Pracujący emeryt a działalność gospodarcza - Forum Prawne

 

Pracujący emeryt a działalność gospodarcza

Mam pytanie odnośnie mojej mamy. Jest na emeryturze (63 lata) i pracuje na umowę o pracę. Czy stanowi jaką przeszkodę by dodatkowo założyła własną działalność gospodarczą? Jakie z tego tytułu ponosiła by koszty? Z tego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna


Odpowiedz
 
18-01-2010, 12:20  
zeeon
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie Pracujący emeryt a działalność gospodarcza

Mam pytanie odnośnie mojej mamy. Jest na emeryturze (63 lata) i pracuje na umowę o pracę. Czy stanowi jaką przeszkodę by dodatkowo założyła własną działalność gospodarczą? Jakie z tego tytułu ponosiła by koszty? Z tego co mi wiadomo po osiągnięciu przez kobiety wieku 60 lat można dorabiać do emerytury bez ograniczeń. Czy pracodawca musi o tym wiedzieć? No i jak jak wyglądają koszty na ZUS? Przy założeniu DG przez osobę nie będącą emerytem jest przez dwa lata ulga, jak to wygląda w przypadku mojej mamy?

Pozdrawiam
zeeon jest off-line  
18-01-2010, 19:44  
graslo
Użytkownik
 
Posty: 125
Domyślnie RE: Pracujący emeryt a działalność gospodarcza

Nie ma żadnych przeszkód.
Prowadząc działalność gospodarczą obowiązkowo będzie musiała opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Pracodawca nie musi o tym wiedzieć, jednak składając oświadczenie dla celów obliczania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy należy podać, iż m.in. nie osiąga się dochodów, od których jest się zobowiązanym samodzielnie opłacać podatek dochodowy, jednakże.... skoro mama jest na emeryturze i prawdopodobnie ją pobiera (wiek ponad 60 lat, brak ograniczeń dochodu), to i tak zakład pracy nie pomniejsza jej zaliczki na podatek o ulgę miesięczną, bo tę stosuje ZUS.
Składka na ub. zdrowotne do grudnia 2009 wynosiła 224,24 zł miesięcznie i jest częściowo odliczana od podatku.
Ulga dotyczy składki na ubezpieczenie społeczne, a Pana mama będzie opłacała wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Powyższa ulga nie ma zastosowania do osób, które w ramach działalności gospodarczej będą świadczyły usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy.
graslo jest off-line  
18-01-2010, 20:44  
zeeon
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Pracujący emeryt a działalność gospodarcza

Bardzo dziekuję za dość wyczerpującą odpowiedź. Czyli, dla pełnego mojego zrozumienia, bez znaczenia czy będzie pracować czy nie (na etacie), mając własną działalność gospodarczą będzie opłacać tylko składkę zdrowotną, czyli 224,24 zł?
zeeon jest off-line  
18-01-2010, 23:03  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.552
Domyślnie RE: Pracujący emeryt a działalność gospodarcza

tak
megane jest off-line  
29-06-2010, 16:07  
holmes
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Pracujący emeryt a działalność gospodarcza

Witam.

Czy mógłby ktoś podać jakieś przepisy, które potwierdzałyby ww. odpowiedzi ?
Czy powyższe odnosi się jedynie do emerytur z ZUS czy też tak samo jest z innymi np. emeryturami funkcjonariuszy Straży Granicznej ?
holmes jest off-line  
29-06-2010, 19:43  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.552
Domyślnie RE: Pracujący emeryt a działalność gospodarcza

ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych - dz.u z 2009r nr 205 poz 1585
megane jest off-line  
29-06-2010, 22:35  
holmes
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Pracujący emeryt a działalność gospodarcza

Megane, dzięki za informację, ale chodziło mi o wskazanie konkretnego przepisu lub ewentualnie kilku przepisów, które byłyby podstawą dla twierdzenia, że emeryt prowadzący pozarolniczą działalność nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Zwłaszcza, który z przepisów podanej przez Ciebie ustawy odnosi się do drugiego z moich pytań, bo rozumiem, że odnośnie obu pytań odsyłasz do tej ustawy.
holmes jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Emeryt a własna Działalność Gospodarcza (odpowiedzi: 26) Witam wszystkich. Planuję założyć firmę, niestety już kiedyś miałem Działalność na siebie i korzystałem z ulgowego ZUSu. Na tą chwilę w...
§ emeryt prowadzący działalność gospodarczą na ryczałcie chce rozliczyć się wspólnie z (odpowiedzi: 1) Czy emeryt prowadzący działalność gospodarczą na zasadach ryczałtu może rozliczyć dochody z emerytury wspólnie z małżonkiem ?
§ Działalność Gospodarcza, gdy pracuję na cały etat (odpowiedzi: 6) Witam... Planuję założenie własnej działalności, jednak na obecną chwilę jestem zatrudniona na cały etat. Moje pytanie jest następujące : czy...
§ Emeryt / Rencista - opłaty w ZUS za działalność gospodarczą (odpowiedzi: 3) Witam. To mój pierwszy post tak więc z góry przepraszam jeśli coś pokręcę tym bardziej, że dopiero wkraczam w tego typu tematy. Moje pytania...
§ Emeryt a działalność gospodarcza (odpowiedzi: 1) Witam, Sytuacja wygląda następująco. Moja mama jest na emeryturze i myśli nad własną działalnością gospodarczą (lubi gotować a więc coś w stylu...
§ Pracujący emeryt na okresie próbnym. (odpowiedzi: 4) Emeryt-elektryk, zostałem zatrudniony w firmie na okres próbny trzy miesięczny.Niestety na tydzień przed zakonczeniem togo okresu dostałem zawału...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:23.