZUS wymaga zwrotu renty powołując się na podstawy art.138 ustawy z 17 grudnia 1998 (Dz.U. z 2004r. Nr39, poz.353 ze zm.) oraz* art.84us.1* ,ust.9*i 11*ust z dnia 13 pażdziernika1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.Nr137, poz.887 ze zm.) Dodam że chodziłam na studium po LO zaocznie, roczne i z listy zostałam skreślona 30 czerwca ,czyli z końcem roku szkolnego
asia160 jest off-line  
06-10-2009, 10:35  
Majkigru
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Witam mam trochę inny problem ale odrobine nawiązujący do tego teamtu. Otóż dnia 17 września moja uczelnia utraciła uprawnienia do nauczania kierunku informatyka. Dzwoniąc do dziekanatu dowiedziałem się że formalnie kierunku już nie ma więc nie pobieram nauki ale jeszcze nas nie skreślili z listy studentów i prawdopodobnie nastąpi to dopiero dnia 10 października. następnie napisałem pismo do rzecznika praw studenta z moja sprawa to dostałem od neigo taką odpowiedź "Cofnięcie uprawnień uczelni / wydziału zamiejscowego do prowadzenia studiów na danym kierunku nie skutkuje utratą statusu studenta." Oczywiście z dniem 2 października załatwiłem sobie nowe zaświadczenie z innej uczelni czyli formalnie 14 dni byłem studentem bez kierunku ale nie skreślonym z listy . troche zagmatwana sprawa ale czy ze strony ZUSU za te 14 dni mogę się czegoś obawiać. Proszę o pomoc bo już nie mam się do kogo zgłosić jak ide do ZUSU to pracownicy nic nie wiedzą miejscowi
Majkigru jest off-line  
18-01-2010, 19:32  
asia160
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Witam 1-10-2009 pisałam o rozprawie w sądzie o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. No i 18-01-2010 miałam rozprawę na którą poszłam i WYGRAŁAM.
asia160 jest off-line  
10-06-2010, 09:21  
marcom
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Mam pytanie odnośnie renty. Chodzę do szkoły policealnej zaocznej jestem teraz na II semestrze ale nie zalicze tego semestru, nie zawsze byłem na zajęciach od września 2010 chce powtarzać semestr. Czy zus może zabrać mi rentę za nieobecności w szkole? Cały czas jestem na liście uczniów. Chciałbym się dowiedzieć od jakiejś konkretnej osoby co o tym myśleć. Jest sporo wypowiedzi ale niestety nie wszystkie są zrozumiałe. Poroszę o odpowiedź
marcom jest off-line  
10-06-2010, 12:50  
Siisii
Moderator globalny
 
Posty: 20.896
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach, III AUa1524/07

Cytat:
Prawo do renty nie jest uzależnione od frekwencji ucznia w zajęciach szkolnych. Świadczenie to przysługuje bowiem od dnia podjęcia nauki do dnia jej ukończenia w planowanym terminie lub utraty statusu ucznia (studenta) wskutek skreślenia z listy uczniów (studentów) przez właściwy organ określony w statucie szkoły. Przepisy o rencie rodzinnej nie uzależniają prawa do tego od pozytywnych rezultatów edukacji, ewentualnego powtarzania semestrów. Jedyny warunek to kontynuowanie nauki i ograniczenie wiekowe.
Siisii jest off-line  
10-06-2010, 14:41  
marcom
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Siisii dzięki bardzo już jestem spokojny
marcom jest off-line  
14-06-2010, 20:15  
elfus
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Renta rodzinna.Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń.

Witam
Jestem ciekaw jednej sprawy. Wiem, że ZUS nie może karać za nieobecności ani nie zdanie na kolejny semestr ponieważ nigdzie w przepisach nie ma mowy o "posiadaniu" konkretnej frekwencji. Ale czy mogą ukarać jeżeli większość nieobecności nie jest formalnie usprawiedliwiona np. zwolnieniem lekarskim?
elfus jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta rodzinna - zwrot nienależnie pobranych świadczeń? (odpowiedzi: 2) Witam. Moja sytuacja wygląda następująco - wraz z mamą pobieram rentę rodzinną. W tym roku jednak trochę się spóźniłem z dostarczeniem dokumentów...
§ ZUS - renta rodzinna: zwrot nienależnie pobranych świadczeń (odpowiedzi: 3) Witam, pobierałem rentę rodzinną przez kilka lat, do sierpnia tego roku. Od marca tego roku przestałem się uczyć, nie zgłosiłem tego ZUS-owi....
§ Decyzja o zwrocie nienależnie pobieranych świadczeń (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, dzisiaj do domu listonosz przyniósł mi list z ZUS-u z decyzją o zwrocie nienależnie pobieranych świadczeń - z ubezpieczeń...
§ Decyzja o zwrocie niezależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych (odpowiedzi: 2) Witam. Chciałbym prosić wszystkich o poradę związku z problemem umieszczonym w temacie. Uczęszczałem do szkoły policealnej przez rok po czym mój...
§ Decyzja o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń z ubezpiczeń (odpowiedzi: 1) Witam, prosze o pomoc...19.IX rozwiązałam stosunek pracy,a 23 została wznowiona renta z tytułu niezdolności do pracy,wypłata renty nastąpiła 25 X...
§ Decyzje o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń... (odpowiedzi: 1) Witam :) Problem mój polega na tym, że ZUS w stosunku do mojej mamy wydał "decyzje o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń przez inna osobę niż...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:57.