zbyt krótko przynana renta rodzinna - Forum Prawne

 

zbyt krótko przynana renta rodzinna

moja żona jest studentką piątego roku. W zeszłym roku akademickim spełniła wszystkie warunki do przedłużenia renty rodzinnej po ukończeniu 25-tego roku życia. Renta została jej przyznana do 30 czerwca natomiast z godnie z regulaminem studiów ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
23-07-2007, 14:27  
leyus
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie zbyt krótko przynana renta rodzinna

moja żona jest studentką piątego roku.

W zeszłym roku akademickim spełniła wszystkie warunki do przedłużenia renty rodzinnej po ukończeniu 25-tego roku życia.

Renta została jej przyznana do 30 czerwca natomiast z godnie z regulaminem studiów paragraf 17 (http://www.umcs.lublin.pl/articles.php?aid=197) rok akademicki trwa do 30 września.

Czy można i jak się od tej decyzji odwołać?

Czy prawnie należy jej się renta rodzinna do 30 września a nie do 30 czerwca jak została przyznana czy może wchodzą tu inne przepisy?

Żona pod koniec lipca kończy 26 lat czy może mieć to wpływ?

Będę wdzięczny za informacje.
leyus jest off-line  
23-07-2007, 17:40  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie

Coś tu nie rozumiem. W zeszłym roku akademickim Pana żona spełniła warunki do przedłużenia okresu wypłacanie renty rodzinnej, a więc musiała studiować na ostatnim roku. Dlaczego w dalszym ciągu jest studentką? Czyżby nie zdała egzaminów końcowych? Sesja się już zakończyła.
Janusz.C.M. jest off-line  
23-07-2007, 18:18  
leyus
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

Studia sa 5-letnie

wczesniej zona studiowala na innym kierunku wiec 25 lat ukonczyla w zeszlym roku lipcu bedac juz na 5-tym roku gdyz zeliczyla egzmainy przed 30-tym czerwca, na tej podstawie spelnila warunki otrzymywania renty na biezacy rok akademicki

zarowno w zeszlym roku jak i w tym spelnila warunki do otrzymania renty rodzinnej wsyztskie egzmainy ma zaliczone (nadal nie obroniona praca magisterska termin na 15 wrzesien)

tak wiec wsyztsko jest spelnione i renta zostaal przynana

problemem jest tylko (teraz jest ostatni piaty rok studiow i tak jest po sesji zaliczonej) termin przyznania renty rodzinnej czyli 30 czeriwiec (wiec juz nie otrzymuje) a regulamin studiow mowi o 30 wrzesnia (czyli powinna otrzymac jeszcze za lipiec, sieprien i wrzesien) jako zakonczeniu roku akademickiego (podalem w linku)

mam nadzieje ze teraz sytuacja jest klarowna

w razie czego prosze pisac udziele dalszych wyjasnien i dziekuje za zainteresowanie

EDIT: znajomy przegladal w lex polonica i telefonicznie poinformowal mnie przed chwila ze byly sprawy sadowe w podobnych sytuacjach i zawsze sad orzekal ze termin otrzymywania renty jest zgodny z terminem roku akademickiego zawartym w regulaminie studiow, mimo to prosilbym was o interpretacje czy tak jest faktycznie
leyus jest off-line  
24-07-2007, 15:52  
leyus
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

dzis zona do nich dzwonila i podali ze i owszem regulamin studiow mowi o 30 wrzesnia

natomiast 31 lipca konczy ona 26 lat wiec mimo iz na ten rok akademicki zostala przyznana renta i faktycznie zaszla pomylka (do 30 czerwca przyznali) to o trzyma tylko do 31 lipca

czy jest to zgodne z prawem? czy jezeli renta zostala przyanan w tym roku na ten rok akademicki to czy nie powinna otrzymywac jej do 30 wrzesnia?
leyus jest off-line  
24-07-2007, 16:13  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie

Status studenta posiada się do dnia złożenia egzaminu dyplomowego.
Wyrok Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2006 r., sygn. akt II UK 174/05
mówi, że:
Warunki zachowania prawa do renty rodzinnej do ukończenia ostatniego roku studiów przez uprawnionego kształcącego się nadal po ukończeniu 25 roku życia określone są w art. 68 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stanowi on, że prawo do renty rodzinnej przedłuża się, jeżeli dziecko osiągnęło 25 rok życia, będąc na ostatnim roku studiów, do zakończenia tego roku studiów.
Sąd Najwyższy, w wyroku z 11 kwietnia 1996 r., sygn. akt II UR 4/96 wskazał, że z przepisów regulujących prawo do renty rodzinnej dla dzieci wynika, iż zasadniczym celem tego świadczenia jest dostarczanie im środków utrzymania w czasie, gdy w związku z kształceniem nie wykonują pracy dającej źródło utrzymania. Ten cel zwykle zostaje osiągnięty przed ukończeniem 25 roku życia i zasadą jest ustanie wówczas prawa do renty rodzinnej, chociażby uprawniony nie osiągnął jeszcze zasadniczego celu kształcenia. Jedyny wyjątek dotyczy nauki w szkole wyższej, uwzględniony w art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który dopuszcza przedłużenie wypłaty renty rodzinnej wówczas, gdy uprawniony osiągnął tę granicę wieku będąc na ostatnim roku studiów. Nie są istotne przyczyny wydłużenia czasu nauki, mogą więc być obiektywne lub subiektywne, także zawinione.

Uważam, że ZUS nie ma racji, gdyż nigdzie się nie mówi o przedłużeniu do ukończenia 26 roku życia, tylko do zakończenia ostatniego roku studiów.
Janusz.C.M. jest off-line  
25-07-2007, 12:43  
leyus
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

bardzo dziekuje i pzodrawiam

bede sie odwolywal
leyus jest off-line  
14-09-2007, 14:41  
leyus
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

Ku informacji bo może komuś się przyda odwołałem się i została żonie przyznana renta zaległa aż do końca września

Jeszcze raz dziękuję za pomoc
leyus jest off-line  
01-10-2007, 21:23  
arronlewis
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Witam
A ja miałbym pytanie, jak wygląda następująca sprawa. Skończyłem niedawno 25 rok życia a jestem na ostatnim roku studiów. ZUS najpierw przysłał mi pisemko w czerwcu, że przestaje mi wypłacać świadczenie, więc zdobyłem z uczelni (Politechnika Poznańska) zaświadczenie, w którym była informacja, że "Student powinien zakończyć naukę w 2007 roku". Dostałem oczywiście wznowienie wypłacania renty do września, ale chciałbym sie dowiedzieć, czy przypadkiem studentem nie jest się do dnia obrony pracy magisterskiej? Otrzymałem teraz przedłużenie terminu jej oddania do końca roku, czy mogę zgłosić się do ZUSu po wznowienie wypłacania renty do czasu obrony pracy?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
arronlewis jest off-line  
02-10-2007, 06:36  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie

Proszę uzyskać z uczelni zaświadczenie o przewidywanym terminie obrony pracy i zwrócić się do ZUS o przywrócenie renty do dnia zakończenia studiów. Status studenta posiada się do dnia złożenia egzaminu dyplomowego.
Janusz.C.M. jest off-line  
02-10-2007, 07:29  
Piotr820808
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie

Witam... staram sie to wszystko zrozumieć i z tego wychodzi ze lespiej bronić sie w drugim terminie?? jesli oczywiscie komus nie zalezy na czasie... bo z tego co sie orientuje drugie terminy są we wrzesniu, i w takim przypadku ZUS ma obowiazek wyplacac swiadczenie az do obrony pracy??
Piotr820808 jest off-line  
16-10-2007, 12:01  
fulingmajek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

[cytat="Janusz M."]Proszę uzyskać z uczelni zaświadczenie o przewidywanym terminie obrony pracy i zwrócić się do ZUS o przywrócenie renty do dnia zakończenia studiów. Status studenta posiada się do dnia złożenia egzaminu dyplomowego.[/cytat]

Chciałbym się dowiedzieć czy na pewno renta nalezy się do końca roku w przypadku przedłużenia obrony pracy magisterskiej gdyż z informacji uzyskanych w ZUSie nie nalezy mi się ona. W moim wypadku musze jeszcze dodać, że ukończyłem 25 lat w kwietniu tego roku.
fulingmajek jest off-line  
16-10-2007, 19:46  
Piotr820808
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie

Witam...powinna być przyznana do 30 września...jeśli wcześniej ukończyłeś studia(chodzi o wczesniejszy termin obrony) jestes zoobowiązany poinformować o tym ZUS. Dokładnie tak poinformowało mnie dzis p.Sędzina w podobnej sprawie...
Piotr820808 jest off-line  
16-10-2007, 20:56  
fulingmajek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

[cytat="Piotr820808"]Witam...powinna być przyznana do 30 września...jeśli wcześniej ukończyłeś studia(chodzi o wczesniejszy termin obrony) jestes zoobowiązany poinformować o tym ZUS. Dokładnie tak poinformowało mnie dzis p.Sędzina w podobnej sprawie...[/cytat]

Chyba w poprzednim poscie źle opisałem sprawę. U mnie wyglada to tak, iż otrzymywałem rentę do 30 wrzesnia, lecz zastanawiam się czy nie nalezy się mi ona do grudnia tego roku ponieważ obronę pracy magisterskiej mam wyznaczoną na koniec grudnia. Zastanawiam się dlatego, że za termin ukończenia studiów uznaje się złożenie egzaminu dyplomowego.
fulingmajek jest off-line  
22-10-2007, 19:50  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie

W poscie z 24 lipca podałem dwa wyroki SN - proszę się na nie powołać.
Janusz.C.M. jest off-line  
05-11-2007, 12:14  
Polaaa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie

Januszu M. na jakiej podstawie twierdzisz,że "Status studenta posiada się do dnia złożenia egzaminu dyplomowego"?
Ja dopiero w lutym kończę 25 lat i złożyłam podanie o przedłużenie terminu obrony pracy mgr, które zostało rozpatrzone pozytywnie. W związku z tym pracę muszę złożyć do stycznia 2008. Pani w dziekanacie wystawiła mi zaświadczenia,że jestem studentem 5 roku, roku akademickiego 2006/07 a przewidywany termin ukńczenia studiów przypada na styczań 2008,złożyłam je w ZUSie i oczywiście dostałam pismo zwrotne aby dać im potwierdzenie ,że mam status studenta. Jednak w dziekanacie odmówiono mi takiego zaświadczenia, twierdząc,że ja już nie mam statusu studenta jedynie został mi przedłużony termin złożenia pracy.
Co mam przez to rozumieć? Czy Pani w dziekanacie ma rację? Przysługuje mi prawo do renty do stycznia 2008?
Pomocy!
Polaaa jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta socjalna a renta rodzinna po zmarłym Ojcu... (odpowiedzi: 27) Mam znaczny stopień niepełnosprawności, inwalidztwo powstało przed 16-tym rokiem życia, obecnie mam 35-lat! Pobieram rentę socjalną z ZUSu oraz...
§ renta socjalna, renta rodzinna, działalność gospodarcza i wrodzona wada serca (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, mam wrodzoną wadę serca, dwa miesiące temu przeszłam dwie operacje jedną przeszczepu zastawki aortalnej a drugą ratującą moje życie...
§ renta rodzinna, urlop dziekański i 26 lat w grudniu. Do kiedy renta? (odpowiedzi: 1) sytuacja nastepująca: renta rodzinna KRUS, studentka na ostatnim roku wziela urlop dziekański dlugoterminowy, aby przedłuzyc rentę do grudnia ( bez...
§ Renta rodzinna a renta socjalna i zasiłek pielęgnacyjny. (odpowiedzi: 2) Zmarł mi tata, który otrzymywał rentę chorobową w wysokości 2400 zł + zasiłek pielęgnacyjny ok.200 zł. Ja studiuję na I roku studiów magisterskich....
§ Renta rodzinna ,a renta socjalna z tytułu całkowitej niezdolności do prazy ZUS (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich! Widzialam ,ze kilka pytan na temat jednej ,jak i drugiej renty juz bylo. Jednak mam pytanie. Jestem osoba chora na...
§ Rozliczenie PIT11 + renta rodzinna, ulga rodzinna (odpowiedzi: 5) Witam, Mam w tym roku problem z rozliczeniem. Otóż pracowałem na umowę z lecenie z czego - przychód 4109 zł, koszt uzyskania 822 zł, oraz...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:35.