Renta ZUS a praca - Forum Prawne

 

Renta ZUS a praca

Witam, mam pytanko odnośnie zatrudnienia pracownika, który jest na rencie. Konkretnie chodzi o mnie, mam być zatrudniony i czy będąc na rencie z orzeczeniem ZUS o częściowej niezdolności do pracy, mogę być zatrudniony w pełnym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna

Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
04-01-2010, 21:02  
ryhvan
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Renta ZUS a praca

Witam, mam pytanko odnośnie zatrudnienia pracownika, który jest na rencie. Konkretnie chodzi o mnie, mam być zatrudniony i czy będąc na rencie z orzeczeniem ZUS o częściowej niezdolności do pracy, mogę być zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, czy tyko w częściowym, np 1/2 czy też 1/4 etatu? bardzo proszę kompetentną osobę o odpowiedz.
Pozdrawiam R.
ryhvan jest off-line  
07-01-2010, 17:35  
Artisha
Stały bywalec
 
Posty: 413
Domyślnie RE: Renta ZUS a praca

Tak moze byc Pan zatrudniony na ćwiartke, pół czy cały etat. Na ewentualne zmniejszenie lub zawieszenie renty wpływa wysokość osiąganych dochodów brutto.
Aktualne wysokości tzw. "dopuszczalnego" dochodu może Pan znaleźć na stronie ZUS.
Artisha jest off-line  
07-01-2010, 17:40  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.975
Domyślnie RE: Renta ZUS a praca

Dodam, że wymagane jest zaświadczenie lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.
Janusz.C.M. jest off-line  
09-01-2010, 06:30  
ryhvan
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Renta ZUS a praca

Wielkie podziękowania za odpowiedzi.

Pozdrawiam.
ryhvan jest off-line  
06-06-2012, 11:58  
małajola
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Renta ZUS a praca

Witam mam podobne pytanie w sprawie mojej mamy. Bardzo proszę o pomoc.

Mama przebywała 6 miesięcy na zwolnieniu chorobowym (problemy z sercem) w tym czasie zakończyła jej się umowa o pracę (w 3 miesiącu chorobowego, której jej nie przedłużono), więc 3 miesiące dostawała chorobowe z ZUS. Teraz dłużej nie może już przebywać na chorobowym, złożyła wniosek o rentę i czeka na rozpatrzenie sprawy.

Pytanie brzmi czy w czasie kiedy oczekuje na rozpatrzenie wniosku o rentę może podjąć dorywczą pracę biurową (prace księgowe) na umowę zlecenie lub o dzieło???
Była by to praca na razie krótkotrwała ok. 3 tygodnie. Chodzi o to że kiedy mama oczekuje na rozpatrzenie wniosku o rentę a nie pobiera już zasiłku chorobowego to tak naprawdę nie ma środków do życia.

Wiem że już po przyznaniu renty ew. pracę można podjąć do wysokości pewnych zarobków, a czy można podjąć ją także w czasie oczekiwania na przyznanie renty?

Dziękuję za pomoc.
małajola jest off-line  
06-06-2012, 12:51  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 34.975
Domyślnie RE: Renta ZUS a praca

Prawo tego nie zabrania.
Janusz.C.M. jest off-line  
06-06-2012, 13:15  
małajola
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Renta ZUS a praca

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
Prawo tego nie zabrania.
Hmm, czyli ZUS nie powinien się do tego 3 tygodniowego okresu pracy w okresie oczekiwania na rozpatrzenie wniosku "przyczepić"?
A co z ew. tzw. wyrównaniem renty za okres od złożenia wniosku do momentu przyznania renty, czy mimo że będzie tam właśnie ten 3 tyg. okres pracy widniał to mama dostanie za ten okres całą rentę?

Dziekuję jeszcze raz za pomoc.
małajola jest off-line  
11-06-2012, 19:22  
małajola
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Renta ZUS a praca

Panie Januszu bardzo proszę o pomoc jeszcze raz w tej sprawie, gdyż dziś nieoficjalnie u koleżanki pracującej w ZUS dowiedziałam się że w przypadku o którym piszę mama nie może podjąć żadnej pracy, nawet na umowę zlecenie lub o dzieło, bo jest nadal traktowana przez ZUS (w okresie oczekiwania na decyzję w sprawie przyznania renty) jak gdyby była nadal na zwolnieniu chorobowym.

Teraz już mam mętlik w głowie i nie wiem kto ma w tym przypadku rację.
Dziękuję z góry za pomoc.
małajola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta a praca (odpowiedzi: 1) Witam Otrzymuję rentę rodzinną i w związku z tym chciałabym wiedzieć ile mogę dorobić i jej nie stracić
§ renta,a praca (odpowiedzi: 2) Witam, z racji, że nie za bardzo orientuję się gdzie umieścić moje pytanie, zadam je tutaj. Z góry przepraszam jeżeli jest to nieodpowiednie...
§ renta a praca (odpowiedzi: 6) dostałem rente na 4 lata z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz bede stawac przed komisją lekarską.chciałem się dowiedzieć czy mając 1 grupę...
§ renta a praca (odpowiedzi: 2) Przywrócenie prawa do renty a kwota bazowa. Rencistce ,która pracowała na pół etatu( przeliczano Jej część stażową po przepracowaniu kwartału)...
§ praca a renta (odpowiedzi: 1) Witam Chciałbym się dowiedzieć kwestii dotyczącej otwarcia przeze mnie działalności gospodarczej związanej z handlem. 1. Czy jeśli chcę założyć...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:49.