Zwrot nienależnie pobranego świadczenia. - Forum Prawne

 

Zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Witam serdecznie! Otrzymałem dzisiaj list z ZuSu w którym zostałem poinformowany że zgodnie z art. 138 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz. U. z 2015r poz ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
09-09-2015, 18:00  
Arch28
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Witam serdecznie!

Otrzymałem dzisiaj list z ZuSu w którym zostałem poinformowany że zgodnie z art. 138 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz. U. z 2015r poz 76 wzywa się mnie do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia w kwocie 6546,80 za okres 01.01.2014 - 30.06.2015 z tytułu "w w/w okresie renta rodzinna łączenie ze świadczeniem renty socjalnej została wypłacona w zawyżonej wysokości"

No powiem szczerze - WOW - jestem zaskoczony bo totalnie nie rozumiem o co chodzi. Aktualnie jestem na rencie socjalnej i rodzinnej. Socjalnej z powodu podstawowej choroby Leśniowskiego Crohna powstałej przed 14 rokiem życia tj. 2001r. natomiast rodzinnej gdyż w 2008 roku zmarł mój Ojciec. Nigdy niczego nie zatajałem, nie chodzi tu o szkołe etc. ZuS sam ustalał wartość renty i nagle po 1,5 roku ogarnął się że coś jest nie tak i być może za dużo wypłacają? Nie zdążyłem do nich dzisiaj zadzwonić bo infolinia czynna tylko do 18 ale chciałbym się w tej kwestii doinformować, 6500 zł dla rencisty to jednak sporo pieniędzy. Mam wrażenie że wszystko zaczęło się w momencie w którym moje papiery zostały przesłane z Zusu w Gorzowie Wlkp. w którym mieszkam do Wydziału Umów Międzynarodowych w Opolu. Papiery zostały tam wysłane w związku z pracą mojej mamy za granicą - jej również przysługiwała renta po ojcu, złożyła papiery w niemczech i poinformowała ZuS w polsce że tam pracuje, przesłali te papiery do Opola i zaczął się cały cyrk. Dlaczego wypłacali zawyżone świadczenie przez 15 miesięcy i nikt nie ogarnął że coś może być nie tak? Czy mogę coś w takiej sytuacji zrobić?

Pozdrawiam serdecznie!
Arch28 jest off-line  
10-09-2015, 13:40  
Arch28
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Dzwoniłem dzisiaj do ZuSu z pytaniem o co dokładnie chodzi - Pani w Zusie powiedziała że nie ma do końca akt tej sprawy i nie jest w stanie udzielić jakichś szczegółowych informacji ale mniej więcej chodzi o to że : Akutalnie jestem na rencie socjalnej z tytułu niezdolności do pracy + renta rodzinna po ojcu którą współdziele z moją mamą. Moja mama jakiś czas temu złożyła wniosek o przyznanie emerytury rezygnując tym samym z prawa do renty rodzinnej - co się okazuje - ja nie mogę jednocześnie pobierać renty socjalnej i rodzinnej ponieważ przekracza ona jakieś sumy - przeliczyli wszystko i wyszło że wypłacali mi za dużo o 433 złote przez 15 miesięcy. Stąd 6500 złotych do oddania. Czy to jest w ogóle legalne? Czuje się jakbym miał do czynienia z mafią a nie z instytucją rządową - przychodzi Ci pismo do domu w którym ktoś domaga się oddania 6500 zł tak ni z gruchy ni z pietruchy - Pani tłumaczy że mają dużo spraw etc. dlatego to tyle zajęło - no i faktycznie - gdyby mnie o tym poinformowano miesiąc czy dwa później i stosownie zmiejszono rente to dało by się tego uniknąć - tymczasem ja żyłem nieświadomy przez półtora roku i nagle dostaje pismo wzywające mnie do zapłaty takiej sumy.. Co mogę w tej sytuacji zrobić, udać się do prawnika?
Arch28 jest off-line  
10-09-2015, 15:38  
jeybee
Użytkownik
 
Posty: 276
Domyślnie RE: Zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

W grę więc wchodzi art. 9 ustawy o rencie socjalnej, który mówi wszystko:
"Art. 9. 1. W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu
świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy."
2. Renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy o ok. 400 zł."

Wersję wydarzeń widzę tak:
Gdy twoja mama zrezygnowała z renty ponownie ustalono wysokość przysługującego ci świadczenia. Twoja renta rodzinna wzrosła i w sumie z rentą socjalną przekroczyła dwukrotność najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy o te 400 zł.

ZUS się zagapił a sprawa wyszła zapewne w chwili przejęcia wypłaty przez inny oddział (wtedy przekazywane akta rentowe podlegają uprzedniej weryfikacji).
Niestety jeżeli w pouczeniu do decyzji przyznającej prawo do renty socjalnej jest zapis o braku prawa do wypłaty świadczenia w sytuacji wskazanej w powołanym wyżej art. 9 teoretycznie ZUS może żądać zwrotu nawet jeżeli ponosi współwinę przez gapiostwo (z tego powodu, że niby sam powinieneś zgłosić, że wypłacają ci za dużo, w końcu byłeś pouczony więc "wiedziałeś" jaka jest sytuacja).
Tak widzę wersję wydarzeń. Jakieś szanse są w sądzie.
jeybee jest off-line  
10-09-2015, 17:03  
Arch28
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Ale żeby zgłosić się do ZuSu musiałbym w ogóle wiedzieć że przysługuje mi 100% renty rodzinnej z uwagi na rezygnację mojej mamy z w/w. Tymczasem przez 1,5 roku nikt nie poinformował o zmianie sytuacji. Ja przez 1,5 r żyłem ze świadomością że jestem na rencie socjalnej + 50% renty rodzinnej bo nie otrzymałem informacji że z konkretnym dniem taka sytuacja wchodzi w życie. Nie powinienem zostać wcześniej upomniany żeby móc zareagować?
Arch28 jest off-line  
11-09-2015, 08:04  
marjory
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.779
Domyślnie RE: Zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Teoretycznie mógłbyś wystąpić o umorzenie (całości lub części), ale ponieważ masz stałe dochody, to raczej marne szanse. Na pewno nie powinni w tej sytuacji naliczyć odsetek - tego przypilnuj. Odwołanie do sądu nic nie kosztuje (tylko poświęcony czas na łażenie po sądach), więc możesz próbować.
marjory jest off-line  
21-09-2015, 13:18  
Arch28
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Hej to znowu ja, nasmarowałem odwołanie do sądu. Tylko mam teraz techniczne pytanie. Całe to pismo zostało wystosowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych w Opolu. Ja mieszkam w Gorzowie Wielkopolskim. Chciałbym złożyć odwołanie do sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gorzowie ale w pouczeniu jest adnotacja cyt. "Jeżeli Pan uważa, że niniejsza decyzja nie jest zgodna z przepisami lub ze stanem faktycznym, może wnieść odwołanie za pośrednictwem organu rentowego, który wydał decyzję od właściwego ze względu zamieszkania Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Po tym terminie decyzja staje się prawomocna.
W przypadku osób, którym decyzję w sprawie świadczeń emerytalno - rentowych wydała wyznaczona przez Prezesa ZUS jednostka organizacyjna Zakładu (np. jednostka realizująca umowy międzynarodowe ) właściwym jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę ta jednostka."

Czy to oznacza że pismo muszę zaadresować do sądu okręgowego w opolu? Tym samym jeśli odbędzie się rozprawa będę musiał jechać na nią do opola?
Arch28 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot nienależnie pobranego zasiłku rodzinnego (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pytanie odnośnie tego za jaki okres będę musiała oddać pobrany zasiłek rodzinny. Zasiłek pobierany od listopada 2013 do października 2014...
§ Kiedy złożyć wniosek o umorzenie nienależnie pobranego świadczenia? (odpowiedzi: 5) Czeka mnie zwrot nienależnie pobranego świadczenia (zapewne zasadny). Będzie wszczęcie, zakończenie i decyzja w której zapadnie kwota, termin zwrotu....
§ zwrot nienależnie pobranego świadczenia (odpowiedzi: 2) w styczniu 2012 roku złożyłem dokumenty do MOPR o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na mamę.W połowie lutego udałem się do lekarza rodzinnego, i...
§ Bezrobotny a zwrot nienależnie pobranego świadczenia-renty rodzinnej (odpowiedzi: 9) Witam wszystkich. Do ubiegłego roku, mianowicie do września, pobierałem rentę rodzinną w związku z tym, że jeszcze się uczyłem. Naukę zakończyłem w...
§ Zwrot nienależnie pobranego świadczenia (odpowiedzi: 2) Witam , Otrzymuję rentę rodzinną , do stycznia 2010 uczylem sie w wyższej szkole , niestety nie zaliczyłem semestru w styczniu więc postanowiłem ,...
§ Zwrot nienależnie pobranego świadczenia (odpowiedzi: 3) Witam. W związku z tym, że nigdzie nie znalazłem odpowiedzi zwracam się z prośbą o pomoc. Zus zwrócił sie do mnie o zwrot nienależnie pobranego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:32.