renta socjalna, renta rodzinna, działalność gospodarcza i wrodzona wada serca - Forum Prawne

 

renta socjalna, renta rodzinna, działalność gospodarcza i wrodzona wada serca

Witam serdecznie, mam wrodzoną wadę serca, dwa miesiące temu przeszłam dwie operacje jedną przeszczepu zastawki aortalnej a drugą ratującą moje życie bo miałam krwotok. Jest to wada wrodzona serca, leczona i będąca pod opieką kardiologów ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
08-06-2015, 17:46  
ciassteczkowa
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie renta socjalna, renta rodzinna, działalność gospodarcza i wrodzona wada serca

Witam serdecznie, mam wrodzoną wadę serca, dwa miesiące temu przeszłam dwie operacje jedną przeszczepu zastawki aortalnej a drugą ratującą moje życie bo miałam krwotok. Jest to wada wrodzona serca, leczona i będąca pod opieką kardiologów i kariochirurgów od 2 roku życia. Jako dziecko moi rodzice pobierali na mnie zasiłek pielęgnacyjny gdyż miałam umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Mój ojciec zmarł w 2010 roku również na serce (nie dożył przeszczepu) przez ostatnie lata życia pobierał rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Po jego śmierci pobierałam rentę rodzinną za zmarłego tatę, do momentu ukończenia szkoły w wieku 25lat.
Proszę mi powiedzieć jaką drogę powinnam obrać by dostać rentę rodzinną oraz rentę socjalną, lub jedną z nich. Dodam że czuję się bardzo źle, obecnie przebywam na L4 pooperacyjnym, ale komplikacje są coraz większe, podejrzewają pogłębienie się niewydolności serca. Mam 26 lat.
Po skończeniu pobierania renty rodzinnej po tacie otworzyłam działalnosć gospodarczą, ale w trakcie jej prowadzenia doszło u mnie do poważnego pogorszenia się zdrowia i natychmiast trzeba było operować moje serce. Teraz jestem bardzo słaba, bardzo szybko się męczę i czuję się coraz gorzej, lekarze mnie pilnują.
Dowiedziałam się ostatnio że mając takie problemy wrodzone zdrowotne mogłam bez wzgledu na wiek pobierac rentę rodzinną po tacie tylko muszę mieć orzeczenie o niepełnosprawności.
Bardzo proszę o pomoc, czy jest szansa by dostać rentę rodzinną po tacie i/lub rentę socjalną (dodam że działalność gospodarcza ledwo zipie więc dochody bardzo bardzo marne), wiedząc że wada jest wadą wrodzoną. Proszę o jakiekolwiek wskazówki co i jak najlepiej zrobić by otrzymać ją. Leki są coaraz droższe, ja mam coraz mniej siły by iść do pracy, spacery są dla mnie już bardzo męczące a co dopiero praca.
Z góry przepraszam za chaotyczną wypowiedz, i dziękuję za pomoc
ciassteczkowa jest off-line  
09-06-2015, 09:03  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: renta socjalna, renta rodzinna, działalność gospodarcza i wrodzona wada serca

W obu przypadkach (renta rodzinna i socjalna) będzie Ci potrzebne orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Takie orzeczenie wydaje ZUS. Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności się nie przyda.
Należy zacząć od skompletowania dokumentacji medycznej. Lekarz leczący powinien wystawić Ci formularz N-9. I oczywiście składasz wniosek o rentę socjalną (tu formularz: http://zus.pl/pliki/formularze/renta_soc.pdf) i dodatkowo o ponowne ustalenie prawa do renty rodzinnej. Najlepiej złóż wnioski jeszcze w czerwcu, bo jeśli dostaniesz prawo do rent, to będą płatne od miesiąca złożenia wniosków.
W przypadku renty rodzinnej prawo do niej ma osoba, która stała się całkowicie niezdolna do pracy do czasu ukończenia 16 lat lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 lat. Skoro miałaś wcześniej taką rentę, to znaczy, że pozostałe warunki są spełnione.
To samo orzeczenie lekarza orzecznika ZUS będzie uprawniało do renty socjalnej.

Zdarza się, że można pobierać obie renty jednocześnie. Stanie się tak wtedy, kiedy wysokość renty rodzinnej nie przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Łączna wypłata obu rent (rodzinnej i socjalnej) nie może przekraczać tych 200%.
marjory jest off-line  
09-06-2015, 09:59  
ciassteczkowa
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: renta socjalna, renta rodzinna, działalność gospodarcza i wrodzona wada serca

Bardzo dziękuję, dziś właśnie będę dzwonić do szpitala uniwersyteckiego w Prokocimiu by mi przygotowano moją dokumentację medyczną, oraz do szpitala Jana Pawła II w Krakowie gdzie też byłam leczona i operowana w ostatnim czasie.
Mam pytanie odnośnie kto najlepiej by było żeby mi wypisał wniosek? Lekarz rodzinny która prowadzi mnie od dziecka i która zna mój przypadek bardzo dokładnie, czy kardiolog lub kardiochirurg? Z kardiologiem jest taka sprawa że nie mam stałego swojego kardiologa ponieważ systematycznie leczona byłam w Prokocimiu w szpitalu dzieciecym ale do ukończenia 18 roku życia, potem zostałam przeniesiona do Jana Pawła II i tam przez 3 lata chodziłam do Kardiologa, ale tak jakoś życie się potoczyło że w czasie od 2010 roku zaprzestałam leczenia do dokładnie 2012roku, w 2012roku miała mnie jedna kardiolog, byłam u niej chyba 3 razy, potem znowu zaprzestałam leczenia aż do stycznia tego roku gdy z powodu grypy wylądowałam na sorze z osłabionym serduchem, poszłam prywatnie dla świętego spokoju do pierwszej lepszej kardiolog która mnie z automatu wysłała do kardiochirurga (prywatnie też) na wizytę, tam badanie echo i diagnoza że za miesiac operacja. Więc tak naprawdę najdłużej ma mnie moja rodzinna, a teraz od paru miesiecy kardiochirurg, dopiero teraz jestem pod opieką kardiochirurga (bo kolejna z resztą operacja mnie czeka) i już mam upatrzonego świetnego kardiologa z Krakowa. Bo zastanawiam się czy nie najlepiej byłoby tak żeby wniosek wypisała mi rodzinna, i dodatkowo bym wzieła od kardiochirurga i kardiologa zaświadczenie o stanie zdrowia? Myślicie że tak można?
A mam pytanie jeszcze jedno czy to że prowadzę działalność nie stoi na przeszkodzie by starac się o rentę socjalną lub rodzinną? (nie przekraczam dochodów, właściwie to przez stan zdrowia moja działalność przynosi teraz straty).
I jeszcze jedno czy na tych rentach mozna dorabiać? nie wiem w jakieś lekkiej pracy o ile się taka trafi?
Bardzo dziękuję za pomoc, nie powiem że czuje się jak wrak człowieka.
ciassteczkowa jest off-line  
09-06-2015, 11:30  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: renta socjalna, renta rodzinna, działalność gospodarcza i wrodzona wada serca

W sumie to wszystko jednak, który lekarz wypisze N-9 i tak dołączysz dokumentację medyczną. Lepiej taki, który dokładnie będzie mógł opisać Twój stan zdrowia i rokowania. Tutaj masz wzór N-9 do wglądu - http://zus.pl/pliki/formularze/N_9_2_4.pdf

Na obu rentach można dorabiać w warunkach przystosowanych do Twojego stanu zdrowia. Można też prowadzić własną działalność gospodarczą. Musiałabym pogrzebać w przepisach, czy w tym przypadku prawo do jednego ze świadczeń nie ulega zawieszeniu. Daj znać, jeśli takie informacje będą potrzebne.
marjory jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ renta rodzinna syna a działalnośc gospodarcza (odpowiedzi: 8) Witam Moja sytuacja wygląda tak: Jestem matką samotnie wychowującą dziecko , które po zmarłym ojcu otrzymuje rentę rodzinną z KRUS , nie byliśmy...
§ Renta socjalna a działalność gospodarcza (odpowiedzi: 2) Pytanie z pewnością zadane tysiąc razy, ale znajduję wątki już nieaktualne. Czy prowadzenie/rozpoczęcie działalności gospodarczej powoduje...
§ Renta rodzinna ,a renta socjalna z tytułu całkowitej niezdolności do prazy ZUS (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich! Widzialam ,ze kilka pytan na temat jednej ,jak i drugiej renty juz bylo. Jednak mam pytanie. Jestem osoba chora na...
§ Renta rodzinna, działalnośc gospodarcza, zatrudnienie. (odpowiedzi: 5) Witam, pobieram rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Z tego co się dowiedziałem przy załozeniu działalności gospodarczej musiałbym płacić jedynie...
§ działalnośc gospodarcza a renta rodzinna. (odpowiedzi: 4) Witam. Chciałbym prosić o wytłumaczenie poniższego tekstu gdyż nie do końca potrafie to zrozumieć. Otrzymuje rente rodzinna oraz zakladam działalnośc...
§ Renta socjalna a własna działalnosć gospodarcza (odpowiedzi: 1) Pobieram rentę socjalną, obecnie zastanawiam się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. czy w przypadku jej założenia będzie konieczne...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:14.