Cytat:
Napisał/a anulaws Witam
Czy w momencie uzyskania przez babcię orzeczenia o niepełnosprawności trzeba zamienić emeryturę na rentę ? jeśli tak czy będzie ona w tej samej kwocie co emerytura ?
Pozdrawiam |
Prawo nikogo nie zmusza do złożenia wniosku o świadczenie i już na pewno do rezygnacji z wypłacanej emerytury. Dość oszczędnie przedstawiłaś stan faktyczny, więc trudno doradzić.. Jeżeli szukasz pomocy rozpisz się ciut bardziej. Będzie można łatwiej i jaśniej odpowiedzieć. Teraz to łamigłówka.
Ile lat ma twoja Babcia? Do jakich świadczeń ma prawo z ZUSu? Czy twoja Babcia ma już ustalone prawo do emerytury w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy i płatną emeryturę jako korzystniejszą? Czy może ma emeryturę z urzędu przyznaną po rencie z tytułu niezdolności do pracy? A może pytasz o to czy powinna się dopiero o rentę starać? Czy chodzi ci o uprawnienie do dodatku pielęgnacyjnego z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji? Wtedy jak najbardziej może złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny i jeżeli lekarz orzecznik ustali taką niezdolność będzie otrzymywać go wraz z emeryturą w wysokości ok. 200 zł. Jeżeli jednak ukończyła 75 lat już go otrzymuje wraz z emeryturą (bo przysługuje on również z tytułu ukończenia 75 lat).
W sytuacji gdy osoba posiada uprawnienia do dwóch świadczeń np. emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy, prawo zachowuje się do obu ale zgodnie z przepisem ustawy wypłacane jest tylko świadczenie wyższe lub wybrane przez świadczeniobiorcę. Tak więc tylko na własne wyraźne życzenie można stracić finansowo - poprzez zadeklarowanie chęci pobierania tego niższego świadczenia (ZUS ze swej strony zawsze domyślnie wypłaca to wyższe, chyba, że świadczeniobiorca zadeklaruje chęć pobierania tego niższego).
Na pewno orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie mal nigdy nie jest podstawą do otrzymania świadczeń z ZUS, ten bowiem ustala prawo do świadczeń na podstawie własnych orzeczeń i na podstawie wniosku zainteresowanego. A nikogo do złożenia wniosku przecież zmusić nie można.