Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy? - Forum Prawne

 

Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy?

Przez 6 lat pracowałam w na podstawie umowy o pracę. Ostatnio straciłam pracę i chciałabym na czas poszukiwania pracy zarejestrować się w PUP. Problem polega na tym, że posiadam ziemię rolną ( weięcej niż 2 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
09-08-2009, 12:21  
akinommm
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy?

Przez 6 lat pracowałam w na podstawie umowy o pracę. Ostatnio straciłam pracę i chciałabym na czas poszukiwania pracy zarejestrować się w PUP.
Problem polega na tym, że posiadam ziemię rolną ( weięcej niż 2 h przeliczeniowe ).
W akcie notarialnym jest wskazana osoba, która ma prawo dożywotniego bezpłatnego użytkowania . Czy w związku z takim zapisem w akcie mam prawo do rejestracji w pup?
akinommm jest off-line  
09-08-2009, 16:47  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy?

Posiadanie ziemi rolnej o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych może stanowić problem przy rejestracji jako bezrobotny. Urząd pracy będzie wymagał od Pana decyzji o niespełnianiu warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Ale chyba ta osoba nie ma prawa dożywotniego użytkowania całego gospodarstwa rolnego należącego do Pana (prawdopodobnie nie więcej niż 0,5 hektara).
Posiadanie ziemi rolnej nie oznacza jednocześnie prowadzenia działalności rolniczej na tych gruntach, a w konsekwencji przypisania statusu rolnika (jest parę wyroków SN w tej materii).
Proszę najpierw udać się do PUP i upewnić się co w tej sprawie będą sobie życzyli. Jeśli w/w decyzję, to należy udać się do właściwej jednostki terenowej KRUS ze względu na położenie ziemi i przedstawić całą sytuację. Prawdopodobnie będzie należy dostarczyć oświadczenia pod odpowiedzialnością karną,że nie prowadzi Pan działalności rolniczej na swoich gruntach.

Ps.
1) Kto opłaca podatek rolny z tej ziemi?
2) Kto pobiera dopłaty bezpośrednie z ARiMR?
3) Kto użytkuje ziemię jako posiadacz zależny skoro posiadacz samoistny tego nie robi (bo chyba nie leży odłogiem)?

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
09-08-2009, 18:19  
akinommm
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy?

Dziękuje za odpowiedz.

Ziemie uprawia moj ojciec, w akcie jest wskazany do użytkowania całości gruntu dożywotnie.
Ojciec jako posiadacz zależny zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z ziemia.

Nie pobieram dopłat ani nie czerpie zadnych dochodów z tej ziemi.
akinommm jest off-line  
10-08-2009, 23:37  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy?

Status bezrobotnego może nabyć osoba spełniająca warunki określone w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym warunek określony w lit. d, zgodnie z którym status ten przysługuje o ile osoba ta nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe (...). W związku z tym przepisem bez znaczenia jest okoliczność, czy osoba ta podlega czy nie podlega ubezpieczeniu rolników - istotne jest bycie właścicielem.

W związku z powyższym, według mnie, nie może Pan nabyć statusu bezrobotnego.
Dariusz! jest off-line  
11-08-2009, 16:47  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy?

Masz rację, że przepis stanowi "nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej,... o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe ...".

Spotkałem się z różną interpretacją tego przepisu przez urzędy pracy. Niektóre trzymają się literalnie tego przepisu, a niektórym wystarczy wydana decyzja o niespełnianiu warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Tak na marginesie - w/w decyzja nie przesądza o własności nieruchomości rolnej a jedynie stwierdza, że dana osoba nie spełnia warunków do objęcia ubezpieczeniem rolniczym. W przypadku gdy nie jest prowadzona działalność rolnicza na gruntach rolnych należących do określonej osoby, to nie można takiej osobie przypisać statusu rolnika (zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników).

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
12-08-2009, 00:17  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.076
Domyślnie RE: Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy?

Cytat:
Napisał/a r_4 Zobacz post
Spotkałem się z różną interpretacją tego przepisu przez urzędy pracy. Niektóre trzymają się literalnie tego przepisu, a niektórym wystarczy wydana decyzja o niespełnianiu warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Całkiem możliwe, że urzędy ŹLE interpretują ten przepis. Jednak pierwsze z brzegu orzeczenie jest jednoznaczne I OSK 1239/06 - Wyrok NSA z 2007-04-27

... a zwłaszcza fragment:
"Sąd przytoczył jednolite stanowisko judykatury, z którego wynikało, iż nie może być uznany za bezrobotnego właściciel nieruchomości rolnej przekraczającej 2 ha przeliczeniowe mimo, iż ją wydzierżawił lub przestał z niej korzystać z innych przyczyn i w konsekwencji uznał, iż przysługujące skarżącemu prawo do korzystania z nieruchomości rolnej o powierzchni 2,95 ha wyklucza go z kręgu osób, które ustawodawca chciał objąć swoją ochroną w treści ustawy o zatrudnieniu przeciwdziałaniu bezrobociu."
Dariusz! jest off-line  
14-11-2014, 13:25  
ewschen
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy?

Witam, mam podobny problem tyle że moja sytuacja troszkę się różni. Jestem magistrem a nie mogę się zarejestrować jako osoba bezrobotna w PUP, ponieważ mój mąż jest właścicielem wraz ze swoją mamą powierzchni rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe.

W PUP otrzymałam informację, że mam udać się do KRUS i tam otrzymać zaświadczenie że nie uprawiam tej ziemi. W KRUS powiedziano mi, że nie mając rozdzielności majątkowej także należę do tej ziemi w związku z tym nie mogą mi wydać zaświadczenia. Mogę oczywiście notarialnie wydzierżawić ziemię lub ewentualnie znaleźć dwóch świadków którzy poświadczą w KRUS, że nie uprawiam tej ziemi. Czyli duże zamieszanie i wydawanie kasy tylko po to żeby powiększyć grono bezrobotnych!

Sytuacja jest bez sensu, ponieważ kończąc studia spodziewałam się że PUP da mi szansę na jakąś pracę lub staż.

Co mam zrobić, żeby to wszystko jakoś ominąć? Nie ma mnie nigdzie w aktach notarialnych a niby do tego należę. Mam 25 lat i nawet jako bezrobotna nie mogę się zarejestrować. PARANOJA!!!!!
ewschen jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy można kogoś zarejestrować w Urzędzie Pracy? (odpowiedzi: 3) koleżanka ma brata który ma problemy z psychiką. zamyka się w domu, wiecznie leży. koleżanka podejrzewa depresję. po rozmowie z psychiatrą ten...
§ mogła Czy mogę zarejestrować się w lubelskim urzędzie pracy? (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pytanie? CZy jeśli czasowo zamelduję się w Lublinie to będę ? Na stałe zameldowana jestem w Biłgoraju ale w Lublinie mieszkam. Proszę o...
§ W którym Urzędzie Pracy powinnam się zarejestrować? (odpowiedzi: 1) Witam! Czy jeśli w chwili obecnej mieszkam i poszukuję pracy w Lublinie a zameldowana jestem w Biłgoraju to mogę zarejestrować się w Urzędzie Pracy w...
§ jeżeli jestem w ciąży to mogę zarejestrować sie w urzędzie pracy (odpowiedzi: 3) hej mam problem właśnie skończyłam szkołe pracowałam na sezon w barze ale jak okazało sie ze zaszłam w ciążę to zostałam zwolniona . Czy mogę...
§ W którym Urzędzie Pracy się zarejestrować (odpowiedzi: 5) Witam wszystkich po raz pierwszy. Mam pewien dylemat: mieszkam i pracuję w mieście A ( nie mam tu zameldowania i nie ma takiej możliwości ), mam...
§ Czy mogę się zarejestrować w Urzędzie Pracy? (odpowiedzi: 1) Witam, od marca 2005r. do końca sierpnia 2005r. odbywałem staż zawodowy a następnie do końca sierpnia 2007r byłem zatrudniony na pełny etat w firmie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:47.