Wcześniejsza emerytura- sąd nie zauważył istotnego dokumentu - Forum Prawne

 

Wcześniejsza emerytura- sąd nie zauważył istotnego dokumentu

Witam, Wniosłem do ZUS o ustalenie prawa do wcześniejszej emerytury ze względu na pracę w warunkach szczególnych. ZUS uznał mi tylko 2 lata, a sąd I instancji 14 lat. Do uzyskania świadczenia zabrakło tylko 1 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
11-05-2015, 21:33  
Jolamjolam
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Wcześniejsza emerytura- sąd nie zauważył istotnego dokumentu

Witam,

Wniosłem do ZUS o ustalenie prawa do wcześniejszej emerytury ze względu na pracę w warunkach szczególnych. ZUS uznał mi tylko 2 lata, a sąd I instancji 14 lat. Do uzyskania świadczenia zabrakło tylko 1 roku.
Mój pełnomocnik postanowił złożyć apelację. Był w sądzie I instancji przejrzeć akta, ale nie znalazły się tam dokumenty z archiwum. Ja również sam pojechałem to sprawdzić i faktycznie nie znalazłem dokumentów udostępnionych przez archiwum. Złozono więc apelację na podstawie tego, co było w aktach.
Sąd apelacyjny oddalił apelację powołując się na te same uzasadnienie,co sąd I instancji.
Coś nie dawało mi spokoju i razem z pełnomocnikiem udałem się do sądu apelacyjnego przejrzeć akta. Tam w teczce były wpięte także dokumenty z archiwum i wśród nich znalazłem dokument- umowe o prace, stwierdzający, ze rok wcześniej niz wynikało z ustaleń sądu pracowałem na stanowisku znajdującym się w wykazie A rozporządzenia i wskazującym na pracę w warunkach szkodliwych.
Sąd w ogóle nie wzial tego pod uwagę.
Czy skarga kasacyjna będzie tutaj zasadna? Co mam robić?
Jolamjolam jest off-line  
14-05-2015, 20:58  
MATriuszek
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Wcześniejsza emerytura- sąd nie zauważył istotnego dokumentu

Jestem w takiej samej sytuacji. Mnie zabrakło 4 miesiące. W sądzie apelacyjnym znalazły się dokumenty archiwalne, które przejrzałem. Okazało się, że jest dokument, który potwierdzał iż pracę w szczególnych warunkach rozpocząłem 9 miesięcy prędzej. Co teraz ? Jestem załamany. Słyszałem o skardze kasacyjnej ale to strasznie długo trwa a ja nie mam już siły pracować.
MATriuszek jest off-line  
14-05-2015, 21:41  
Tadeusz M
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wcześniejsza emerytura- sąd nie zauważył istotnego dokumentu

Jeśli pojawił się nowy dowód, który nie był rozpratrywany przez sąd lepiej złożyć ponowny wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury powołując się na nowy dowód.
Zadzwoń na infolinię ZUS, powiedzą Ci to samo. Skarga kasacyjna jest bez sensu skoro możesz rozpocząc całe postępowanie od nowa nie tracąc czasu i pieniędzy na skargę.
Pozdrawiam

Tadeusz
specjalista ds. ubezpieczeń.
Tadeusz M jest off-line  
15-05-2015, 21:24  
MATriuszek
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Wcześniejsza emerytura- sąd nie zauważył istotnego dokumentu

Właśnie otrzymałem uzasadnienie wyroku. Sąd Apelacyjny potwierdza stanowisko Sądu Okręgowego,że pierwszy angaż jest datowany od 2.08.1980r co nie jest zgodne z prawdą bo wcześniejszy angaż wskazuje co innego. Przykre, że nasze Sądy wydają takie krzywdzące wyroki. Dziękuję Panie Tadeuszu za szybką i konkretną odpowiedź. Tak zrobię bo w tej sytuacji nie mam innego wyjścia.
MATriuszek jest off-line  
18-08-2015, 20:28  
MATriuszek
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Wcześniejsza emerytura- sąd nie zauważył istotnego dokumentu

Sugerując się odpowiedzią na zadane przeze mnie pytanie, złożyłem ponownie wniosek o emeryturę dołączając dokument, który otrzymałem z archiwum a który potwierdzał,że pracę operatora rozpocząłem prędzej. I żeby było śmieszniej ZUS wyliczył ,że przepracowałem ponad 15 lat w warunkach szczególnych a ponieważ w tym czasie byłem na zwolnieniach lekarskich nie przyznał mi emerytury. Po odjęciu L4 wyszło, że przepracowałem 14 lat, 11 miesięcy, 18 dni. I znowu piszę odwołanie do Sądu I instancji. Kiedy to się skończy?
MATriuszek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wcześniejsza emerytura (odpowiedzi: 4) Witam, Mój tata został zwolniony z pracy.Ma 62 lata i przepracowane 41 lat. Czy może starać się o wcześniejszą emeryturę?
§ wcześniejsza emerytura na niepełnosprawne dziecko a emerytura powszechna (odpowiedzi: 1) Witam! Moja ciocia w 1989r. przeszła na wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Osiągnęła już wiek emerytalny (ma 68...
§ Emerytura wcześniejsza a emerytura właściwa (odpowiedzi: 8) Jestem na emeryturze wcześniejszej w tym roku we wrześniu kończę 60 lat czy będę miała jeszcze przeliczaną emeryturę na 60 lat ( zaznaczam, że nie...
§ Wcześniejsza emerytura (odpowiedzi: 1) Witam,mam 48 lat i 28 lat pracy(składkowe).Czy mogę się ubiegać o emeryturę wcześniejszą?kiedyś można było jeśli miało się 50 lat,i 30 lat pracy.Jak...
§ Wcześniejsza emerytura => Normalna Emerytura? (odpowiedzi: 1) Mam pytanie, mianowicie jeśli dana osoba (moj ojciec) przeszedł pare lat temu na wcześniejsza emeryturę i defakto dalej na niej jest, to czy możliwe...
§ wcześniejsza emerytura (odpowiedzi: 1) Czy po kilku latach po przejściu na wcześniejszą emeryturę można przeliczyć jeszcze raz świadczenie emerytalne?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:05.