Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej - Forum Prawne

 

Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Dzień dobry, chciałbym zatrudnić moje dziecko w działalności gospodarczej na podstawie umowy zlecenia. Dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie, mieszka z nami, uczy się w szkole średniej. Na różnych stronach internetowych jakie odwiedziłem znajduję tą samą ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
10-06-2021, 11:42  
dragon
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Dzień dobry,
chciałbym zatrudnić moje dziecko w działalności gospodarczej na podstawie umowy zlecenia.
Dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie, mieszka z nami, uczy się w szkole średniej.

Na różnych stronach internetowych jakie odwiedziłem znajduję tą samą informację:

- można zatrudnić a wysokość składek ZUS oblicza się nie jak dla osoby współpracującej ale jak dla każdego innego pracownika na umowę zlecenie ( czyli jak ma mniej niż 26 lat to składki są zerowe )

Jednak infolinia ZUS ( rozmawiałem tylko z jedną panią ) telefonicznie tego nie potwierdza i dają informację, że trzeba opłacać składki jak za współpracownika.

Jak zatem to wygląda w rzeczywistości?
Jeśli jest tak jak na stronach jakie odwiedziłem to jaka jest podstawa prawna z którą mógłbym się zgłosić do ZUS, aby zatrudnić córkę na umowę zlecenie i uznać jej składki za zerowe ze względu na uczącą się osobę do 26 roku życia?
dragon jest off-line  
10-06-2021, 12:01  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 2.121
Domyślnie RE: Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Ale twoje dziecko zapewne jest osoba ucząca się - więc umowa zlecenie nie będzie podlegała pod ZUS i PIT (<26 r. ż.)
Pan_robotnik jest off-line  
10-06-2021, 12:08  
dragon
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie RE: Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Będzie tak jeśli będzie traktowana jak każdy inny pracownik zatrudniony na umowę zlecenie.

Ale żeby tak się stało to musi być przez ZUS tak traktowana ( jak to jest opisane na różnych stronach WWW )

Jednak na infolinii Pani przekazała informację, że córka może być potraktowana jako osoba współpracująca i w takim przypadku płaci się tzw "duży ZUS"

Dostałem wytyczne aby zadać pytanie do mojego oddziału ZUS w tej sprawie,
ale nie chcę czegoś popsuć w tym piśmie i chciałbym poprzeć moją opinię ( że nie jest to osoba współpracująca ) jakąś podstawą prawną - jeśli takowa istnieje.
dragon jest off-line  
10-06-2021, 14:15  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 2.121
Domyślnie RE: Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Ale ustawa ZUSowska wg mnie jasno i czytelnie to określa - więc gdzie na infolinii mieli wątpliwości?
Art. 8. 1. Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a.
2. Jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 – dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.

Ustęp 2 stanowi, że dotyczy to tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Nigdzie nie widzę jakiś specjalnych wyjątków.

Chyba, że im chodziło o to, że mimo zawarcia umowy zlecenie - charakter pracy będzie wskazywał na wykonywanie umowy o pracę?
Czyli o art. 22 Kodeksu Pracy:
Art. 22. § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§ 1[1]. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Ale to są zasady zawsze obowiązujące i nie ma żadnych specjalnych zasad przy zawieraniu umowy zlecenie z własnym (nawet niepełnoletnim) dzieckiem.
Pan_robotnik jest off-line  
10-06-2021, 14:53  
dragon
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie RE: Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Cytat:
Napisał/a Pan_robotnik Zobacz post
Ustęp 2 stanowi, że dotyczy to tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę.
Nigdzie nie widzę jakiś specjalnych wyjątków.
zapytam jako laik: co wskazuje na to, że ustęp 2 stanowi to tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę ?

Cytat:
Napisał/a Pan_robotnik Zobacz post
Chyba, że im chodziło o to, że mimo zawarcia umowy zlecenie - charakter pracy będzie wskazywał na wykonywanie umowy o pracę?
Raczej nie, ten wątek w ogóle nie został poruszony w rozmowie.
Poruszone zostało natomiast, że dziecko spełnia kryteria osoby współpracującej:
- jest to dziecko przedsiębiorcy
- pozostaje z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym
a jeśli spełnia te kryteria to jako osoba współpracująca jest z automatu rozliczana na dużym ZUS ( bez znaczenia formy zatrudnienia )
dragon jest off-line  
10-06-2021, 15:05  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 2.121
Domyślnie RE: Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Ustęp 1.
1. Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a.

Cytat:
Napisał/a dragon Zobacz post
Poruszone zostało natomiast, że dziecko spełnia kryteria osoby współpracującej:
- jest to dziecko przedsiębiorcy
- pozostaje z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym
a jeśli spełnia te kryteria to jako osoba współpracująca jest z automatu rozliczana na dużym ZUS ( bez znaczenia formy zatrudnienia )
Ale masz cytat, że to dotyczy tylko umów o pracę.

2. Jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 – dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.

Mimo, że jest umowa o pracę (użyte pojęcie pracownik) - to nie traktujemy go jako pracownika - a jako osobę współpracująca.
Ale tak pisałem - dotyczy to tylko umów o pracę.
Pan_robotnik jest off-line  
10-06-2021, 15:13  
dragon
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie RE: Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Cytat:
Napisał/a Pan_robotnik Zobacz post
Ustęp 1.
1. Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a.
Tyle, że Pani nie interesowało jak ktoś jest zatrudniony.
Skupiała się wyłącznie na przesłance osoby współpracującej a ta ma być na dużym ZUS
dragon jest off-line  
10-06-2021, 15:17  
dragon
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie RE: Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Cytat:
Napisał/a Pan_robotnik Zobacz post
Ustęp 1.
1. Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a.



Ale masz cytat, że to dotyczy tylko umów o pracę.

2. Jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 – dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.

Mimo, że jest umowa o pracę (użyte pojęcie pracownik) - to nie traktujemy go jako pracownika - a jako osobę współpracująca.
Ale tak pisałem - dotyczy to tylko umów o pracę.
Ale czy ja to dobrze rozumiem zatem?
Córka, niepełnoletnia, ucząca się jeszcze, zatrudniona przez Ojca na umowę zlecenie w jego jednoosobowej działalności gosporarczej : nie jest pracownikiem na umowę o pracę i dlatego punkt opisujący współpracownika jej nie obejmuje?
dragon jest off-line  
10-06-2021, 16:00  
dragon
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie RE: Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Cytat:
Napisał/a dragon Zobacz post
Ale czy ja to dobrze rozumiem zatem?
Córka, niepełnoletnia, ucząca się jeszcze, zatrudniona przez Ojca na umowę zlecenie w jego jednoosobowej działalności gosporarczej : nie jest pracownikiem na umowę o pracę i dlatego punkt opisujący współpracownika jej nie obejmuje?
a w związku z tym:

Można zatrudnić taką córkę na umowę zlecenie i rozliczać ją jak z umowy zlecenia ( zerowe składki ZUS i PIT 0, bo ma mniej niż 26 lat i uczy się ) a nie jako współpracownika z dużym ZUS?
dragon jest off-line  
10-06-2021, 16:25  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 2.121
Domyślnie RE: Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

Tak - dobrze rozumujesz.
Dodatkowo - ponieważ jest niepełnoletnia nie dotyczy jej limit przychodu (3089,00) do skorzystania z ulgi na dziecko w rocznym PIT jej rodziców.
Pan_robotnik jest off-line  
10-06-2021, 18:48  
dragon
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie RE: Zatrudnienie dziecka w działalności gospodarczej

ooo, a o tej uldze to nie pomyślałem
dzięki za całe i kompleksowe info
dragon jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zatrudnienie w firmie zamiast własnej działalności gospodarczej (odpowiedzi: 16) Witam Myślę o założeniu własnej działalności jednak wiem, że na początku trudno jest rozkręcić interes. Słyszałam o ciekawej opcji, że można...
§ Założenie działalności gospodarczej - spółka z rodzicami czy zatrudnienie ich? (odpowiedzi: 0) Witam serdecznie, Moi rodzice prowadzą różne działalności, mianowicie handel obwoźny oraz jednoosobowy zakład produkcyjno-usługowy. Chcę założyć...
§ Działalność gospodarcza bez zapisu działalności gospodarczej w KRS (odpowiedzi: 0) Witam! Chcę się zwrócić o poradę. Temat przedstawia się w sposób następujący: W mieście X działa stowarzyszenie które w grudniu wygrało przetarg...
§ Zatrudnienie na działalności gospodarczej - umowa agencyjna (odpowiedzi: 0) Witam serdecznie. Mam następujące pytanie. Dostałem pracę w nowej firmie. Firma jest z branży mediów. Zatrudnienie wygląda w ten sposób że najpierw...
§ zatrudnienie na "założenie działalności gospodarczej" (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie Starałam się znaleźć post o podobnej tematyce, ale nie znalazłam, dlatego podejmuje temat. W razie, gdyby jednak był, bardzo proszę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:18.