Stypendium socjalne na II stopniu studów - Forum Prawne

 

Stypendium socjalne na II stopniu studów

Pomożecie mi w interpretacji przepisu ustawy PSW 5.287) Studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, nie przysługują świadczenia, o których mowa w art. 173, chyba że kontynuuje on studia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
26-06-2014, 10:54  
BennyBenassi
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Stypendium socjalne na II stopniu studów

Pomożecie mi w interpretacji przepisu ustawy PSW
5.287) Studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, nie
przysługują świadczenia, o których mowa w art. 173, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego
stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.

Jestem aktualnie po pierwszym roku studiów magisterskich i wezmę teraz urlop dziekański a jednocześnie rozpocznę studia magisterskie na innym kierunku to będę mógł brać stypendium na tym noworozpoczętym kierunku przez najbliższy rok a następnie po zakończeniu dziekanki na tym pierwotnym? Warunek zakończenia studiów mgr nie będzie wypełniony, ponadto zmieszczę się w 3 latach, więc będę miał prawo do korzystania z pomocy materialnej. Chodzi mi głównie o stypendium dla niepełnosprawnych oraz socjalne.
BennyBenassi jest off-line  
26-06-2014, 13:54  
mechanik_
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Stypendium socjalne na II stopniu studów

Realia w naszym kraju, zmuszają, aby aż tak kombinować?

Znam przypadek, że student studiował dziennie 2-3 lata, odwidziało mu się i rozpoczął inny kierunek na tej samej uczelnie. Na obu kierunkach otrzymywał socjalne i styp. dla niepeł.

W Twoim przypadku, chyba to nie przejdzie. Zamierzasz dziekankę, czyli nie rezygnujesz ze studiowaniu na kierunku pierwszym. Zresztą ubiegając się o stypendium masz obowiązek złożyć oświadczenie (chyba na każdej uczelni tak jest?!), jakie studia skończyłeś, gdzie studiujesz itd (dziekanka nie sprawia, że nie jesteś studentem tego kierunku).

Moim zdaniem to nie przejdzie, lepiej skończyć studia i rozpocząć pracę/wyjechać co kto lubi.

PS: Z innej bajki, skoro lubisz się uczyć to są jeszcze studia III stopnia. Kolejne 4 lata gdzie przysługuje stypendium socjalne, dla niepeł. itd
mechanik_ jest off-line  
26-06-2014, 17:53  
fewa5
Stały bywalec
 
fewa5 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.943
Domyślnie RE: Stypendium socjalne na II stopniu studów

studiując jednocześnie na 2 kierunkach stypendium socjalne możesz brać na wskazanym przez siebie kierunku
fewa5 jest off-line  
27-06-2014, 08:44  
BennyBenassi
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Stypendium socjalne na II stopniu studów

Nie za bardzo mnie zrozumieliście. Ja absolutnie nie chce brać stypendiów na dwóch kierunkach. Byłoby to niezgodne z prawem oraz niemoralne.
Po prostu chce wydłużyć okres studiów magisterskich do 3 lat. Tak wiec na kierunku pierwotnym wziąłbym urlop dziekanski i nie pobierał stypendium na tym kierunku oraz rozpocząłbym nowy kierunek i na nim już pobierał. Natomiast w następnym roku studiowałbym już równolegle na obu kierunkach a stypendium pobierał już tylko na jednym wybranym.
Drugi kierunek mam gratis bo to Uniwersytet Warszawski, który całkowicie odstąpił od opłat za drugi kierunek.
Będzie to wyglądało tak:
stypendium
2013/2014 UW I
2014/2015 UW II, na UW I dziekanka bez stypendium
2015/2016 UW I lub UW II

Tak legalnie spełnie warunek pobierania stypendium na II stopniu przez okres max 3 lat.


Kolego mechanik, niestety z moją niepełnosprawnością wyjazd nie ma racji bytu. Normalna praca jest problematyczna, gdyż będąc na stażu ewidentnie dostrzegałem przejawy braku akceptacji dla mojej obniżonej sprawności i efeketywności. Gdyby nie pieniądze z UE, nie pracowałbym tam na rynkowych zasadach. A tak to mam możliwość jeszcze jakieś pieniążki mieć ze stypendium, żeby odciążyć rodzinę, a jednoczesnie zdobyć lepsze wykształcenie, które pozwoli zdobyć pewną przewagę nad pełnosprawnymi.
BennyBenassi jest off-line  
27-06-2014, 08:52  
fewa5
Stały bywalec
 
fewa5 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.943
Domyślnie RE: Stypendium socjalne na II stopniu studów

odpowiedziałam ci zupełnie prawidłowo
fewa5 jest off-line  
27-06-2014, 10:21  
mechanik_
Użytkownik
 
Posty: 96
Domyślnie RE: Stypendium socjalne na II stopniu studów

Cytat:
Napisał/a BennyBenassi Zobacz post
Nie za bardzo mnie zrozumieliście.
Zrozumiałem Twoją sytuację.
Cytat:
Napisał/a BennyBenassi Zobacz post
Ja absolutnie nie chce brać stypendiów na dwóch kierunkach. Byłoby to niezgodne z prawem oraz niemoralne.
I tak nikt nie dałby Ci kasy na dwóch kierunkach. Czasy się te skończyły, podobno kilka lat temu przechodziło to... (przynajmniej w kwestii styp. dla niepeł.)
Cytat:
Napisał/a BennyBenassi Zobacz post
Tak legalnie spełnie warunek pobierania stypendium na II stopniu przez okres max 3 lat.
Taki sam efekt można osiągnąć zawalając rok i powtarzając go
Cytat:
Napisał/a BennyBenassi Zobacz post
niestety z moją niepełnosprawnością wyjazd nie ma racji bytu. Normalna praca jest problematyczna, gdyż będąc na stażu ewidentnie dostrzegałem przejawy braku akceptacji dla mojej obniżonej sprawności i efeketywności. Gdyby nie pieniądze z UE, nie pracowałbym tam na rynkowych zasadach.
Cytat:
Napisał/a BennyBenassi Zobacz post
a jednoczesnie zdobyć lepsze wykształcenie, które pozwoli zdobyć pewną przewagę nad pełnosprawnymi.
Jak dla mnie to "trochę" sprzeczne co piszesz. Lubisz się uczyć są studia III stopnia, jak wspomniałem #2
Skąd wśród młodych MIT, że "skończę dwa kierunki = będę bardziej wartościowy na rynku pracy".
Można skończyć zawodówkę/technikum od reki zacząć pracę i spełniać się zawodowo

Podsumowując:
Raczej ciężko spotkać Ci tu będzie studenta/pracownika UW, który udzieli odpowiedzi jakiej z chęcią byś przeczytał. Najlepiej popytać kolegów na studiach lub zapytać w dziekanacie.
mechanik_ jest off-line  
27-06-2014, 12:36  
Marta02
Stały bywalec
 
Posty: 923
Domyślnie RE: Stypendium socjalne na II stopniu studów

Zgodnie z ustawą Prawo o Szkolnictwie Wyższym bez problemu możesz każde ze stypendiów pobierać na noworozpoczętym kierunku i w kolejnym roku znów na pierwszym.
W sumie na drugim stopniu możesz pobierać stypendia przez okres okres do 3 lat. W jednym roku akademickim student każde ze stypendiów może pobierać tylko na jednym kierunku, a studiować może na dowolnej liczbie. Na mojej uczelni do każdego wniosku student dołącza oświadczenie, że nie pobiera tego stypendium na innym kierunku.

Nie jestem pracownikiem UW, ale zajmuję się stypendiami na Uniwersytecie w Białymstoku, a ogólne normy prawne są dla wszystkich uczelni takie same.
Marta02 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Stypendium socjalne a dochód uzyskany ze stypendium doktoranckiego (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, mam problem z zrozumieniem nowego przepisu odnośnie wliczania stypendium doktoranckiego do dochodu. Zaczęłam studia doktoranckie w tym...
§ Stypendium socjalne. (odpowiedzi: 1) Witam. Mam 20 lat i dostałam się na studia dzienne, na uczelni oddalonej od mojego miejsca zamieszkania o 60km. Chciałabym postarać się o stypendium...
§ Stypendium rektora na drugim stopniu studiów na drugim kierunku (odpowiedzi: 1) Dzień dobry. Studia pierwszego stopnia ukończyłam w roku akademickim 2012/2013 i podjęłam kontynuację na studiach drugiego stopnia w roku...
§ blagam o pomoc stypendium dla bezrobotnych a stypendium socjalne (odpowiedzi: 2) mam problem i prosze o porade. Aktualnie jestem studentka pierwszego roku studia stacjonarne i otrzymuje stypendium socjalne jednak nie chodze na...
§ stypendium socjalne i stypendium rektora na różnych uczlniach (odpowiedzi: 1) Witam, Studiuję dwa kierunki, każdy na innej uczelni. Czy mogę na jednym kierunku pobierać stypendium socjalne, a na drugim stypendium rektora? Czy...
§ Stypendium socjalne (odpowiedzi: 1) Proszę o informację czy do członków rodziny zalicza się również studiująca siostra (24 lata), która w zeszłym roku w lipcu wyszła za mąż?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:59.