Zabrany stopien niepełnosprawnosci na stałe - Forum Prawne

 

Zabrany stopien niepełnosprawnosci na stałe

Pisze w imieniu tesciowej.Tesciowa ma 67 lat.Posiadała stopien niepełnosprawnosci umiarkowany na stałe od ok20 lat.Otrzymuje rente socjalna przyznana przez Mops.Obecnie złozyła do Powiatowego Zespołu o Niepelosprawnosci o pogorszenie stanu zdrowia.Jakie było jej zdziwienie jak okazało ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
08-08-2018, 17:19  
kurek1978
Użytkownik
 
Posty: 234
Domyślnie Zabrany stopien niepełnosprawnosci na stałe

Pisze w imieniu tesciowej.Tesciowa ma 67 lat.Posiadała stopien niepełnosprawnosci umiarkowany na stałe od ok20 lat.Otrzymuje rente socjalna przyznana przez Mops.Obecnie złozyła do Powiatowego Zespołu o Niepelosprawnosci o pogorszenie stanu zdrowia.Jakie było jej zdziwienie jak okazało sie ze dostała ten sam stopien ale na 2 lata.Czy Zespól mogł tak zrobic.Chyba powinien tamto uchylic lub postrzymac tamte orzeczenie.Jak to jest.Prosze o pomoc.
kurek1978 jest off-line  
08-08-2018, 19:32  
aliex
Użytkownik
 
Posty: 280
Domyślnie RE: Zabrany stopien niepełnosprawnosci na stałe

Teściowa starała się rozumiem o znaczny stopień niepełnosprawności?
W jakim stopniu Pana teściowa jest osobą niepełnosprawną? tzn. na co choruje, a jeśli tak to w jakim stopniu te choroby uniemożliwiają jej normalnie funkcjonowanie?
Czy ta osoba, wymaga pomocy innych osób? Wyżej nad umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest stopień znaczny, to jest osoba niemalże wycofana z życia publicznego, np. osoba na wózku inwalidzkim, która stale musi przyjmować leki, nie może chodzić itd.

Co do praktyki Powiatowych i Wojewódzkich Zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, to już raczej rzadkością jest orzekanie na stałe jakiegoś stopnia niepełnosprawności. Orzecznicy tych instytucji raczej idą drogą albo "cudownego uzdrowienia", czyli orzekam: "nie zaliczyć do stopnia niepełnosprawności" albo "może kiedyś coś się jeszcze zmieni na Pana korzyść", czyli, Pana niepełnosprawność może ustąpić całkowicie lub zostać ograniczona do tego stopnia, że będzie Pan normalnie funkcjonował w społeczeństwie.

Osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym:

Osoba niezdolna do pracy albo zdolna do pracy w warunkach chronionych lub wymaga czasowej pomocy w pełnieniu ról społecznych (istnieje konieczność udzielania jej wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz w pełnieniu ról społecznych właściwych dla każdego człowieka, zależnych od płci, czynników społecznych i kulturowych)

Osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym:

osoba z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolna do pracy albo zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zatem, musi Pan sobie odpowiedzieć na pytanie, czy teściowa jest niezdolna w takim stopniu do pracy i samodzielnej egzystencji, że wymaga też opieki innej osoby, a to jest warunkiem przyznania tego stopnia niepełnosprawności.

Wystąpić z wnioskiem o ponowne badanie przez lekarza orzecznika w postaci pogorszenia się stanu zdrowia można, ale efekt jest taki jak widać, bo coś się musiało zmienić od ostatniego razu, czy też czasu, że Pana teściowa wystąpiła o zmianę tamtego orzeczenia, a tak można. Jeżeli nie jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, bo za pewne o to się ta osoba starała, to kiepsko zrobiliście składając wniosek, bo teraz dostała tylko na 2 lata, a tak miała przyznane na stałe i trzeba było tego orzeczenia nie ruszać.

Decyzja jednak należy do Pana co dalej w tej sprawie, można się odwołać od takiej decyzji, jeżeli nie odpowiada ona Pana teściowej, o ile jeszcze jest czas na to - 14 dni.
aliex jest off-line  
08-08-2018, 22:02  
kurek1978
Użytkownik
 
Posty: 234
Domyślnie RE: Zabrany stopien niepełnosprawnosci na stałe

Tesciowa posiada kilka chorób.Lekarz sam zasegurował aby złozyła o pogorszenie stanu zdrowia.Nie spodziewała sie ze moze stracic cos co ma na stałe.Myslala w najgorszym wypadku dostanie odmowe i tyle.Teraz jak sie odwoła to zostanie jej zawieszona renta socjalna ktora została jej przyznana przez Mops rozumiem.Dla niej jest to bardzo dziwne ze cos co miala na stałe jest podwazane.
kurek1978 jest off-line  
09-08-2018, 10:10  
aliex
Użytkownik
 
Posty: 280
Domyślnie RE: Zabrany stopien niepełnosprawnosci na stałe

Niekoniecznie gdy ktoś coś doradza jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli ta osoba nie jest na bieżąco z linią orzeczniczą danej instytucji. Wniosek o ponowne orzeczenie wskutek pogorszenia się stanu zdrowia jest też ryzykiem, takim jak w tym przypadku, że traci się prawo do tego stopnia uzyskanego wcześniej na stałe, a uzyskuje się orzeczenie na określony czas, a z czasem nawet uzdrawia się daną osobę lub daje się stopień niżej, czyli stopień lekki. No dobrze teściowa choruje na kilka chorób, więc tak jak wyżej napisałem, musi się Pan zorientować jak poważne są to choroby i czy uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie w codziennym życiu na tyle, że wymaga stałej pomocy osoby drugiej?
Przyjmowanie leków na stałe nie świadczy zaraz o konieczności przyznania stopnia niepełnosprawności w ogóle, czy to w stopniu lekkim, umiarkowanym, czy też znacznym. Pana teściowej zadaniem jest udowodnić, że spełnia przesłanki do tego, aby orzec wobec niej znaczny stopień niepełnosprawności, jeśli nie wykaże tego, co przegrywa sprawę, będzie miała dalej umiarkowany na 2 lata, a wcześniej miała na stałe.
Więcej, to jest dopiero Powiatowy Zespół ds. orzekania o Niepełnosprawności, jest jeszcze Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który może uchylić w całości orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności i np. orzec o lekkim stopniu niepełnosprawności lub orzec "nie zaliczyć do osób niepełnosprawnych" i pozostawać będzie odwołanie do Sądu, niekoniecznie skazane na porażkę bo tam też można wygrać.

Renta z Mops nie spotkałem się jeszcze z czymś takim, więc nie doradzę, zawsze jak renta to ZUS, także tutaj nie doradzę, ale zależy na jakiej podstawie w Mopsie (czy dobrze rozumiem Ośrodek Pomocy Społecznej)? przyznał tą rentę.
aliex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zasiłek stały z stopnia niepełnosprawnosci (odpowiedzi: 0) ile wynosi zasiłek stały z stopnia niepełnosprawnosci i jakie warunki trzeba spełnić by go otrzymać ? bo wystepuje w wniosku o wydanie stopnia...
§ staranie się o stopien niepełnosprawnosci w sądzie (odpowiedzi: 2) Dzien dobry ! Czy sąd w ktorym odbyło sie posiedzenie w sprawie przyznania I stopnia niepełnosprawnosci przysyła decyzję bez wysyłania prosby...
§ Owolanie o stopien niepełnosprawnosci (odpowiedzi: 3) Witam.Jestem w trakcie oczekiwania na komisje o stopien niepelnosprawnosci.Mam wrodzona wade serca,astme,nadcisnienie,jednoocznosc i problemy z...
§ lekki stopień niepełnosprawnosci (odpowiedzi: 15) witam, w bieżącym roku komisja ds. orzekania o niepełnosprawności przyznała mi stopień lekki niepełnosprawnosci, jestem osobą bezrobotną, a jak...
§ Odwołanie o stopien niepełnosprawnosci a zasiłek pielegnacyjny (odpowiedzi: 5) Witam.Mam taki problem i niewiem jak sie znim uporac.W lutym 2012 złoźylem wniosek o stopien niepełnosprawnosci.Przyznano mi lekki do 2014.Od tej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:44.