Darowizna przed ślubem a podleganie ubezpieczeniu w KRUS - Forum Prawne

 

Darowizna przed ślubem a podleganie ubezpieczeniu w KRUS

Witam Mam pytanie dotyczące darowizny(zawartej w formie aktua notarialnego). Mąż przed naszym ślubem otrzymał darowiznę (w formie aktu notarialnego) pola od swoich rodziców (powyżej 1 h przeliczeniowego). Od 2005 roku mąz nie płaci KRUS-u ponieważ ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
05-11-2009, 13:12  
beatkams
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Darowizna przed ślubem a podleganie ubezpieczeniu w KRUS

Witam

Mam pytanie dotyczące darowizny(zawartej w formie aktua notarialnego).

Mąż przed naszym ślubem otrzymał darowiznę (w formie aktu notarialnego) pola od swoich rodziców (powyżej 1 h przeliczeniowego). Od 2005 roku mąz nie płaci KRUS-u ponieważ jest zatrudniony i odprowadzany jest od niego ZUS. Ja osobiście nigdy nie figurowałam w KRUS, gdyż nawet przed ślubem pracowałam i obecnie mam umowę do końca stycznia 2010 roku. Czy po ustaniu zatrudnienia będę musiała zacząć opłacać KRUS i tym samym podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS. Nadmienię, iż nigdy nie byłam zameldowana w gospodarstwie (odległość od mojego miejsca zamieszkania 30 km), nigdy też nie wykonywałam osobiście tam prac, ani nie posiadam z tego tytułu żadnych przychodów.
Bardzo proszę o informację czy mogę się starać o to by KRUS wystawił mi zaśwaidczenie, że nie podlegam obowiązkowoemu ubezpieczeniu jako współmałżonek rolnika, gdyż z takim dokumentem mogę się starać o zarejestrowanie w UP i otrzymaniu zasiłku dla bezrobotnych.

Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź
Beata
beatkams jest off-line  
05-11-2009, 18:17  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 283
Domyślnie RE: Darowizna przed ślubem a podleganie ubezpieczeniu w KRUS

Art.5 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.
Ubezpieczeniu temu nie podlega natomiast wówczas, gdy przedstawi dowody potwierdzające niewykonywanie pracy w żadnym z wymienionych gospodarstw.
Dlaczego nie chcesz podlegać w KRUS-ie? Składki płacone do KRUS liczą się do emerytury ZUSowskiej. Składkę zdrowotną masz finansowaną przez KRUS. Żyć nie umierać.

Ps. Zgodzę się z tym, że gospodarstwo rolne jest majątkiem osobistym Twojego męża, ale wydaje mi się że "przychody" z niego są wspólne. Jak się rozliczacie z US (oddzielnie, czy razem)? Nie mieszkacie razem? Nie macie dzieci? Inny meldunek niż rolnik jeszcze o niczym nie przesądza. Zameldowanym można być w miejscowości X, a formalnie przebywać w miesjcowości Y.

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
06-11-2009, 10:06  
beatkams
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Darowizna przed ślubem a podleganie ubezpieczeniu w KRUS

Dziękuję ślicznie za odpowiedź.
Przychodów z mężem nie mamy z rolnictwa, rolę uprawiają jego rodzice i to oni płacą KRUS i starają się o dopłaty, mąz także płaci ZUS tak jak ja. Z US rozliczamy się razem ale tylko z dochodów z pracy, ponieważ nie mamy żadnych dochodów z rolnictwa. Mieszkamy razem w miejscowości X ale nie tam gdzie jest gospodarstwo rolne w miejscowości Y. Mamy jedno dziecko. Powodów dlaczego nie chcę płacić KRUS jest kilka: mój staż pracy u obecnego pracodawcy to 8 lat więc mogłabym zarejestrować sie w Urzędzie Pracy jako bezrobontna z prawem do zasiłku, a w między czasie szukać nowej pracy lub pozyskać pieniądze z UP na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Jeżeli będę musiała opłacać KRUS automatycznie zostaję bez jakich kolwiek dochodów oprócz wypłaty męża. A u UP mogę się zarejestrować tylko jako poszukujący pracy. Mogę przedstawić świadków, iż nie wykonuję w gospodartwie rolnym żadnych prac, ani też nie jestem zwizana z tym gospodarstwem.
CZy jest w ogóle możliwość abym otrzymała zaświadczenie że nie podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS.

Na stronie KRUS znalazłam następujący zapis :
"Przepisy ustawy traktujące o prawach i obowiązkach rolnika odnoszą się w całej rozciągłości do obojga małżonków, będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego i prowadzących działalność rolniczą na wspólny rachunek, co oznacza, że obydwoje są rolnikami w rozumieniu niniejszej ustawy.

Do małżonka rolnika nie będącego współposiadaczem gospodarstwa rolnego mają zastosowanie przepisy regulujące podleganie ubezpieczeniu odnoszące się do rolnika. Oznacza to, że małżonek rolnika spełniający określone warunki ustawowe podlega ubezpieczeniu obowiązkowo. Nie podlega mu natomiast wówczas, gdy przedstawi stosowne dokumenty potwierdzające niewykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym."

beata
beatkams jest off-line  
06-11-2009, 20:07  
r_4
Użytkownik
 
Posty: 283
Domyślnie RE: Darowizna przed ślubem a podleganie ubezpieczeniu w KRUS

Proszę przedstawić w/w fakty we właściwej jednostce KRUS. Oczywiście przedstawić na to dokumenty. Skoro Twój mąż (właściciel) nie prowadzi działalności rolniczej, to tym bardziej Ty (jako jego żona) też nie możesz podlegać w KRUS. Przecież ziemia jest użytkowana przez kogoś innego i ta osoba prowadzi działalność rolniczą na Waszych gruntach.

Pozdrawiam
r_4 jest off-line  
07-11-2009, 20:55  
beatkams
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Darowizna przed ślubem a podleganie ubezpieczeniu w KRUS

dziękuję ślicznie za odpowiedź
beatkams jest off-line  
10-11-2009, 10:25  
karmenka
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Darowizna pola przed ślubem a podleganie ubezpieczeniu w KRUS

Witam ja mam taką samą sytuacje.Mąz ma pole a kiedy zawarliśmy małżeństwo i przez dwa lata nie płaciłam składki na KRUS i nie pracowałam niestety musiałam wszystko uregulować.Zona rolnika jak niepracująca nie moze pobierac zasiłku _NIESTETY bo gospodarstwo wliczane jest jako własnośc wspólna.Ja tez nie mam żadnego dochodu z tego pola ale jest jeden plus odprowadzanie składki wiąże sioę z tym że bedzie miała Pani lata pracy .Jezeli ktos uprawia te ziemię to mozna się tak dogadać aby np.płacił za Panią składkę-mnie płaci teśc.
karmenka jest off-line  
12-11-2009, 21:20  
keisab
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Darowizna przed ślubem a podleganie ubezpieczeniu w KRUS

Mozesz podlegac placowce KRUS tylko wtedy kiedy Ty tego chcesz.Nie jest to przymusowe.To Ty wybierasz gdzie chcesz sie ubezpieczac.
keisab jest off-line  
27-10-2010, 11:04  
Nesto
Początkujący
 
Nesto na Forum Prawnym
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Darowizna pola przed ślubem a podleganie ubezpieczeniu w KRUS

Witam,
mam podobną sytuację jak beatkams.
Żona otrzymała w darowiźnie przed naszym ślubem 1.28ha przeliczeniowego pola. Z dniem 31 sierpnia 2010 zamknąłem własną działalność gospodarczą i udałem się do UP celem zarejestrowania się jako bezrobotny, nie ukrywam że głównie z myślą o uzyskaniu ubezpieczenia zdrowotnego. Powiedziano mi, że nie zostanę ubezpieczony z powodu posiadania przez żonę pola. Powinienem zgłosić się do KRUS i tam się ubezpieczyć.
Zadzwoniłem też do ZUS z pytaniem czy żona może mnie dopisać do swego ubezpieczenia (ponieważ jest zatrudniona na umowę o pracę i ubezpieczona w ZUS). Otrzymałem odpowiedź że żona może mnie zgłosić do ubezpieczenia u siebie w pracy, a posiadane pole (jego ilość) nie ma tu żadnego znaczenia.
Odwiedziłem również KRUS gdzie powiedziano mi, że powinienem być ubezpieczony u nich ponieważ mamy pole o powierzchni przekraczającej 1ha przeliczeniowy.
Czy ktoś może mi odpowiedzieć gdzie powinienem się ubezpieczyć?
Nesto jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sprawa o podleganie ubezpieczeniu społ (odpowiedzi: 3) Witam, sądzę się z zusem o podleganie składce społecznej na zasiłku macierzyńskim a co za tym idzie i o sam macierzyński. W sądzie 1 instancji...
§ Podleganie ubezpieczeniu społecznemu - jakie zaświadczenie dla UP? (odpowiedzi: 1) Witam :) Dostałam dotację na firmę, działam od 6 miesięcy. Po tym czasie jestem zobowiązana do przedstawieniu w UP informacji, że podlegam...
§ Darowizna przed ślubem (odpowiedzi: 10) Witam serdecznie, przed ślubem otrzymałam działkę od rodziców w formie darowizny natomiast po ślubie zdecydowaliśmy się, że będziemy na niej stawiać...
§ Darowizna przed ślubem... co po nim? (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie około 4 lata przed ślubem otrzymałem darowiznę - działka rolno/budowlana na jednej księdze wieczystej widnieje dwóch właścicieli:...
§ darowizna przed ślubem (odpowiedzi: 1) Witam! proszę o wyjaśnienie... Czy w przypadku umowy darowizny nieruchomości przez moich rodziców mi jako pannie...mój mąż będzie miał prawo...
§ Niesłuszne podleganie ubezpieczeniu (odpowiedzi: 3) Proszę o wyjaśnienie. Emeryt od 2001 r. do nadal, wnioskując o świadczenie w 2001 r. zataił fakt podwójnego podlegania ubezpieczeniu społecznemu w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:06.