Zasiłek macierzyński dla matki bezrobotnej (bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych) - Forum Prawne

 

Zasiłek macierzyński dla matki bezrobotnej (bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych)

Witam, bardzo proszę o pomoc. Od grudnia jestem zarejestrowana w PUP jako bezrobotna, nie przyznano mi prawa do zasiłku. W zeszłym tygodniu dowiedziałam się ze jestem w ciąży. Czy mam prawo do jakiegokolwiek zasiłku macierzyńskiego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
18-01-2020, 17:09  
Dominika1993
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Witam, bardzo proszę o pomoc. Od grudnia jestem zarejestrowana w PUP jako bezrobotna, nie przyznano mi prawa do zasiłku. W zeszłym tygodniu dowiedziałam się ze jestem w ciąży. Czy mam prawo do jakiegokolwiek zasiłku macierzyńskiego z urzędu pracy lub jakiejś innej instytucji? Co zrobić żeby jakkolwiek pozyskać pieniądze na czas w którym będe musiała pozostać w domu i zająć się maleństwem?

Czy jeśli założę działalność gospodarcza (ale nie fikcyjna) i będę pracować mam prawo do zasiłku macierzyńskiego z ZUS? Jeśli tak to jak to wszsytko wyglada czasowo?
Dominika1993 jest off-line  
18-01-2020, 17:19  
ivannet
Stały bywalec
 
Posty: 6.937
Domyślnie RE: Zasiłek macierzyński dla matki bezrobotnej (bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Dostaniesz kosiniakowe po porodzie przez rok. 500 plus. Takze bedzie kasa. Z dzalalnoscia zalozona w ciazy slaby pomysl. Poszukaj innej pracy.
ivannet jest off-line  
19-01-2020, 01:33  
Dominika1993
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Dziękuje bardzo za odpowiedz!! Jeśli chodzi o pytanie o założenie działalności to zaczynam pracować jako stylistka paznokci, planuje od przyszlego miesiąca przenieść się do salonu, gdzie będę dzierżawić stanowisko no i są dwie drogi, albo założę dg jednoosobowa albo uda mi się zatrudnić np na umowę zlecenie.. Zastanawiałam się jednak jak to się ma właśnie do pozyskania jakichkolwiek pieniędzy na okres macierzyństwa i czy powinnam się wyrejestrowywać z urzędu pracy jeśli zarejestrowałam się przed zajściem w ciąże... itp. Wiele pytan i zastanawiam się jak to zrobić, żeby było najlepiej, ponieważ chce pracować ile dam radę, a jednocześnie nie chciałabym żeby to spowodowało problemy w pozyskaniu jakichkolwiek zasiłków. Czy jest coś jeszcze o czym powinnam pamiętać?
Dominika1993 jest off-line  
19-01-2020, 08:24  
loonatic
Użytkownik
 
Posty: 303
Domyślnie RE: Zasiłek macierzyński dla matki bezrobotnej (bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych

ZUS bardzo mocno kontroluje osoby które założyły DG i niedługo potem urodziły. Poszukaj i poczytaj w internecie. Odradzam zakładanie DG.
Moim zdaniem mniej problemów będzie przy umowie zlecenia (ze składkami chorobowymi!) lub umowa o pracę, przy czym warto mieć dowody, że zatrudnienie nie było fikcyjne. Dokumenty, listy obecności w pracy, ew. monitoring z salonu, zeznania klientów. Swoją drogą nie wiem jak z chemią stosowaną przy paznokciach, ale warto skonsultować się z lekarzem, czy nie stanowi to jakiegoś ryzyka dla dziecka.
Policz sobie, czy faktycznie podstawa wymiaru dla twojej umowy wyjdzie taka, że przekroczysz 1000 PLN "kosiniakowego".
Można by też spróbować zatrudnić się na umowę o pracę w jakiejś dużej sieci sklepów - wraz z premiami za brak nieplanowanych nieobecności podstawa do zasiłku powinna wyjść rozsądna - 1. umowa zwykle jest na 12M, chyba, że jednak najpierw będą woleli na okres próbny (3M).
loonatic jest off-line  
19-01-2020, 17:00  
Dominika1993
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Zasiłek macierzyński dla matki bezrobotnej (bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Chodziło mi bardziej o to jakie czynności po kolei mam wykonać jeśli chce pracować, tzn jak wyżej- lepiej na umowę zlecenie, żeby później bez problemu dostać kosniakowe. Załóżmy ze będę pracować od teraz na umowę zlecenie do 9 mies ciąży. Wtedy mam prawo do kosiniakowego jak już urodzę?
Dominika1993 jest off-line  
25-01-2020, 06:05  
loonatic
Użytkownik
 
Posty: 303
Domyślnie RE: Zasiłek macierzyński dla matki bezrobotnej (bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Otrzymasz min. 1000 PLN. Jeśli będziesz pracować, to (najprawdopodobniej) dostaniesz więcej (zasiłek zależy od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe).

Artykuł zasiłek macierzyński na Wikipedii powinien w miarę rozjaśnić ogólne zasady. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie ZUS dotyczącej zasiłku macierzyńskiego - warto sobie przejrzeć interesujące artykuły z tego obszaru korzystając z menu po lewej stronie.
loonatic jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niemcy- zasiłek dla bezrobotnej matki (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, moja sytuacja jest taka: mój mąż pracuje w Niemczech(od października 2015r.), wzięliśmy ślub cywilny w marcu 2016r., moja ciąża...
§ Zasiłek dla bezrobotnych po zasiłku macierzyńskim (odpowiedzi: 1) Witam. Pierwsza Umowe o prace dostalam na 3 miesiace(czerwiec-sierpien) pozniej przedluzyli mi ją na rok (do 31 sierpnia 2014r) obecnie jestem w...
§ Podstawa wym zasiłku macierzyńskiego w przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych (odpowiedzi: 2) Witam, W jaki sposób wylicza się podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego w przypadku jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy kobieta przez część...
§ zasiłek macierzyński- prawa matki (odpowiedzi: 3) Witam, mam pytanie. Dowiedziałam się że jestem w ciąży. Nie mam obowiązku prawnego mówić tego pracodawcy ponieważ do 3 miesiąca może mnie zwolnić od...
§ zasiłek dla samotnej,bezrobotnej matki (odpowiedzi: 5) Witam Przez ostatnie lata mieszkałam za granicą, jednak zameldowana byłam w Polsce. Gdy zaszłam w ciążę, rozpadł się mój związek i postanowiłam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:24.