Emerytura KRUS - jak doliczyć ZUS - Forum Prawne

 

Emerytura KRUS - jak doliczyć ZUS

Witam, Starałem się szukać podobnych postów ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Moja matka przepracowała około 10 lat oddając składki do ZUS (w ten okres wliczony jest urlop wychowawczy na 2 dzieci). Później kilkanaście lat oddawała ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:

  • § Świadczenie pielęgnacyjne a in...
    Dzień dobry, Proszę o poradę: Złożyłam wniosek o świadczenie pielęgnacyjne gdyż nie pracuję, nie uczę się...
  • § Dodatek aktywizacyjny netto
    1. Dodatek aktywizacyjny 415 zl brutto to ile netto? 2. Dodatek aktywizacyjny przysluguje w tej samej kwocie (tj. 415...
  • § Okres l4
    Witam, z powodu kontuzji oraz operacji przebywalam na l4 przez 66 dni kalendarzowych, po tym okresie wrocilam do pracy...

Odpowiedz
 
17-08-2009, 13:18  
w.ig
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Emerytura KRUS - jak doliczyć ZUS

Witam,

Starałem się szukać podobnych postów ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Moja matka przepracowała około 10 lat oddając składki do ZUS (w ten okres wliczony jest urlop wychowawczy na 2 dzieci). Później kilkanaście lat oddawała składki do KRUS. A od kilku lat jest na rencie. W tej chwili przechodzi na emeryturę i okazuje się, że emerytura z KRUS będzie niższa niż aktualnie pobierana renta, ponieważ nie odprowadziła do KRUS 100 składek. Okresu z ZUS nie chcą zaliczyć a wręcz wciskają pismo z o zrzeczeniu się składek ZUS na rzecz skarbu państwa.

Czy jest jakaś metoda aby jakoś zaliczyć brakujące składki i podnieść emeryturę?
w.ig jest off-line  
17-08-2009, 15:24  
Morena
Przyjaciel forum
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 4.655
Domyślnie RE: Emerytura KRUS - jak doliczyć ZUS

Cytat:
Napisał/a w.ig Zobacz post
Okresu z ZUS nie chcą zaliczyć a wręcz wciskają pismo z o zrzeczeniu się składek ZUS na rzecz skarbu państwa.
Prawda jet taka, że ZUS i KRUS płacą świadczenia za opłacane do nich składki. Nie łączy się tych składek razem i nie ustala łącznego okresu ubezpieczenia! Każda instytucja płaci za swoje składki.

Jeżeli mama ukończy 60 lat to może złożyć w ZUS wniosek o emeryturę i otrzyma świadczenie za te opłacone do ZUS składki. Świadczenie będzie niewielkie i nawet nie będzie ustalone w wysokości najniższej emerytury.

Ale nie rozumiem dlaczego KRUS, domaga się zrzeczenia składek ZUS na rzecz skarbu Państwa? Czy mama opłacała składki do OFE? Bo zrzeczenie się składek może mieć miejsce właśnie w takim przypadku. I takie pismo składa się w ZUS, a nie w KRUS.
Morena jest off-line  
17-08-2009, 18:52  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: Emerytura KRUS - jak doliczyć ZUS

Jest jeden sposób ale nie wiem czy wynik będzie dla Was pozytywny tzn. złożyć odwołanie do sądu od decyzji przyznającej emeryturę i dochodzić swoich praw przed temidą.


Komunikat ze strony KRUS.

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadzone Ustawą o emeryturach kapitałowych
Z dniem 8 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1507), która poprzez art. 33 wprowadziła zmiany do ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.).

Zmiany te polegają m.in. na tym, że w przypadku osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. nie mają zastosowania przepisy, które pozwalają na uwzględnienie przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury rolniczej okresów ubezpieczenia innego niż rolnicze. Okresy te będą mogły być nadal przyjmowane do ustalenia prawa i wysokości renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.

Prawo do emerytury rolniczej uzyska zatem osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu rolników, która poza wiekiem emerytalnym (60 lat w przypadku kobiety, 65 lat w przypadku mężczyzny), będzie legitymować się co najmniej 25-letnim okresem podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Jeżeli taka osoba posiada łączone okresy ubezpieczenia (w KRUS i w ZUS) i nabędzie prawo zarówno do emerytury rolniczej, jak i do emerytury z ZUS, oraz ewentualnie do emerytury kapitałowej, wówczas będzie możliwa wypłata wszystkich przyznanych świadczeń emerytalnych. W takim przypadku KRUS przyzna i podejmie wypłatę emerytury rolniczej, a ZUS przyzna i podejmie wypłatę emerytury pracowniczej wraz z emeryturą kapitałową.

Gdy ubezpieczony w KRUS nie posiada 25-letniego okresu ubezpieczenia rolniczego, wówczas okresy opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze mogą być uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytury pracowniczej. W takim przypadku emeryturę pracowniczą zwiększoną o część rolną, wraz z emeryturą kapitałową, będzie wypłacać ZUS.

Osoba uprawniona do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy albo renty rodzinnej rolniczej oraz do emerytury pracowniczej traci prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy albo renty rodzinnej, chyba że zanim wystąpi z wnioskiem o prawo do emerytury pracowniczej złoży oświadczenie, iż wybiera rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy albo rentę rodzinną. W przypadku złożenia takiego oświadczenia środki zgromadzone na jej rachunku w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) będą przekazywane przez ten fundusz, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Oświadczenie o wyborze świadczenia jest ostateczne i nie przysługuje od niego prawo odstąpienia.

Oświadczenie o wyborze świadczenia musi również złożyć osoba uprawniona do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, która nie spełni warunków do przyznania emerytury rolniczej z urzędu. O konieczności złożenia takiego oświadczenia KRUS powiadomi osobę zainteresowaną w terminie co najmniej 3. miesięcy przed osiągnięciem przez nią wieku emerytalnego. W tym samym terminie do złożenia takiego oświadczenia Kasa wezwie również osobę uprawnioną do renty rodzinnej rolniczej.

Ustawa o emeryturach kapitałowych gwarantuje możliwość wyboru jednego z tych świadczeń – emerytury rolniczej ustalonej z zaliczeniem okresów podlegania innemu ubezpieczeniu, albo emerytury pracowniczej, osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., które przed dniem wejścia w życie tej ustawy miały ustalone prawo do emerytury rolniczej z zaliczeniem okresów podlegania innemu ubezpieczeniu, a które po dniu wejścia w życie tej ustawy osiągną wiek 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, oraz zgłoszą wniosek o emeryturę pracowniczą.

Natomiast prawo do obu tych świadczeń będzie przysługiwać tej osobie, jeżeli po wyłączeniu ww. okresów osoba ta spełni nadal warunki wymagane do emerytury rolniczej (będzie legitymować się co najmniej 25-letnim okresem podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników).

Data dodania: 12.01.2009


Autor: oprac. Biuro Świadczeń Centrali KRUS
r_4 jest off-line  
17-08-2009, 23:12  
w.ig
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Emerytura KRUS - jak doliczyć ZUS

Dziękuję za odpowiedzi.

Przepis prawny:
Gdy ubezpieczony w KRUS nie posiada 25-letniego okresu ubezpieczenia rolniczego, wówczas okresy opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze mogą być uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytury pracowniczej. W takim przypadku emeryturę pracowniczą zwiększoną o część rolną, wraz z emeryturą kapitałową, będzie wypłacać ZUS.


Czy dobrze rozumiem. W emeryturze pracowniczej ZUS może doliczać składki KRUS a odwrotnie już nie?

Czyli ewentualne wyjście (o ile nie jest już za późno) to starać się o emeryturę ZUS z doliczonym KRUSEM?
w.ig jest off-line  
18-08-2009, 21:53  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: Emerytura KRUS - jak doliczyć ZUS

Tak, okresy rolnicze są traktowane jako okresy składkowe (uzupełniające). Proszę wejść na stronę Serwis informacyjny ZUS - strona główna (zakładka poradniki, ulotki a później zakładka świadczenia).

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
19-08-2009, 08:10  
w.ig
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Emerytura KRUS - jak doliczyć ZUS

Przeglądając strony ZUS widzę sprzeczność :
Serwis ZUS - Kapitał początkowy
Przepis prawny:
Okresy nieuwzględniane przy ustalaniu kapitału początkowego
Przy obliczaniu kapitału początkowego nie uwzględnia się okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie, jako tzw. okresów uzupełniających.


Serwis ZUS - Okresy uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu wysokości tych świadczeń
Przepis prawny:
Okresy uzupełniające
Okresy rolne

Przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się, traktując je jak okresy składkowe:

* okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
* przypadające przed 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
* przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia,

jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury.


Chyba, że przez sformułowanie "okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego" rozumieją okresy nieskładkowe.
w.ig jest off-line  
19-08-2009, 09:19  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 282
Domyślnie RE: Emerytura KRUS - jak doliczyć ZUS

KAPITAŁ POCZĄTKOWY, czyli suma pieniędzy zgromadzona na poczet przyszłej emerytury; swoista rekompensata za składki wpłacone do końca 1998 roku.
r_4 jest off-line  
21-08-2009, 20:39  
w.ig
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Emerytura KRUS - jak doliczyć ZUS

Dziękuje za pomoc.
Mniej więcej wiem na czym stoję.
w.ig jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Emerytura z KRUS'u (odpowiedzi: 2) Witam, Mam znajomego który ma działalność w krusie, prowadzi gospodarstwo rolnicze, jest taka sprawa że jego dzieci powiedziały że go pozbawią...
§ Emerytura z KRUS i ZUS. (odpowiedzi: 3) Witam! Otóż mój sąsiad chciał się dowiedzieć czy przysługuje mu emerytura z ZUS i KRUS. Jego sytuacja jest następująca. Urodził się w 1957r....
§ Doliczenie okresów składkowych ZUS do Krus i emerytura w Krus (odpowiedzi: 16) Witam Problem dotyczy mojej Matki W tym roku osiągnęła wiek emerytalny czyli 60 lat. Od 2005 pobierała wcześniejsza emeryturę z Krus(20 lat pracy...
§ Jak doliczyć składki KRUS do ZUS? (odpowiedzi: 2) Witam Serdecznie :D Na wstępie wyjaśnić pragnę, że przeczytałam już wszystko co znalazłam na temat emerytur i rent w ZUS i KRUS. Przeprowadziłam...
§ emerytura w ZUS czy w KRUS (odpowiedzi: 3) Za chwilę będę emerytem.Składki płaciłem wZUS-15 lat i KRUS-do końca.Czy wobec tego mogę dowolnie wybrać płatnika mojej emerytury.Pozdrawiam!
§ Emerytura KRUS i Emerytura z USA (odpowiedzi: 1) Witam Pobieram emeryture rolnicza z KRUS, dodatkowo otrzymałem emeryture z USA. Mam pytanie: 1.Jakie potracenia (skladki) jestem zobowiazany...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:41.