renta rodzinna po zmarlym mezu - Forum Prawne

 

renta rodzinna po zmarlym mezu

Witam. Przepraszam jesli juz taki post jest. Otoz moje pytanie brzmi nastepujaco. Czy mojej matce (lat 58 ) przysluguje renta po swoim mezu. Ojciec w chwili smierci mial nieskonczone 61lat nie byl ubezpieczony w chwili ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
12-04-2015, 16:12  
syzzyfik
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie renta rodzinna po zmarlym mezu

Witam. Przepraszam jesli juz taki post jest. Otoz moje pytanie brzmi nastepujaco. Czy mojej matce (lat 58 ) przysluguje renta po swoim mezu. Ojciec w chwili smierci mial nieskonczone 61lat nie byl ubezpieczony w chwili smierci. Ewentualnie jakie dokumenty byly by potrzebne? Dzieki za odpowiedzi.
syzzyfik jest off-line  
12-04-2015, 17:23  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.048
Domyślnie RE: renta rodzinna po zmarlym mezu

Za mało danych ...
proszę zapoznać się z poradnikiem
http://forumprawne.org/zabezpieczeni...-poradnik.html
Morena jest off-line  
13-04-2015, 22:04  
Allerhand
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: renta rodzinna po zmarlym mezu

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Zatem pierwszej kolejności musisz ustalić, czy Twojemu ojcu przysługiwałaby renta z tytułu niezdolności do pracy. Przesłanki są trzy:
1) jest niezdolny do pracy;
2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
3) niezdolność do pracy powstała w trakcie opłacania składek lub w okresie 18 miesięcy od ustania opłacania składek.

Jeśli tak, to w świetle art. 67 ust. 1 pkt 3 do renty rodzinnej uprawniony jest małżonek (wdowa, wdowiec).

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:
1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
Allerhand jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta rodzinna po zmarlym ojcu (odpowiedzi: 1) Sprawa wyglada tak: Osoba A jest niepelnosprawna umyslowo od urodzenia. Obecnie osoba A ma 28lat. Ojciec osoby A mial przyznana rente ZUS za siebie...
§ renta rodzinna po mezu (odpowiedzi: 6) witam,mam pytanie w marcu 2004 r zmarl moj maz,zostala mi przyznana renta rodzinna na 1 rok.Obecnie rente pobiera moja corka,poniewaz uczy sie,6...
§ renta rodzinna a rozliczenie podatkowe po zmarlym mezu (odpowiedzi: 3) Witam, mam takie pytanie bo dzis odebralam pit z zakladu pracy w ktorej maz pracowal w ubieglym roku zanim zmarl, po smierci meza zaczelam pobierac...
§ RENTA RODZINNA po zmarlym mezu-czy sie nalezy!? (odpowiedzi: 1) Witam! Jestem emerytka. Mam 63 lata. Moj maz zmarl w wieku 62 lat. Nie zdazyl pobrac swiadczenia emerytalnego. Mial 40 lat pracy. Wyliczony kapital...
§ Renta rodzinna dla zony(na emeryturze) po przedwczesnie zmarlym mezu (odpowiedzi: 9) Witam W czerwcu zmarl moj tata, mial wtedy 64,5 roku (ur. 20 grudnia). Staral sie o wczesniejsza emeryture, ale niestety nie mogl udowodnic pracy w...
§ emerytura/renta rodzinna po zmarlym mezu (odpowiedzi: 2) Kobieta lat 80 plus, otrzymujaca emeryture po zmarlym mezu w wysokosci 80%... Czy w sytuacji ponownego zamazpojcia traci uprawnienia po zmarlym mezu,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:19.