Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne - Forum Prawne

 

Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne

Witam, Moja mama jest osobą niepełnosprawną. Ja dnia 30 czerwca 2013 roku ukończyłem studia stacjonarne. W trakcie studiów, na przełomie roku 2011/2012 przyznano mi świadczenie pielęgnacyjne na mamę. Mama posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
13-07-2014, 15:34  
shinzaki
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne

Witam,

Moja mama jest osobą niepełnosprawną. Ja dnia 30 czerwca 2013 roku ukończyłem studia stacjonarne. W trakcie studiów, na przełomie roku 2011/2012 przyznano mi świadczenie pielęgnacyjne na mamę. Mama posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na czas określony, w związku z tym po podtrzymaniu orzecznictwa o niepełnosprawności mamy, ubiegałem się ponownie o przyznanie świadczenia. Decyzje były zawsze pozytywne, aż do pewnego razu kiedy zostałem wezwany przez kierowniczkę Departamentu Świadczeń Rodzinnych. Był to koniec roku 2012. Kierowniczka powiedziała, że świadczenie, które otrzymywałem do tej pory zostało przyznane bezpodstawnie, powiedziała wprost, że było to ich niedopatrzenie i że obie strony będą musiały ponieść konsekwencje prawne. Dlatego też nie przyjęła mojego wniosku, a sprawę zamiotła pod dywan.

Po nowelizacji ustawy otrzymałam telefon z departamentu, w którym powiedziano mi abym złożył wniosek o wyrównanie świadczeń w związku z nowelizacją ustawy. Złożyłem wniosek i czekałem na decyzje. Ponownie otrzymałem wezwanie od Pani kierowniczki, która kazała mi wycofać wniosek, tak więc zrobiłem, ale nie do końca rozumiem o co w końcu chodzi.

Szukałem informacji w internecie, ale nie natknąłem się na konkretny przypadek, gdzie świadczeniobiorcą jest student studiów stacjonarnych. Jedynie wyczytałem, że przepisy nie regulują dokładnie kto może takie świadczenie otrzymać. Wyczytałem jedynie, że osoba otrzymująca świadczenie musi faktycznie mieć możliwość i czas na opiekę nad osobą niepełnosprawną. Ja takowe spełniałem. Musiałem dostarczać departamentowi swój harmonogram zajęć, aby to udowodnić.

Proszę o wyjaśnienie czy świadczenie mi się należało i czy mogę się domagać wyrównania?

Jeżeli świadczenie mi się nie należało a departament mi je przyznał, czy ponoszę jakieś konsekwencje prawne z tego tytułu? Przecież to ich niedopatrzenie, ja mam prawo złożyć wniosek, a decyzję podejmują oni.
shinzaki jest off-line  
13-07-2014, 16:29  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.130
Domyślnie RE: Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne

ubiegaj się o wyrównanie, skoro miałeś przyznane świadczenie, roztrząsanie teraz tematu czy Ci się należało jest bezpodstawne, przyznali? to ok, i są to TWOJE PRAWA NABYTE
Alicja Sikora jest off-line  
13-07-2014, 19:27  
shinzaki
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Pamiętam jeszcze jej tekst w stylu: zapominamy o sprawie i ja nie będę musiał zwracać tych pieniędzy, które już wziąłem. A w tym kraju to nigdy nic nie wiadomo, dlatego wolę się upewnić, że nic mi nie grozi?
shinzaki jest off-line  
13-07-2014, 19:35  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.130
Domyślnie RE: Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne

nic sobie z tego nie rób...nic nie zataiłeś, wiedzieli, że jesteś studentem, ba nawet żądali grafiku zajęć.....ich problem, teraz Ty jesteś na prawie i żądaj,swego
Alicja Sikora jest off-line  
13-07-2014, 20:44  
shinzaki
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne

Jeszcze jedno. Wyrównanie przysługuje za okres od 1 lipca 2013 do 14 maja 2014. Ja skończyłem studia z końcem czerwca 2013. Czyli aktualnie jestem uprawniony do świadczenia. Aktualnie od marca jestem na stażu z programu unijnego(otrzymuje stypendium).

1. Czy wyrównanie otrzymam za cały okres?

2. Czy będąc na stażu mogę otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne?
shinzaki jest off-line  
14-07-2014, 19:04  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.130
Domyślnie RE: Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne

hmmmm, staż może być potraktowany jako inna praca zarobkowa (stypendium), niestety, ten staż skończy się "sam z siebie" i nie będzie mowy o rezygnacji z zatrudnienia, szczerze? strasznie masz skomplikowaną sytuację i na ten moment nie umiem odpowiezdizeć
Alicja Sikora jest off-line  
15-07-2014, 14:21  
shinzaki
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne

Byłem w departamencie, ale kierowniczki akurat nie było. Rozmawiałem z kobietą, która ją zastępowała, była ona akurat przy rozmowie, kiedy kierowniczka mnie wezwała abym zrezygnował. Trochę pogadałem, ale to wiadomo, że z nią nic i tak się nie dogadam. Ta jedynie powiedziała, że mogę złożyć wniosek i ewentualnie wszystkie dokumenty trafią do jakiejś komisji i nie wiadomo czy się to nie skończy tak, że będę musiał zwracać im kasę.

Wiadomo, że ktoś odpowiada za to. W tym wypadku decyzje podjęła kierowniczka o przyznaniu świadczenia.

Czy na pewno w razie jakbym złożył wniosek i trafi to gdzieś wyżej to nie będę musiał im nic zwracać?

W dokumentach, które składałem nigdzie nie napisałem, że jestem studentem, ale także w żadnym punkcie nie pytali o studia. Także nie oświadczałem nigdzie, że NIE studiuje. Mojego harmonogramu, który im dostarczyłem na pierwszy rzut oka brakuje w ich dokumentach.

Z drugiej strony wiele osób studiuje dziennie i pracuje. Kolega studiował na AWF. Miał 3 dni zajęć i pracował. Mógłbym popołudniami dorabiać w jakimś McDonaldzie.

Powiedzieli mi, że i tak poszli na rękę dla mnie i tej sprawy nie roztrząsali. Ale wątpię, żeby Panie były takie wspaniałe i zataiły fakt, że przyznano mi świadczenie błędnie abym nie musiał ponosić żadnych konsekwencji.
shinzaki jest off-line  
15-07-2014, 15:09  
username1
Użytkownik
 
Posty: 187
Domyślnie RE: Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne

Na pewno nigdy nie ma, niemniej wiedz, że zwykle kierownictwo to zwykle osoby niekompetentne pilnujące tylko swojego stołka. Tj robia tak by jak co na nich nie było. Nie ugadaj sie z nim na jakieś układy to ty jesteś na prawie. Składaj śmiało wniosek jakby nie przeszedł odwołuj się choćby do SKO. Gwarantuje, że nie dopuszczą do tego i dostaniesz świadczenie.

Nie znam dokumentów które mowilby ze studiujac nie możesz dostawać świadczenia. Za to znam osoby (nie tylko niepełnosprawne), które na uczelni pokazyway sie tylko na egzaminach. Obecność na wykładach jest nie obowiązkowa, z ćwiczeniami zawsze mozna sie dogadać. Pamietaj, ze zanim coś zrobisz to proś o decyzje i podstawe prawną na piśmie jak idziesz rozmawiać nagrywaj.
username1 jest off-line  
15-07-2014, 18:33  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.130
Domyślnie RE: Świadczenie pielęgnacyjne a studia stacjonarne

dokładnie, niech wskażą Ci palcem w ustawie gdzie jest zapis, że opiekun nie może studiować??? można by mieć wątpliwości w przypadku dziennej szkoły średniej, ale studia?
Alicja Sikora jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Świadczenie pielęgnacyjne + zasiłek pielęgnacyjny (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie, 26 marca byłam z synem na komisji (wniosek złożony w listopadzie 2011), poinformowano mnie tam, że będę miała prawo do obu...
§ Świadczenie pielęgnacyjne (odpowiedzi: 10) Od kilku lat znajoma pobierała świadczenie pielęgnacyjne na rodzica. Teraz przy wywiadzie środowiskowym który według nowych zasad ma być...
§ Świadczenie pielęgnacyjne - pkt. 7 i 8 (odpowiedzi: 3) Czy jeśli mam orzecznictwo o niepełnosprawności z adnotacją pkt. 7 - "wymaga", pkt. 8 "wskazana" to dostanę świadczenie pielęgnacyjne? Szczególnie...
§ Świadczenie pielęgnacyjne (odpowiedzi: 1) W jakiej wysokości przysługiwało świadczenie pielęgnacyjne w 2004roku opiekunowi niepełnosprawnego dziecka?
§ Świadczenie pielęgnacyjne na chorą mamę i alimenty od ojca podczas studiów zaocznych (odpowiedzi: 2) Witam. Nie wiem czy jest na tym forum taki temat, nie znalazłam, więc piszę. Mianowicie mam pewne pytanie, otóż skończyłam technikum, idę na studia...
§ Świadczenie pielęgnacyjne (odpowiedzi: 11) Witam Jeżeli osoba posiadająca orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności pracuje i osiąga z tego tytułu dochód to czy jego niepracującej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:37.