Renta rodzinna a rezygnacja ze szkoły - Forum Prawne

 

Renta rodzinna a rezygnacja ze szkoły

Witam. Chciałam się dowiedzieć jak najlepiej zrezygnować z renty rodzinnej aby ZUS nie sprawdzał czy chodziłam przez ostatnie miesiące do szkoły? Chcę zrezygnować ze studiów (dziennych), które zaczęłam we wrześniu i nie chcę już kontynuować ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
07-01-2010, 10:07  
Kinga711
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Renta rodzinna a rezygnacja ze szkoły

Witam.
Chciałam się dowiedzieć jak najlepiej zrezygnować z renty rodzinnej aby ZUS nie sprawdzał czy chodziłam przez ostatnie miesiące do szkoły?
Chcę zrezygnować ze studiów (dziennych), które zaczęłam we wrześniu i nie chcę już kontynuować nauki, poza tym w lutym wychodzę za mąż i pewnie i tak straciłabym rentę.
Zaznaczę, że na uczelni byłam dosłownie kilka razy więc jeśli ja sama się nie wypisze to i tak zostanę skreślona z listy bo mnie nie dopuszczą do sesji.

Ewentualnie mogę jeszcze donieść zaświadczenie, że podjęłam pracę i że moje dochody są na tyle wysokie, żebym straciła prawo do renty.

Co lepiej? Rezygnacja ze szkoły i doniesienie papierów do ZUSu czy doniesienie zaświadczenia o zarobkach?
Kinga711 jest off-line  
07-01-2010, 17:20  
Artisha
Stały bywalec
 
Posty: 414
Domyślnie RE: Renta rodzinna a rezygnacja ze szkoły

Po pierwsze zawarcie związku małżeńskiego nie ma wpływu na prawo do renty. Po drugie od września minęło już trochę czasu i im dłużej będzie Pani zwlekać ze zgłoszeniem w ZUS faktu zakończenia nauki, tym większa będzie kwota renty do zwrotu. Z Pani opisu wynika, że uczelnia może i nie wystawi zaświadczenia, że "do dzisiaj" jest Pani studentką, a od tegoż zaświadczenia zależy czy od września niesłusznie pobiera Pani rentę.
Jeśli uczelnia wystawi Pani zaświadczenia, na jakiś okres, wówczas należy też złożyć zaświadczenie o wysokosci zarobków-chyba, że to była praca na umowę zlecenie.
Artisha jest off-line  
07-01-2010, 20:13  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.098
Domyślnie RE: Renta rodzinna a rezygnacja ze szkoły

Jeżeli szkoła jeszcze nie skreśliła z listy zrezygnować ze szkoły, zanieść dokumenty do ZUS razem z zaświadczeniem o wysokości dochodu.
Morena jest off-line  
27-10-2010, 18:52  
Nowa198
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Renta rodzinna a rezygnacja ze szkoły

Witam,
Pobierałam rentę rodzinną z KRUSU,skreślili mnie z listy studentów i musiałam zwracać pieniądze,a to dlatego,że nie posiadałam odpowiedniej wiedzy na temat rent rodzinnych.
Nowa198 jest off-line  
28-10-2010, 14:49  
egoja
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: Renta rodzinna a rezygnacja ze szkoły

Cytat:
Napisał/a Kinga711 Zobacz post
Witam.
Chciałam się dowiedzieć jak najlepiej zrezygnować z renty rodzinnej aby ZUS nie sprawdzał czy chodziłam przez ostatnie miesiące do szkoły?
ZUS i tak sprawdzi kiedy utraciła Pani status studenta.
Jeżeli Nie chce Pani już pobierać renty to najlepiej napisać, albo osobiście powiadomić ZUS, że przerwała Pani naukę.
Zaświadczenia o zarobkach i tak ZUS zażąda najpóźniej w przyszłym roku, bo musi się Pani rozliczyć za okres kiedy była pobrana renta i była wykonywana praca, także nie ominie Pani i ten obowiązek.
Pozdrawiam.
egoja jest off-line  
25-01-2011, 23:21  
adrey
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Renta rodzinna a rezygnacja ze szkoły

Cytat:
Napisał/a Morena Zobacz post
Jeżeli szkoła jeszcze nie skreśliła z listy zrezygnować ze szkoły, zanieść dokumenty do ZUS.
Czy skreślenie z listy studentów grozi sankcjami ze strony ZUS-u? Czy ZUS będzie sie domagał w takiej sytuacji zwrotu nienależnie pobranej renty za okres kiedy uczęszczało się do tej szkoły? Czy może lepiej samemu zrezygnować ze szkoły niż czekać aż szkoła skreśli z listy studentów? Czy zna ktoś odpowiedzi na te pytania?

No bo Nowa198 napisała, że skreślili ją z listy studentów i musiała oddawac pieniądze.
adrey jest off-line  
26-01-2011, 16:58  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.098
Domyślnie RE: Renta rodzinna a rezygnacja ze szkoły

1.Tak.
2.Tak.
3.Skoro nie uczysz się, lepiej samemu zrezygnować, niż narażać się dodatkowo na naliczenie odsetek od nienależnie pobranego świadczenia.
Morena jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta rodzinna, a rezygnacja/wyrzucenie ze studiów (odpowiedzi: 0) Witam. Na forum widziałem wiele podobnych wątków, lecz nie do końca odpowiadały one na moje pytania, dlatego postanowiłem założyć własny temat. ...
§ Rezygnacja ze studiów, a renta rodzinna. (odpowiedzi: 4) witam, Jestem studentem pierwszego roku Uniwersytety Łódzkiego.Niestety mój obecny kierunek mi nie odpowiada.Zamiarzem zrezygnowac i od nastepnego...
§ Renta rodzinna, a rezygnacja ze studiów. (odpowiedzi: 4) Witam. Znalazłam kilka tematów podobnych do mojego, jednak w większości były dość skomplikowane i nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi na mój...
§ Renta rodzinna na 2 osoby, a rezygnacja ze szkoły. (odpowiedzi: 3) Witam. Moja sytuacja wygląda tak, że rentę po ojcu otrzymywałem ja i moja siostra. Warunkiem była szkoła. Moją częścią rozporządzała mama, gdyż...
§ Renta rodzinna a rezygnacja z nauki (odpowiedzi: 2) Witam. W czerwcu br. zostałam skreslona z listy uczniów w szkole policealnej z powodu nie przystąpienia do egzaminów. Odrazu zapisałam się na nowy...
§ Renta rodzinna i rezygnacja z nauki (odpowiedzi: 1) Witam! Od dwóch lat pobieram rentę rodzinną. W ubiegłym roku, podjęłam studia w trybie wieczorowym i cały czas pracowałam, jednak zarobki nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:19.