zasiłek chorobowy z ZUS a zmiana regulaminu wynagradzania pracodawcy - Forum Prawne

 

zasiłek chorobowy z ZUS a zmiana regulaminu wynagradzania pracodawcy

Witam, proszę o informację czy zmiana regulaminu wynagradzania może mieć wpływ na zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS? Przebywam na zwolnieniu lekarskim od stycznia, w tej chwili zasiłek chorobowy jest wypłacany przez ZUS. Na początku zwolnienia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
14-05-2019, 13:32  
Kate1976
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie zasiłek chorobowy z ZUS a zmiana regulaminu wynagradzania pracodawcy

Witam,
proszę o informację czy zmiana regulaminu wynagradzania może mieć wpływ na zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS?

Przebywam na zwolnieniu lekarskim od stycznia, w tej chwili zasiłek chorobowy jest wypłacany przez ZUS. Na początku zwolnienia zasiłek wyliczany był od wyższej kwoty podstawy, wpływ na to miały składniki wynagrodzenia (wynagrodzenie zasadnicze, premia, nagroda, godz. nadliczbowe). W tej chwili wypłata zasiłku chorobowego została naliczona tylko od wynagrodzenia zasadniczego.

W miesiącu marcu pracodawca wprowadził regulamin wynagradzania, w którym premie zmienił na nagrody.

Cytat: "Nagrody
Pracownikowi może być dodatkowo przyznana nagroda za szczególny wkład pracy w rozwój przedsiębiorstwa, bądź za szczególne zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Pracodawca każdorazowo podejmuje decyzję o wysokości środków przeznaczonych na nagrody oraz o sposobie ich rozdysponowania."

Wprowadził również informację, iż pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu chorobowym lub urlopie nagroda (wcześniej premia) nie jest składnikiem wliczanym do podstawy wynagradzania.

Cytat: "Nagroda (zwana potocznie premią uznaniową) - jest składnikiem nie wliczanym do podstawy wynagrodzenia za czas choroby oraz do zasiłku chorobowego oraz urlopu. Decyzja o przyznaniu nagrody - premii uznaniowej należy do pracodawcy, nie ma ona charakteru roszczeniowego."

Wcześniej nagroda była premią, wypłacaną miesięcznie wraz ze wszystkimi podatkami i składkami ZUS. Naliczana była na podstawie kalkulatora prowizyjnego, a na paskach płacowych pozycja ta opisywana była jako premia miesięczna,nie uznaniowa.

Czy wprowadzenie regulaminu może mieć wpływ na zasiłek chorobowy, który mam wyliczany z miesięcy 01-12/2018, a więc sprzed wdrożenia nowych regulacji?
Dodam, iż regulaminu nie otrzymałam, nie podpisywałam, więc nie powinien mnie obejmować, a prawo nie działa wstecz...

Dodam również, za wypłata premii jest ustalana również regulaminem, o którym pracodawca nie informuje żadnej instytucji (np. ZUS), jednak pracownicy dostają info na piśmie.

Proszę o informację.
Kate1976 jest off-line  
16-05-2019, 14:00  
Kate1976
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie RE: zasiłek chorobowy z ZUS a zmiana regulaminu wynagradzania pracodawcy

Czy nikt nie zna odpowiedzi na zadane pytanie?

Zapytam inaczej...

ZUS wylicza zasiłek chorobowy biorąc pod uwagę miesiące 01-12/2018 ( ze wszystkimi składowymi wynagrodzenia).

W tym roku w marcu (a więc w momencie, kiedy przebywam na zwolnieniu lekarskim) wchodzą nowe regulacje:
OBWIESZCZENIE
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 15 marca 2019 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

ZUS powołując się na Dz U 2019 poz 645 art. 41, który mówi:
Art. 41. 1. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.
2. Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.
3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu.

Zapominając o:
Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

i nie biorąc pod uwagę:
Art. 47. Przepisy art. 36-42 i art. 45 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego, a do świadczenia rehabilitacyjnego także art. 46.

ZUS na podstawie art. 41 zaczął naliczać zasiłek chorobowy od wynagrodzenia zasadniczego, nie biorąc pod uwagę pozostałych składowych.

Proszę o informację czy mają prawo zmieniać podstawę naliczenia mojego chorobowego, jeśli moje zwolnienie chorobowe trwało w trakcie, kiedy nowe regulacje weszły w życie, a w moim przypadku ZUS bierze pod uwagę składki za ubiegły rok?
Kate1976 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zasiłek chorobowy i pobyt w szpitalu, a zmiana pracodawcy. (odpowiedzi: 6) Witam mam pytanie. Od 10 grudnia 2018 roku do 28 lutego 2019 roku byłem zatrudniony na umowie na okres próbny. umowa została rozwiązana za...
§ Zmiana regulaminu wynagradzania (odpowiedzi: 0) Na początku pazdziernika w mojej firmie ma być wprowadzony nowy regulamin wynagradzania, oczywiście mniej korzystny, w tym odprawa emerytalna ma być...
§ Zmiana regulaminu wynagradzania/wypowiedzenie umowy o pracę (odpowiedzi: 1) Witam, Jestem zatrudniony w jednej z firm w dziale sprzedaży na umowę o pracę na czas określony. Składnikami mojej pensji jest podstawa plus...
§ Wysokość zasiłku macierzyńskiego po zmianie regulaminu wynagradzania (odpowiedzi: 0) Czy wysokość zasiłku macierzyńskiego po zmianie regulaminu wynagradzania (zmiany dokonano w momencie kiedy ciężarna przebywa na zwolnieniu lekarskim)...
§ naliczanie prowizji gdy nie ma regulaminu wynagradzania (odpowiedzi: 0) Czy pracodawca jest zobowiązany do wypłaty naleznych zgodnie z umową o pracę prowizji od obrotu całej firmy za dany miesiąc szefowi sprzedaży, jeśli...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:46.