Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem - Forum Prawne

 

Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem

Witam. Niedawno zmarł mój ojciec, mam 20 lat i chcę od września kontynuować naukę. Chciałabym ubiegać się o rentę rodzinną. Obecnie mieszkam w miejscu oddalonym o 500 km od mojego domu. Byłam w miejscowym zus-ie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
18-06-2015, 15:36  
diblos
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem

Witam.

Niedawno zmarł mój ojciec, mam 20 lat i chcę od września kontynuować naukę. Chciałabym ubiegać się o rentę rodzinną. Obecnie mieszkam w miejscu oddalonym o 500 km od mojego domu. Byłam w miejscowym zus-ie dopytać co będzie mi potrzebne i dostałam informację, że będę potrzebować zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu mojego taty od 1998r. Jest to niemały problem, biorąc pod uwagę, że mój tata pracował w tym czasie w przeszło 6 placówkach. Jak mogę się o to ubiegać? Czy istnieje możliwość załatwienia tego w jakiś inny sposób? Czy w zus-ie w mojej miejscowości nie powinni mieć takich danych w swojej bazie?
diblos jest off-line  
18-06-2015, 18:33  
jeybee
Użytkownik
 
Posty: 276
Domyślnie RE: Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem

ZUS jest w stanie sam ustalić okres pracy twojego ojca tylko w okresie od 01.01.1999 r., tj. od kiedy powstały indywidualne konta emerytalne w ZUSie, umożliwiające to. Za wcześniejszy okres udowadnia jedynie wnioskodawca.
Pierwsze pytanie - Chodzi tylko o zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (RP-7)? To znaczy posiadasz świadectwa pracy ale problem tkwi w konieczności udokumentowania wynagrodzenia uzyskiwanego przez twego ojca w okresie ubezpieczenia?
Zarówno okresy zatrudnienia jak i zarobki dokumentować można wpisami w starej legitymacji ubezpieczeniowej. Rozejrzałbym się na twoim miejscu, czy ojciec takiej po sobie nie pozostawił.
Nie wiesz czy twój ojciec przed śmiercią miał ustalany kapitał początkowy? jeżeli tak, to dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia i wynagrodzenia z przed 1999 r. znajdują się już w ZUSie (a o tym chyba niekoniecznie wie inny oddział ZUS niż ten, który ustalał kapitał początkowy, nie do końca pamiętam).
Może być jednak i tak niestety, że będziesz musiała po prostu pobiegać po byłych pracodawcach twego ojca (lub co gorsza archiwach zakładowych, jeżeli pracodawcy ci już nie istnieją) i zdobyć świadectwa pracy oraz druki RP-7. Wymaga to oczywiście czasu i niekiedy stwarza duże problemy.
jeybee jest off-line  
19-06-2015, 13:41  
diblos
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem

Czyli jeśli dobrze rozumiem to jeśli mój tata miał ustalony kapitał początkowy to w zusie w jego miejscu zamieszkania wszystkie dokumenty na temat jego zarobków powinny być? Zarówno te przed 1999 r jak i późniejsze?


Jeśli chodzi o te zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu to dostałam takie druczki w miejscowym zusie i dowiedziałam się, że musze je dołączyć do wniosku o rente jeśli chcę tu go składać.

Niestety nie mam wglądu w żadne legitymacje ubezpieczeniowe czy też podobne dokumenty z racji, że jestem skłócona z matką, a do domu nie mam wstępu.

Czy mógłby ktoś w prosty sposób powiedzieć mi od czego powinnam w takim razie zacząć i jak się z tym uporać?
diblos jest off-line  
22-06-2015, 13:24  
diblos
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem

Nikt nie pomoże?
diblos jest off-line  
22-06-2015, 14:49  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem

Jeśli tata miał ustalony kapitał początkowy, to nie będziesz musiała zbierać dokumentów sprzed 1999 roku We wniosku zobaczysz, że pytają Cię, czy tata zgłaszał wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Poproś, żeby odszukali numer decyzji w tej sprawie w systemie (chyba, że masz gdzieś taką decyzję dla taty). A dane o zatrudnieniu po 1998 roku ZUS ma w systemie. Składasz więc wniosek o rentę rodzinną i potwierdzenie podjęcia nauki. Wniosek możesz złożyć w dowolnym ZUS-ie. Przekażą go gdzie trzeba.
marjory jest off-line  
22-06-2015, 14:56  
diblos
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem

Dzwoniłam właśnie do zusu i pani powiedziała mi, że muszę dostarczyć takie papiery, w przeciwnym razie rente obliczą z najniższej krajowej. Więc kto ma racje? ;/
diblos jest off-line  
22-06-2015, 14:59  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem

Wszyscy mają rację. Napisaliśmy - jeśli ma policzony kapitał początkowy. Jeśli nie ma, to trzeba dostarczyć dokumenty o zatrudnieniu i zarobkach sprzed 1999 roku.
marjory jest off-line  
23-06-2015, 19:11  
diblos
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem

Jeszcze raz dla jasności,pani w zusie powiedziała, że muszę dostarczyć również te po 1999r. Niezależnie od tego czy miał kapitał początkowy czy też nie. Wszystkie druczki rp-7 mają być dostarczone inaczej będą brali pod uwagę, że mój tata zarabiał najniższą krajowa.
A na moje pytanie: czy takich danych nie ma w zusie powiedziala, że nie ma i już.
diblos jest off-line  
25-06-2015, 09:33  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: Renta rodzinna po zmarłym ojcu - Problem

Nie chce mi się wierzyć, że powiedziała coś takiego, bo ani jedno zdanie nie jest prawdą, a to proste rzeczy są.
Informacje o zatrudnieniu i wysokości składek od 1999 roku są w bazie ZUS-u.
Informacje o wynagrodzeniach i zatrudnieniu do końca 1998 roku są natomiast ZUS-owi potrzebne. Instytucja ma je tylko pod warunkiem, że Twój tata dostał decyzję o wysokości kapitału początkowego.
Złóż wniosek. Jak będzie brakowało dokumentów, to i tak dostaniesz pismo, że masz je donieść.
marjory jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta socjalna a renta rodzinna po zmarłym Ojcu... (odpowiedzi: 27) Mam znaczny stopień niepełnosprawności, inwalidztwo powstało przed 16-tym rokiem życia, obecnie mam 35-lat! Pobieram rentę socjalną z ZUSu oraz...
§ Renta rodzinna po zmarłym ojcu (odpowiedzi: 5) Witam, od ponad roku nie żyje mój tato i od tamtego czasu pobieram rentę rodzinną. Niestety w chwili jego śmierci byłam osobą niepełnoletnią dlatego...
§ Renta Rodzinna po zmarłym Ojcu. (odpowiedzi: 4) Witam, chciałbym zapytać o nabycie renty rodzinnej po moim zmarłym (2 mies. temu) Ojcu , oto nurtujące mnie pytania: 1.Czy jest jakiś okres czasu...
§ Renta rodzinna - po zmarłym ojcu (odpowiedzi: 1) Witam, W grudniu 2013r. został wydany wyrok o przyznanie renty po zmarłym ojcu. Sprawa została zakwalifikowana jako wypadek (śmiertelny) w pracy....
§ Renta Rodzinna po zmarłym ojcu (odpowiedzi: 7) Witam. Mam problem i proszę o pomoc. 13 Października 2000r. została przyznana mi renta rodzinna w drodze wyjątku, z uwagi na wystąpienie w...
§ Renta rodzinna po zmarłym ojcu (odpowiedzi: 1) Witam. Moja sytuacja wyglada tak: Ojciec zmarl - otrzymywał rentę chorobową. Zostałem ja,brat oraz mama. Brat pracuje za granica wiec nie jest...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:59.