Proszę o pomoc odnośnie renty. - Forum Prawne

 

Proszę o pomoc odnośnie renty.

Witam! Od 01.03.2006r. do 30.08.2006r. pobierałam rentę rodzinną po zmarlym ojcu która była dzielona na 2 osoby uprawnione razem z moim bratem- z którym nie prowadze wspólnego gospodarstwa domowego. Przedstawiłam ZUSowi zaświadczenie ze szkoły iż ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Zamknięty temat
 
07-05-2007, 18:06  
aneczka58
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie Proszę o pomoc odnośnie renty.

Witam! Od 01.03.2006r. do 30.08.2006r. pobierałam rentę rodzinną po zmarlym ojcu która była dzielona na 2 osoby uprawnione razem z moim bratem- z którym nie prowadze wspólnego gospodarstwa domowego. Przedstawiłam ZUSowi zaświadczenie ze szkoły iż w dniu 16.09.2006r. zostalam wykreślona z listy uczniów, ponieważ renta była pobierana do 30.08. bo tak też ukończyłam 25 lat myślałam ze bedzie wszystko w porzadku po czym dostałam kilka dni temu decyzje o nienależnie pobranym świadczeniu z ZUS z powodu nie uczestniczenia w zajęciach szkolnych(ZUS osobiście sprawdzał moje obecności w szkole których nie miałam).
Czy mają do tego prawo jeśli na 30.08. byłam na liście uczniów?
Czy mogę się starać o umożenie nienależnie pobranych świadczeń - jeśli tak jaki bym musiała podać powód żeby był dobry.
Czy jesli poprosze o rozłożenie na raty będe musiała spłacać razem z odsetkami które mi będą ciągle rosły jest to kwota 9000 więc nie uśmiecha mi się od ręki jej spłacić?
Czy mój brat który miał prawo w tym okresie do renty rodzinnej może prosić o przyznanie jemu tej części jeśli mi się ona nie należała za ten okres w pełnej wysokości?
Jak mam zachować się w tej sytuacji żeby z niej jakoś wybrnąć prosze i dziekuje za pomoc
aneczka58 jest off-line  
07-05-2007, 19:42  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

No bardzo mi przykro ale zgodnie z przepisami renta rodzinna przysługuje do ukończenia nauki w szkole jeżeli przekroczone jest 16 lat – nie dłużej niż do 25 (art. 68 ustawy o FUS)
I tak się składa, że na pewno byłaś pouczona, że należy powiadomić ZUS o fakcie zaprzestania nauki, jeżeli nie uczestniczyłaś w zajęciach a byłaś tylko na liście – nie uprawnia Cię to do pobierania renty – jest to świadczenie nienależne i ZUS ma prawo żądać jego zwrotu.
Zawsze możesz odwołać się do Sądu ale nie sądzę żeby Ci to pomogło w tej sytuacji.
Możesz złożyć wniosek o umorzenie nadpłaty, i nie ma takiego czegoś jak ‘dobry powód’ – umarzane są nadpłaty ludziom, którzy nie mają faktycznie środków do zapłaty, są ciężko chorzy itp. a Ty jesteś młoda i możesz podjąć pracę.
Jeżeli zawrzesz układ ratalny odsetki nie będą naliczane o ile będziesz realizować układ, jak zaprzestaniesz wpłat zostanie zerwany i będą naliczone odsetki.
Występując z wnioskiem o układ też musisz go uzasadnić, ponadto możesz zaproponować kwotę jaką jesteś w stanie spłacać. ZUS jednakże zawsze może Ci np. podwyższyć ratę jeżeli uzna że ta co podałaś we wniosku jest za niska.
asiasil jest off-line  
07-05-2007, 22:34  
aneczka58
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Dzieku za odpowiedz. Miałam rente przyznana tylko do sierpnia bo wtedy ukończyłam 25 lat i tak tez mam zaswiadczenie za szkoly ze bylam studentka, ale nie realizowalam obowiazku poniewaz nie chodzilamd do tej szkoly i na tej podstawie zuz chce zebym zwrocila świadczenie przez moje nieobedności - czyli to jest słuszne z tego co zrozumialam. Natomiast brakuje mi odpowiedzi co do tego czy mój brat ktrory w tym czasie pobieral polowe renty bo renta byla dzielona na mnie i na niego i ktrory wtedy byl uczniem moze wystapic o wyplate tej renty za okres 6 mc ktory ja mam zworcic ? Prosze o odpowiedz
Jeśli pracuje to nawet nie mam szans prosic o umozenie świadczeń nienależnie pobranych jedynie co mi zostaje to wniosek o rozlozenie na raty.
aneczka58 jest off-line  
08-05-2007, 20:22  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

brat nie ma podstaw do składania tego wniosku - przeliczenie ewentualne np jakbys wczesniej poinformowala o zaprzestaniu nauki nastapiłoby do miesiąca następnego po wniosku - brat byłby uprawniony do całości renty
w tej chwili taki wniosek będzie załatwiony odmownie zgodnie z art 129 ustawy o FUS - świadczenia są płatne od miesiąca w którym wpłynął wniosek
jeszcze jedna sprawa, zastanawia mnie jak to było, że szkoła skreśliła Cię dopiero w sierpniu skoro jak piszesz nie uczęszczałaś na zajęcia od marca, szczerze to może zależec też od szkoły - czy zajęcia były obowiązkowe, nie podeszłaś do examinów itp - możesz spróbować odwołać się do sądu że do miesiąca sierpnia miałaś status 'ucznia/studenta' Ocena sądu może być różna, tak jak Ci pisałam podejście że nie uczęszczałaś albo można traktować to bardzo 'formalnie' - była na liście uczniów. Sędzią nie jestem więc trudno powiedzieć jednak moim skromnym zdaniem było to świadczenie nienależne.
asiasil jest off-line  
08-05-2007, 21:49  
aneczka58
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Dziekuje za konsultacje. Rentę mialam do sierpnia a we wrześniu bylam dopiero skreslona z listy uczniow byla to szkola zaoczna, wczesniej skoncylam mag a pozniej zapisalam sie dodatkowo do szkoly jezyka angielskiego zeby kontynuowac pobieranie renty, zastanawia mnie jednak fakt ze trzeba byc studentka by pobierac swiadczenie ja nia bylam wiec dla mnie bylo wszystko jasne jest dla mnie bezzasadne ze zus powoluje sie na nieobecnosci w szkole ( w szkole zocznej przeciez obecnosc sprawdzana jest raz na ruski rok) jesli wczesniej bylabym skreslona z listy ucznow odrazu bym poinformowala zus jest to przeciez logiczne. w art.68 pkt 2 jest napisane ze do ukonczenia nauki - nie ma wyraznie napisane uczestnictwo w zajeciach czyli nauke ukonczylam we wrzesniu ciagle bylam na liscie studentow. Pozatym gdy przedstawialm zaswiadczenie we wrzesniu tak jak mnie zus o to prosil nie kwestionowali tego zaswiadczenia odezwali sie dopiero po 7 miesiącach. Myslalam rowieniez o artykule 138 pkt2 iz świadczenie przyznanie nie bylo wyplacone na podstawie falszywych zeznan lub dokumentow poniewaz dokumenty jakie dostarczylam byly wporzadku rowniez nie wprowadzilam świadomie w bład organu zus. Chciala bym sie zglosic osobiscie do jakiegos radcy prawnego kroty zajmuje sie takimi sprawami jak Pani na podstawie dokumentow jakie posiadam moze mozna by cos wymyslec, ale nie mam pojecia gdzie takiego szukac, nasi radcy sa raczej od rozwodow a jesli pojce do zus do radcy przeciez nie bedzie mi podpowiadal jak mam zrobic by wyszło na moje. Jeśli juz lepiej zna Pani sprawe prosze mi poradzic co mam zrobic by jakos sie uchronic od spłaty tak wielkiej kwoty. Bardzo prosze o pomoc i Dziekuje jestem strasznie wdzieczna.
aneczka58 jest off-line  
09-05-2007, 20:27  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

W takiej sytuacji najlepiej sprobować z odwołaniem do Sądu. Niech Pani przedstawi swoje argumenty, że w Pani ocenie stanowisko ZUS jest nieuzasadnione. Udział radcy w tego rodzaju sprawach jest zbędny. Sąd oceni sprawę na podstawie akt ZUS i Pani odwołania - podstawa to najpełniej przedstawić swoje stanowisko w odwołaniu, ZUS odpowie, będzie rozprawa i zobaczymy. Nic to Panią nie kosztuje więc proszę spróbować.
Odwołanie składa się zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji.
Jeśli Pani sprawę przegra to wtedy tak pisałam powyżej wniosek o rozłożenie na raty.
asiasil jest off-line  
09-05-2007, 23:03  
aneczka58
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Dziekuje za okazana pomoc. Sprawdziłam również w regulaminie szkoły po jakiej nieobecności następuje skreślenie z listy studentów - odp. po 3 miesiącach wiec jeśli od lutego nie chodziłam na zajęcia dlaczego skreślili mnie dopiero 16.09 z tego wynika ze obecności nie były skrupulatnie sprawdzane czego nie moga pisac w piśmie do zusu odpisujac ze nie chodzilam bo przecza sami sobie (gdy tak bylo wykreslona bylabym po 3 miesiacach) prosze mi jeszcze powiedziec gdyby mi sie udalo czy zus moze zadac zwrot renty od momentu wykreslenia na 3 miesiace wczesnie ze nie chodzilam i jak by sie to liczylo jesli byl miedzy tym okres wakacji). Znalazłam jeszcze coś takiego z 2005.03.17 wyrok s.apel. IIIAUa 702/04 orzeczenie rejent 2005/6/166 w Warszawie " Przepisy o rencie rodzinnej nie uzależniają prawa do tego świadczenia od systematyczności nauki, jej pozytywnych rezulatatów, ewentualnego powtarzania semestru. Jedyny warunek to kontynuwanie nauki i ograniczenie wiekowe" Równiez znalazlam taki cytat 2004.11.24 wyrok SN I UK3/04 OSNP 2005/8/116 "W orzecznictwie sądów przyjomowano dotychczas ze o statusie ucznia decydują względy formalne. Mówiąc inaczej, uczniem jest ten, kto figuruje joko uczeń w ewidencji szkoły. Nie przestaje wobec tego być uczniem osoba faktycznie zwolniona z obowiązku uczęszczania do szkoły i wypełniania innych regulaminowych obowiązków szkolnych, ktora jednak nie została skreślona z listy uczniów". Co Pani o tym myśli po zapoznaniu sie z cala moja sprawa ktora mam nadzieje ze jasno naswietliłam mam jakieś szanse - jest Pani moją jedyna pomocą bo z bliskich i znajomych nikt sie na tym nie zna, polegam jedynie na Pani Przepraszam ze tak drecze ale ta suma spędza mi sen z powiek.
aneczka58 jest off-line  
10-05-2007, 11:34  
asiasil
Użytkownik
 
Posty: 105
Domyślnie

Mając całokształt sprawy na uwadze uważam, że może Pani się spokojnie odwoływać do Sądu Okręgowego, proszę powołać się w odwołaniu również na te wyroki, które Pani znalazła.
Nie ma potrzeby dywagować za ile miesięcy ewentualnie będzie zwrot czy będzie w ogóle. Proszę najpierw przeprowadzić sprawę sądową.
asiasil jest off-line  
10-05-2007, 16:17  
aneczka58
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Dziekuje za pomoc! Mam nadziej ze sie uda
aneczka58 jest off-line  
05-07-2007, 17:10  
aneczka58
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Witam, złozyłam odwołanie w ww spr. i właśnie dostałam odp z sądu tylko nie wiem jak to zrozumieć cytuję - na podstawie art.467 paragraf 4 k.p.c zarządzam zwrot akt sprawy - zus celem wydania obigatoryjnej decyzji w przedmiocie możliwości orzeczenia o odstąpieniu od obowiązku żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z art 138 ust.6 ustawy emerytalnej z 17.12.1998r. (Dz.U. nr 39, poz. 353 z 2004r. ) zgonie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 24.11.2004r. I UK 3/04 zam. OSNAP nr 8/2005, pox.116.
Czy mogę prosić o pilne wyjaśnienie bo się strasznie denerwuję dziękuję .
aneczka58 jest off-line  
11-07-2007, 16:53  
aneczka58
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Witam, czy moge prosić o odp na moje ostatnie pytanie.
aneczka58 jest off-line  
05-01-2008, 21:28  
aneczka58
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Witam, chcialam tylko dać znać ze wygralam tą sprawę. Jednak jak się chce to można inaczej byłam bym w plecy o kilka ładnych kawałków ale jednak się udało. Wiec warto walczyć o swoje bo zus szuka łosi którzy się poddają bez walki. pozdrawiam
aneczka58 jest off-line  
06-01-2008, 13:03  
Mad2211
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie

Grtaulacje,ciesze sie ze wreszcie znalazła sie osoba która dała przykład ze z ZUS em mozna wygrac.Pozdrawiam
Mad2211 jest off-line  
12-05-2009, 15:27  
molinezja23
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Proszę o pomoc odnośnie renty.

Witam, mam bardzo podobną sytuację, czy złożenie do sądu odwołania jest płatne? Jeśli tak, to ile płaci się za taką rozprawę?
molinezja23 jest off-line  
12-05-2009, 16:05  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.114
Domyślnie RE: Proszę o pomoc odnośnie renty.

Za złożenie odwołania nie wnosi się żadnych opłat.
Morena jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Proszę o pomoc odnośnie Eniro (odpowiedzi: 12) Witam. Z góry chciałbym poinformować ,że w kwestii prawa jestem zielony. W styczniu tego roku otworzyłem firmę po "chwili" odezwali się do mnie...
§ Po 33dniach nie ma informacji odnośnie komputera. Proszę o pomoc (odpowiedzi: 2) 22,02,2013r oddałam komputer na gwarancji do sklepu, do dnia dzisiejszego nie oddano mi komputera, lecz poinformowano iż karta graficzna jest spalona...
§ Pomoc odnośnie renty i kredytu Proszę o Pomoc. (odpowiedzi: 2) Witam mam prośbę o rade i jakąś pomoc bo już nie radzę sobie z problemem.Chodzi o to ,że mam do spłaty reszte kredytu jest to ok 1700 zł gdy...
§ Pytanie odnośnie emerytury. Proszę o pomoc. (odpowiedzi: 1) Witam! Uprzejmie proszę o poradę - odpowiedz odnośnie następującej kwestii: Jaka jest kwota rocznego przeciętnego wynagrodzenia za lata...
§ Proszęo pomoc odnośnie sprzedarzy mieszkania (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich na forum. Mam pytanie odnośnie podatku od sprzedaży mieszkania. Nabyłem mieszkanie w 2010 roku i w 2011 chcę je sprzedać. Wiem że...
§ pytanie odnośnie spadku - proszę o pomoc (odpowiedzi: 1) Czy ruchomości wchodzą w skład spadku? - Chodzi o typowe wyposażenie domu jednorodzinnego + biżuteria złota i srebrna, w jaki sposób to dzielić -...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:16.